منطقه 1

«نان» نباید گران شود

نویسنده: نفیسه خانلری
گرچه این روزها زندگی در دنیای مدرن، سبد تغذیه خانوارهای ایرانی را با تغییرات بسیاری همراه کرده، اما با این حال هنوز هم نان‌های سنتی طرفداران بسیاری دارد و نقش مهمی را در سفره‌های ایرانی ایفا می‌کند...
1396/09/11
 گرچه این روزها زندگی در دنیای مدرن، سبد تغذیه خانوارهای ایرانی را با تغییرات بسیاری همراه کرده، اما با این حال هنوز هم نان‌های سنتی طرفداران بسیاری دارد و نقش مهمی را در سفره‌های ایرانی ایفا می‌کند؛ نان از گذشته‌های دور به‌عنوان برکت سفره شناخته می‌شده و به لحاظ مادی و معنوی ارزش و اهمیت زیادی دارد و هر گونه تغییر درکیفیت و قیمت آن، مورد توجه قرار می‌گیرد و از دید هیچ یک از مردم حتی اهالی شمیران پنهان نمی‌ماند. در این روزها که با افزایش 15‌درصدی نرخ نان روبه‌رو هستیم، سراغ «محمدرضا نوروزی» رئیس اتحادیه نانوایان شمیران رفته‌ایم تا به این بهانه، بیش از پیش با اوضاع و احوال نان و نانوایی در این منطقه آشنا شویم.

   گران شدن نان اشتباه است
در روزهای اخیر، نانوایان و شهروندان با خبر گران شدن نان و به نام افزایش 15‌درصدی نرخ نان مواجه بوده‌اند اگرچه این طرح اجرا نشد اما خوشایند مردم نیست و حتی رئیس اتحادیه نانوایان شمیران نیز از مخالفان اصلی آن به شمار می‌رود. او این گرانی را اشتباهی بزرگ دانسته و با توضیحاتی در این‌باره می‌گوید: «نان اصلی‌ترین نیاز مردم است و گرانی نان قدرت خرید مردم کم درآمد را پایین و پایین‌تر می‌آورد. در همین شمیران، محله‌های فقیرنشینی وجود دارد که قطعاً حالا باید به جای 2 نان، یک نان سر سفره ببرند که این اصلاً اتفاق خوبی نیست.» او ادامه می‌دهد: «اینکه بخواهیم هرساله نان را 15 تا 20‌درصد گران کنیم، نه دردی از نانوا دوا شده و نه به نیاز جامعه پاسخ داده می‌شود. مشکل نان و نانوا، با گرانی نان از بین نمی‌رود و این موضوع باید از زوایای مختلف به‌خصوص بحث سوبسیدها بررسی شود و با حضور متخصصان و حتی نظرسنجی از مردم، چاره‌اندیشی شود تا هم نانوا برای کسب درآمد حداقلی و تأمین زندگی خود مجبور به گران‌فروشی و کم‌فروشی نشود و هم اینکه مردم مجبور به تحمل این فشار نباشند. متأسفانه درحال حاضر هرج و مرج و بی‌نظمی زیادی در بحث نان وجود دارد که فقط با کار کارشناسی می‌توان ثباتی در قیمت نان ایجاد کرد و معضلات فعلی را از بین برد.»

   مشکلات دونرخی بودن نان
درحال حاضر پخت و توزیع نان درنقاط مختلف شهر از جمله محدوده شمیران با دونرخ آزاد و دولتی صورت می‌گیرد که از دید رئیس اتحادیه نانوایان شمیران این دو نرخی بودن، بزرگ‌ترین معضل و مهم‌ترین عامل فساد در پخت و فروش نان به شمار می‌رود. «‌‌تجربه دونرخی بودن در کشور نشان داده که این موضوع جز ایجاد فساد، چیزی به همراه ندارد. در حال حاضر 178 از نانوایی‌های شمیران، دولتی‌پز هستند و 200 نانوایی نیز آزادپز که این دو نرخی بودن، مشکلات زیادی به وجود آورده است. به‌طورمثال بسیاری از نانوایی‌های دولتی درخواست آزادپزی داده‌اند و حتی برخی از آنها با اینکه سهمیه دولتی دارند، اما نان را به نرخ آزاد می‌فروشند که قاعدتاً این موضوع خلاف قانون است و دودش به چشم مردم می‌رود.» او در مورد مزایا و علت تمایل نانواها به آزادپزی می‌گوید: «نانوایی‌های آزادپز از اختیار بالایی برخوردارند و دولت در مورد آنها می‌گوید که توافق بین فروشنده و خریدار باید برقرار باشد، بنابراین نانوا هر وزن و قیمتی بخواهد در نظر می‌گیرد و مردم هم درصورت تمایل خرید می‌کنند و اگر هم نخواهند باید به نانوایی‌های دولتی مراجعه کنند که خب این موضوع عملاً غیرممکن است و درنتیجه یک کارمند عادی باید نانی که نیاز اصلی خانواده‌اش است را دانه‌ای 3، 4 هزار تومان بخرد و این یعنی کاهش قدرت خرید. بنده با این قضیه به شدت مخالفم و تمام تلاشم را به کار می‌گیرم تا در 6 ماه آینده سر و سامانی به این وضع بدهم. چه بسا اگر‌کاری از دستم برنیاید بی‌شک از این سمت استعفا خواهم داد.» رئیس اتحادیه نانوایان شمیران به‌عنوان یکی از مخالفان سرسخت دونرخی بودن نان، در رابطه با راهکاری اساسی برای رفع این مسئله می‌گوید: «من معتقدم که نان باید تک نرخی شود. دولت می‌تواند با بررسی‌های لازم در این زمینه، سوبسید معقولی را برای آرد و نان در نظر گرفته و با تعیین میانگین قیمت بین نان دولتی و آزاد، یک نرخ ثابت را اعلام کند. قطعاً با این کار هم نانوا راضی خواهد بود و هم مردم تکلیف خود را خواهند دانست.»

   نانوایی‌های متخلف پلمب می‌شود
رئیس اتحادیه نانوایان شمیران از وجود برخی تخلفات در نانوایی‌ها خبر داده و از این موضوع ابراز ناراحتی می‌کند. البته او برخورد جدی با متخلفان را در دستور کار قرار داده و اقدامات اولیه را نیز شروع کرده است. به واقع صنف نانوایان تا چندی قبل زیر نظر مجمع صنفی نانوایان اداره می‌شد و تازه 2 ماه است که اتحادیه نانوایان شمیران شکل گرفته و فعالیت خود را با ریاست محمدرضا نوروزی، شروع کرده است. نوروزی سابقه‌ای 40 ساله در فعالیت‌های صنفی دارد و برای نظم‌بخشیدن و رفع معضلات موجود در بحث نان و نانوایی بسیار جدی وارد عمل شده است. او می‌گوید: «بررسی پرونده‌ها را شروع کرده و با جدیت هرچه تمام با آنها روبه‌رو خواهیم شد. متأسفانه در حال حاضر تخلفاتی در برخی نانوایی‌ها دیده می‌شود که البته این تخلفات از چشم مسئولان تعزیرات پنهان نبوده و متخلفان همواره درحال جریمه شدن هستند، اما بنده معتقدم که جریمه هیچ فایده‌ای ندارد. مثلاً یک نانوایی امروز تخلف می‌کند، فردا جریمه می‌دهد و دوباره روز از نو روزی از نو. این جریمه‌ها اصلاً مؤثر نیستند و باید با متخلفان برخورد جدی صورت گیرد.» نوروزی ادامه می‌دهد: «همان‌طور که یک خودرو متخلف، چند بار جریمه و سپس توقیف می‌شود، نانوایی‌های متخلف نیز درصورت جریمه و تکرار تخلف، باید پلمب شوند. من در این زمینه کاملاً جدی هستم و قطعاً در این منطقه اجازه کار به متخلفان نمی‌دهم.»

   فعالیت 300 نانوایی  در شمیران
در شمیران، 300 نانوایی فعالیت می‌کنند که 170 تا از آنها مجوز دارند و 130 نانوایی دیگر بدون مجوز هستند که به گفته رئیس اتحادیه نانوایان، این منطقه هیچ کمبودی به لحاظ تعداد نانوایی ندارد و حتی بیش از حد نیاز نانوایی دارد. نوروزی در این خصوص توضیح می‌دهد: «باتوجه به تعداد بالای نانوایی در این منطقه، دستورالعملی مبنی بر پذیرش نکردن عضو جدید دریافت کرده‌ایم، بنابراین هیچ نانوایی جدیدی به منطقه اضافه نخواهد شد، زیرا اضافه شدن نانوایی به معنای کاهش فروش نانوایی‌های قبلی و نارضایتی آنهاست که ما نمی‌خواهیم این اتفاق بیفتد.»

   نانوایی‌های غیرمجاز
رئیس اتحادیه نانوایان شمیران، در ادامه می‌گوید: «باتوجه به اینکه به تازگی فعالیت خود را در اتحادیه آغاز کرده‌ایم، با خیلی از اشتباهات برخورد خواهیم کرد. مثلاً اینکه تکلیف نانوایی‌های غیرمجاز باید هرچه زودتر مشخص شود. حدود 130 نانوایی بدون مجوز فعالیت می‌کنند. یک نانوایی بدون صلاحیت‌های لازم از قبیل بهداشت فردی و محیطی، جایگاهی در منطقه ندارد. ضمناً ما می‌بینیم که 50‌ درصد از نان‌هایی که در سوپرمارکت‌ها توزیع می‌شود، غیرقانونی است، بنابراین رسیدگی به این موضوع را نیز در اولویت قرار دادیم، زیرا توزیع غیرقانونی می‌تواند نبود بهداشت لازم و درنهایت بیماری مردم را به همراه داشته باشد.»

قدیمی‌ترین و خوشنام‌ترین نانوایی‌های شمیران
امروزه درحالی شاهد برخی کوتاهی‌ها و تخلفات درزمینه پخت نان هستیم که در زمان‌های قدیم، نانوایی به‌عنوان یکی از مشاغل معنوی ارزشمند به شمار می‌رفته و نوعی عبادت محسوب می‌شده است. چه بساکه هنوز هم برخی از این نانوایی‌ها در حال فعالیت هستند و نه تنها به‌عنوان قدیمی‌ترین بلکه به‌عنوان خوشنام‌ترین نانوایی‌های شمیران شناخته می‌شوند. نوروزی رئیس اتحادیه نانوایان شمیران از وجود 3 نانوایی با قدمتی 50 ساله در این منطقه خبر داده و می‌گوید: «نانوایی تافتون مرحوم غلامحسین ارشدی در دهنه تکیه بالای تجریش، نانوایی سنگکی آقای ارشدی در ابتدای شریعتی(محله پایین) و نانوایی سنگکی حاج عباس جمارانی در میدان جماران، دارای سابقه‌ای بیش از نیم قرن هستند که از پدران به فرزندان و نوادگان انتقال پیدا کرده‌اند. این نانوایی‌ها از خوشنام‌ترین نانوایی‌های شمیران به شمار می‌روند که همچون زمان‌های قدیم به شدت به اصول اخلاقی پایبند هستند.»

  پاسخگویی رئیس اتحادیه نانوایی به شهروندان شمیرانی
هرچه به اذان ظهر نزدیک‌تر می‌شویم، جنب‌وجوش مردم و طول صف نانوایی افزایش می‌یابد. شاطران برای اینکه مشتریان، نان تازه داغ، سر سفره ناهار را از دست ندهند به کارشان سرعت می‌دهند. برخی مشتریان ناراضی‌اند که چرا اندازه و کیفیت نان، روز به روز کاهش می‌یابد! نارضایتی بسیاری از مشتریان از کیفیت نان و تأکید آنها به بهداشت نانوایی‌ها در منطقه، سبب شد تا همراه رئیس اتحادیه نانوایی شمیران در نانوایی شلوغی در محله تجریش حاضر شویم تا او رو در رو به انتقاد‌های شهروندان پاسخ دهد.

  آرد بی‌کیفیت، متهم اول
«هادی صفری» شاطر نان تافتون محله تجریش با خوشرویی با مشتریان رفتار می‌کند و از آنجایی که مشتریان ثابت و محلی دارد، کیفیت نان برایش مهم است ولی او هم درددل‌هایی از کیفیت آرد دارد و معتقد است پایین بودن کیفیت آرد، موجب نارضایتی اهالی می‌شود. او می‌گوید: «آرد نانوایی را به‌صورت آزاد از کارخانه‌های معتبر می‌خرم و اگر مشکلی در کیفیت آرد ببینم به کارخانه‌اش پس می‌دهم و روی این قضیه بسیار حساسیت دارم. در 13 سال فعالیت در نانوایی و ارائه نان با کیفیت، خوشبختانه توانسته‌ام تا حدودی رضایت مشتری‌ها را جلب کنم. مشتری‌ها هم حق دارند و دوست دارند نان با کیفیت بخرند به همین دلیل باید مسئولان بر کیفیت آرد ارائه شده به نانوایان، دقت و نظارت بیشتری داشته باشند.»

مردم چه می‌گویند؟
افزایش تعداد نانوایی‌ها و کاهش کیفیت
«محمود نوابی» از کاسبان قدیمی محله تجریش از رئیس اتحادیه نانوایان درخواست نظارت بیشتر و بهتر در مورد کیفیت نان دارد و می‌گوید: «چرا باید تعداد نانوایی‌هایی که نان با کیفیت به دست مشتری می‌دهند محدود باشد! متأسفانه فقط چند نانوایی قدیمی و تعدادی نانوایی خصوصی در شمیران است که نان مرغوب می‌پزند. سال‌ها پیش، تعداد نانوایی‌ها کم و نان‌ها با کیفیت بود، اما اکنون تعداد نانوایی‌ها بیشتر و کیفیت کمتر و اندازه نان‌ها کوچک‌تر شده است.»

به جای قیمت بر کیفیت نظارت شود
«رزیتا مهربان» از اهالی محله فرمانیه از کیفیت نان بیشتر نانوایی‌ها رضایت ندارد و می‌گوید: «مجبورم هر روز، برای تهیه نان از محله خودمان به تجریش بروم زیرا فقط چند نانوایی هستند که نان با کیفیت ارائه می‌دهند. خوشبختانه قیمت نان تغییری نداشته و امیدوارم به جای قیمت بر کیفیت نان نظارت تا دورریز کمتری داشته باشد.» او به رئیس اتحادیه نانوایان گفت که ای کاش تمام نانوایی‌ها، نان خوب ارائه می‌دادند که نوروزی پاسخ داد: «نانوایی‌هایی که به‌صورت خصوصی، فعال هستند و آرد را از کارخانه‌های معتبر می‌خرند، معمولاً نان خوب ارائه می‌دهند که با عرض تأسف تعدادشان انگشت‌شمار است.»

افزایش دور ریز نان
«مجتبی احمدی» از اهالی محله تجریش، از کیفیت نان در این محله رضایت دارد. او که متوجه حضور رئیس صنف نانوایان شمیران می‌شود، می‌گوید: «گاهی مجبور می‌شوم از محله‌های دیگر نان بخرم. بعد از خرید نان و قرار دادن آن در کیسه، بوی بدی از کیسه بیرون می‌آید و نان ترش مزه است. متأسفانه نان خشک زیادی در منزلم جمع می‌شود و تحویل غرفه‌های بازیافت می‌دهم. بهتراست مسئولان به کیفیت نان، حساسیت بیشتری نشان دهند.» نوروزی، که به تازگی مسئولیت این صنف را برعهده دارد، در پاسخ به او می‌گوید: «به شما حق می‌دهم، زیرا من نیز، اصلاً از کیفیت نان و اندازه نان‌ها رضایت ندارم و علت آن را، ارائه آرد‌های نامرغوب می‌دانم، اما تلاش می‌کنم، با نظارت بیشتر بر نانوایی‌هایی که نان بی‌کیفیت دست مردم می‌دهند، تا رضایت مشتریان جلب شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code