منطقه 10

همدل شدیم با کرمانشاه

نویسنده: بهاره خسروی
خبر کوتاه بوداما بعد از شنیدن آن دریایی از مهر و نوعدوستی در کشور راه افتاد. وقوع زلزله دلخراش کرمانشاه از جمله اتفاقات غم‌انگیز اخیر است که دل همه مردم ایران را به درد آورد...
1396/09/14
  خبر کوتاه بوداما بعد از شنیدن آن دریایی از مهر و نوعدوستی در کشور راه افتاد. وقوع زلزله دلخراش کرمانشاه از جمله اتفاقات غم‌انگیز اخیر است که دل همه مردم ایران را به درد آورد. اما کنار این غم و تلخی، اتفاقات خوشی مانند همدلی مردم برای ارسال کمک‌های مردمی ثابت کرد که بنی آدم اعضای یک پیکرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار. کمک‌هایی که به چند روز اول حادثه ختم نشد و همچنان مصادیق آن در محله‌های مختلف منطقه وجود دارد.

    نذری که پخت نشد
معمولاً از چند روز مانده به آخر ماه صفر در خیابان هاشمی حد فاصل خیابان‌های خوش و قصرالدشت برو بیایی برپاست. همسایه‌ها، کاسبان و اهل محل دورهم جمع می‌شوند و بساط دیگ نذری آش روز 28 صفر را راه می‌اندازند. کاسبان و همسایه‌ها هرکدام به عشق اهل‌بیت(ع) و گره‌گشایی از نیازشان، نذری کرده و به اندازه توانشان ادا می‌کنند. در این نذری‌پزان جمعی، حدود 15 تا 20 دیگ در 2طرف خیابان هاشمی بساطش به راه است و اهالی و رهگذران با خوردن یک کاسه آش، پذیرایی می‌شوند. امسال اما این ماجرا به کلی تغییر کرد. نذر مردم به جای برپایی دیگ آش، برای کمک به زلزله‌زدگان اهدا شد. مرسوقی از کاسبان قدیمی خیابان هاشمی‌بانی جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی اهالی شد. به مدد همین همدلی و کمک‌ها کلی شیرخشک، پوشک بچه، مواد خوراکی و اقلام ضروری جمع شد. البته مبلغی هم با همراهی کاسبان و مردم جمع شد تا به نهادهایی ارائه شود که در مراحل مختلف به زلزله‌زدگان خدمات ارائه می‌دهند.

    ارسال نقاشی و عروسک  
خبر زلزله کرمانشاه و عمق فاجعه آن حتی کودکان و خردسالان را هم متأثر کرد. بسیاری از بچه‌های کوچک هم دوست داشتند با کودکانی که با وقوع زلزله، سرپناه و خانه‌ای نداشتند، همدردی و برای بچه‌هایی که دفترچه‌های مشق، نقاشی و عروسک‌هایشان زیر آوار مانده بود،‌کاری انجام دهند. کودکان زیادی بعد از زلزله داغدار شدند. به همین دلیل بچه‌های دارالقرآن مرکزی منطقه دست به کار جالبی زدند. قلک‌های پس‌انداز بچه‌ها کوچک بود، اما دلشان بزرگ. با پیشنهاد «الهه حیدری» مدیر دارالقرآن مرکزی منطقه بچه‌ها برای کودکان زلزله‌زده، نقاشی‌های محبت‌آمیزی کشیدند و ارسال کردند. البته کار بچه‌ها فقط به نقاشی کشیدن ختم نشد، اهدای عروسک و نوشت‌افزار هم از دیگر کارهای بچه‌های دارالقرآن مرکزی منطقه بود. بسیاری از بچه‌ها بی‌هیچ چشمداشتی از عروسک‌های محبوب دوستداشتنی خودشان دل کندند و آن را به کودکان کرمانشاهی بخشیدند تا به آنها اعلام کنند که تنها نیستند. بچه‌هایی که به تازگی قصد جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای تهیه غرفه برای اسکان زلزله‌زدگان دارند.

    گود زورخانه و کمک‌ مردمی  
زنگ اول را که مرشد زد! همه مردم برای ابراز همدردی دور گود زورخانه جمع شدند. باشگاه ورزشی شیرافکن (زور خانه شیر افکن) در خیابان قصرالدشت از دیگر مراکز جمع‌آوری کمک‌های مردمی همسایه‌های ما به مردم کرمانشاه بود. 3 روز بعد از زلزله، گود زورخانه از پتو، فلاکس و مواد غذایی، شیرخشک وکلی اقلام غیرنقدی مورد نیاز زلزله‌زدگان پرشد. همسایه‌ها وارد گود کمک‌های مردمی شدند و سعی کردند در کنار کمک‌های معمول، یکسری ظروف پلاستیکی، چراغ قوه، و گاز پیک‌نیک مسافرتی هم برای زلزله‌زدگان ارسال کنند. ابزاری که حسابی به کارشان می‌آید. نزدیک به 10 میلیون تومان هم پول نقد با همراهی ورزشکاران و اهل محل برای رفع دیگر نیازهای زلزله‌زدگان جمع‌آوری شد.

دعای برای آمرزش روح زلزله‌زدگان
 بعضی از درگذشتگان در زلزله کرمانشاه هیچ بازمانده‌ای حتی برای برگزاری مراسم سوگواری ندارند. به همین دلیل بانوان سرای محله سلیمانی و تیموری در برنامه سفره صلواتشان برای آنها مراسم سوگواری و دعا و نیایش برپا کردند. در این برنامه خانم‌های همسایه دور هم جمع شدند و برای شادی روح درگذشتگان مراسم ذکر صلوات و ختم سوره یاسین برگزار کردند. موسوی مسئول خانه قرآن و عترت این سرای محله می‌گوید: «همه مردم ایران از زلزله کرمانشاه دلشان به درد آمد. اهالی برای کمک به این مردم داغدیده و رنج کشیده کلی کمک کردند. اما بعضی ازافراد فوت کرده در زلزله متأسفانه هیچ اقوام یا ورثه‌ای برای فاتحه خواندن و خیرات ندارند. برای پر کردن جای خالی آنها همراه جمعی از خانم‌های سرای محله تصمیم گرفتیم مراسم دعا و فاتحه‌خوانی راه بیندازیم.»

    ارسال رختخواب برای زلزله‌زدگان  
 معمولاً برای کمک به زلزله‌زدگان بیشتر نیاز به پتو و مواد خوراکی اعلام می‌شود. غافل از اینکه این افراد بیش از هر چیزی نیازمند، رختخوابی هرچند کوچک برای یک خواب راحت بعد از تحمل این همه درد و رنج هستند. به همین دلیل همسایه‌های ما در محله بریانک برای جمع‌آوری رختخواب در کنار بقیه کمک‌های مردمی دست به کار شدند. لباس زمستانی، کفش، مواد غذایی، پتو، موادغذایی و یک دو جین کمک‌های‌ریز و درشت همسایه‌ها برای کمک به زلزله‌زدگان ارسال شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code