منطقه 11

آثار نویسندگان هم‌محله‌ای در بوته معرفی و نقد

نویسنده: سمیه برخورداری
3سالی می‌شود که طرح چهارسوق کتاب در کتابخانه فرهنگسرای رازی پا گرفته است و اهل مطالعه با نویسندگان کتاب‌ها دیدار می‌کنند...
1396/09/01
 3سالی می‌شود که طرح چهارسوق کتاب در کتابخانه فرهنگسرای رازی پا گرفته است و اهل مطالعه با نویسندگان کتاب‌ها دیدار می‌کنند. دیدارهایی هدفمند که مخاطب با مطالعه قبلی کتاب‌های نویسنده در آن حاضر می‌شود و دیدگاه‌ها و نقدهای خود را با نویسنده کتاب در میان می‌گذارد تا شاید منشأ الهام نویسنده در تولید آثار بهتر شود. نقد و بررسی آثار نویسندگان هم‌محله‌ای از رویکردهای چهارسوق کتاب است که علاوه بر آشنایی مخاطب با این چهره‌های ادبی منطقه، زمینه ارتباط بیشتر میان مخاطب و نویسنده را فراهم کرده است. اما به اعتقاد فعالان این برنامه تا رسیدن به شرایط مطلوب درخصوص برگزاری جلسات نقد کتاب فاصله است و باید تبلیغات و فعالیت‌های فرهنگی در این زمینه بیشتر شود. در یکی از جلسات چهارسوق کتاب که ماهانه در کتابخانه فرهنگسرای رازی برگزار می‌شود شرکت کردیم و نظر حاضران را درباره این دورهمی جدی ادبی جویا شدیم.

فرصت ناب برای نویسندگان و کتابخوانان
کمتر نویسنده‌ای را می‌توان یافت که دوست نداشته باشد اثرش از سوی منتقدان و مخاطبان نقد شود. شاید چنین فرصتی به اندازه کافی در اختیار نویسندگان نیست که تا به‌صورت رو در رو با مخاطبان آثارشان گفت‌وگو کنند. اما این فرصت را مدتی است فرهنگسرای رازی با برگزاری چهارسوق کتاب در اختیار نویسندگان قرار داده است. مدیر کتابخانه فرهنگسرای رازی درباره این طرح که با اولویت معرفی آثار نویسندگان و ناشران هم‌محله‌ای آغاز شده و مخاطب خود را پیدا کرده است می‌گوید: «هر ماه کتاب یکی از نویسندگان هم‌محله‌ای تهیه می‌شود و در اختیار اعضای چهارسوق کتاب قرار می‌گیرد. افراد یک هفته فرصت دارند کتاب را مطالعه کنند و بعد از آن، نویسنده کتاب در جلسه نقد کتاب به سؤالات مخاطبان پاسخ می‌دهد.» به گفته «مسلم اسماعیلی» تاکنون 15جلسه نقد در چهارسوق کتاب برگزار شده است: «حدود 30نفر در سلسله برنامه‌های چهارسوق کتاب حضور دارند که 80‌درصد آنها عضو ثابت برنامه هستند. جالب است برخی شرکت‌کنندگان از نویسندگان کتاب یا از محققان رشته‌های ادبیات و علوم انسانی هستند و نقدهای خوبی درباره آثار انتخاب شده ارائه می‌کنند.»

ایجاد جذابیت، راهکار گسترش کتابخوانی
برای افرادی که اهل کتاب خواندن هستند دیدار و گفت‌وگوی مستقیم با نویسنده کتابی که خوانده‌اند حسابی جذاب است. شاید به همین دلیل است که چهارسوق کتاب 3سال در کتابخانه رازی پابرجا مانده است. چهارسوق کتاب مشتریان ثابت دارد که نه به واسطه تبلیغات در کوچه و خیابان بلکه از دل کتابخانه پیدا شده‌اند. اما یک نکته جلب توجه می‌کند. از کتابخانه‌ای که 2هزارعضو دارد و 400نفر از آنها عضو فعال محسوب می‌شوند به‌طور متوسط 30نفر در برنامه ماهانه چهارسوق شرکت دارند. «مریم صمدیانی» یکی از اعضای فعال کتابخانه و عضو ثابت جلسات چهارسوق کتاب می‌گوید: «من از آنجا که عضو ثابت و فعال کتابخانه هستم و 2روز در هفته وقت برای حضور در کتابخانه می‌گذارم از اجرای این برنامه باخبر شدم. اما همه اعضای فعال کتابخانه و اهالی محله حضور پررنگی در این جلسات ندارند. فکر می‌کنم اگر تبلیغات بیشتر شود می‌تواند در علاقه‌مندی بیشتر مخاطبان به حضور در برنامه‌های مربوط به کتاب و کتابخوانی مانند چهارسوق کتاب تأثیرگذار باشد.» حضور نویسندگان معروف و ایجاد جذابیت‌هایی از این دست ‌کمک خوبی به افزایش حضور شهروندان در برنامه‌های اینچنینی خواهد کرد. صمدیانی هم بر این موضوع تأکید می‌کند: «تا جذابیت ایجاد نشود نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم شهروندان از جلساتی مانند نقد کتاب استقبال کنند. به اعتقاد من تعداد شرکت‌کنندگان در جلسات ما کافی نیست و می‌تواند بیشتر از این باشد. پیشنهاد می‌کنم هرچند وقت یکبار برنامه‌های نمایش فیلم، اردوهای تفریحی و... در حاشیه این جلسات برگزار شود. فکر می‌کنم با این کار استقبال بیشتری از برنامه‌های چهار سوق کتاب شود.»

آهسته و پیوسته برای حفظ دوستی با کتاب
«مرتضی صالح‌آبادی» کارشناس حوزه رسانه که اجرای برنامه را برعهده دارد می‌گوید: «سعی کرده‌ایم در قالب چهارسوق کتاب علاقه‌مندی مخاطبان را به کتاب تحریک کنیم. برای این منظور به سمت تحلیل و بررسی کتاب‌ها با حضور نویسندگان کتاب رفته‌ایم.» او در پاسخ به انتقاد بعضی مخاطبان نسبت به سطح کتاب‌های منتخب برای این جلسات نقد با بیان اینکه در این برنامه باید ذائقه و سطح آمادگی همه مخاطبان را مراعات و‌کاری کرد مخاطبی که تازه با کتاب ارتباط برقرار کرده است زود از آن دلزده نشود می‌افزاید: «مخاطب ما حرفه‌ای نیست و ممکن است جلسه نقد حرفه‌ای کتاب برایش جذابیت لازم را نداشته باشد و زود دلزده شود. البته همه مخاطبان در یک سطح نیستند. از سوی دیگر مخاطبانی هم داریم که در سطح خوبی از کتابخوانی هستند و در این جلسه‌ها انتظار نقد خوب دارند. به همین دلیل کار اداره چنین جلساتی سخت است. امیدواریم مشکلات موجود برطرف و بر کیفیت جلسات افزوده شود.»

از نگاه نویسنده
ارتباط رو در رو با مخاطب نیاز نویسنده است

«نقدهایی که در چهارسوق کتاب انجام می‌شود تا حدودی منشأ الهام برای نوشتن آثار دیگر است اما نقدها باید حرفه‌ای‌تر و بهتر شود. این روند می‌تواند به نویسنده کمک کند تا محصول فرهنگی تولیدی او به خواست مخاطب نزدیک‌تر شود و در نهایت هم نویسنده و هم مخاطب از این روند منتفع شوند.» این را نویسنده کتاب «فقط سایه یک انسان» که کتابش در جلسه نقد چهارسوق به نقد گذاشته شده است می‌گوید و می‌افزاید: «ارتباط مستقیم و رو در رو با مخاطب نیاز نویسنده است و در جلساتی مانند چهارسوق کتاب این فرصت برای نویسنده ایجاد می‌شود. اگر چنین حرکت‌ها و برنامه‌هایی در مراکز مختلف اجرا شود نه تنها نویسندگان از حضور در آن استقبال می‌کنند بلکه خواننده هم رغبت بیشتری به مطالعه کتاب پیدا می‌کند.» «خدیجه یوسفی رامندی» برخلاف بسیاری از نویسندگان که معتقدند حال و روز کتابخوانی خوب نیست نگاه دیگری به این موضوع دارد: «فکر می‌کنم نگاه بهتری به موضوع کتاب و بازار آن به وجود آمده است. اگر 10سال قبل را بررسی کنید متوجه می‌شوید مردم کمتر کتاب می‌خواندند اما امروز این‌طور نیست و مردم علاقه بیشتری به خرید و مطالعه کتاب پیدا کرده‌اند. این فرصت خوبی است که باید از آن به نفع‌‌‌‌ ترویج بیشتر کتاب و کتابخوانی استفاده کرد.»

آخرین خبر
رونمایی از کتاب‌های کودک به‌زودی

مدیر کتابخانه فرهنگسرای رازی از برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌های جدید با هدف توسعه فعالیت‌های چهارسوق کتاب خبر می‌دهد و می‌گوید: «در تلاش هستیم با کمک مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان جلسات رونمایی از آثار ویژه کودکان و نوجوانان پایتخت را متمرکز در کتابخانه رازی برگزار کنیم. امیدواریم این طرح امسال در کتابخانه اجرایی شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code