منطقه 1

چلو کباب با روغن اضافی!

نویسنده: پریسا امیرقاسم خانی
یکی از ویژگی‌های بارز شمیران، وجود رستوران‌های متعددی است که در گوشه و کنار آن دیده می‌شود...
1396/09/04
   یکی از ویژگی‌های بارز شمیران، وجود رستوران‌های متعددی است که در گوشه و کنار آن دیده می‌شود. ولی واقعیت این است که حدود 60 سال قبل، مردم غذاهای خانگی را ترجیح می‌دادند و تنها رستوران یا غذاخوری شمیران، میزبان کسانی بود که تابستان برای هواخوری یا کسب و کار راهی شمیران می‌شدند. تغییر سبک زندگی مردم سبب شد تا تعداد رستوران‌ها افزایش یابد به‌طوری که اکنون 600 رستوران در شمیران فعالیت می‌کند. وقتی از اهالی قدیمی شمیران درباره قدیمی‌ترین رستوران شمیران پرس جو می‌کنیم، همه آنها نخستین رستوران در محله و حاج مصطفی صاحب رستوران را به یاد دارند. یکی از اهالی قدیمی و حاج محسن محمدی‌فر، فرزند مرحوم حاج مصطفی برایمان از دورهمی‌ها در نخستین غذاخوری شمیران می‌گوید.

پاتوق روستاییان و کشاورزان
داستان مربوط می‌شود به سال 1325. محسن عرفاتی، از اهالی قدیمی شمیران می‌گوید: «حدود دهه 20، شمیران و محل تجریش که امروز می‌بینید پراز زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها و خانه‌های خشتی و گلی بود. بازار بزرگ تجریش نیز سقف نداشت و کوچه‌ای خاکی بود که زمین گوگل (محل نگهداری گاوها و گوسفندها) در سمت چپ آن و امامزاده صالح(ع) در جنوب آن قرار داشت. در کوچه خاکی بازار، تعدادی خانه خشتی و گلی و کنار خانه‌ها و مغازه‌ها دیده می‌شد. هر فردی که می‌خواست از شهر (همان تهران) به روستا (یعنی شمیران) بیاید، به تجریش که می‌رسید در اطراف آن کوچه خاکی، استراحت می‌کرد و از آنجا به روستاهای دیگر شمیران می‌رفت. آن زمان چند مغازه بقالی، قصابی و... که مایحتاج اهالی را تأمین می‌کرد، در کوچه خاکی وجود داشت و یک غذا‌خوری که متعلق به حاج مصطفی محمدی‌فر، از اهالی شمیران بود. همه اهالی شمیران غذا‌خوری حاج مصطفی را می‌شناختند که به نام اطمینان شهرت داشت. غذا‌خوری اطمینان، نخستین رستورانی بود که در شمیران راه‌اندازی شد. در این رستوران حاج مصطفی با حاج مرشد چلویی و آقا مصطفی تهرانی شریک بودند. بعدها هر 2 نفر، در بازار تهران چلوکبابی راه انداختند و حاج مصطفی به تنهایی غذاخوری را اداره می‌کرد.»

چلوکباب کوبیده 12 ریال!
این تصویر در ذهنش حک شده است. محسن محمدی‌فر، پسر حاج مصطفی خوب یادش است، خانه‌شان درست در جنوب کوچه خاکی بازار قرار داشت. از خانه‌شان تا غذاخوری پدرش، حدود هزار‌متر فاصله بود. او همیشه سر ظهر کاسه مسی نسبتاً بزرگی را از مادرش می‌گرفت و به سمت غذاخوری می‌رفت تا پدر برای او و برادرهایش در ظرف مسی غذا بریزد. محسن محمدی‌فر، آن زمان حدود 5 سالش بود. او غذاخوری اطمینان را برایمان تصویر می‌کند. «مغازه‌ای با در و پنجره چوبی که حدود 40 نفر ظرفیت داشت. داخل آن 6 میز و صندلی چوبی بزرگ و 4 میز و صندلی چوبی کوچک‌تر دیده می‌شد.» محسن محمدی‌فر می‌گوید: «آن روزها تعداد مشتری‌ها بسیار اندک و بیشتر فصلی و از شهر بودند. چون اهالی عادت نداشتند در بیرون از خانه غذا بخورند. اغلب تابستان‌ها برخی از شهر برای هواخوری به شمیران می‌آمدند و گاهی چون جایی نداشتند در رستوران اطمینان استراحت می‌کردند و غذا می‌خوردند. زمستان‌ها هم تقریباً مشتری نبود، چون هیچ‌کس از شهر به شمیران نمی‌آمد.» محمدی‌فر، نام و قیمت غذاها را به خوبی به یاد دارد: «خورشت قیمه بادمجان یک تومان، خورشت آلو 12 ریال، چلوکباب کوبیده 12 ریال، چلوکباب برگ 15 ریال و... ‌» او ادامه می‌دهد: «یخچال غذاخوری، یک صندوق چوبی با عایق آهنی بود که داخل آن یخ قرار داشت و گوشت‌ها را داخلش می‌گذاشتند. گاهی برخی از مشتری‌های خوش‌ذوق، با خودشان تخم‌مرغ می‌آوردند و می‌خواستند زرده آن را روی برنج بریزند. پدرم نیز همیشه با یک ملاقه روغن در رستوران می‌چرخید و هرکدام از مشتری‌ها می‌خواستند، روی برنجشان روغن می‌ریخت.»

دستگیر بود
اگر امروز از هرکدام از اهالی قدیمی شمیران درباره غذاخوری اطمینان بپرسید، با اطمینان می‌گویند از ویژگی‌های بارز حاج مصطفی، صاحب غذاخوری این بود که دستگیر بود. حاج محسن محمدی‌فر، برایمان تعریف می‌کند: «پدرم یک اخلاق ثابت و همیشگی داشت که هیچ فقیری را از جلو غذا‌خوری گرسنه بیرون نمی‌فرستاد. همیشه می‌گفت از غذایی که هست باید به نیازمندان بخشید تا برکت غذا زیاد شود. او به این حرف اعتقاد عجیبی داشت. خوب یادم می‌آید یکبار فقیری به در مغازه آمد و یکی از خدمتکاران او را بدون غذا بیرون فرستاد. پدرم وقتی فهمید خیلی ناراحت شد و اصرار کرد که به دنبال آن فقیر بروم و او را به مغازه بیاورم. من تمام بازار را دنبال آن فقیر گشتم تا اینکه پیدایش کردم. پدرم اعتقاد داشت اگر او را پیدا نکنیم و به او غذا ندهیم، برکت از مغازه می‌رود. او هر سال در ایام محرم برای تکیه تجریش غذا درست می‌کرد. معروف بود بین اهالی تجریش که حاج مصطفی، دستگیر است و این از خصوصیات بارز کاسبان قدیم بازار تجریش بود.»

600 رستوران در شمیران فعالیت می‌کنند
محسن محمدی‌فر، از اعضای هیئت‌مدیره صنف رستوران‌داران شمیرانات است. او درباره وضع امروز رستوران‌های شمیران می‌گوید: «اکنون حدود 600 رستوران در شمیران وجود دارد. متأسفانه برخی از رستوران‌داران خصوصیات بارز کاسبان قدیم را زیر پا گذاشتند و به جای اینکه دستگیر باشند، باید مراقب بود که پشت پا نزنند.» عضو هیئت‌مدیره صنف رستوران‌داران شمیرانات، رایج‌ترین تخلفات رستوران‌ها را استفاده از گوشت‌های نامرغوب می‌داند که به دلیل قیمت پایین‌تر توسط رستوران‌دارها تهیه می‌شود. «در ‌‌طرح برخورد با این‌گونه رستوران‌دارها، نماینده‌ای از اصناف حضور دارد و اگر میزان تخلف بالا باشد، رستوران پلمب و در غیر‌اینصورت جریمه نقدی خواهد شد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code