منطقه 11

اینجا چراغی روشـن است

نویسنده: فهیمه عسکری‌نیا
راه‌آهن از جمله محله‌های قدیمی در بخش جنوبی شهر تهران است؛ محله‌ای که تاکنون به اندازه قدمتش با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی دست به گریبان بوده است...
1395/11/27
  راه‌آهن از جمله محله‌های قدیمی در بخش جنوبی شهر تهران است؛ محله‌ای که تاکنون به اندازه قدمتش با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی دست به گریبان بوده است. بسیاری معتقدند که قرار گرفتن این محله اصیل و قدیمی در مجاورت ایستگاه راه‌آهن تهران و‌‌ تردد مسافران از نقاط مختلف کشور در آن یکی از عوامل مؤثر بر جولان آسیب‌های اجتماعی در این محله است. آسیب‌هایی که‌گاه به چشم می‌آید مثل معضل کارتن‌خواب‌ها و معتادان متجاهر و آسیب‌هایی که در برابر آنها فقط باید گوش شنوایی برای شنیدن و صبری برای سکوت داشته. حالا نخستین پایگاه مرکز خدمات اجتماعی منطقه در چنین شرایطی در محدوده میدان راه‌آهن افتتاح شده است. رئیس سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران که روبان مراسم افتتاحیه را قیچی کرد خیلی‌ها در دلشان آرزو کردند که کاش این مرکز با فعالیتش بتواند بخشی از آسیب‌های اجتماعی محله را رفع و مهم‌تر از آن از وقوع این معضلات جلوگیری کند.

    عاشقانه کار می‌کنیم
میدان راه‌آهن را که به سمت خیابان شوش غربی در پیش می‌گیریم لازم نیست برای پیدا کردن مرکز خدمات اجتماعی راه زیادی را گز کنیم. همین ابتدای خیابان، سمت راست، جنب کفش ملی، آنجا که عکاسخانه قدیمی محله با قاب عکس‌های بزرگ و کوچکش خودنمایی می‌کند مقصد نهایی ماست. پله‌های قدیمی ساختمان، ما را به پایگاه مرکز خدمات اجتماعی شهرداری منطقه می‌رساند؛ ساختمانی قدیمی و کوچک که قرار است برخلاف قد و قواره‌ ریز نقشش ‌بانی کارهای بزرگی باشد؛ از جمع‌آوری کارتن‌خواب‌ها تا کمک به کودکان‌کار و خیابان. هرچند کارشناسان اجتماعی این مرکز قرار است با تخصص و تبحری که در کار دارند دستی هم بر سر کودکان فراری بکشند و از جذب آنها به مراکز و کارهای غیرقانونی پیشگیری کنند. اما واقعیت این است که این ساختمان قدیمی امکانات خاصی ندارد. واقع شدنش در طرح حتی اجازه گازکشی هم به مالک نداده و تنها منبع گرمایشی آن در این روزهای سرد یک هیتر برقی کوچک است. در چنین شرایطی یک گروه مددکار داوطلب و مشتاق در مرکز مستقر شده‌اند تا هر آنچه از دستشان بر می‌آید برای کاهش آسیب‌ها در این محدوده انجام دهند. «وفایی» یکی از مددکاران مرکز می‌گوید: «اگر عشق و علاقه نباشد کار در این شرایط بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌شود. اما ما در همین شرایط سخت هم عاشقانه کار می‌کنیم.»

    اهالی محله، مخاطبان ویژه مرکز
«فاتح فاطمی» مسئول مرکز خدمات اجتماعی میدان راه‌آهن می‌گوید: «فعالیت در حوزه اجتماعی و مقابله با آسیب‌های آن،‌کاری زنده و پویاست. چون با انسان‌ها در ارتباط است.» او ادامه می‌دهد: «مرکز خدمات اجتماعی راه‌آهن نخستین مرکزی است که با این شاخصه در منطقه آغاز به کار کرده و قرار است در سایه فعالیت 4 مددکار در 2شیفت صبح و عصر خدمات مشاوره‌ای به کارتن‌خواب‌ها، کودکان‌کار و خیابان، کودکان فراری، زنان با شرایط خاص، «‌تی اس‌ها» و سالمندان ارائه دهد.» هرچند فاطمی می‌گوید که آنچه گفته شد رسالت تمامی مراکز خدمات اجتماعی شهرداری اما قرار است که کارشناسان در این مرکز علاوه بر این به شهروندان منطقه هم خدمات مشاوره‌ای رایگان ارائه کنند؛ کاری که در وهله اول موجب اعتمادسازی میان مردم و مرکز شده و به کاهش وقوع آسیب‌های اجتماعی در محله کمک بسیاری خواهد کرد.

آرامش به لطف فعالیت  مددکاران
رئیس سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با ابراز رضایت از آرامش نسبی حاکم شده در منطقه در نتیجه فعالیت‌های اجتماعی و مددکاری صورت گرفته می‌گوید: «شهرداری تهران فضاهای خوبی را برای انجام فعالیت‌های اجتماعی به مناطق مختلف اختصاص داده است اما متأسفانه بیشتر این مکان‌ها از مسیر اصلی تعریف شده برای فعالیت‌هایشان فاصله گرفته‌اند.» «رضا قدیمی» از کارکرد مثبت مجموعه‌هایی مانند پایگاه خدمات اجتماعی شهرداری منطقه می‌گوید و معتقد است که فعالان این بخش باید با پرداختن به جامعه هدف، زمینه ارتقای آگاهی خانواده‌ها را فراهم کنند. او می‌افزاید: «قرار گرفتن مرکز خدمات اجتماعی منطقه در محدوده میدان راه‌آهن و جایی که مسافران در مبدأ ورودی شهر تهران در آن‌‌ تردد می‌کنند می‌تواند مثل یک مانع از بروز آسیب‌های اجتماعی در شهر جلوگیری کند؛ ‌کاری که خوشبختانه در طول یک ماه فعالیت آزمایشی این مرکز کارشناسان مرکز توانسته‌اند به خوبی از عهده آن برآیند.» به اعتقاد قدیمی، فعالیت در حوزه اجتماعی با فعالیت در دیگر حوزه‌ها متفاوت است. چون فعالیت در این حوزه با روح انسان‌هایی سر و کار دارد که مخاطب کارشناسان اجتماعی قرار می‌گیرند.

  دستم را بگیر!
مصداق حرف‌های آقای رئیس، جوان مستأصل و درمانده‌ای است که وقتی بنرهای افتتاحیه این مرکز را دیده، خود را به اینجا رسانده تا حرف‌های دلش را نزد اهلش بگوید و دست‌کمک خواهی‌اش را پیش آنها دراز کند. «صادق» جوان 35 ساله‌ای است که برای نجات زندگی‌اش از ورطه جدایی و طلاق به این مرکز پناه آورده و می‌گوید: «من نه متکدی هستم و نه معتاد. فقط نمی‌خواهم زندگی‌ام به دلیل شرایط نامناسب مالی و تنگدستی‌ام نابود شود.» از ناتوانی‌اش برای تأمین ودیعه مسکن و آوارگی خانواده‌اش و زندگی رو به فروپاشی‌اش می‌گوید و از دست یاریگری که اگر دستش را بگیرد قوت قلبش می‌شود برای افزایش تلاش برای ساماندهی زندگی‌اش. دستور رسیدگی که از طرف رئیس سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران به مسئولان پایگاه ابلاغ می‌شود لبخند شادی را مهمان صورت غم‌زده جوان می‌کند. امثال صادق در این شهر کم نیستند که یک مشاوره و دستگیری به موقع می‌تواند از افتادن آنها به دام آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کند.

 مدیر مرکز خدمات اجتماعی شهرداری منطقه:
دفتر خدمات اجتماعی در ایستگاه راه‌آهن مستقر می‌شود
«اکبر مختاری» مدیر مرکز خدمات اجتماعی شهرداری منطقه با ابراز رضایت از فعالیت آزمایشی مرکز خدمات اجتماعی میدان راه‌آهن می‌گوید: «پایگاه خدمات اجتماعی منطقه یکی از پایگاه‌هایی است که توانسته نخستین قدم‌هایش را در راه تحقق اهداف تعریف شده با موفقیت بردارد. افتتاح رسمی این پایگاه بعد از حدود یک ماه فعالیت، حکایت از موفقیتش در این مسیر دارد. چون اکثر پایگاه‌ها با سپری کردن 3ماه فعالیت آزمایشی به بهره‌برداری رسیده‌اند.» او از فعالیت‌های آینده این مرکز می‌افزاید: «با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته در آینده نزدیک دفتر این پایگاه در راه‌آهن تهران مستقر می‌شود تا زمینه خدمت‌رسانی به مسافرانی که مشکلات اجتماعی دارند بیش از پیش فراهم شود.»

 حمایت از مسافران نیازمند و بی‌پناه
«زندی» یکی از مددکاران اجتماعی فعال در این مرکز از عملکرد یک ماه اخیر این مرکز می‌گوید: «در این مدت توانستیم با ارائه خدمات مشاوره‌ای به خانواده‌های در معرض تهدید و دستگیری از مسافران نیازمندی که برای اسکان چند روزه خود در تهران امکان پرداخت هزینه اقامت نداشتند از دغدغه‌های اجتماعی آنها کمی بکاهیم. پایگاه خدمات اجتماعی منطقه فضای خوبی است برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که ریشه در فرار افراد از خانه، اعتیاد یا طلاق دارند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code