منطقه 1

هرچه دارم از فضای مذهبی خانه و محله است

نویسنده: نفیسه خانلری
امامزاده قاسم(ع) برایش یادآور بهترین دوران زندگی است. محله‌ای که با حال و هوای مذهبی‌اش، شرایط متفاوتی را برای بچه‌های محل رقم می‌زند و آنهایی که کمی اهل دین و معنویت باشند، قطعاً بیشترین بهره‌را از این فرصت می‌برند...
1396/08/27
 امامزاده قاسم(ع) برایش یادآور بهترین دوران زندگی است. محله‌ای که با حال و هوای مذهبی‌اش، شرایط متفاوتی را برای بچه‌های محل رقم می‌زند و آنهایی که کمی اهل دین و معنویت باشند، قطعاً بیشترین بهره‌را از این فرصت می‌برند. درست مثل «علی نفری» خواننده سرشناس شمیرانی که از دوران کودکی در فضایی معنوی بزرگ شد و با فعالیت‌هایی متعدد در مساجد محل، شخصیت خودش را صیقل داد و کمی بعد هم معلمی شد برای دیگران. او فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی زیادی در کارنامه خود دارد و حالا نیز به‌عنوان خواننده محبوبی شناخته می‌شود که آثار ملی و مذهبی او از شاخص‌ترین کارهایش به شمار می‌رود. علی نفری ارادت خاصی به خاندان اهل‌بیت(ع) دارد و این موهبت را حاصل زندگی در خانواده و فضایی مذهبی می‌داند.
  •  آقای نفری! گویا در دوران کودکی از فعالان قرآنی و فرهنگی محله امامزاده قاسم(ع) بوده‌اید. می‌خواهیم قبل از هرچیز از آن دوران برایمان بگویید.
تمام دوران کودکی من در مساجد محل سپری شد. دورانی که با فعالیت‌های قرآنی، مداحی، مکبّری و خواندن در گروه سرود همراه بود و اتفاقات بسیار خوشایندی را برایم رقم زد. من در مساجد سیدالشهدا(ع) و مسجدجامع امامزاده قاسم(ع)، قرآن را آموختم و پس از آموزش نزد استادان مجرب، به‌عنوان قاری قرآن به رتبه‌های برتر کشوری دست پیدا کردم. سال‌های زیادی در مسجد محل به‌عنوان معلم قرآن، مباحث روخوانی، قرائت، صوت، لحن و تجوید را آموزش می‌دادم و به برکت قرآن، بچه‌محل‌های زیادی پرورش پیدا کردند.
  •  البته در این محله، مداحی و سرودخوانی‌تان نیز شهره بوده است.
علاوه بر قرآن همیشه در زمینه مداحی و سرود نیز فعالیت داشتم. برای آموختن مداحی چندین سال نزد استاد حجت کسری تعلیم دیدم و مثل بسیاری از بچه‌های شمیران، درس‌های زیادی از این مداح بزرگ محل یاد گرفتم. ضمناً حضور در گروه سرود مسجد سیدالشهدا(ع)، تک‌خوانی در همین گروه و سرانجام مربیگری گروه سرود مسجد نیز از دیگر فعالیت‌هایی است که همگی در همان محله نصیبم شد و من‌را به سمت خوانندگی سوق داد.
  •  خوانندگی را دقیقاً از چه زمانی آغاز کردید؟
بعد از کسب مدرک دیپلم به‌عنوان معلم قرآن و سرود در مدارس منطقه یک تدریس می‌کردم و به تدریج درهمین راستا، دوره تئوری موسیقی و سلفژ را در صداوسیما گذراندم و از سال 1387 به‌عنوان خواننده رسمی صدا و سیما شناخته شدم و از آن پس، کارهایم به کرات در رادیو و تلویزیون پخش شد.

 ورودتان به عرصه خوانندگی با یک کار مذهبی شاخص بود. یعنی همان آهنگ معروف کویر و بارون که خیلی هم به دل مردم نشست.
بله. این کار درباره امام زمان(عج) بود که هنوز هم از معروف‌ترین کارهایم است. البته از آن زمان تا به حال بیش از 40 اثر ارائه داده‌ام که 8 اثر تم مذهبی و با موضوعیت ائمه اطهار(ع) دارد و از کارهای فاخر صدا و سیما به شمار می‌رود.
  •  باتوجه به دنیای رنگارنگ امروز موسیقی، خواندن آهنگ‌های مذهبی با مخاطبانی خاص، جسارت زیادی می‌خواهد. این‌طور نیست؟
گرچه آهنگ‌های مذهبی مخاطب خاص دارد اما حالا که خداوند موهبت خوانندگی را به من عطا کرده، از این موهبت در راه اهل‌بیت(ع) بهره ‌خواهم برد. ضمن اینکه بنده در فضایی مذهبی رشد کرده و ارادت خاصی به ساحت مقدس اهل‌بیت(ع) دارم، بنابراین نسبت به این بزرگواران ادای دین می‌کنم و تا جایی که بتوانم در این راستا پررنگ ظاهر خواهم شد، به‌طوری‌که نیت کرده‌ام برای تمام اهل‌بیت(ع) حداقل یک کار بخوانم.
  •  گویا بزرگ شدن در خانواده‌ای مذهبی و البته در آستان امامزاده قاسم(ع) تأثیر قابل توجهی در شکل‌گیری عقاید و باورهای شما داشته است؟
همین‌طور است. اتفاقاً خاطره جالبی در این‌باره دارم. زمانی که دوره راهنمایی را پست سرمی‌گذاشتم، مادرم با خواندن من مخالف بود و می‌گفت موسیقی و قرآن، سنخیتی با هم ندارد، اما از آنجایی که صدای خوبی داشتم، مدیر مدرسه با مادرم صحبت کرد و از من قول گرفت که موسیقی را با فعالیت در زمینه مذهبی دنبال کنم که این اتفاق افتاد و هنوز هم سرقولم هستم و از این بابت واقعاً خوشحالم. به واقع محیط‌های مذهبی محله و خانواده مذهبی، به شدت مرا در این مسیر قرار داد و اکثر آهنگ‌هایم نیز با گرایش‌های ملی و مذهبی و بخشی هم اجتماعی خوانده شد.
  •  کودکی‌تان ریشه در محله امامزاده قاسم(ع) دارد. ارتباطتان با اهالی چطور است؟
پدرم هنوز در همان محل زندگی می‌کند و من نیز همیشه خودم را جزئی از این محل می‌دانم و ارتباط بسیار خوبی با بچه‌محل‌ها دارم و احترام زیادی برای بزرگ‌ترها قائلم. البته آنها نیز محبت خاصی به بنده دارند و خوشحالم که همیشه حمایت‌های معنویشان شامل حالم بوده است.
  •  باتوجه به سابقه‌ای که خود شما در رشد شرایط فرهنگی محل دارید، اوضاع و احوال امروز محل را چطور می‌بینید؟
یکی از بسترهای بسیار مناسب برای تربیت و رشد فرزندان، مساجد و کانون‌های فرهنگی محل هستند که در محله ما، این بسترها به سبب گرایش‌های مذهبی به خوبی فراهم است. شاید خود من با توجه به مشغله‌های زندگی، کار دولتی، خوانندگی و...، نتوانم مثل گذشته برای محله وقت بگذارم اما معتقدم جوان‌های با استعداد زیادی در این محل حضور دارند که مثل دوران جوانی من باید مورد حمایت قرار گیرند و شرایط فرهنگی محله را بیش از پیش رونق بخشند.
  •  و حرف آخر.
فقط درخواستی از جوان‌های محل دارم و آن اینکه بیشتر و بیشتر حرمت شهدا را داشته باشند، زیرا شمیران شهدای زیادی تقدیم انقلاب کرده و همه ما مدیون آنها هستیم.

مقید به اصول شهروندی
علی نفری، خواننده 42 ساله‌ای است که زندگی‌اش با محله امامزاده قاسم(ع) گره خورده و خاطرات زیادی از دوران کودکی‌اش دارد. برف‌های دوستداشتنی تپه آبک و روزهایی که برای رسیدن به مدرسه باید مسیر سخت برفی را پشت سر می‌گذاشته، از خاطرات شیرینی است که هیچ‌وقت از ذهن او پاک نمی‌شود. نفری می‌گوید: «آن موقع‌ها با اینکه چوب اسکی نداشتیم، اما با کفش‌های معمولی از خانه تا مدرسه اسکی می‌کردیم. خانه ما 5، 6 دقیقه بیشتر با امامزاده قاسم(ع) فاصله نداشت اما چون در ارتفاع کوه بودیم، رفت‌وآمد اصلاً کار ساده‌ای نبود. امکانات زیادی وجود نداشت و اهالی محل، شرایط خاصی را پشت سرمی‌گذاشتند، بنابراین حالا که شمیرانی‌ها از شرایط مساعدی برخوردارند و دیگر مثل گذشته با دغدغه‌های رفت‌وآمد در برف و باران مواجه نیستند واقعاً خوشحالم و از مسئولان شهرداری قدردانی می‌کنم.» نفری، به‌عنوان یکی از شهروندان محله شمیران که حالا در شهرک لاله سکونت دارد، به رعایت قوانین شهروندی بسیار پایبند است و در این‌باره می‌گوید: «به‌عنوان یک عضو قدیمی محل همیشه سعی در حفظ و صیانت از این فضا داشته‌ام. توجه به مسائل بصری و صوتی شهر، از مسائلی است که بسیار به آن معتقدم و آن را جزو وظایف همه شهروندان و اهالی محل می‌دانم، زیرا فقط در این‌صورت است که اهالی می‌توانند در آرامش زندگی کنند و مثل گذشته از بودن در این محله‌ها راضی و خوشحال باشند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code