منطقه 11

افـطاری به صرف یه لقمه مهربونی

نویسنده: حمیدرضاخوشرو
«با غذای مازاد بر نیاز که در خانه‌های شهر پخته و دور ریخته می‌شود می‌توان 15میلیون شهروندی را که از سوءتغذیه رنج می‌برند سیر کرد.» این را آمارهای واقعی در شهر ما می‌گوید...
1396/03/24
 «با غذای مازاد بر نیاز که در خانه‌های شهر پخته و دور ریخته می‌شود می‌توان 15میلیون شهروندی را که از سوءتغذیه رنج می‌برند سیر کرد.» این را آمارهای واقعی در شهر ما می‌گوید. این‌طور است که در ماه مبارک رمضان گروهی از شهروندان دغدغه‌مند دست به کار شده‌اند تا کمک کنند غذاهای دست نخورده و اضافی خانواده‌ها به جای دور ریخته شدن به دست کسانی برسد که بیشتر ایام سال روزه اجباری می‌گیرند. این طرح از سوی شهرداری با عنوان «یه لقمه مهربونی» در حال اجراست. برای آشنایی با این طرح راهنمای ما را بخوانید.

غذای اضافی را دور نریزید، تزیین کنید
«مادران ایرانی دستشان به کم نمی‌رود.» این عبارت آنقدر آشناست که نیازی به توضیح ندارد. کدبانوهای ایرانی هر بار که برنج دم می‌کنند به ازای هر عضو خانواده یک پیمانه برنج در نظر می‌گیرند تا سر سفره غذا کم نیاید. اما نتیجه قابل پیش‌بینی است؛ به دلیل وجود انواع مخلفات و خوراکی‌های جانبی سر سفره همیشه مقداری غذا ته قابلمه باقی می‌ماند، غذایی که در اغلب موارد سرنوشتی جز دور ریخته شدن پیدا نمی‌کند. اما اگر بدانیم چه انسان‌های آبرومندی به همین غذای به ظاهر بی‌استفاده ما نیاز دارند برای دور ریختن آن این‌همه عجله نخواهیم کرد. مجریان خوش فکر طرح یه لقمه مهربونی پیشنهاد می‌کنند بعد از صرف غذای خانواده، غذای اضافی دست نخورده‌تان را تمیز و مرتب بسته‌بندی کنید و در تماس با اداره رفاه و خدمات اجتماعی منطقه،‌بانی رنگین شدن سفره افطار چند همنوع نیازمند با همان غذا شوید. پیشنهاد دلپذیرتر این است که مثل غذای مهمانانتان، این غذای اضافی را هم تزئین کنید.

4379شماره‌ای است که می‌توانید با آن تماس بگیرید تا مأموران شهرداری به منزل یا مغازه‌تان مراجعه کنند و غذای اضافه شما را تحویل بگیرند و به دست نیازمندان برسانند.

دست نگه دارید، یخچال مهمان‌ها پر است
دقایق پایانی مهمانی به‌ویژه مهمانی‌های افطار در خانه‌های ایرانی صحنه اصرار و انکارهای میزبان و مهمانان بر سر غذاهای باقیمانده است. میزبان که با حجم بزرگی از غذاهای رنگارنگ اضافی مواجه شده و نمی‌داند با آن چه کند با گفتن جملاتی مثل «برسید خانه وقت سحر است و فرصتی برای آماده کردن سحری نیست.» تلاش می‌کند مهمانان را راضی کند که مقداری از این غذا را به خانه ببرند. اما در اغلب موارد یک یخچال پر از غذاهای مختلف در خانه در انتظار مهمانان است و این غذای اهدایی اجباری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اما یک راه بهتر هم وجود دارد؛ شما می‌توانید نیازمندان را شریک مهمانی خود کنید. در پایان مهمانی، غذاهای سالم اضافی را بسته‌بندی کنید و با شهرداری تماس بگیرید.

برسد به دست کودکان‌کار و اهالی مددسرا
کودکان کار و خیابان بخشی از جامعه هدف این طرح هستند. اغلب این کودکان در طول روز چیزی برای خوردن ندارند و شب‌ها هم با خوردن غذایی اندک شب را به صبح می‌رسانند. مکان‌های زندگی این کودکان شناسایی شده و غذاهای اهدایی شما به دست آنها می‌رسد. علاوه بر این، مراجعان تنها مددسرای منطقه(رازی) اعم از افراد بی‌پناه و کارتن‌خواب‌ها و معتادان داوطلب ترک در مرکز مهارت‌آموزی بهاران هم مهمان غذاهای اهدایی شما خواهند بود.

60کارتن‌خواب و معتاد بی‌سرپناه و معتاد داوطلب ترک در مددسرا و مرکز بهاران منطقه روزانه غذای اهدایی این طرح را دریافت می‌کنند.

60رستوران و فست‌فود فعال در منطقه علاقه‌مندی خود را برای مشارکت در طرح یه لقمه مهربونی اعلام کرده‌اند.

 چطور مهربانی کنیم؟
اگر وسیله نقلیه و همت لازم برای رساندن غذاهای بسته‌بندی شده در ظروف یکبارمصرف را به محل‌های جمع‌آوری دارید می‌توانید غذاهای خود را به نواحی 4گانه شهرداری منطقه یا اداره رفاه و خدمات اجتماعی منطقه تحویل دهید. اما اگر دوست دارید کمک‌های خود را از طریق تشکل‌های مردم‌نهاد در اختیار افراد آسیب دیده اجتماعی قرار دهید می‌توانید با مؤسسه طلوع بی‌نشان‌ها یا گروه پایان کارتن‌خوابی که در توزیع مواد غذایی در میان جامعه هدف طرح یه لقمه مهربونی مشارکت دارند تماس بگیرید. اگر هم وسیله نقلیه ندارید می‌توانید با مرکز رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری منطقه تماس بگیرید تا برای تحویل گرفتن غذاهای اضافی بسته‌بندی شده به منزلتان مراجعه کنند.

مقصد غذاهای اهدایی کجاست؟
مسئولان مرکز رفاه و خدمات اجتماعی منطقه می‌گویند چند مرکز عمده آسیب در منطقه ما وجود دارد که بیشترین خدمات حمایتی و اجتماعی شهرداری در این مراکز ارائه می‌شود. نقاط حاشیه میدان راه‌آهن، محوطه‌های پیرامونی بوستان رازی، بخشی از محله انبار نفت، بوستان قبله، پل 9 دی، بوستان افق، زیر پل جوادیه و بوستان تبسم از جمله مراکز آسیب‌خیز منطقه محسوب می‌شوند. بخشی ازغذای اهدایی نیکوکاران در طرح یه لقمه مهربونی هم در این نقاط توزیع می‌شود.

چه کسانی می‌توانند در طرح شرکت کنند؟
همه شهروندان ساکن منطقه و صاحبان رستوران‌ها و فست‌فودها می‌توانند در طرح یه لقمه مهربونی مشارکت کنند. کارشناسان برای راهنمایی اهالی منطقه و تشویق آنان به مشارکت در طرح، حضوری به منازل و رستوران‌ها، مراجعه و با ارائه یک کتابچه اطلاعات مورد نیاز درباره این طرح را ارائه می‌کنند. کسانی که علاقه‌مند به مشارکت در این طرح باشند فرمی را که در صفحه آخر کتابچه چاپ شده تکمیل می‌کنند و به کارشناسان طرح تحویل می‌دهند. البته شیوه تماس تلفنی با اداره رفاه شهرداری و مؤسسه‌های مورد اشاره به قوت خود باقی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code