منطقه 10

دست‌های آلوده ممنوع!

نویسنده: علیرضا خسروی
مصرف آب آلوده و بی‌توجهی به رعایت بهداشت آن یا شبکه توزیع نامناسب می‌تواند سبب انتقال برخی بیماری‌های ویروسی و عفونی به انسان و حیوانات شود...
1396/09/14
 مصرف آب آلوده و بی‌توجهی به رعایت بهداشت آن یا شبکه توزیع نامناسب می‌تواند سبب انتقال برخی بیماری‌های ویروسی و عفونی به انسان و حیوانات شود. وبا و حصبه از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که از طریق آب‌های آلوده به انسان منتقل می‌شود. ساده‌ترین راه انتقال، تماس دست‌های آلوده باشیرهای آبخوری دراماکن عمومی به‌ویژه بوستان‌هاست. برای کسب اطمینان از سلامت شیرهای آب با «مهدی شیروانی»، رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه و «افسانه رحمانی»، کارشناس بهداشت عمومی مرکز بهداشت چهارده معصوم(ع)‌ـ گفت‌وگو کردیم.

نظارت مستمر برآبخوری‌ها
آبخوری‌های جانمایی شده در اماکن عمومی به دلیل استفاده مکرر شهروندان می‌تواند یکی از امکانات شهری محسوب شود که احتمال آلوده شدنشان بیشتر از دیگر امکانات شهری است. مدیر اداره فضای سبز شهرداری منطقه اما اوضاع آبخوری بوستان‌های منطقه رامناسب و کاملاً بهداشتی ارزیابی می‌کند و می‌گوید: «نظارت بر آبخوری‌های بوستان‌ها و معابر منطقه هر روز و به‌صورت مستمر انجام می‌شود. هیچ‌کدام از آبخوری‌های جانمایی شده در بوستان‌ها متصل به آب چاه نیستند و همگی متصل به آب شرب و تصفیه شده شهری هستند. ناظران بوستان‌ها هم موظفند که شیرهای معیوب و فرسوده را تعمیر و تعویض کنند و اقدامات لازم را انجام می‌دهند. از طرفی همه شیرهای آبخوری مستقر در بوستان‌های منطقه با واترجت و جوهرنمک شست‌وشو و ضدعفونی می‌شود تا احتمال آلودگی‌های محیطی هم منتفی شود.»

شیرآلات جدید و کم‌مصرف
یکی از مهم‌ترین نکات در جانمایی شیرهای آب آشامیدنی مناسب‌سازی سرویس‌های آبخوری برای استفاده همه شهروندان است. گاهی اوقات به دلیل نامناسب بودن جانمایی، کودکان، سالمندان و افراد معلول در استفاده از این سرویس‌ها دچار آسیب می‌شوند. اما در این‌باره «مهدی شیروانی» مدیر اداره فضای سبز شهرداری منطقه خبرهای خوبی دارد: «به تازگی شیرهای جدیدی برای آبخوری‌های منطقه تهیه کرده‌ایم. دربوستان‌هایی مثل 22 بهمن، خانواده و شهدا درنواحی یک و سه از این شیرآلات استفاده شده‌ است. سهولت در استفاده و جلوگیری از هدررفت آب شرب تصفیه شده از مزیت‌های این شیرهای آب است.» به گفته شیروانی حتی دربوستان 22 بهمن، شیرهای آبخوری برای استفاده معلولان هم تعبیه شده است.

شست‌وشوی لباس در آبخوری‌ها
دغدغه همه ما در استفاده از شیرهای آبخوری‌، آلودگی آنهاست. آلودگی‌هایی که بخشی از آن را شهروندان با رعایت نکردن نکات بهداشتی و ناخواسته سبب می‌شوند. مهم‌ترین موضوع، تماس دست‌های آلوده با شیرهای آبخوری است. البته نکته جالب و عجیبی که مدیراداره فضای سبز شهرداری منطقه به آن اشاره می‌کند، شست‌وشوی لباس داخل آبخوری‌ها توسط شهروندان است! اقدامی که باعث دامن زدن به افزایش بیماری‌ها می‌شود. شیروانی در این‌باره توضیح می‌دهد: «متأسفانه در محدوده کاری ما رعایت نکردن بهداشت از سوی بعضی از اشخاص  مهم‌ترین عامل آلودگی و انتقال بیماری‌هاست. حتماً قبل ازاستفاده از آبخوری‌ها باید اهرم شیر آب را شست. براساس شواهد، بعضی از افراد کارتن‌خواب یا معتاد، لباس‌هایشان را داخل همین آبخوری‌ها می‌شویند.»به گفته مدیر اداره فضای سبز شهرداری منطقه، شستن دست و صورت و بعضی وسایل، آب دادن به حیوانات اهلی مثل گربه‌ها در کنار شیرهای آبخوری که در منطقه ما نسبت به منطقه‌های شمالی شهرکمتر است، از مهم‌ترین دلایل آلودگی شیرهای آبخوری در بوستان‌ها به‌شمار می‌رود که شهروندان در این زمینه باید دقت بیشتری داشته باشند چون با رعایت نکردن بهداشت عمومی نخستین کسی که آسیب می‌بیند خود شهروند است.

انتقال بیماری با دست‌های آلوده
دست‌های آلوده نخستین و محتمل‌ترین عامل انتشار آلودگی و بیماری در آبخوری‌های عمومی است. چون بسیاری از مردم آب را سبب پاکی می‌دانند و به محض تماس دستشان با هر نوع آلودگی به‌ویژه در اماکن عمومی، سراغ آبخوری می‌روند تا دست خود را بشویند. این را «افسانه رحمانی» کارشناس بهداشت عمومی مرکز بهداشتی شماره یک چهارده معصوم(ع) می‌گوید: «نخستین بیماری که از طریق آب آلوده و گاهی از این آبخوری‌های آلوده به انسان‌ها منتقل می‌شود بیماری وبا است. متأسفانه در این زمینه، کودکان بیشتر در معرض خطر هستند. یا همین شست‌وشوی لباس و دست و صورتی که در این آبخوری‌های عمومی به‌ویژه بوستان‌ها انجام می‌شود. اگر دست کسی آلوده به عوامل این بیماری باشد وبا به دیگران منتقل می‌شود. ممکن است، آب حاصل از این شست‌وشو به داخل باغچه یا فضای سبز کنار آبخوری بریزد. از دست یک کودک توپ، اسباب‌بازی و حتی خوراکی، داخل این باغچه بیفتد و با برداشتن و دست زدن به آن دچار بیماری شود. چراکه در صورت شست‌وشو هم میکروب این بیماری از بین نمی‌رود.» البته به جز وبا، کیست هیداتیک هم از جمله بیماری‌هایی است که از طریق مدفوع سگ به انسان منتقل می‌شود که باعث آسیب کبد، ریه و قلب و... می‌شود. رحمانی در این‌باره توضیح می‌دهد: «انتقال این بیماری هم از طریق دست‌های آلوده امکان‌پذیر است. اگر شخصی دستش آلوده به میکروب مدفوع سگ باشد، بعد از آب خوری‌ها استفاده کند این میکروب را مستقیم به دیگران انتقال می‌دهد. البته بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی، آنفلوانزا و... دیگر بیماری‌های واگیر هم در استفاده از آبخوری‌ها احتمال انتقال دارند.»

استفاده از لیوان شخصی
اما بعد از بیان مشکلات استفاده از آبخوری‌ها چاره و تدبیر برای پیشگیری از بیماری‌ها چیست؟ یکی از بهترین راهکارها جانمایی آبخوری‌های استاندارد با اصول بهداشتی است. رحمانی در این‌باره می‌گوید: «آبخوری باید طوری طراحی شود که سر یا دهان افراد نزدیک شیرآب نشود. خوشبختانه به تازگی در بعضی از بخش‌های شهر شاهد این اتفاق خوب هستیم. ترجیحاً زمان استفاده از آبخوری‌ها حتماً لیوان شخصی همراه داشته باشید و از لیوان‌های موجود در آبخوری‌ها استفاده نکنید. بهترین نوع شیر برای آبخوری، شیرهای دکمه‌ای یا هوشمند است تا تماس مستقیم با دست نداشته باشد. چون شیرهای فلکه‌ای یا قدیمی به دلیل تماس دست بیشتر از بقیه به انتشار بیماری کمک می‌کند.»

51بوستان و بوستانک درهمسایگی ما به‌عنوان ریه تنفسی منطقه وجود دارد.
48شیرآب، آشامیدنی درکل بوستان‌های منطقه برای خدمت‌رسانی به اهالی نصب شده است.
8آبخوری آب آشامیدنی حد فاصل خیابان‌های آزادی، امام خمینی(ره) و بریانک جانمایی شده است.
36شیر آبخوری در ناحیه یک وجود دارد.
7آبخوری، از میان آبخوری‌های منطقه سهم ناحیه 2 است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code