منطقه 10

خالی های پر دردسر

نویسنده:
کارتن‌های پخش شده روی زمین، بطری‌های کثیف آب، پارچه و گونی‌های پاره و کهنه، کبریت‌های سوخته و شیشه‌های شکسته نشانی از رفت‌وآمد افراد معتاد و کارتن‌خواب به داخل خانه‌های متروک و خرابه است...
1395/10/14
 کارتن‌های پخش شده روی زمین، بطری‌های کثیف آب، پارچه و گونی‌های پاره و کهنه، کبریت‌های سوخته و شیشه‌های شکسته نشانی از رفت‌وآمد افراد معتاد و کارتن‌خواب به داخل خانه‌های متروک و خرابه است. خانه‌هایی که فقط جزو بافت فرسوده نیستند و این روزهای سرد سال یا سرپناه افراد بی‌خانمان شده‌اند یا پاتوق معتادان. مشکلات کوچه فدایی خیابان هاشمی در ناحیه 3 منطقه اما فقط به این ایام معطوف نیست و 2 ملک متروک مدت‌هاست که مشکلات مختلفی برای اهالی ایجاد کرده‌اند. این کوچه قدیمی بافتی فرسوده و متراکم و در ضلع جنوب‌شرقی منطقه قرار دارد. بیشتر پلاک‌ها در انتظار تجمیع هستند. با این حال 2 ملک این کوچه مشکلاتی را به وجود آورده‌ که اهالی درباره آن با همشهری محله گفت‌وگو کرده‌اند.

 سرنگ‌های سرگردان
کوچه‌های باریک و تو در تویی مانند کوچه فدایی، خاطره محله‌های قدیم تهران را برایتان زنده می‌کند. قصه امروز و دیروز نیست. اکنون سال‌هاست که اهالی کوچه فدایی از حضور و رفت‌وآمد معتادان و سارقان گله دارند. عباس صدری که نزدیک 40 سال است با قصه این کوچه آشناست، می‌گوید: «کوچه به نام حاجی فدایی خدابیامرز است که معتمد، خیّر محل و به خوشنامی معروف بود. بیشتر زمین‌ها و خانه‌های این اطراف جزو املاک او بود. خانه‌ها و زمین‌هایی که یا فروخته شدند یا به ساختمان‌هایی با کاربری‌های دیگر تبدیل شده‌اند. یکی از آن خانه‌ها همین جاست. درست ابتدای کوچه فدایی که اکنون به نام پسر حاجی فدایی است. خانه‌ای 2 طبقه که متروکه بودن آن سال‌هاست ما را آزار می‌دهد. پاتوق دزدان و معتادان شده. گاهی سرنگ‌های آلوده‌شان را در کوچه هم رها می‌کنند. امان از روزی که یک سرنگ آلوده توی دست وپای یک کودک برود.» بعد ادامه می‌دهد: «درست است که اینجا خبری از آپارتمان‌های نوساز و تمیز نیست اما این دلیل نمی‌شود که مسئولان ما را فراموش کنند و جوابی به پیگیری‌‌های ما ندهند. شهرداری و کلانتری هم رفته‌ایم برای شکایت اما چاره چیست؟‌»

 انباری برای دزدها
«فاطمه ترکمن» یکی دیگر از اهالی است که از نزدیک به 30 سال است اینجا سکونت دارد. صحبت‌های عباس آقا را تأیید می‌کند. چندقدم جلو می‌آید تا چیزی بگوید: «در این کوچه قدیمی 3 خانه متروک وجود دارد که تبدیل به مشکل شماره یک محله شده‌اند. همسایه‌ها دیگر از این وضع خسته شده‌اند. حضور معتادان امنیت را از بین برده است. معتادانی که بدون هیچ ترسی در برابر چشم ما به این خانه‌ها رفت‌وآمد می‌کنند. گاهی چند نفری از همسایه‌ها مقابلشان می‌ایستند اما خب کار یکی، 2 روز نیست. یکبار نیمه‌شب جلو در خانه آقا کریم آتش راه انداختند به نشانه آزار چون دوست نداشتند کسی کار به کارشان داشته باشد. غافل از اینکه خودشان کار داشتند با امنیت و آرامش مردم. آقا کریم یک سال بعد از آن ماجرای آتش‌سوزی و آزار دیدن از این همسایه به اصرار خانواده‌اش از اینجا اسباب‌کشی کرد و رفت، خیلی با این معتادان و سارقان درگیر می‌شد.» بعد به ماجرای انبار اجناس دزدی اشاره و ادعا می‌کند: «تعدادی سارق هستند که وسایل سرقتی را می‌آورند در یکی از همین خانه‌ها پنهان می‌کنند. اهالی برای اینکه این اتفاق ادامه نداشته باشد برای این خانه‌ها قفل و زنجیر تهیه کرده‌اند. سارقان اما از راه پنجره داخل می‌شوند. حتی برای خودشان راه مخفی درست کرده‌اند. بعضی وقت‌ها صدایشان از داخل خانه می‌آید که سر جنس دزدی دعوایشان می‌شود. ما زنگ می‌زنیم 110 اما معمولاً دیر می‌رسند. اگر عکاستان بتواند از پشت‌بام همسایه‌ها عکس بگیرد روی بام ملک می‌توانید، مشمع‌ها و وسایل دزدها را ببینید.»

حکم قضایی لازم است
«رضا سرمستی» ریش‌سفید محل است که خیلی‌ها او را می‌شناسند.
حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد: «در یکی از خانه‌های متروک نمی‌دانم چه حیوانی مرده که بوی نامطبوعش امان‌ ما را بریده است. می‌گویند برای ورود به این خانه و رفع این بوی نامطبوع نیاز به حکم قضایی است. برای آن حکم قضایی می‌خواهند. باید از کار و زندگی‌مان بزنیم و دنبال حکم بیفتیم.» سرمستی ادامه می‌دهد: «کمتر مستأجری که از ماجرا خبر داشته باشد، حاضر می‌شود اینجا ساکن شود و کمتر مالکی می‌تواند ملکش را بفروشد.» سرمستی یکی از خانه‌های متروک را نشان می‌دهد می‌گوید: «به نظرم خانه‌هایی این چنین متروک و خطرآفرین جزو فضاهای بی‌دفاع شهری هستند که خودِ بنا؛ ارزش ندارد اما زمین آن بها دارد. اهالی چرا باید تاوان املاک متروک را بدهند. چرا دولت حکم قضایی برای این امکلاک در نظر نمی‌گیرد؟‌»

رئیس کلانتری 108 نواب:
گام اول شهرداری
گام بعدی کلانتری
سرهنگ «امین محمدی» با تأکید بر مشکلات و خطرات خانه‌های متروک در منطقه می‌گوید: «طبق برنامه گشتزنی روزانه نیروی‌های ما در صدد شناسایی خانه‌های متروک، پلاک قرمز (مکان‌های پر خطر از نظر امنیتی) هستند. نظارتی که به‌صورت مدام و مستمر در حال انجام است. در بسیاری از مراجعه‌های مأموران ما به‌ویژه در همین کوچه فدایی تعدادی از افراد معتاد، سارق و اوباش دستگیر شده‌اند اما این راه‌حل، موقت است. چراکه افراد معتاد و سارق دیگر راه آن خانه‌ها را دوباره پیدا خواهند کرد. بنابراین مسئولان شهرداری در گام نخست می‌توانند با تخریب ملک برابر ماده 55 قانون شهرداری از بروز مشکلات جلوگیری کنند. همچنین مأموران ما باید حافظ امنیت باشند. همچنان که با اجرای طرح امنیت محله‌محور به‌صورت هفتگی به رسیدگی به شکایت و پیگیری استشهادهای محلی
هستیم.»
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code