منطقه 1

یک استکان چای مطالعه

نویسنده: راحله عبدالحسینی
در هیاهوی میدان قدس و ابتدای کوچه زغالی‌ها، تابلوی کوچکی توجه برخی از رهگذران را جلب می‌کند. تابلویی در کوچه شهید اسکویی، ما را به یک مرکز فرهنگی و دنیایی از دانستنی‌ها رهنمون می‌کند؛ مرکز بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه...
1396/09/11
 در هیاهوی میدان قدس و ابتدای کوچه زغالی‌ها، تابلوی کوچکی توجه برخی از رهگذران را جلب می‌کند. تابلویی در کوچه شهید اسکویی، ما را به یک مرکز فرهنگی و دنیایی از دانستنی‌ها رهنمون می‌کند؛ مرکز بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه. در وهله اول این‌طور به نظر می‌رسد که اینجا فقط فعالیت‌های تخصصی و تحقیق و پژوهش درباره نهج‌البلاغه صورت می‌گیرد. این مرکز اما، در کنار فعالیت‌های تخصصی درباره کتاب ارزشمند و گرانسنگ نهج‌البلاغه، یک مرکز فرهنگی تمام‌عیار برای هم‌محلی‌هاست. در این مرکز، کتابخانه و کافه کتاب هم راه‌اندازی شده و همه اقشار می‌توانند از خدمات آن بهره‌مند شوند. در این گزارش با فعالیت‌های بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه بیشتر آشنا می‌شوید.

 آموزش مجازی
افتخار بنیاد نهج‌البلاغه به‌عنوان مرکزی فرهنگی در شمیران، حضور آیت‌الله ‌سیدجمال‌الدین دین‌پرور، به‌عنوان‌بانی و مؤسس آن است. آیت‌الله ‌دین‌پرور، امام جماعت مسجد اعظم تجریش را بیشتر به‌عنوان یک چهره علمی می‌شناسیم. هرچند او سابقه فعالیت‌های مبارزاتی هم دارد. آیت‌الله ‌دین پرور، با الهام از راهنمایی‌های علامه امینی مؤلف کتاب الغدیر، این بنیاد را سال 1354 تأسیس کرد تا جایی برای آشنایی جوانان با اندیشه‌های ناب نهج‌البلاغه باشد. این بنیاد با داشتن امکانات متنوع اکنون به یکی از مراکز فرهنگی منطقه تبدیل شده است. در کنار امکانات و فضای فیزیکی، در فضای مجازی هم فعال است. شما می‌توانید با عضو شدن در کانال تلگرامی bonyade_nahjolbalaghe @ از پندهای مولا علی(ع) برای زندگی بهره‌مند شوید. علاقه‌مندان به آشنایی با درس‌های نهج‌البلاغه هم می‌توانند از آموزش حضوری و غیرحضوری این بنیاد بهره‌مند شوند.

 کتابخانه تخصصی شمیران
کتابخانه مجهز و به روز این مرکز فرهنگی، کتابخانه تخصصی شمیران نام دارد که خود شامل 2 بخش کتابخانه عمومی شمیران و کتابخانه تخصصی نهج‌البلاغه است و همه شهروندان می‌توانند در آن عضو شوند. آیت‌الله ‌دین پرور، درباره کتابخانه تخصصی نهج‌البلاغه می‌گوید: «بنیاد نهج‌البلاغه اکنون 40ساله است و از همان سال‌های نخستین کتاب‌هایی درباره نهج‌البلاغه به زبان‌های مختلف دنیا در این مرکز گردآوری شد. در این کتابخانه اکنون بیش از 200جلد کتاب و رساله و مقاله برای محققان و پژوهشگران و دانشجویان موجود است. از 800 منبع مختلف و موثق دنیا 70هزار خطبه، حدیث و نامه از حضرت علی(ع) گردآوری شده که پس از ارزیابی 10هزار مورد آن در 30 مجلد چاپ شده و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.» فصلنامه نهج‌البلاغه مجله‌ای علمی پژوهشی است که هم در کتابخانه موجود است و هم امکان اشتراک برای علاقه‌مندان را دارد. بخش دیگری از این کتابخانه به پایان نامه‌هایی راجع به نهج‌البلاغه اختصاص داده شده که در نوع خود منبعی بی‌نظیر است. در آینده‌ای نه چندان دور گزیده این پایان نامه‌ها به‌صورت مجله منتشر می‌شود تا راحت‌تر در دسترس همگان قرار بگیرد.

 سالن قرائت با 20 هزار جلد کتاب
این قسمت از کتابخانه با بیش از 20هزار جلد کتاب و داشتن سالن قرائت مجهز میزبان همه علاقه‌مندان است. آیت‌الله ‌دین‌پرور، می‌گوید: «تک‌تک این کتاب‌ها با دقت ویژه‌ای تهیه و سعی شده کتاب‌ها در همه زمینه‌ها و مورد نیاز و علاقه نسل امروز باشد. کتاب‌های تکراری به مساجد و مدارس اهدا شده است.»

 مطالعه همراه با یک استکان چای
یکی از دلمشغولی مؤسس بنیاد نهج‌البلاغه، فراهم کردن محیطی مناسب و جذاب برای علاقه‌مندان به کتابخوانی بود. برهمین اساس کافه کتاب به تازگی در این محل راه‌اندازی شده است. آیت‌الله ‌دین پرور، می‌گوید: «کتاب و کتابخوانی ضرورت زندگی است. کسی که دائم در حال مطالعه و یادگیری است، نکاتی را می‌آموزد که می‌تواند بهتر و سالم‌تر و شاداب‌تر زندگی کند.» آیت‌الله ‌دین‌پرور، به کتاب‌های صوتی که این روزها علاقه‌مندان زیادی هم دارد اشاره می‌کند و می‌گوید: «استفاده از روش‌های جدید برای آموزش و یادگیری خوب است، ولی کتاب خواندن باعث می‌شود تا مفاهیم عمیق‌تر به ذهن انسان سپرده شود و به اصطلاح در کارگاه نمد مالی عقل، باعث تغییر و تحول در نظام فکری هر فرد شود. فرهنگ مکتوب در جامعه ما مخاطبان بیشتری داشته است.» آیت‌الله ‌دین پرور، راه‌اندازی کافه کتاب را یکی از مشوق‌های جذاب برای کتابخوانی می‌داند و می‌گوید: «در کافه کتاب، فرد هم کتاب تورق می‌کند و هم چای می‌نوشد. در واقع هم تفریح و رفع خستگی برای جسم است و هم جان. در کافه کتاب‌ها گفت‌وگو هم شکل می‌گیرد و مخاطبان می‌توانند برداشت خود از کتاب را در فضایی پویا و دور از ملال و خستگی به مذاکره بگذارند.» در قفسه‌های کافه کتاب، عناوین مختلفی از ایرانشناسی، شمیران‌شناسی، هنر، ادبیات، تاریخ، رمان، روان‌شناسی و... موجود است. در این کافه کتاب خواندنی فراوان است و در کنار مطالعه، نوشیدنی‌های گرم از جمله چای، نسکافه و انواع دمنوش‌ها در این کافه کتاب رایگان برای مخاطبان تدارک دیده شده که به‌صورت سلف سرویس است. برای مراجعان 35منوی کتاب هم درست شده تا براساس موضوع روی منوها یا عکس کتاب، کتاب مورد نظر خودشان را دنبال کنند. آیت‌الله ‌دین‌پرور درباره برنامه‌هایی که در آینده نزدیک در کافه کتاب برگزار می‌شود، می‌گوید: «شب شعر، دعوت از مفاخر شمیران و شاعران آیینی، مبادله کتاب، مراسم رونمایی از کتاب‌های منتشره از سوی انتشارات معتبر با حضور نویسندگان، جلسات نقد کتاب، حافظ‌خوانی، نقالی و شاهنامه‌خوانی، مثنوی‌خوانی و مسابقات کتابخوانی تنها بخشی از برنامه‌هایی است که قرار است با همکاری شهروندان در کافه کتاب برگزار شود.»

عضو کتابخانه شوید
برای استفاده از این کتابخانه و سالن قرائت می‌توانید شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8تا 15 و پنجشنبه‌ها از ساعت 8 تا 12 به خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکویی، بنیاد نهج‌البلاغه مراجعه کنید. برای امانت هم می‌توانید 2کتاب با خود ببرید. برای عضو شدن حتماً با خود یک قطعه عکس پرسنلی، اصل و کپی کارت ملی همراه داشته باشید. هزینه عضو شدن 2 ماهه: 5 هزار تومان، 6ماهه: 10هزار تومان و یکساله: 15 هزار تومان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code