منطقه 1

نداشتن کلاه ایمنی شایع‌ترین تخلف

نویسنده: راحیل حسینیان
باید شش دانگ حواست جمع باشد تا از گوشه و کناری سروکله‌شان پیدا نشود. حتی در منطقه شلوغ و پرترافیکی مانند تجریش هم موتورسوارها در حال گاز دادن برای عبور از چراغ قرمز هستند....
1396/09/11
 باید شش دانگ حواست جمع باشد تا از گوشه و کناری سروکله‌شان پیدا نشود. حتی در منطقه شلوغ و پرترافیکی مانند تجریش هم موتورسوارها در حال گاز دادن برای عبور از چراغ قرمز هستند. برای موتورسیکلت‌ها خیابان و پیاده‌رو و بزرگراه فرقی ندارد، فقط با سرعت می‌رانند تا زودتر از میان خودروهای مانده در ترافیک برای خود راهی باز کنند و به مقصد برسند. غافل از اینکه آمارهای نگران‌کننده از تصادفات را برجای می‌گذارند. این‌طور که سروان اصغر بهاری، رئیس اداره تصادفات راهور منطقه می‌گوید در بیشتر تصادفات جرحی و فوتی، پای موتورسیکلت‌ها در میان است. به همین دلیل در گفت‌وگو با سروان بهاری، جرائم و تخلفات موتورسیکلت را بررسی کرده‌ایم.

  نقاط پر خطر در منطقه
سروان بهاری از طرحی که از ماه پیش در معابر منطقه در رابطه با موتورسیکلت‌ها به اجرا درآمده خبر می‌دهد و می‌گوید: «در تقاطع‌های حساس منطقه که شامل تقاطع اقدسیه ‌ـ آجودانیه، نیاوران ‌ـ کامرانیه، و چهارراه پارک ‌ـ میدان تجریش می‌شود، موتورسواران زیر ذره بین پلیس راهور هستند. این تقاطع‌ها شاهراه‌های ارتباطی منطقه است و در ساعت اوج ترافیک بسیار شلوغ می‌شود و به همین دلیل تخلفات موتورسیکلت کنترل و اعمال قانون می‌شود. موتورسیکلت متخلف بین 7تا 10روز توقیف می‌شود و بعد از آن راکب موتور باید به ستاد ترخیص مراجعه کند.» ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و موتورسواران باید در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند و از طریق فیلم و عکس و مباحث کارشناسی با تخلفات و تصادفات موتورسیکلت آشنا شوند. سروان بهاری می‌گوید: «برخی از موتورسواران متخلف بعد از گذراندن این دوره آموزشی باز هم عبرت نمی‌گیرند و به کار خود ادامه می‌دهند. اما حتی اگر یک نفر هم متوجه کار اشتباه خود شود، در روند کاهش تخلفات مؤثر است.»

  حرکات نمایشی در بزرگراه‌های شمال شهر
اجرای حرکات نمایشی از سوی موتورسیلکت‌سواران در انتهای بزرگراه ارتش، بزرگراه امام علی(ع) و خیابان‌های فرعی منطقه از تخلفات موتورسواران است. به گفته سروان بهاری، اجرای حرکات نمایشی مانند تک‌چرخ زدن موتورسیکلت، شامل جریمه 150هزار تومانی می‌شود. «اجرای حرکات نمایشی علاوه بر جریمه، 10نمره منفی در گواهینامه هم دارد. گواهینامه‌ای که 30نمره منفی داشته باشد برای بار اول 3ماه توقیف می‌شود و بعد از پرداخت 30 هزارتومان اجازه رانندگی دارد. اگر دوباره تخلف کند و به ۲۵ نمره منفی برسد، گواهینامه تا ۶ ماه ضبط شده و پس از پرداخت هزینه ۶۰ هزار تومانی می‌تواند گواهینامه خود را پس بگیرد.»

  امنیت بیشتر برای موتورسوارها
حرف تازه‌ای نیست. اما با وجود این همه تکرار باز هم موتورسواران راضی به استفاده از کلاه ایمنی نیستند. سروان اصغر بهاری، رئیس اداره تصادفات راهور منطقه می‌گوید: «کلاه ایمنی برای سرنشین هم لازم است و فقط مختص راکب موتورسیکلت نیست. کلاه ایمنی برای امنیت و سلامت موتورسوار است، اما معمولاً یا گرمای هوا را بهانه می‌کنند یا خراب شدن مدل موهایشان را. برای خرید کلاه کاسکت استاندارد کوتاهی نکنیم و به اصطلاح کم نگذاریم. برخی از کلاه‌ها غیر‌استاندارد و پلاستیکی با ‌لایه‌ای از ابر است. سبک‌تر است، اما هیچ محافظی هنگام تصادف نیست.» نداشتن کلاه ایمنی یکی از موارد شایع از تخلفات موتورسیکلت است.

  همیشه پای موتورسیکلت در میان است
سرعت زیاد موتورسواران و اینکه برای زودتر رسیدن به مقصد وارد مسیرهای ممنوعه می‌شوند، خود باعث بروز تصادفات زیادی می‌شود. تصادفاتی که‌گاه عواقب جبران‌ناپذیری همراه دارد. سروان بهاری، می‌گوید: «بررسی دقیق تصادفات و آمارها نشان می‌دهد که در حدود35‌درصد از تصادفاتی که منجر به جرح یا فوت می‌شود، حتماً موتورسیکلت حضور دارد. موتورسواران به قوانین بی‌توجهی می‌کنند برای همین هم آمار تصادفات ناشی از موتورسیکلت تا این حد نگران‌کننده است.» در توضیح بیشتر می‌گوید: «بیشتر تصادفات جرحی موتورسواران هم از ناحیه سر است. زیرا راکبان موتورسیکلت به استفاده از کلاه ایمنی بی‌توجهند. همین بی‌توجهی باعث می‌شود تا تصادفی که به یک دست یا پا شکستن ختم می‌شد، به مرگ منجر شود.»

  جریمه 90 هزار تومانی
تعداد بالای رستوران در منطقه ما و استفاده از پیک‌های موتوری برای ارسال سفارشات و از طرفی ترافیک همیشگی در منطقه موجب شده تا موتورسواران از مسیرهای ورود ممنوع‌‌‌‌ تردد کنند تا بتوانند زودتر به مقصد برسند. ورود به مسیرهای ممنوعه از جمله بزرگراه‌ها یا مسیر خطوط اتوبوس‌های تندرو از تخلفات شایع موتورسواران منطقه است. رئیس اداره تصادفات راهور منطقه می‌گوید: «ورود موتورسیکلت به بزرگراه، آزادراه، داخل تونل‌ها و مسیر خطوط اتوبوس‌های تندرو و گذرگاه عابرپیاده در هر ساعتی از شبانه‌روز برای موتورسیکلت‌ها ممنوع است. اما متأسفانه بسیاری از راکبان به این موضوع بی‌توجهند. جریمه ورود به مسیرهای ممنوعه 90هزار تومان تعیین شده است.»
 
  کاهش تخلفات با نصب دوربین هوشمند
از زمانی که تجهیزات هوشمند از جمله دوربین‌های نظارتی در معابر وتقاطع‌ها نصب شد، روند تخلفات راهنمایی و رانندگی نیز کاهش پیدا کرد و تابع نظم بیشتری شد. از ابتدای آذر ماه نیز تخلفات موتورسیکلت توسط دوربین‌های نظارتی ثبت و ضبط می‌شود. در این طرح قرار است سرعت غیر‌مجاز، عبور از چراغ قرمز و عبور از خط ویژه که به‌عنوان تخلفات حادثه‌ساز شناخته شده‌اند، توسط دوربین‌‌های نظارتی راهنمایی و رانندگی در معابر منطقه ثبت شود. مالک موتورسیکلت نیز از طریق ارسال پیامک از تخلف خود مطلع می‌شود. جریمه این 3تخلف هم برای موتورسیکلت و خودرو برابر است. ثبت آزمایشی تخلف موتورسیکلت‌ها از 3ماه پیش آغاز شده بود و در واقع فرصتی بود تا موتورسواران متخلف رفتار خود را اصلاح کنند.

موتورسیکلت‌ها در کدام خیابان بیشترند؟
بیشترین‌‌‌‌ تردد موتورسیکلت در منطقه ما به‌ترتیب در خیابان‌های ولی‌عصر(عج)، شریعتی و نیاوران است.

35درصد تصادفات منجر به جرح و فوت با دخالت موتورسیکلت است.

جریمه تخلفات شایع موتورسیکلت‌سواران
Untitled-6.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code