منطقه 1

تکیه‌ها، هویت محله‌های منطقه

نویسنده:
تکیه‌ها و مساجد را می‌توان از مهم‌ترین موقوفات در شمیران دانست...
1396/09/04
 تکیه‌ها و مساجد را می‌توان از مهم‌ترین موقوفات در شمیران دانست. موقوفات علاوه بر عام‌المنفعه بودن، موجب افزایش مشارکت اهالی یک محله می‌شد به‌طوری که یک یا چند نفر محلی را برای برپایی مراسم مذهبی وقف می‌کردند و افرادی بنا بر توانایی شخصی، هزینه برپایی مراسم، تعمیر، نگهداری و مرمت موقوفات را برعهده می‌گرفتند. عباس فرهمند، حاج عباس تجریشی، دین‌پرور، فرمانفرماییان، کشتکار و فکری از واقفان بنام شمیران بودند. تکیه‌ها از مهم‌ترین موقوفات شمیران به شمار می‌آید. در محله‌های تجریش، اوین، سوهانک، درکه، دربند، جماران و... می‌توان تکیه‌هایی با قدمت بیش از 100 سال را مشاهده کرد. در محوطه برخی از این تکایا، چند دکان، حجره و تیمچه و مغازه وقف می‌شد. واقفان در زمان حیات خود، درآمد مغازه‌ها را وقف شبیه‌گردانی و تعزیه‌خوانی می‌کردند. همچنین بعضی از واقفان علم‌ها، نشانه‌ها(شعار)، لباس و جنگ افزار(دثار)، خیمه‌ها، طشت آب، کجاوه‌ها، هودج‌ها و سایر وسایل را برای شبیه‌خوانی و برپایی تعزیه وقف می‌کردند و این موقوفات اکنون جزئی از یادگارهای باارزش تکایا به شمار می‌روند. تکایای منطقه ما، به لحاظ قدمت بالا بخشی از هویت محله‌ها به شمار می‌روند و حفظ و نگهداری آنها به دست معتمدان محله و با مشارکت اهالی نشان از اهمیت این مراکز مذهبی در محله‌های منطقه است.
 علیرضاحمیدی، معتمد محله تجریش

نمایشگاه نقاشی
علاقه‌مندان به تماشای آثار نقاشی می‌توانند از آثار «محمود صنعتی» در نگارخانه نقش‌جهان دیدن کنند. این هنرمند فرزند مرحوم استاد علی‌اکبر صنعتی است و از کودکی از آموزش‌های پدر بهره‌گرفت و نخستین نمایشگاهش را در14سالگی برگزار کرد.
او که درهنر موزاییک و تهیه تابلوهای موزاییک و سنگ نیز مهارت کامل دارد تاکنون 6 نمایشگاه انفرادی برگزار کرده است. علاقه‌مندان به هنر نقاشی می‌توانند از ساعت 16تا20 به نگارخانه نقش‌جهان در نیاوران، خیابان نخجوان، خیابان آیت‌الله ‌محمودی مراجعه کنند. نگارخانه تا 8 آذر ادامه خواهد داشت.

موزه ظروف سلطنتی
موزه ظروف سلطنتی در مجموعه تاریخی سعدآباد یکی از پربازدید‌ترین موزه‌های این مجموعه است. مسئولان این موزه از 21 آبان به مدت 3 هفته، امکان بازدید از 2 تالار خصوصی کاخ اشرف (موزه ظروف سلطنتی) را برای نخستین بار فراهم کرده‌اند. یکی از این تالارها، تالار موسیقی و دیگری اتاق استودیوی خصوصی عکاسی پهلوی و فضاهای پیرامونی آن است. «تالار نقره» یکی از تالارهای این موزه است که در آن می‌توانید از ظروف نقره منحصربه‌فرد و کمتر دیده شده دربار پهلوی بازدید کنید. علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از تالارها و اشیای موزه‌ای باارزش و دیده نشده در این کاخ، به میدان تجریش، خیابان دربند، مجموعه تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code