منطقه 1

همدلی به وقت افطار

نویسنده: راحله عبدالحسینی
هنوز 2 ساعتی به افطار مانده و به تعداد زائران بارگاه امامزاده صالح(ع) لحظه‌ به لحظه اضافه می‌شود. برخی با خود زیرانداز و بساط افطار هم آورده‌اند و همراه خانواده در گوشه‌ای از حیاط می‌نشینند...
1396/03/27
 هنوز 2 ساعتی به افطار مانده و به تعداد زائران بارگاه امامزاده صالح(ع) لحظه‌ به لحظه اضافه می‌شود. برخی با خود زیرانداز و بساط افطار هم آورده‌اند و همراه خانواده در گوشه‌ای از حیاط می‌نشینند. در ضلع غربی حیاط امامزاده(ع) غرفه‌هایی برپا شده و پزشکان سفیدپوش در قالب طرح «نسخه‌های شفابخش» مشغول معاینه و معاینه بیماران هستند. این طرح که با حضور 10 پزشک و متخصص اجرا می‌شود، تا پایان ماه مبارک از سوی بنیاد بیماری‌های نادر ایران در صحن امامزاده صالح(ع) برپاست و مراجعان رایگان معاینه می‌شوند. هدف اجرای این طرح که از نیمه رمضان آغاز شده، غربالگری و ارائه خدمات پزشکی و تشخیصی به شهروندان است. با ما در این گزارش همراه باشید.

ارائه خدمات پزشکی رایگان
صحن و حیاط امامزاده صالح(ع) در ایام ماه مبارک شور و حال دیگری دارد. در گوشه‌ای خیمه‌های معرفت میزبان کودکان و بزرگسالان است. از نیمه ماه مبارک رمضان هم که غرفه‌های پزشکی با همکاری بنیاد بیماری‌های نادر دایر شده و متخصصان به مداوای رایگان بیماران می‌پردازند. سال گذشته هم طرح نسخه‌های شفابخش به مدت 8شب در امامزاده صالح اجرا شد. در دومین دوره اجرای این طرح، مراجعان به مدت 15روز فرصت دارند تا از خدمات پزشکی استفاده کنند. خدمات پزشکی ارائه شده شامل مغز و اعصاب، داخلی و عفونی، عمومی، روانپزشکی، قلب و عروق، زنان و زایمان، سونوگرافی، تراکم استخوان و تزریقات است. غرفه تزریقات و سونوگرافی امسال در این طرح گنجانده شده و سال گذشته نبود و امسال با همکاری جمعیت مامایی، دستگاه سونوگرافی سیار در یکی از غرفه‌ها مستقر شده است. نکته بسیار مهم دیگر اینکه افرادی که در این 15روز و در این طرح پذیرش می‌شوند، می‌توانند برای مراجعات بعدی و تکمیل روند درمان خود به بنیاد بیماری‌های نادر مراجعه کنند و رایگان پیگیر معاینات بعدی نیز باشند.

سخنان رهبری مشوق ما شد
دکتر علی داودیان، بنیانگذار بنیاد بیماری‌های نادر ایران، جرقه اجرای طرح نسخه‌های شفابخش را به سال‌های گذشته مربوط می‌داند و می‌گوید: «سال‌های قبل در شب نیمه رمضان بنیاد بیماری‌های نادر در آستان مقدس امامزاده صالح(ع) برنامه افطاری برگزار می‌کرد. سال گذشته تصمیم گرفتیم خدمات پزشکی رایگان ارائه بدهیم تا به این طریق به سلامت افراد جامعه کمک کنیم. یکی از راه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌‌های ژنتیکی و نادر تشخیص زودهنگام و کنترل آنهاست و هدف ما از اجرای این طرح، کمک به قشر کم ‌درآمد جامعه برای جلوگیری از بروز بیماری است. اما ارائه خدمات پزشکی به معاینه پزشک در طرح نسخه‌های شفابخش خلاصه نمی‌شود. بیمارانی که در این 15روز و در این طرح پذیرش شوند، برای پیگیری روند درمان خود می‌توانند به بنیاد بیماری‌های نادر مراجعه کنند و روند درمان را رایگان در بنیاد بیماری‌های خاص و نیز بیمارستان فیروزگر دنبال کنند.» داودیان استقبال مراجعان در سال گذشته را این‌طور ارزیابی می‌کند: «به برکت شب‌های ماه مبارک رمضان، مراجعان بسیاری برای زیارت به امامزاده صالح(ع) می‌آیند. سال گذشته در 8شب حدود 8هزار نفر در این طرح معاینه شدند.» داودیان مهم‌ترین انگیزه خود برای ادامه این طرح را صحبت‌های رهبر معظم انقلاب در سخنرانی عید فطر سال گذشته عنوان می‌کند: «مقام معظم رهبری سال گذشته در خطبه نماز عیدفطر فرمودند: «من اطلاع پیدا کردم بعضی از پزشکان محترم، در برخی از شب‌ها و روزهای ماه رمضان، طبابت‌های صلواتی می‌کردند؛ این معنایش این است که این ایثار و این گذشت، در بین همه‌ طبقات مردم ادامه دارد. این ماه رمضانی بود که گذشت؛ اینچنین ماه رمضانی موجب جلب رحمت الهی است؛ ان‌شاءالله.» سخنان ایشان باعث شد ما مطمئن‌تر در این راه قدم برداریم. از مردم هم می‌خواهیم که پزشکان را از صمیم قلب دعا کنند تا بتوانند در این راه قدم بردارند.»

نذر وقت و تخصص
حجت‌الاسلام عبدالعلی گواهی، تولیت آستان مقدس امامزاده صالح(ع) معتقد است امسال در دومین دوره اجرای طرح نسخه‌های شفابخش مدیریت و برنامه‌ریزی بیشتری صورت گرفته تا مراجعان از خدمات بهتری بهره‌مند شوند. حجت‌الاسلام گواهی کار خیر را فقط منوط به کمک مالی نمی‌داند و می‌گوید: «کار خیر فقط این نیست که پول یا غذا یا لباسی به کسی برسانیم. البته این ارزشمند است. اما باید وقف و نذر را به موضوعات دیگر هم بکشانیم. مدیر و مهندس و پزشک و متخصص می‌توانند وقت و تخصص خودشان را نذر کنند. روزانه ده‌ها نفر به دفتر آستان مراجعه می‌کنند که برای تهیه داروهای یک نسخه ساده ناتوانند چه رسد به اینکه بتوانند به متخصص مراجعه کنند. پزشکانی که در این طرح همیاری می‌کنند، تخصص خود را وقف کرده و همنوع دوست هستند. این طرح درشب میلاد امام حسن(ع) کریم اهل‌بیت(ع) افتتاح شده و به برکت وجود ایشان ادامه پیدا می‌کند. امام حسن کریم اهل بیت(ع) بخش زیادی از اموالش را وقف کرد.»

شکرانه علم و تخصص
حسین نجمی، متخصص اعصاب و روان و روانپزشک، سال‌ها در کشورهای اروپایی و آمریکایی بوده و می‌گوید که به عشق خدمت به مردم کشور خودش به ایران بازگشته. «خدمت در هیچ کجای دنیا به اندازه خدمت به مردم کشور خودم لذتبخش‌ نیست.» او که سال گذشته هم در این طرح حضور داشته، ادامه می‌دهد: «به شکرانه علم و تخصصی که دارم در طرح نسخه‌های شفابخش حاضر می‌شوم تا در روزهای معنوی ماه مبارک، افرادی که استطاعت پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند، معاینه کنم. سال گذشته استقبال از این طرح خوب بود و هر روز حدود 70بیمار را معاینه می‌کردم.» نجمی معتقد است با این کار سهمش را در خدمت به جامعه ادا می‌کند. «بنیاد بیماری‌های نادر، طرح‌های مشابه این را در ایام دیگر سال مانند روزمادر، روز معلم و... یا در مساجد دیگر اجرا می‌کند. اما اجرای این طرح در امامزاده صالح(ع)، به دلیل موقعیت مکانی و در ایام رمضان با استقبال بیشتری از سوی شهروندان مواجه می‌شود. شهروندانی که از هر سن وقشری هستند و برخی به دلیل کم‌توانی مالی به سلامت خود اهمیتی نمی‌دهند.

استقرار دستگاه سونوگرافی در غرفه مامایی
فروغ بهادری‌زاده، کارشناس مامایی و عضو هیئت‌مدیره جمعیت مامایی کشور همراه دیگر اعضای جمعیت امسال برای نخستین بار در طرح نسخه‌های شفابخش حاضر شدند. می‌گوید: «بعد از آشنایی ما با بنیاد بیماری‌های نادر، از اجرای این طرح باخبر شدیم و مشتاقانه همکاری خودمان را اعلام کردیم. برای معاینه کامل‌تر هم یک دستگاه سونوگرافی سیار در یکی از غرفه‌های گذاشتیم که بیمارانی که به سونوگرافی احتیاج دارند، همین‌جا سونوگرافی شوند و روند درمان به تعویق نیفتد. اینجا مرحله آغاز درمان است و برای مراجعات بعدی می‌توانند به بنیاد بیماری‌های نادر بروند و رایگان پیگیر درمان خود باشند.» با توجه به پیش‌بینی هیئت‌مدیره از تعداد مراجعان به پزشک زنان و مامایی، تعداد 3غرفه به پزشکان و ماماها اختصاص داده شده تا ارائه خدمات آسان‌تر و بهتر برای مراجعان انجام شود. بهادری‌زاده ادامه می‌دهد: «هر فردی می‌تواند از علم و تخصصش برای نیازمندان جامعه بهره‌ بگیرد. ازدیدگاه من نخستین اثر مثبت کارهای خیرخواهانه به خود ما برمی‌گردد. انجام کارهای خیر یعنی پیوند انسان‌ها.»

مسلمانی یعنی خدمت بدون منت
غلامعلی افروز، روان‌شناس و مشاور از غرفه‌های نسخه‌های شفابخش با عنوان اردوگاه عرشی نام می‌برد و می‌گوید: «در 15شب در جوار امامزاده صالح(ع) اردوگاه عرشی بنا شده. پزشکان این طرح متصف به اخلاق هستند. اخلاق یعنی ایثار، گذشت و هدیه دادن. این کار نوعی هدیه دادن به همنوع است که از طرف پزشکان انجام می‌شود. این اخلاق را امام حسن(ع) سفارش کرده. خوشبختی مسیر است نه مقصد و پزشکانی که در این کار داوطلبانه حاضر شدند، در مسیر خوشبختی قد گذاشتند. مسلمانی یعنی خدمات بدون منت به بنده خدا. و چه خدمتی بالاتر از خدمت به سلامتی مردم و جامعه. کسی که کار خیر می‌کند از سوی خدا محبوب دل‌ها می‌شود.»

از زبان زائران
معاینه گران پزشکان متخصص
مصطفی مهرعلی، نسخه پزشک بیماری‌های عفونی در دست دارد. می‌گوید: «برای زیارت امامزاده آمده بودم که متوجه غرفه‌های پزشکی شدم. مدت‌هاست مشکلی دارم که نمی‌توانستم به پزشک متخصص مراجعه کنم. توان پرداخت معاینه پزشک متخصص را ندارم. ما ساکن غرب تهران هستیم. به دوستان و بستگانم خبر می‌دهم تا اگر کسی مشکلی داشت حتماً بیاید و از این فرصت برای سلامتی‌اش استفاده کند.»

آشنایی با این طرح یک نعمت بود
ساره خاقانی، ساکن محله نظام‌آباد، به همراه خانواده‌اش سفره افطار را در صحن امامزاده پهن کرده. «خیلی تعجب کردم که پزشکان متخصص رایگان معاینه می‌کنند و چنین تجهیزات کاملی دارند. سونوگرافی اورژانسی هم انجام می‌شود. من مدت‌هاست باید به پزشک زنان مراجعه کنم. اما این کار را به تعویق می‌اندازم. این بهترین فرصت بود و توانستم معاینه بشوم. البته باید درمان را ادامه بدهم. آشنایی با این طرح برای من نعمتی بود.»

اجرادر شهرهای دیگر
«من از خوزستان آمده‌ام و مهمان یکی از اقوام هستم.» احمد شریفی به بیماری آسم مبتلاست و این روزها برای مراجعه به پزشک به تهران آمده. «امشب برای زیارت به امامزاده آمدم. باورم نمی‌شود پزشک متخصص رایگان معاینه می‌کند. حتماً به پزشک متخصص مراجعه می‌کنم. افراد بسیاری مثل من هستند که از این طرح استقبال می‌کنند. ‌ای کاش در شهرهای دیگر همچنین طرحی برگزار شود.»
Untitled-2.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code