منطقه 1

‌50 دوره فعالیت قرآنی

نویسنده: راحله حسینی
قدیمی‌ترین دارالقرآن شمیران، پنجاهمین دوره آموزشی خود را با هدف‌‌ ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی و‌ ترویج احکام قرآنی برای تحکیم بنیان خانواده از ابتدای تابستان برگزار می‌کند....
1396/03/27
 قدیمی‌ترین دارالقرآن شمیران، پنجاهمین دوره آموزشی خود را با هدف‌‌ ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی و‌ ترویج احکام قرآنی برای تحکیم بنیان خانواده از ابتدای تابستان برگزار می‌کند. در این دوره، با توجه به فراغت تابستانی دانش‌آموزان، برنامه‌های متنوعی برای رده‌های سنی جوانان، نوجوانان و کودکان در نظرگرفته شده است که در گزارش کوتاه زیر به آن پرداخته‌ایم.

تأمین درآمد با کمک‌های مردم
بیت‌القرآن شمیرانات در آستانه بیست‌وچهارمین سال فعالیت خود، توانسته 16 هزار قرآن آموزرا تحت تعالیم قرآنی با حضور چهره‌های برجسته مذهبی و قرآنی قراردهد و با ارائه خدمات ویژه، در نظر دارد تعداد بیشتری قرآن‌آموز را جذب کند.محمد حسین یوسفی، مدیر بیت‌القرآن شمیرانات درباره بیت‌القرآن می‌گوید: «بیت‌القرآن به هیچ نهاد یا مؤسسه خاصی وابسته نیست و درآمدهای آن توسط کمک‌های مردمی تأمین می‌شود. متأسفانه درآمدهای بیت‌القرآن کفاف هزینه‌های آن را نمی‌دهد که این مسئله، مجموعه قرآنی را در راستای فعالیت‌های قرآنی‌اش با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است.» او می‌افزاید: «در حال حاضردرآمدهای بیت‌القرآن، خرج فعالیت‌های آموزشی و منابع این مجموعه قرآنی می‌شود و برای گسترش فعالیت‌های راه‌اندازی پایگاه، تبلیغات و تأمین وسایل کمک آموزشی شامل کتب و نرم‌افزارها و جزوات و چاپ و تکثیر، تبلیغات، پذیرایی از قرآن‌آموزان، ارائه جوایز، برپایی مراسم و جلسات، افتتاحیه و جلسات آموزش خانواده، و اردوها (درون استانی و برون استانی) و نگهداری و مخارج جاری مکان بیت‌القرآن، دچار مشکلات مالی فراوانی است که امیدواریم با کمک مسئولان حل شود.»

تشویق به انس با قرآن
یوسفی، درباره ظرفیت این بیت‌القرآن می‌گوید: «برنامه‌های این مرکز با تأکید بر محوریت مساجد و بهره‌گیری از ظرفیت ‌ روحانیون برنامه‌ریزی شده و روزانه توانایی پذیرش قرآن‌آموزان را دارد.» به گفته یوسفی، این مجموعه با هدف افزایش توانایی‌های افراد جامعه به‌خصوص نوجوانان در روخوانی و قرائت صحیح قرآن کریم، توسعه فرهنگ قرآنی از طریق تأکید مفاهیم و معارف آیات، ترغیب قشرهای مختلف به انس و الفت بیشتر با قرآن کریم، حفظ و صیانت از قرآن‌آموزان و استفاده از روش‌های گوناگون برای جذب قرآن‌آموزان اداره می‌شود و برگزاری کلاس‌های مفاهیم، روخوانی مقدماتی، تفسیر، روخوانی تکمیلی، دوره‌های تخصصی و عمومی تاریخ اسلام، روان‌خوانی، حفظ،‌ ترتیل‌خوانی، قرائت و ‌ترتیل‌خوانی تکمیلی برای تمام رده‌های سنی کودکان، نوجوانان، جوانان از اهداف مهم این مرکز است.» در این مجموعه، روزهای فرد کلاس‌های برادران و روزهای زوج کلاس‌های خواهران، در جلسه‌های یک ساعته برگزار می‌شود.

شناسایی استعدادهای قرآنی کودکان
مجموعه بیت‌القرآن شمیرانات، استعدادهای قرآنی کودکان را شناسایی می‌کند. یونسی با تأکید بر اهمیت آموزش برای کودکان می‌گوید: « این مجموعه با فرارسیدن فصل تابستان برای اوقات فراغت نوجوانان به‌صورت ویژه کلاس‌های آموزشی در رشته‌های روخوانی، حفظ، احکام، تجوید، اذان، مداحی، صوت و لحن، قصه‌های قرآنی، سرود و تواشیح را همراه اردوهای تفریحی برگزار می‌کند. این دوره‌ها از اواسط تیرماه آغاز می‌شود و خانواده‌ها فرصت دارند تا فرزندان خود را در این کلاس‌ها ثبت‌نام کنند.»
کلاس‌های بیت‌القرآن هر روز از ساعت 8 صبح تا اذان مغرب دایر است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و حضور در دوره‌های آموزشی بیت‌القرآن شمیرانات می‌توانند به نشانی بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه عبداللهی شمالی، جنب حسینیه کربلا مراجعه کنند. شماره‌های 22226762 ‌ـ 22222222 هم آماده ارائه اطلاعات بیشتر به هم‌محله‌ای‌هاست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code