منطقه 1

امامزاده هفت دخترون

نویسنده: مرضیه موسوی
آستان 400 ساله امامزاده «هفت دخترون» در محله سرچشمه حال و هوایی متفاوت‌تر از امامزاده‌هایی دارد که اغلب برای زیارت به آن سر می‌زنیم....
1396/03/27
  آستان 400 ساله امامزاده «هفت دخترون» در محله سرچشمه حال و هوایی متفاوت‌تر از امامزاده‌هایی دارد که اغلب برای زیارت به آن سر می‌زنیم. مقبره هفت دخترون اتاقی حدوداً 20 مترمربعی است با سردابی که تنها یک مزار در آن به چشم می‌خورد. روایت‌های مختلفی در مورد این امامزاده شنیده می‌شود. یکی از روایت‌ها می‌گوید هفت دخترون از نوادگان امام موسی کاظم(ع) بودند که وقتی از بغداد به سمت ری روانه بودند در تهران کشته و در سردابی به خاک سپرده شدند. روایت دیگر از مبارزه 7 خواهر اهل تهران در مبارزه با مهاجمان در دوره صفویه می‌گوید که لباس رزم مردانه به تن کرده بودند و بعد از کشته شدن در این سرداب به خاک سپرده شدند. پیشنهاد ویژه گردشگری این هفته سر زدن به این امامزاده است.

امامزاده هفت دخترون در محله بهارستان، پایین‌تر از چهارراه سرچشمه، نرسیده به پمپ بنزین، ابتدای کوچه هفت دخترون قرار دارد. برای رفتن به این امامزاده می‌توانید از ایستگاه مترو امام‌خمینی(ره) یا بهارستان استفاده کنید. تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها در این 2 ایستگاه انتظار شما را می‌کشند. 10 دقیقه پیاده‌روی بعد از میدان بهارستان به سمت سرچشمه، شما را به آستان مقدس امامزاده هفت دخترون می‌رساند.

درهای امامزاده معمولاً بسته است اما این به معنای ورود ممنوع نیست. کافی است در بزنید تا کلیددار امامزاده در را به رویتان باز کند.
پارکینگ پاساژ خلیج‌فارس در خیابان امیرکبیر، نرسیده به سه‌راه امین حضور نزدیک‌ترین پارکینگ عمومی به امامزاده هفت دخترون است.


بساط چای و سماور امامزاده همیشه روبه راه است. در این امامزاده خودتان از خودتان پذیرایی کنید. معمولاً روزهای آخر هفته بساط آش نذری و لقمه نان و پنیر و سبزی هم به کمک زائران امامزاده مهیا می‌شود. وسایل ساده پذیرایی در این امامزاده دنج و آرام هم توسط زائران تهیه می‌شود؛ از چای و قند و خرما تا لیوان و قندان و چیزهای دیگر.

در ماه مبارک رمضان برای سر زدن به این امامزاده تا ساعتی بعد از اذان مغرب هم فرصت هست. با توجه به قرار داشتن آستان امامزاده هفت دخترون در محدوده بازار سرچشمه معمولاً زائران در ساعت‌های روز به آن سر می‌زنند.


رستوران، فست‌فود، کافه و ساندویچی مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه در ماه مبارک رمضان تا ساعت 24 باز است که می‌توانید از آن استفاده کنید. دیزی‌سراها و کبابی‌ها و حلیم‌پزی‌های چهارراه سرچشمه هم در بین کاسبان این بازار شهرت خوبی دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code