منطقه 10

مهاجرت نمی‌کنم هـرگـز!

نویسنده: بهاره خسروی‌
«مبینا نیازی» همسایه جوان و خوش ایده ما ساکن خیابان جیحون است...
1396/09/14
 «مبینا نیازی» همسایه جوان و خوش ایده ما ساکن خیابان جیحون است. این همسایه خلاق ما با پشتکار و پیگیری‌هایی که در دنیای ریاضی داشته، صاحب ثبت 2 اختراع دستگاه رسم اشکال هندسی و حکاکی روی چوب شده است و در کارنامه علمی‌اش عنوان‌های افتخارآمیز دیگری حاصل از شرکت و موفقیت در مسابقات بین‌المللی هم دارد. این هم‌محله‌ای ما که این روزها وارد وادی پزشکی شده است، قصد دارد بعد از گرفتن تخصص مطب طبابتش را در منطقه برای خدمت به اهالی راه‌اندازی کند. مهمان مبینا نیازی شدیم و با او گفت‌وگو کردیم. «ربابه عمادی»، مسئول خانه رفاه و خدمات اجتماعی سرای محله سلیمانی ‌ـ تیموری این نخبه و هم‌محله‌ای پویا را به ما معرفی کرد.

از دنیای ریاضیات تا پزشکی
دریک عصر سرد پاییزی به صرف خوردن یک استکان چای گرم و گفت‌وگو راهی خیابان جیحون و منزل مبینا نیازی می‌شوم که دانشجوی ترم سوم پزشکی است. دختر جوانی که بعداز دنیای اختراعات و ریاضیات، قدم به دنیای پزشکی گذاشته است. نیازی با اشاره به این مطلب سرصحبت را باز می‌کند: «رشته تحصیلی‌ام در دبیرستان تا سال آخر ریاضی فیزیک بود. در دوره‌های المپیاد و مسابقات ریاضی هم شرکت کرده بودم. دواختراع هم به ثبت رساندم. اما گمشده من چیز دیگری بود. با تمام علاقه‌ای که به ریاضیات داشتم، رشته‌های مهندسی از نظرم خشن و مردانه بود. به همین دلیل سال آخر دبیرستان رشته تحصیلی‌ام را تغییر و در رشته علوم تجربی ادامه تحصیل دادم و در کنکور پزشکی شرکت کردم.» به باور این جوان هم‌محله‌ای و عامل بیشتر موفقیت‌هایش در عرصه‌های علمی داشتن برنامه‌ریزی است و می‌گوید: «برنامه‌ریزی چراغ راه آینده است. البته پشتکار هم لازم دارد اما مهم است بدانیم از کجا و چگونه باید راه را آغاز کرد و آن را ادامه داد. برنامه‌ریزی دقیقاً همین معنا را دارد.»

غم غربت نداریم
یکی از مشکلات کشور ما این است که بعضی از تحصیل کرده‌ها و نخبه‌ها با روبه‌رو شدن با کوچک‌ترین بی‌مهری از سوی مسئولان به مهاجرت فکر می‌کنند. اما نیازی مخالف مهاجرت است و می‌گوید: «برای ثبت 2 اختراعم خیلی دوندگی داشتم. شاید باور نکنید یک سال ونیم تمام فقط دویدم تا موفق به ثبت اختراعم شدم. اما به نظرم ترک کشور به بهانه بی‌توجهی مسئولان دلیل قانع‌کننده‌ای نیست. برای مثال اگر از وضع رانندگی در شهر ناراضی باشم ترجیح می‌دهم رانندگی خودم را اصلاح کنم و برای پاکیزگی معابر دست‌کم خودم زباله نریزم. به جای ایراد گرفتن باید دنبال سازندگی و تلاش رفت.» به گفته این دانشجوی خوش ایده، زندگی درهرجای دنیا یکسری قواعد و قانون‌های خودش را دارد. همه چیز به سادگی و راحتی آنچه که تعریف می‌کنند، نیست: «در کشورمان حداقل در کنار خانواده ودوستان هستیم و غم غربت نداریم.»

تأمین افق روشن دانشجویان
پنجشنبه این هفته روز دانشجو را پیش رو داریم. نزدیک شدن به این روز بهانه‌ای شد تا از نیازی درباره مهم‌ترین خواسته دانشجویان بپرسم؟ او در پاسخ می‌گوید: «مشکل بیشتر دانشجویان کشور ورود مشکل به دانشگاه‌ها و خروج آسان آنهاست. از طرفی متأسفانه آینده شغلی روشنی نیز ندارند. در واقع به تأمین افقی روشن برای آینده از سوی مسئولان نیاز دارند. برای مثال همه دانشجویان رشته پزشکی به این امید ادامه تحصیل می‌دهند تا در نهایت صاحب مطب شوند. اما این آینده شغلی برای بعضی از دانشجویان رشته‌های دیگر مبهم است. شاید رسیدگی به این موضوع از مهم‌ترین نیازهای دانشجویان امروز باشد.»

راه‌اندازی مدرسه برای تجربی و ریاضی فیزیک
اما بعد از نیازهای دانشجویان به نیازهای محله و منطقه می‌رسیم. مبینا قصد دارد بعد از پایان تحصیل و گرفتن تخصص حتماً حوالی همین خیابان جیحون در مطب خود را به روی بیماران باز کند. چون معتقد است تجهیزات درمانی در حوالی محله زندگی‌اش و محله‌های مجاور چندان پاسخگوی نیاز همسایه‌ها و اهالی نیست. اما راه‌اندازی یک مدرسه تخصصی برای دانش‌آموزان رشته‌های ریاضی و تجربی را از مهم‌ترین نیازهای دانش‌آموزان این محدوده می‌داند و می‌گوید: «من دوران راهنمایی و ابتدایی در منطقه درس خواندم. در دوران تحصیل دوستان درس‌خوان‌تر و زرنگ‌تر از خودم در مدرسه داشتم. اما دوران دبیرستان را در مدرسه سلام و خارج از محله درس خواندم. بعد از مدتی هرکدام از دوستانم قدیمی‌ام را دیدم، در زمینه تحصیل موفق نبودند. در صورتی که در دوران تحصیل از دانش‌آموزان زرنگ مدرسه بودند. فکر می‌کنم راه‌اندازی یک دبیرستان تخصصی موفق برای دانش‌آموزان ریاضی و تجربی کمک زیادی به کشف استعدادهای دانش‌آموزان نخبه می‌کند.»

کسب عنوان‌های موفقیت آمیز
مبینا نیازی همسایه نخبه ما در کارنامه علمی‌اش ثبت 2 اختراع یعنی دستگاه رسم اشکال هندسی و حکاکی روی چوب را دارد. او همچنین در کارنامه موفقیت‌های علمی‌اش در 4 المپیاد ریاضی، شیمی ورایانه شرکت و در زمینه رباتیک موفقیت‌های خوبی کسب کرده است. سال 2015 همراه تیم رباتیک با ربات امدادگری که ساخته موفق به کسب مقام بین‌المللی ایران اپن شده است. کارنامه موفقیت‌های علمی این دختر فعال و خوش ایده هم‌محلی پر از موفقیت‌های‌ریز و درشت از حضور در محافل علمی است.

برای ثبت 2 اختراعم خیلی دوندگی داشتم. شاید باور نکنید یک سال ونیم تمام فقط دویدم تا موفق به ثبت اختراعم شدم. اما به نظرم ترک کشور به بهانه بی‌توجهی مسئولان دلیل قانع‌کننده‌ای نیست. برای مثال اگر از وضع رانندگی در شهر ناراضی باشم ترجیح می‌دهم رانندگی خودم را اصلاح کنم و برای پاکیزگی معابر دست‌کم خودم زباله نریزم.

* این همسایه خلاق ما با پشتکار و پیگیری‌هایی که در دنیای ریاضی داشته، صاحب ثبت 2 اختراع دستگاه رسم اشکال هندسی و حکاکی روی چوب شده است و در کارنامه علمی‌اش عنوان‌های افتخارآمیز دیگری حاصل از شرکت و موفقیت در مسابقات بین‌المللی هم دارد.

* مبینا قصد دارد بعد از پایان تحصیل و گرفتن تخصص حتماً حوالی همین خیابان جیحون در مطب خود را به روی بیماران باز کند. چون معتقد است تجهیزات درمانی در حوالی محله زندگی‌اش و محله‌های مجاور چندان پاسخگوی نیاز همسایه‌ها و اهالی نیست.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code