منطقه 1

بازاری شبیه شب عید

نویسنده: عاطفه صبور‌
انبوه ماشین‌های پارک شده در کوچه‌پسکوچه‌ها و خیابان اصلی خبر از شلوغی بازار می‌دهد. ساعت ١٢ظهر روز پنجشنبه است و تعطیلی اداره‌ها و مدارس، بهترین فرصت برای بیرون آمدن از خانه همراه خانواده و گشت‌زدن در یک بازار محلی است...
1396/09/11
 انبوه ماشین‌های پارک شده در کوچه‌پسکوچه‌ها و خیابان اصلی خبر از شلوغی بازار می‌دهد. ساعت ١٢ظهر روز پنجشنبه است و تعطیلی اداره‌ها و مدارس، بهترین فرصت برای بیرون آمدن از خانه همراه خانواده و گشت‌زدن در یک بازار محلی است؛ فروشنده‌های این بازارخود را خانه به دوشانی می‌نامند که فقط جنس فروششان ثابت است و مکان فروششان بنا به روزهای هفته تغییر می‌کند. یک روز نزدیک پارک ارم، یک روز درکیانشهر و روز دیگر در خیابان شهران و پنجشنبه‌ها هم در شهرک نفت یعنی یکی از محله‌های شمال شرق شمیران. با وجود شلوغی این بازار، اهالی از ترافیک ایجاد شده شاکی شده‌اند و با جمع کردن یک استشهادنامه محلی از شورایاری درخواست تعطیلی و تغییرمکان این بازارچه محلی را کرده‌اند.

 اعتراض کسبه
همهمه در میان غرفه‌ها و فریاد فروشندگان برای جلب مشتری، آدم را یاد بازارهای شب‌ عید می‌اندازد. عده‌ای در غرفه‌های خرید میوه و سبزی مشغول خرید مایحتاج یک هفته آتی‌شان هستند و عده‌ای هم که بیشتر بانوان هستند سراغ غرفه‌های خرید مانتو و لباس و لوازم خانه رفته‌اند. در این بین غرفه‌های مواد غذایی، کیف و کفش و لوازم آشپزخانه از همه بیشتر و شلوغ‌تر است. مشتریان که اغلب از شهرک‌های اطراف هستند، قیمت‌های بازارچه را مناسب و در برخی اقلام شبیه مغازه‌های شهرک نفت می‌دانند، اما به دلیل سهولت، برای تهیه مایحتاج برای خرید یک هفته به بازارچه می‌آیند. قربان حسینی، دبیر شورایاری این محله می‌گوید: «برخی کاسبان شهرک، نسبت به وجود این بازارچه اعتراض داشتند. اینجا یک محله آرام و بدون ترافیک است و تعداد کمی مغازه‌ دارد. کاسبان این مغازه‌ها شاکی بودند که با وجود مساوی بودن قیمت‌ها با اجناس عرضه شده در پنجشنبه بازار، فروش کمی داشتند زیرا مردم به‌صورت هفتگی از پنجشنبه‌بازار خرید می‌کردند.»
 
 مکانش نامناسب است
مینا رشیدی، از اهالی شهرک نفت و آن‌طور که می‌گوید از مشتریان ثابت پنجشنبه بازار است. او دلیل اصلی خرید از پنجشنبه بازار را حال و هوای این محل و قیمت‌های ارزان عنوان می‌کند. اما از مکان جدید پنجشنبه بازار شهرک نفت ناراضی است: «سال گذشته پنجشنبه بازار در میدان آبنمای شهرک نفت دایر می‌شد که فضای وسیعی داشت و همه غرفه‌ها با نظم و‌ترتیب بیشتری درکنارهم قرار گرفته بودند، اما بعد از جابه‌جایی، بازار در این خیابان فرعی برپا می‌شود که سبب ترافیک زیادی شده است. به دلیل کمبود جا برخی فروشنده‌ها اجناسشان را در وسط بازار برای فروش می‌گذارند و این موجب بی‌نظمی در پنجشنبه بازار شده است.» او معتقد است برپایی بازارچه هفتگی، علاوه بر حمایت از برخی غرفه‌داران موجب رقابت میان فروشندگان می‌شود.

پیگیری شکایت اهالی
با وجود محاسن این بازارچه، ترافیک ایجاد شده در خیابان‌های اصلی و فرعی، پارک خودرو مراجعه‌کنندگان مقابل خانه‌ها و... مشکلاتی را ایجاد کرده بود. دبیرشورایاری ضمن پیگیری شکایت‌ها و بررسی استشهاد محلی از سوی ساکنان می‌گوید: «باتوجه به سختی عبور و مرور و ترافیک در روزپنجشنبه، در جلسه‌ای با شهردار ناحیه، طبق رأی‌گیری به دلیل مزاحمت برای اهالی، این بازارچه منحل شده و دیگر برقرار نمی‌شود. ما اعضای شورایاری از شهرداری ناحیه درخواست کرده‌ایم تا مکانی مناسب برای برگزاری این بازارچه محلی و حمایت از غرفه‌داران و مشتریان تدارک ببیند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code