منطقه 1

کمک کنیم به زیبایی شهرمان

نویسنده: عاطفه حسین‌زاده
مجید تفرشی، حدود 12 سال است که در زمینه تئاتر به‌صورت حرفه‌ای فعالیت دارد و بیشتر در نمایشنامه‌های «بهرام بیضایی» به ایفای نقش پرداخته است....
1396/03/27
 مجید تفرشی، حدود 12 سال است که در زمینه تئاتر به‌صورت حرفه‌ای فعالیت دارد و بیشتر در نمایشنامه‌های «بهرام بیضایی» به ایفای نقش پرداخته است. این هنرمند بیش از 15 است که در محله تجریش زندگی می‌کند و تمام دوران نوجوانی‌اش را تا امروز در این محله گذرانده است. تفرشی معتقد است که همه باید به زیبایی شهرمان کمک کنیم. سکونت این هنرمند 34 ساله هم‌محله‌ای، بهانه‌ای شد تا با او گفت‌وگو کنیم.

 تقویت فضاهای فرهنگی در شمیران
مجید تفرشی، سال‌هاست که با احسان کرمی و محمدرضا نعیمی از کارگردانان برجسته تئاتر، همکاری دارد و بیشترین دغدغه‌اش، تقویت فضای فرهنگی شهر است. از آنجایی که از طریق دوستان هنرمندش با مسئولان فرهنگی و هنری شهرداری تهران ارتباط و آشنایی دارد از ظرفیت‌های فرهنگی شمیران آگاه است. تفرشی، درباره ظرفیت فرهنگی و هنری محل زندگی‌اش می‌گوید: «شمیرانات با توجه به اینکه قطب گردشگری تهران محسوب می‌شود، اما در زمینه فرهنگی و هنری ضعف‌های زیادی دارد و آنچنان که شایسته این منطقه است برنامه‌های هنری و فرهنگی شایسته‌ای در آن اجرا نمی‌شود. همان‌طور که می‌دانید بهترین نمایش‌ها در مرکز شهر اجرا می‌شود و اکثر علاقه‌مندان برای دیدن نمایش‌های خوب، ترافیک و دوری مسیر را به جان می‌خرند و به مرکز شهر تهران می‌آیند. ساکنان شمال تهران به لحاظ برخورداری از مرکز خرید، مجموعه‌های تفریحی مانند بوستان‌های نیاوران، جمشیدیه وکوه‌های دربند و درکه و دارآباد و همچنین ساختمان‌های بلند و مدرن، در رفاه هستند، اما فضاهای فرهنگی و هنری و برنامه‌های آموزشی و نمایشی و هنری در شمیران کم است و هنردوستان در این منطقه، راضی نیستند.» او می‌افزاید: «در هر گوشه‌ از منطقه یک مرکز خرید و تجاری وجود دارد، اما تعداد کتابخانه‌ها و خانه‌های فرهنگ بسیار محدود است و نمی‌تواند جوابگوی جمعیت ساکن در منطقه باشد. البته ناگفته نماند که ‌سراهای محله با هزینه‌های کم، کلاس‌های هنری و آموزش فرهنگی و شهروندی سطح بالایی را برگزار می‌کند و امیدوارم بازدهی خوبی هم داشته باشد.»
 
 خاطره بازی در کوچه باغ‌ها
مجید تفرشی، شمیران را از کودکی با کوچه باغ‌ها و فضای سرسبز ودلنشین آن می‌شناسد و محل زندگی‌اش را این‌گونه توصیف می‌کند: «سال‌های اول سکونتمان در ضلع شمالی میدان تجریش، اول خیابان سعدآباد فضای کوچه باغی وجود داشت و اتاقم مشرف به باغ گیاهی بود و هر روز صبح که پنجره اتاقم را باز می‌کردم چشمم به باغ زیبا، درختان تنومند و فضای سرسبز می‌افتاد و انرژی و حس خوبی را دریافت می‌کردم. اما چند سال پیش، قطع درختان باغ گیاهی، این فضای زیبا را از دست دادم و بعد از مدت‌ها فضای تجاری ارگ در این محدوده از شهر و درکنار تعداد زیادی از مجموعه‌های تجاری و خرید دیگر، ایجاد شد. درحال حاضر در محله‌های دربند و کوچه‌پسکوچه‌های پشت امامزاده صالح(ع) و باغ فردوس، فضاهای دنج قدیمی وجود دارد که حال آدم را خوب می‌کند. امیدوارم مسئولان فضاهای بکر و سنتی باقیمانده را حفظ کنند.» این هنرمند هم‌محله‌ای سامانه 137 را در ثبت مشکلات مؤثر می‌داند و می‌گوید: «فقط ثبت کردن مشکلات، مهم نیست بلکه شهروندان باید دلشان به حال خودشان و دیگر همسایگان بسوزد و به مسئله تفکیک زباله، بیرون ریختن زباله از ماشین و پرتاب ته سیگار به خیابان و جوی آب و موارد دیگر توجه داشته باشند. بخشی از مشکلات را مسئولان می‌توانند حل کنند، اما مهم‌ترین بخش حل مشکلات به دست شهروندان است.»

 مشارکت اجباری در آلودگی شهر
وقتی از مجید تفرشی، می‌پرسیم فارغ از دغدغه‌های فرهنگی برای اینکه شهروند خوبی باشد چه رفتارهای می‌کند؟ می‌گوید: «بارها سعی کرده‌ام از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنم، اما متأسفانه به دلیل شلوغی و ازدحام، ناچار به آلوده کردن هوای شهرم کمک کرده‌ام. ممکن است خیلی از شهروندان مانند من، دوست داشته باشند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، اما به دلایل متعدد و ضعف‌هایی که هر روز شاهدش هستیم ترجیح می‌دهند از وسیله شخصی استفاده کنند اما به دلیل مشکلات و کمبود حمل و نقل عمومی یا در دسترس نبودن خطوط مترو، ناچار به استفاده از وسیله شخصی هستند و در آلودگی شهر مشارکت دارند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code