منطقه 11

بفرمایید نان با طعم همدلی

نویسنده: ژیلا تختی
روزهای گرم و طولانی، روزه‌داری حدود 17ساعته و عرق ریختن پای تنور داغ؛ یکی از اینها هم کافی است برای اینکه آنقدر بی‌طاقت شوی که همدلی و خیرخواهی را فراموش کنی...
1396/03/24
 روزهای گرم و طولانی، روزه‌داری حدود 17ساعته و عرق ریختن پای تنور داغ؛ یکی از اینها هم کافی است برای اینکه آنقدر بی‌طاقت شوی که همدلی و خیرخواهی را فراموش کنی. اما اینجا همه اینها با همه زورشان به جوانمردان محله و دل دریایی‌شان نمی‌رسد؛ خوش مرامانی که همین حوالی و در همین کوچه‌های تنگ و طولانی، بی‌ادعا و بی‌نشان زندگی می‌کنند. چند سالی است در ماه مهمانی خدا قرعه مهربانی به نام نانوایی قدیمی خیابان مختاری افتاده؛ همان لواشی قدیمی آقا «سیروس» که امروز به نانوایی «برادران عباسی» معروف است. اهالی زحمتکش این نانوایی در ماه مبارک رمضان با انگیزه‌ای متفاوت جلو آن تنور داغ می‌ایستند. چون می‌دانند چشم امید نیازمندان محله برای خالی نماندن سفره‌های افطارشان به این نانوایی است. به سراغ این هم‌محله‌ای‌های باصفا رفتیم تا بگوییم: «تنور دلتان گرم».

فقط ما می‌دانیم و خودشان
برخلاف انتظار، روی شیشه یا سردر نانوایی برادران عباسی خبری از اطلاعیه و بنر که نشاندهنده طرح توزیع نان رایگان و صلواتی در ماه مبارک باشد، نیست. همین سؤال، چراغ گفت‌وگوی ما با اهالی این نانوایی قدیمی را روشن می‌کند. «امیر عباسی» پسر کوچک‌تر علی آقا در حالی‌که یکی یکی مشتریان را راه می‌اندازد می‌گوید: «فقط سال اول با نصب بنر درباره توزیع نان صلواتی اطلاع‌رسانی کردیم. دیگر نیازی نیست. حالا خانواده‌های کم‌بضاعت این محدوده می‌دانند ماه رمضان‌ نان سفره‌شان را مهمان ما و خیّران محله هستند.» در نانوایی برادران عباسی، اصل بر حفظ عزت این مشتری‌های خاص است. به همین دلیل از هر‌کاری که باعث متمایز شدن این افراد شود پرهیز می‌کنند.

فیش‌های صلواتی به حساب خدا
«احسان عباسی» پسر دیگر نانوای قدیمی محله راه‌آهن برایمان از همکاری خداپسندانه ویژه‌ای که حالا جا افتاده است این‌طور می‌گوید: «تقریباً 4سال پیش بود که شورایاری محله پیشنهاد کرد با همکاری هم همت کنیم و در ماه مبارک رمضان به نیازمندان محله نان برسانیم. ما هم نگذاشتیم این حرف روی زمین بماند و اعلام آمادگی کردیم.» او می‌افزاید: «حالا 4سال است چند روز مانده به ماه مبارک رمضان، سرای محله بین نیازمندان محله که توسط شورایاری شناسایی شده‌اند فیش نان توزیع می‌کند. هر خانواده در طول ماه مبارک با هر فیش می‌تواند روزانه 10عدد نان بگیرد که البته گاهی هم بیشتر می‌شود.» آقا احسان لبخند بر لب می‌گوید: «تقریباً هر روز 300 قرص نان در نانوایی ما مخصوص مشتریانی پخته می‌شود که فیش دارند. حتی اگر بیشتر هم لازم شود پخت می‌کنیم تا سفره‌ای بی‌نان نماند. مطمئنم خدا برایمان جبران می‌کند. اینجا برای نیازمندان موردی و بدون فیش هم نان داریم. حتی کارتن‌خواب‌های اطراف هم که گاهی می‌آیند تا جایی که بتوانیم نمی‌گذاریم دست خالی بروند.»

نانی که طعم اشک گرفت
در بساط پخت نان صلواتی تا دلتان بخواهد خاطره تلخ و شیرین پیدا می‌شود. امیر عباسی خاطره‌ای تعریف می‌کند: «هیچ وقت یادم نمی‌رود روزهای اولی که تصمیم گرفتیم در ماه رمضان نان رایگان و صلواتی برای خانواده‌های کم‌بضاعت محله بپزیم خانمی برای خرید نان آمد و در صف ایستاد. همین که نوبتش رسید و فهمید نان رایگان است و می‌تواند تا پایان ماه مبارک رمضان بیاید و نان ببرد، همانجا نشست. 10دقیقه اشک می‌ریخت و بانیان این کار را دعا می‌کرد. تصویر چشمان پر اشکش را نمی‌توانم فراموش کنم.» پسر 22ساله علی آقا ادامه می‌دهد: «واقعاً در محله ما هستند خانواده‌هایی که به نان شب محتاجند و دلخوش‌ هستند به همین نانی که از اینجا می‌برند. الان دیگر خودمان افراد بی‌بضاعت را می‌شناسیم و سعی می‌کنیم معطل نمانند و کارشان را زود راه می‌اندازیم. حواسمان هم هست که با عزت و احترام از اینجا بروند. خدا را شکر می‌کنیم که ما را با کار خیر می‌شناسند.»

از نگاه 2شریک نیکوکار
سفره افطار نباید بی‌نان بماند
 حواسش به همه مشتری‌ها هست. مدام در نانوایی در‌‌‌‌ تردد است و بر کار همه نظارت دارد. می‌خواهد خیالش از بابت درست پیش رفتن کارها آسوده باشد. سرش پایین، آرام و کم حرف است و باحوصله. «علی عباسی» نانوای خیابان مختاری که بیش از 20سال است همراه شریکش، آقا «سیروس» نان به سفره‌های مردم می‌رسانند. می‌گوید: «همیشه هم و غم ما این است که کسی از نانوایی‌ ما دست خالی بیرون نرود. ماه رمضان که جای خود دارد. سفره افطار کسی نباید بی‌نان بماند. به همین دلیل با شورایاری محله همکاری می‌کنیم. این تنها‌ کاری است که از دست ما بر می‌آید. بضاعت ما همین قدر است. خدا از همه ما قبول کند.»

با دعای خیرشان سرپا هستم
«سیروس تقسیمی» هم که حالا تمام دلخوشی‌اش این است که در روزهای بیماری بیاید و روی یک صندلی، جلو نانوایی بنشیند می‌گوید: «زندگی سخت شده و باید خودمان به فکر همدیگر باشیم. البته ما همیشه از قدیم تا امروز سعی کرده‌ایم تا جایی که متوجه می‌شویم نگذاریم کسی از اینجا دست خالی برود و به سهم خودمان کمک کنیم کسی گرسنه نماند. این کارمان هم بی‌تأثیر نیست. خدا را شکر، همین که بعد از سکته هنوز اینجا و سرپا هستم از دعای خیر همان افراد است.»

از نگاه مشتری‌ها
حمید علیزاده، همسایه نانوایی خدا خیرشان بدهد
«از خوبی اهالی این نانوایی و این کار خیرشان هرچه بگوییم کم است. خدا خیرشان بدهد که به فکر نیازمندان محله هستند و کمک می‌کنند سفره افطارشان رونق بگیرد.»

خانم رهبر، ساکن محله
به فکر همسایه بودن هنوز فراموش نشده
«ما همیشه دعاگوی اهالی این نانوایی هستیم. در این زمانه که بعضی‌ها دیگر به فکر همسایه و مشکلاتش نیستند با این قبیل کارها می‌بینیم هنوز دستگیری از همسایه از یاد نرفته است و این جای شکر دارد. توزیع نان رایگان سنت خوبی است که همه اهالی می‌توانند با هر میزان کمک مالی در آن شریک شوند.»


حواسمان به همدیگر هست
«علی‌اصغر فراهانی» دبیر شورایاری محله راه‌آهن می‌گوید: «وظیفه ما در شورایاری ایجاد انگیزه برای مشارکت‌های اجتماعی و فرهنگی در محله است. با همین نگاه سعی کرده‌ایم کاسبان محله را در امور عام‌المنفعه شریک و همراه کنیم. خوشبختانه طرح ما برای توزیع نان رایگان و صلواتی بین خانواده‌های بی‌بضاعت محله در ماه مبارک رمضان هم با همراهی نانوایی برادران عباسی یا همان نانوایی آقا سیروس عملی شد. آنها انصافاً با روی باز از پیشنهاد ما استقبال کردند و حالا از محبت آنها سر سفره نیازمندان محله هم نان گرم هست.» او می‌افزاید: «این از قشنگی‌های زندگی است که اهالی محله بدانند همگی ما حواسمان به همدیگر است.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code