منطقه 10

ماموران غایب خلافکاران حاضر

نویسنده: زینب زینال‌زاده
به گفته سردار «محمدرضا مقیمی» رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی کشور، جرم مانند یک مثلث است که اضلاع آن از فراهم بودن زمینه، بی‌احتیاطی شهروندان و حضور مجرمان تشکیل شده و نبود یکی از اضلاع خوشبختانه مانع وقوع جرم می‌شود...
1396/09/14
 به گفته سردار «محمدرضا مقیمی» رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی کشور، جرم مانند یک مثلث است که اضلاع آن از فراهم بودن زمینه، بی‌احتیاطی شهروندان و حضور مجرمان تشکیل شده و نبود یکی از اضلاع خوشبختانه مانع وقوع جرم می‌شود. برخلاف گفته‌های سردار مقیمی، اهالی معتقدند در منطقه ما جرم 4 ضلع دارد و فراهم بودن زمینه، بی‌احتیاطی شهروندان، حضور مجرمان و غیبت مأموران نیروی انتظامی اضلاع آن هستند نه اینکه اصلاً نباشند، نه! اما به دلیل وجود مکان‌های بی‌دفاع شهری، آسیب‌پذیری منطقه زیاد می‌شود. صحنه ارتکاب جرائم هم که معمولاً بیغوله‌ها و نقاط دور از دید است از چشم مأموران دور می‌ماند. همین عوامل باعث شده آمار جرائمی مانند سرقت، کیف‌قاپی و خفتگیری در فضاهای بی‌دفاع شهری مانند خیابان‌ها و کوچه‌های خلوت و خانه‌های متروکه و بافت دندانه‌ای املاک منطقه افزایش یابد. برای بررسی بیشتر این موضوع سراغ معتمدان محله رفتیم و با دبیران شورایاری درباره نقاط بی‌دفاع شهری، جرائمی که رخ می‌دهد و پیشنهاداتی که برای کاهش جرائم دارند گفت‌وگو کردیم. تقریباً همه آنها هم نظر هستند که تقویت حضور مأموران نیروی انتظامی به جولان مجرمان پایان خواهد داد.

محله سلیمانی‌ـ تیموری کیف‌قاپی در خیابان گلستانی
به گفته کارشناسان انتظامی عبور عابران پیاده‌ از حاشیه خیابان و توجه نکردن به نکات امنیتی در خصوص حمل کیف، زمینه را برای کیف‌قاپی توسط موتورسواران فراهم می‌کند. «رضا معروفی» دبیر شورایاری محله در تأیید این مطلب به وضع خیابان شهید شهاب نوری، اشاره می‌کند و می‌گوید: «در خیابان نوری در هفته 5 مورد کیف‌قاپی داریم که اهالی با کمی احتیاط می‌توانند این آمار را کاهش دهند.» به گفته او بیشتر سارقان نوجوان و جوان هستند که در یک چشم برهم زدن کیف و موبایل عابران را سرقت می‌کنند. دبیر شورایاری برای کاهش چنین جرائمی در محله پیشنهاد می‌دهد: «اگر مأموران کلانتری 111 هفت‌چنار در این خیابان گشتزنی مستمری داشته باشند، قطعاً کیف‌قاپان مجال سرقت نخواهند داشت.»

شبیری‌ـ جی، خرید و فروش مواد جلو چشم اهالی
دبیر شورایاری محله شبیری‌ـ جی، موضوع نگران‌کننده‌ای را مطرح می‌کند: «متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد خرید و فروش مواد مقابل چشم اهالی هستیم.» به گفته «صادق پژمان‌ژاد» این موضوع در خیابان‌های منتهی به امامزاده عبدالله(ع) و 16 متری امیری وجود دارد و اهالی از این بابت گلایه‌مند هستند. او می‌گوید: «علاوه بر خرید و فروش موادمخدر، جرائمی مانند سرقت، کیف‌قاپی و ایجاد مزاحمت برای نوامیس هم رخ می‌دهد که در ‌شأن این محله قدیمی و اصیل نیست.» به گفته پژمان‌ژاد نصب غرفه و استقرار مأموران انتظامی در این خیابان‌ها بهترین راهکار مقابله با مجرمان و کاهش جرم است. دبیر شورایاری محله می‌گوید: «مسئولان کلانتری 111 هفت‌چنار با نصب غرفه و استقرار مأمور موافق هستند و نیروی کافی هم برای این کار دارند اما بودجه‌ای برای خرید
غرفه ندارند.»

کارون جنوبی، کوچه‌ای با هزاران جرم
حضور گروهی خلافکاران یا اوباش در یک کوچه باعث ناامن شدن آن می‌شود. این موضوع در کوچه‌های هزارخانی مصداق دارد. پاتوق اوباش در آن معروف است. «محمد عبدلی» دبیر شورایاری می‌گوید: «تعدادی خلافکار در این کوچه زندگی می‌کنند. همین مسئله سبب شده اهالی این کوچه و کوچه‌های همجوار، امنیت نداشته باشند.» به گفته وی این افراد هرازگاهی اقدام به شکستن شیشه خودروها و سرقت لوازم داخل آنها و شکستن شیشه خانه‌ها می‌کنند. دبیر شورایاری محله می‌گوید: «اهالی خواستار کوچ اوباش هستند.» عبدلی معتقد است مأموران کلانتری 108 نواب هم می‌توانند با استقرار نیروهای گشت در این کوچه از جرائم این افراد جلوگیری کنند.

سلسبیل جنوبی استعمال مواد در پاتوق محله
پاتوق و بوستان‌های کوچک محلی با هدف غنی‌سازی اوقات فراغت اهالی ساخته شده‌اند اما به گفته دبیرشورایاری محله سلسبیل جنوبی برخی از این پاتوق‌ها به محل تجمع کارتن‌خواب‌ها و معتادان تبدیل شده است. «علیرضا سلمانی» می‌گوید: «خرید و فروش و استعمال موادمخدر در پاتوق محله نبش کوچه سمندریان معضلی است که اهالی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.» وی معتقد است خالی بودن پاتوق‌های محلی زمینه را برای انجام چنین اعمال مجرمانه‌ای مساعد کرده است. سلمانی می‌گوید: «نصب وسایل بازی کودکان در این پاتوق محلی پای خانواده‌ها را به آن باز می‌کند و همین امر باعث می‌شود، خلافکاران فرصتی برای انجام کارهای خلاف نداشته باشند. همچنین مأموران کلانتری 108 نواب با حضور مداوم و مستمر و گشتزنی در این محور می‌توانند این پاتوق‌ها را برای کارتن‌خواب‌ها و معتادان ناامن کنند.»

کارون شمالی، وقوع جرم در بوستان‌ها
نبود روشنایی در بوستان‌ها باعث کمرنگ شدن حضور خانواده‌ها در چنین فضاهایی می‌شود و کارتن‌خواب‌ها و معتادان از این فرصت استفاده می‌کنند و دست به خلاف می‌زنند.
«مصطفی جهاندیده» دبیر شورایاری محله کارون شمالی با تأیید این موضوع می‌گوید: «در بوستان‌های آینه و باقری‌زند با چنین مسئله‌ای روبه‌رو هستیم. چراغ‌های بوستان‌ها خاموش است و کارتن‌خواب‌ها از این تاریکی استفاده کرده و در آن تجمع می‌کنند.» به گفته جهاندیده اوباش در برخی از موارد اقدام به تهدید نگهبان بوستان‌ها هم می‌کنند. جهاندیده می‌گوید: «نصب روشنایی، قرار دادن دکه و استقرار مأموران نیروی انتظامی و دوربین مداربسته برای تأمین امنیت نگهبان‌ها راهکارهایی است که می‌تواند حوادث در این بوستان‌ها را کاهش دهد.»

سلسبیل شمالی خفتگیری در دسترسی محلی
کارشناسان پیشگیری از جرم می‌گویند: «مجرمان در مکان‌های خلوت کمین می‌کنند و در فرصت مناسب اهالی را غافلگیر و لوازم و وسایل باارزششان را سرقت می‌کنند.» به گفته «محسن رهایی» دبیر شورایاری محله سلسبیل شمالی، گویا این معضل در یکی از خیابان‌های این محله وجود دارد. او می‌گوید: «این خیابان برای دسترسی اهالی از بزرگراه شهید نواب صفوی به خیابان هاشمی ایجاد شده اما به دلیل نداشتن روشنایی مناسب و خلوت بودن تقریباً هر روز شاهد خفتگیری و کیف‌قاپی در آن هستیم.» به گفته رهایی هم قرار دادن دکه انتظامی و استقرار مأموران انتظامی یا بازید میدانی سرزده و نصب روشنایی‌های مناسب راهکار کاهش جرم در این خیابان است.

زنجان جنوبی جولان خلافکاران در بزرگراه
بزرگراه شهید نواب صفوی محدوده وسیعی دارد. حضور مأموران نیروی انتظامی کلانتری 108 نواب در بزرگراه یادگار امام(ره)، به گفته اهالی باید بیشتر باشد چراکه در غیر‌اینصورت، حاشیه این محور بزرگراهی برای حضور کارتن‌خواب‌ها و معتادان امن خواهد شد. «مهران اشرفی» دبیر شورایاری محله گفته اهالی را تأیید می‌کند و می‌گوید: «نظارت انتظامی بر این محدوده نیازمند نیروهای بیشتر و رسیدگی منظم‌تر است. ساعت‌های خلوت و نقاط پرت شهری در بزرگراه یادگار امام(ره) آن را به فضای بی‌دفاع شهری تبدیل کرده و کارتن‌خواب‌ها و معتادان در آن اعمال مجرمانه انجام می‌دهند.» به گفته اشرفی بهترین راه برای این مشکل پاکسازی محله است. او می‌گوید: «این کار در طول سال انجام می‌شود اما چون نظارتی وجود ندارد بعد از مدتی کارتن‌خواب‌ها دوباره برمی‌گردند و به کارهای خلاف خود ادامه می‌دهند.» دبیر شورایاری محله معتقد است دود پوشش ناکافی انتظامی بر این محدوده به چشم اهالی می‌رود و آنها را آزرده‌خاطر می‌کند.

هفت‌چنار، جرم در ویرانه‌های خیابان رنجبر
خانه‌های متروکه از جمله فضاهای بی‌دفاع شهری هستند که در محله هفت‌چنار شاهد وقوع جرم در آنها هستیم. این گفته‌های «حسین کریمی» دبیر شورایاری این محله است. او می‌گوید: «با اجرای طرح ساخت بزرگراه یادگار امام(ره) بخشی از املاک خیابان رنجبر تملک و تخریب شد. بعد از تمام شدن کارهای عمرانی این معبر به وضع آشفته رها و به محل تجمع خلافکاران تبدیل شده است و مدام شاهد سرقت و خفتگیری در آن هستیم.» به گفته کریمی نبود روشنایی باعث شده خلافکاران با خیالی آسوده و در کمال آرامش اعمال مجرمانه‌ انجام دهند. دبیر شورایاری محله می‌گوید: «نصب روشنایی و استقرار مأموران کلانتری یا دست‌کم گشت‌های شبانه، بهترین راهکار برای کاهش جرم در محله است.»

هاشمی، جرم بیداد می‌کند
بناهای مخروبه و رها شده بهترین مکان برای انجام جرائم مختلف است. «علی‌اکبر زینلی» دبیر شورایاری محله هاشمی در ابتدای صحبت‌هایش این مطلب را بیان می‌کند و می‌گوید: «متأسفانه در محله ما فضاهای مخروبه و رها شده زیادی وجود دارد که به دلیل حضور نداشتن مأموران انتظامی به محل تجمع خلافکاران و نقاط جرم‌خیز تبدیل شده‌اند.» به گفته او انتهای خیابان مالک اشتر، بوستان چناران، در تقاطع خیابان هاشمی و بزرگراه یادگار امام(ره)، مدرسه‌های تخریب و رها شده خیابان دستغیب، مکان‌های جرم‌خیز محله هاشمی هستند. زینلی می‌گوید: «این محله در حوزه استحفاظی کلانتری 108 نواب قرار دارد. بنابراین با گشتزنی‌های مستمر مأموران انتظامی به راحتی می‌توان این مشکل را برطرف کرد. همچنین باید فکری برای تعیین کاربری و ایجاد سرانه‌های مورد نیاز محله در املاک متروک کرد. بدون شک یک ملک پرت و رها شده بی‌دفاع‌تر است تا ملکی که کاربری دارد و شهروندان به آن مراجعه می‌کنند.»

بریانک، در انتظار شورایار
گویا شورایاری محله بریانک مدتی است که منحل شده است. به همین دلیل در این گزارش نتوانستیم از اطلاعات اعضای شورایاری بهره‌مند شویم.

قطعی برق موقتی است
تمام بوستان‌ها و پاتوق‌ها محلی مجهز به سیستم روشنایی هستند. «امیر رشیدی» معاون خدمات شهری شهرداری منطقه، در ابتدای صحبت‌هایش این موضوع را مطرح می‌کند و می‌گوید: «تاریکی بوستان‌ها و فضاهای سبز عمومی منطقه به دلیل بدهی شهرداری به شرکت توزیع نیروی برق استان تهران است.» به گفته وی اعتباری برای تسویه حساب با شرکت برق استان تهران اختصاص داده شده که به محض باز شدن حساب‌های شهرداری تهران، مشکل قطعی برق بوستان‌ها حل می‌شود. رشیدی درباره مشکل روشنایی معابر هم می‌گوید: «تأمین روشنایی در معابر عمومی مانند کوچه‌ها و خیابان‌ها به عهده شرکت توزیع برق استان تهران است و شهرداری تعهدی در این خصوص ندارد.»

مأموران در محله‌ها حضور دارند
برخی از محله‌ها مانند سلیمانی‌ـ تیموری، شبیری‌ـ جی و هفت‌چنار در حوزه استحفاظی کلانتری 111 هفت‌چنار هستند که سرهنگ «قدرت‌الله‌حق پرست» ریاست آن را به عهده دارد. موضوع حضور کمرنگ نیروهای گشت انتظامی و نصب غرفه در برخی از نقاط را با وی در میان می‌گذاریم و سرهنگ حق‌پرست می‌گوید: «گشتزنی در محله‌ها مستمر انجام می‌شود و نیروی کافی برای استقرار در غرفه نیروی انتظامی داریم اما بودجه برای خرید غرفه نداریم.» رئیس کلانتری 111 هفت‌چنار با اشاره به جلسات مستمر با شورایاران محله‌ها می‌گوید: «جلسات ماهانه با شورایاران محله‌ها داریم که می‌توانند مشکلات را آنجا مطرح کنند و مطمئن باشند در اسرع وقت پیگیری و برطرف می‌کنیم.»

شناسایی 120 فضای بی‌دفاع شهری
شناسایی فضاهای بی‌دفاع شهری و ساماندهی آنها به عهده اداره رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری منطقه است. بنابراین سراغ «مهدی علیلو» رئیس این اداره رفتیم و با وی درباره فضاهای بی‌دفاع شهری منطقه و برنامه‌هایشان گفت‌وگو کردیم. علیلو در ابتدای صحبت‌هایش می‌گوید: «هر زمین بایری جزو فضاهای بی‌دفاع شهری محسوب نمی‌شود. چراکه طبق ضوابط تعریف شده مکان‌های تاریک، دور از دید و متروکه را فضاهای بی‌دفاع شهری می‌گویند.» به گفته وی تاکنون 120 نقطه بی‌دفاع شهری در محله‌ها شناسایی و ساماندهی شده است. رئیس اداره رفاه و خدمات اجتماعی می‌گوید: «این فضاها را ساماندهی کردیم و در برخی از آنها بازارهای محلی هفتگی راه‌اندازی کرده‌ایم.» به گفته علیلو در جلسات به شورایاران گفته شده می‌توانند به‌صورت کتبی نقاط بی‌دفاع شهری محله را معرفی کنند. وی می‌گوید: «علاوه بر ساماندهی این فضاها، اکیپ فوریت‌های اجتماعی مدام در حال گشتزنی هستند و مانع از حضور کارتن‌خواب‌ها و معتادان در زمین‌های خالی می‌شوند.»

فضای کافی در پاتوق محله وجود ندارد
دبیران شورایاری در صحبت‌هایشان به نبود لوازم بازی کودکان در پاتوق‌های محله اشاره کردند و معتقد بودند با این کار حضور خانواده‌ها در این فضاها بیشتر و مانع تجمع کارتن‌خواب‌ها می‌شود. این موضوع را با «مهدی شیروانی» رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه مطرح می‌کنیم. او می‌گوید: «برای نصب لوازم بازی کودکان نیاز به فضای مناسب و وسیعی است که در پاتوق‌های محله وجود ندارد.» به گفته شیروانی پاتوق‌های محله در حاشیه خیابان‌ها قرار دارند و این موضوع می‌تواند برای کودکان خطرناک باشد. رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه با بیان اینکه محدودیتی برای نصب وسایل بازی ویژه کودکان در پاتوق‌های محله وجود ندارد، می‌گوید: «وسایل بازی کودکان استانداردهای خاصی دارد و باید در فضاهای استاندارد هم نصب شود. برای مثال برای نصب تاب باید فضای باز 3 متری داشته باشیم. وقتی چنین فضایی در پاتوق‌های محله وجود ندارد، ما هم نمی‌توانیم وسایل بازی کودکان را در چنین فضاهایی نصب کنیم.»



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code