منطقه 10

دیدارهای میدانی

نویسنده: نعیمه جاویدی / دبیر
یکی از رویکردهای مدیریت شهری در سال‌های گذشته، فراهم کردن زمینه دیدار، تعامل و گفت‌وگوی چهره به چهره شهروندان و مسئولان است...
1396/09/07
یکی از رویکردهای مدیریت شهری در سال‌های گذشته، فراهم کردن زمینه دیدار، تعامل و گفت‌وگوی چهره به چهره شهروندان و مسئولان است. اگرچه به موازات این دغدغه، طرح‌های متنوعی برای ایجاد زمینه تعامل و مشارکت اهالی یک محله در امور و به عبارت بهتر، سهیم شدن در آینده آن محله اجرا شد با این حال دیدار بدون واسطه و چهره به چهره، همچنان کاربرد و راهگشایی داشت.
معتمدان محله و شورایاران در محله‌های گوناگون شهر، خواسته‌های شهروندان محله، پیشنهادها و انتقادات آنها را به گوش مسئولان می‌رساندند. جلسه‌های دیدار مردمی مسئولان شهری با اهالی اگرچه با هماهنگی‌های قبلی، زمینه دیدار شهروندان و مسئولان را فراهم می‌کند. با این حال اما بازدیدهای میدانی و دیدارهای چهره به چهره در چند سال گذشته، نتایج مثبت بسیاری در اعتمادسازی نسبت به عملکرد مدیریت شهری داشته است. شاید به همین دلیل است که استقبالی دوسویه از آن انجام می‌شود. از یک‌سو مسئولان برای آنکه زمام امور بهتر در دستشان باشد و بر مبنای ظرفیت‌های موجود و شناخت از یک محله برای آن برنامه‌ریزی کنند، موافق اجرای این دیدارهای میدانی‌اند. از سویی دیگر هم شهروندان مشتاق هستند، گله و پیشنهاد خود را مطرح کنند و مطمئن باشند پاسخ مستقیم دریافت خواهند کرد و صحبت‌های آنها مشمول بروکراسی اداری نخواهد شد. این موضوع؛ دیدارهای چهره به چهره علاوه بر اعتمادسازی تأثیر قابل توجهی در اطلاع‌رسانی و تبلیغات مثبت هم دارد. کارشناسان حوزه بازاریابی با وجود ابزارهای گوناگون تبلیغات و توسعه روز به روز بازارهای مجازی و فروشگاه‌های اینترنتی اما همچنان تبلیغات چهره به چهره یا به عبارت صحیح‌تر، تبلیغات دهان به دهان را یکی از قدرتمندترین، مؤثرترین و سریع‌ترین راه‌ها و شیوه‌های تبلیغات می‌شناسند. تا جایی که بین آنها جمله‌ای معروف وجود دارد و می‌گویند: مشتری‌هایی که با این شیوه جذب می‌شوند معمولاً وارد مرحله خرید هم می‌شوند چراکه انرژی مثبت تبلیغ‌گر، امکان بررسی کیفیت کالا یا خدمت از نزدیک و حسن اعتماد بین دو سوی بازار یعنی فروشنده و مشتری، زمینه لازم برای این مبادله را فراهم می‌کند.
برخی کارشناسان حتی معتقدند تبلیغات به این شیوه 49 بار احتمال بیشتر خرید نسبت به شیوه‌های دیگر تبلیغ ایجاد می‌کند. درست است که شهر و آیین شهروندی بازار نیست. مسئولان شهری هم فروشنده و شهروندان هم خریدار خدمات نیستند اما به نظر برسد این مثال بسیار متفاوت از فضای کار شهر و مدیریت شهری باشد. با این حال اما طبیعی است که مدیریت شهری مانند هر نهاد دیگری مایل باشد، شهروندان و مخاطبان خدمات، امکانات و سرانه‌های ایجاد شده در زمینه‌های مختلف، مطلع باشند. بدانند چه اداره‌ای با چه هدفی، برای چه کسانی، چگونه و با چه اولویت‌هایی خدمات ارائه می‌دهد. در واقع طبیعی است که ارائه خدمات و پاسخگویی به نیازهای شهروندان، موضوع مهم‌تری به نظر می‌رسد تا اینکه کدام نهاد، آن امکان را فراهم کرده است. با این حال این تبلیغات و اطلاع‌رسانی، کمک می‌کند، شهروند مطلع به سطح پایدارتری از مطالبات شهروندی برسد. به این‌ترتیب که مطمئن شود، نهاد مربوطه نیاز و خواسته او را جدی گرفته و کوتاهی صورت نگرفته است.
این دیدارهای چهره به چهره به سبب پاسخگویی مسئولان به شهروندان کمک می‌کند، این اطلاع‌رسانی بهتر انجام شود و در صورت هرگونه نقص و خطا موضوع از نزدیک بررسی و رسیدگی شود.
همچنین این دیدارها به کرامت انسانی شهروندان و تأکید بر تکریم جایگاه مردم در برابر مسئولان، نزدیک‌تر است. تا جایی که اهالی بین خود و مدیری که منصوب شده تا مسائل مختلف محله آنها را بررسی کند، سد و مانعی نمی‌بینند.
مسئول هم می‌تواند بر مبنای ویژگی‌های محیطی آن محدوده، تصمیمات و تمهیدات بهتری ارائه دهد.
سرعت ارائه نظر، پیگیری سریع موضوع و اقدام برای پاسخگویی و رفع مشکل هم در این شیوه به مراتب بیشتر است. در دیدارهای چهره به چهره اما یکی از ارزشمندترین دستاوردها، احساس قرابت مسئولان و شهروندان است. به این معنی که شهروند احساس می‌کند، مدیرانی که برای آینده شهر و محله او تصمیم می‌گیرند، صرفاً مسئولان پشت میزنشین نیستند و از نزدیک با شرایط او آشنا هستند. با این اوضاع دیدارهای چهره به چهره و بازدیدهای میدانی، امکانی ویژه برای شناخت و اداره بهتر شهر و محله است.
به نحوی که مسئول و شهروند را شانه به شانه هم می‌بینیم نه در مقابل هم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code