منطقه 11

«روبرت» زینت خیابان سوم

نویسنده: حمیدرضابوجاریان
سال نو میلادی برای جامعه آشوریان ایران با یک عیدی متفاوت همراه بود. شب‌عید سال قبل بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهید «روبرت لازار»، مادر و برادران شهید را مورد تفقد قراردادند و امسال هم شهرداری منطقه و شورای اسلامی ‌شهر عیدی دیگری برای این خانواده و تمام آشوری‌های تهران تدارک دیدند...
1395/10/22
 سال نو میلادی برای جامعه آشوریان ایران با یک عیدی متفاوت همراه بود. شب‌عید سال قبل بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهید «روبرت لازار»، مادر و برادران شهید را مورد تفقد قراردادند و امسال هم شهرداری منطقه و شورای اسلامی ‌شهر عیدی دیگری برای این خانواده و تمام آشوری‌های تهران تدارک دیدند. نام یکی از شهدای آشوری ساکن منطقه به‌عنوان دومین شهید آشوری‌ها بر کوچه‌ای گذاشته شد تا یاد و خاطره شهدای این اقلیت دینی بیش از پیش ماندگار بماند. مراسم نامگذاری یکی از کوچه‌های محله مخصوص به نام شهید روبرت لازار که با حضور نمایندگان اقلیت‌های دینی و نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر و اعضای جامعه آشوری‌ها همراه بود در فضایی صمیمانه و معنوی برگزار شد.

مادر شهید لازار:
قدردان رهبر انقلابم

در خیابان سوم خیابان کمالی غوغایی برپاست. خیلی‌ها به احترام شهید لازار و خانواده‌اش آمده‌اند تا هم به «بلندینا خمونیان» مادرش تبریک سال نو بگویند و هم عرض شادباش داشته باشند به مناسبت نامگذاری یکی از کوچه‌های محله قدیمی‌شان به نام روبرت عزیزش. مادر از خوشحالی سر از پا نمی‌شناسد. دیدن تصویر روبرت روی دیوار کافی است که اختیار از کف بدهد، به سمت عکس برود و تمثال پسر عزیزکرده‌اش را بوسه باران کند. مادر با چشم‌های بارانی از سر شوق و آن بیان شیرینش طوری از روبرت یاد می‌کند که چشم‌های خیلی‌ها خیس می‌شود. به تابلوی نام پسرش روی کوچه که نگاه می‌کند قند در دلش آب می‌شود. او سال‌هاست منتظر این اتفاق بوده و حالا از تحقق آرزویش انگار در آسمان‌ها سیر می‌کند. مادر از اینکه درخواستی که در دیدار سال گذشته از رهبر معظم انقلاب داشته اجابت شده خوشحال است و می‌گوید: «سلام می‌کنم به روح پاک بنیانگذار انقلاب اسلامی و سلام می‌کنم به رهبر معظم انقلاب که به خانه ما آمدند و با حضورشان رمقی دیگر به زندگی ما دادند. از ایشان قدردانی می‌کنم. از کشیش و اسقف تهران هم تشکر می‌کنم. امروز افتخار می‌کنم که نام فرزند شهیدم بر کوچه‌ای گذاشته شده است و این کار، نامش را زنده نگه می‌دارد.»

رئیس کمیته نامگذاری معابر شورای اسلامی شهر:
به شهدای ادیان توحیدی افتخار می‌کنیم

«مجتبی شاکری» در حاشیه مراسم پلاک‌کوبی کوچه‌ای به نام یکی از شهدای اقلیت دینی آشوری در منطقه را به فال نیک می‌گیرد و می‌گوید: «هدف از این نامگذاری‌ها هویت‌سازی برای شهر با تکیه بر ویژگی شهداست. بنا داریم جایگاه این انسان‌های ارزشمند را که در راه عظیمی قدم گذاشتند بزرگ بداریم. رهبر معظم انقلاب با حضور در منزل مادر شهید روبرت لازار و دیگر شهدای اقلیت‌های دینی احترام به آنان را به همه ما آموختند. هموطنان آشوری 32شهید و 25 جانباز و آزاده تقدیم کشور کرده‌اند. ما به 379شهید، جانباز و آزاده پیرو ادیان توحیدی افتخار می‌کنیم.» «شهرام گیل‌آبادی» رئیس مرکز ارتباطات راهبردی و امور بین‌الملل شهرداری تهران نیز می‌گوید: «برای قدردانی از خدمات اقلیت‌های دینی در دفاع از کشور بخشی از موزه شهدا به شهدای اقلیت‌های دینی اختصاص پیدا می‌کند.»

اسقف آشوریان شرق کشور:
حضور رهبر معظم انقلاب در خانه شهید

«اسقف مار نرسای بنیامین» اسقف اعظم آشوریان شرق کشور با ابراز رضایت از نامگذاری کوچه‌ای به نام شهید اقلیت دینی آشوری می‌گوید: «امروز به دلیل نامگذاری خیابانی به نام شهیدی از اقلیت آشوری، روز بزرگی برای پیروان این آیین در ایران است. ایران متعلق به همه ایرانیان است و مسئولان کشور تفاوتی میان شهدای مسیحی، مسلمان، یهودی، آشوری و کلدانی که برای دفاع از وطن خود به شهادت رسیده‌اند قائل نیستند. در ایران اقلیت‌های دینی با برادران مسلمان خود یک ملت واحد و متحد هستند و حضور رهبر انقلاب در خانه شهید لازار اوج این وحدت را نشان می‌دهد که باعث مسرت جامعه اقلیت دینی آشوری است.»

نماینده آشوری‌ها و کلدانی‌ها در مجلس:
11 سال چشم‌انتظاری مادر شهید لازار تمام شد
«یوناتن بت کلیا» نماینده آشوری‌های ایران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران کشوری امن برای زندگی آشوریان است، می‌گوید: «جز ایران، هیچ کشوری در قانون اساسی خود کلمه‌ای درباره اینکه همه قومیت‌ها و اقلیت‌ها با هم برابر هستند ننوشته است. امروز در کشوری زندگی می‌کنیم که مسئولان ارشد آن به 20 هزار شهروند آشوری احترام می‌گذارند و به یاد شهدای این اقلیت، کوچه‌ها و خیابان‌های کشور را به اسم آنها نامگذاری می‌کنند.» بت کلیا می‌افزاید:« حدود 11 سال بود مادر شهید روبرت لازار چشم‌انتظار نامگذاری کوچه‌ای به نام فرزندش بود و این انتظار امروز به پایان رسیده است.»

شهردار منطقه:
درخواست خانواده شهید لازار در اولویت رسیدگی بود

«نصرالله ‌آبادیان» شهردار منطقه درخصوص نامگذاری خیابان سوم خیابان کمالی به نام شهید روبرت لازار می‌گوید: «از وقتی در دیدار سال گذشته رهبر معظم انقلاب با خانواده شهید لازار، مادر شهید درخواستی مبنی بر نامگذاری خیابان یا کوچه‌ای به نام فرزند شهیدش مطرح کرد این موضوع در دستور کار شهرداری منطقه قرار گرفت. پس از تصویب کمیته نامگذاری معابر شورای اسلامی شهر، خیابان سوم در خیابان کمالی در محله مخصوص، محله قدیمی خانواده شهید که شهید روبرت هم در آنجا زندگی کرده بود برای این منظور انتخاب و مراسم رسمی نامگذاری و پلاک‌کوبی آن انجام شد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code