منطقه 11

تن محله دوباره لرزید

نویسنده: فهیمه عسکری نیا
باز هم ریزش یک ساختمان فرسوده، این بار در محله‌ای که به اذعان مسئولان بیشترین بافت فرسوده شهری را در دلش جای داده است...
1396/04/28
 باز هم ریزش یک ساختمان فرسوده، این بار در محله‌ای که به اذعان مسئولان بیشترین بافت فرسوده شهری را در دلش جای داده است. اینجا در محله راه‌آهن، خیابان وحدت اسلامی، با فاصله کمی از تقاطع خیابان مختاری، روزهای گذشته باز هم بی‌توجهی به هشدارها و اخطارها حادثه آفرید، اتفاقی که می‌توانست در قامت یک فاجعه، محله را سیاهپوش کند. ساختمانی که در ساعت 8 شب روز چهارشنبه در خیابان وحدت اسلامی تبدیل به تلی از خاک شد، قبل از ریزش 9 بار از شهرداری ناحیه4 به دلیل وضعیت نامناسب ایمنی‌اش اخطار گرفته بود. علاوه بر این اخطارها، حجم قابل توجهی از شکایات همسایه‌ها را هم در کارنامه خود داشته. اما کو گوش شنوا؟ عاقبت مقاومت سازه شکست و ساختمان در یک لحظه فروریخت. جاری نشدن قطره‌ای خون حتی از بینی یک نفر از اهالی ساختمان، فقط لطف خدا بود که در مقابل این بی‌احتیاطی‌ها تنها پناه اهالی بافت فرسوده است... در محل حادثه، شنونده گلایه‌های همسایه‌ها و هم‌محله‌ای ناراضی و عصبانی این ساختمان بوده‌ایم.

   هرچه گفتیم، گوش شنوایی نبود
چهارشنبه 21 تیر ساعت 19 و 50 دقیقه بود که تکه‌ای از پازل خیابان وحدت اسلامی کم شد و یکی از بناهای قدیمی آن فروریخت. به چند دقیقه نکشید که خیابان با حضور مردم و خودروهای آتش‌نشانی قفل شد. نفس‌های حبس شده در سینه فقط با شنیدن خبر سلامتی اهالی ساختمان بود که دوباره به جریان افتاد. «علی‌اصغر فراهانی» دبیر شورایاری محله راه‌آهن که از نخستین ساعات وقوع حادثه در محل حضور داشته، می‌گوید: «وضعیت این ساختمان فرسوده و قدیمی آنقدر ناایمن بود که هر روز انتظار ریزشش را داشتیم.»او با اشاره به پیگیری‌های مداوم شورایاری برای تخریب و بازسازی این بنا در طول 8سال گذشته می‌افزاید: «در طول 8سال گذشته بارها موضوع فرسودگی این ساختمان را در شهرداری منطقه و ناحیه مطرح کردیم و حتی 2بار سعی کردیم با رسانه‌ای کردن آن، حساسیت‌ها را نسبت به این موضوع دوچندان کنیم اما افسوس که هیچ اقدامی برای جلوگیری از اتفاق تلخ امروز و وارد شدن این خسارت‌ها از سوی مالک صورت نگرفت. باز هم خدا را شاکریم که در این حادثه لطمه جانی به کسی وارد نشد.» «موسی ابراهیمی» یکی از اهالی هم وارد بحث می‌شود و می‌گوید: «دوربین مغازه‌های اطراف نشان می‌دهد چند ثانیه قبل از ریزش ساختمان یک پیرزن و 3پسر بچه از کنار آن عبور می‌کنند. سلامتی آنها واقعاً معجزه بزرگی بوده که چیزی جز لطف خدا پشتش نیست.» او می‌افزاید: «این اتفاق می‌توانست خیلی تلخ‌تر از این تمام شود. این یک زنگ خطر برای مسئولان شهرداری و مالکان املاک فرسوده است. امیدواریم جدی گرفته شود.»

   مالک؛ پشیمانم و قول می‌دهم...
هنوز باورش نشده ملکش در مقابل چشمانش فروریخته است. جوانی که نمی‌داند باید از اینکه در این تخریب صدمه جانی به کسی وارد نشده خوشحال باشد یا از تخریب ملکش ناراحت؟ «میثم محبی» مالک ساختمان تخریب شده که امروز بابت پشت گوش انداختن آن‌همه نصیحت و هشدار و اخطار پشیمان است، می‌گوید: «وقتی متوجه حساسیت موضوع شدم که خیلی دیر شده بود.» و می‌افزاید: «واقعیت این است که این ملک تا یک ماه پیش دارای 2مالک بود و همین مسئله باعث شد روند پیگیری نوسازی آن به تعویق بیفتد.» اما این قصه گویا سر دراز دارد. گرچه بخشی از این ملک در حادثه چند روز قبل فروریخت اما ترک‌های جا خوش کرده بر بخش دیگر بنا که روی طاق کوچه قرار دارد، باعث شده سایه ریزش و تخریب مدام بر سر اهالی محله که هر ساعت و دقیقه از زیر این طاقی‌ تردد دارند، سنگینی کند. محبی در مقابل این نگرانی همه‌گیر قول می‌دهد خیلی سریع قبل از وقوع هر حادثه دیگری، ملکش را سر و سامان دهد.

   پرونده شکایتم یک سال در نوبت رسیدگی است
شاید بدترین لحظه ریزش این ساختمان را «مجید احمدی» صاحب مغازه ساعت‌فروشی واقع در طبقه همکف این ملک شاهد بوده باشد، کسی که بارها از صاحب ملک نزد مراجع قضایی شکایت کرده و هنوز شکایت‌هایش در نوبت رسیدگی است. او می‌گوید: «مالک ساختمان قسمت تحتانی ملک را که محدوده زیر مغازه من می‌شود، به مقدار قابل توجهی حفاری کرده بود. من وقتی متوجه این موضوع شدم، با توجه به ترک‌های‌ریز و درشتی که روی دیوار مغازه‌ام از شدت فرسودگی بنا ایجاد شده بود و هر لحظه ممکن بود سقف مغازه پایین بیاید، موضوع را به مسئولان اطلاع دادم و شکایتی را هم در دادسرا مطرح کردم. در حالی که از شکایت من حدود یک سال می‌گذرد و هنوز نوبت رسیدگی به این پرونده نرسیده، ملک بر سرمان خراب شد...» او که امروز خدا را برای سلامتی‌اش شاکر است می‌افزاید: «ریزش در یک لحظه اتفاق افتاد و یکدفعه خودم را در میان گرد و خاک بسیار زیاد دیدم. از فراوانی حجم گرد و خاک منتشر شده در مغازه، چشمم جایی را نمی‌دید. از اینکه توانستم بیرون بیایم و الان سلامت هستم، خدا را شکر می‌کنم.»

3‌متر عقب‌نشینی همه را بی‌رغبت کرده است
«داود سلطانی» یکی از کاسبان خیابان وحدت اسلامی می‌گوید: «همه ما دلمان می‌خواهد ساختمان‌های فرسوده‌مان را نوسازی کنیم اما وقتی گفته می‌شود هر ملک باید 3متر عقب‌نشینی کند، همه بی‌میل می‌شوند. انصافاً شما بگویید از یک مغازه 10متری بعد از 3متر عقب‌نشینی دیگر چه باقی می‌ماند؟ چرا باید این طرح در خیابانی که پیاده‌رو آن 6متری و استاندارد است، اجرا شود؟ حتی اگر 6متر بودن پیاده‌رو خیابان وحدت اسلامی را هم در نظر نگیریم، موقعیت خاص خیابان و تراکم بافت فرسوده باید باعث شود شهرداری نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشد و از 3متر عقب‌نشینی صرفنظر کند و اجازه دهد مالکان با رغبت بیشتری تن به این کار دهند.»

هم‌محله‌ای‌ها چه می‌گویند؟
  شکایت اهالی 5 روز قبل از حادثه

5روز قبل از وقوع حادثه ریزش ساختمان، اهالی محله در تماس با سامانه 137 از وضعیت ناایمن این ساختمان شکایت کرده و خطر ریزش آن را به اطلاع مسئولان شهرداری می‌رسانند.  این طاق لرزان تن اهالی را می‌لرزاند «صفیه جوادی» یکی از همسایه‌ها می‌گوید: «اهالی بن‌بست «الهی» که در همسایگی این بنا قرار دارند، هر روز با ترس و لرز و واهمه از خطر ریزش طاقی که این ساختمان روی آن بنا شده زندگی می‌کنند. روز شنبه وقتی دیدم از سقف این طاق آب فاضلاب چکه می‌کند و دیوارش تبله کرده است، در تماس با 137 موضوع را اطلاع دادم اما رسیدگی نشد تا اینکه این اتفاق افتاد.»

 زندگی اینجا بازی با مرگ است!
«سید عبدالله عارف‌زاده» دیگر همسایه این بنای قدیمی می‌گوید: «قدم زدن در خیابان وحدت اسلامی با این‌همه ساختمان فرسوده، شبیه بازی با مرگ است! بازی خطرناکی که هر روز اهالی محله مجبورند به آن تن بدهند. امروز اکثر مغازه‌های این خیابان هم در بناهای فرسوده دایر است، ساختمان‌هایی که هر لحظه امکان ریزش و تخریب‌شان بر سر اهالی محله وجود دارد.»

 نوشدارو بعد از مرگ سهراب؟
«جعفر اسدی» که همیشه پیگیر وضعیت این ملک بوده، می‌گوید: «نوشدارو بعد از مرگ سهراب به چه‌کاری می‌آید؟ من و بقیه بارها ماجرای فرسودگی این ملک قدیمی را به مسئولان شهرداری و آتش‌نشانی گفته بودیم اما گویا عادت کرده‌ایم تا پای جان کسی در میان نباشد، قدم از قدم برای حل مشکلات بافت فرسوده برنداریم.» او با اشاره به دیگر ساختمان‌های فرسوده خیابان و بالکن‌های ریخته شده آنها می‌افزاید: «فکر می‌کنید این ساختمان‌ها چند وقت دیگر تاب می‌آورند؟ خدا می‌داند چه روزی شاهد ریزش این بناهای فرسوده بر سر مردم خواهیم بود؟‌»

 ساختمان قبلی هم بعد از ریزش بازسازی شد
«اکبر فراهانی» از کاسبان خیابان وحدت اسلامی که ریزش ساختمان را به 125 اطلاع داده، با اشاره به یک مغازه دوچرخه‌فروشی چند قدم پایین‌تر می‌گوید: «این ملک که بانک در آن مستقر بود هم چند سال پیش ریزش کرد. و بعد از اینکه در وضعیتی مشابه این ساختمان، به یکباره فروریخت، به این شکل که امروز می‌بینید، بازسازی شد. انگار قرار است ما اینجا بنشینیم منتظر تا ساختمان‌ها یکی یکی بر سرمان خراب شود، بعد چاره‌ای برای نوسازی آنها کنیم.» او که مغازه خودش هم در یکی از این ساختمان‌های فرسوده قرار دارد، بارها از شهرداری خواسته در برخوردی جدی با صاحب ملکش از وقوع حوادث تلخ جلوگیری کنند.

زنجیره ساختمان‌های فرسوده در خیابان وحدت اسلامی
قصه، قصه یک ملک و دو ملک نیست. زنجیره‌ای از املاک قدیمی و فرسوده امروز در خیابان وحدت اسلامی انگار در صف تکرار ماجرای ریزش است، ساختمان‌هایی که عصر روز چهارشنبه گذشته یکبار دیگر با ریزش و تخریب ملک فرسوده مجاور بن‌بست الهی زنگ خطر برایشان به صدا در آمد. قصه‌ای که حالا اهالی نگرانند به دنبال آن ساختمان مسجد «شارعی» که در همسایگی این بنای فرو ریخته قرار دارد هم در روزهای آینده دچارش شود. فراهانی، دبیر شورایاری محله راه‌آهن می‌گوید: «از ابتدای خیابان وحدت اسلامی تا میدان شوش، قصه همین است؛ ساختمان‌های به هم پیوسته و فرسوده‌ای که تخریب هر کدام، تلنگری برای تخریب دیگری است. موضوعی که سال‌هاست از طرف شورایاری دنبال می‌شود اما تا امروز به نتیجه نرسیده چراکه شهرداری معتقد است برای تخریب املاک فرسوده نیاز به حکم قضایی دارد و مرجع قضایی هم برای رسیدگی به هر پرونده به حداقل یک سال زمان نیاز دارد.» او می‌افزاید: «کلیه مهمانپذیرهای قدیمی محدوده میدان راه‌آهن امروز در معرض همین خطر است، ساختمان‌هایی که روزانه بالغ بر هزار نفر جمعیت در آنها‌ تردد می‌کنند و هر لحظه ممکن است فاجعه‌ای با ریزش آنها اتفاق بیفتد.» به گفته وی مهمانپذیر «بوعلی» و پاساژ مجاورش و صدها مغازه‌ریز و دشت این محدوده، از دیگر ساختمان‌های محله راه‌آهن است که در معرض خطر ریزش یکباره است.

 معاون عمران شهردار ناحیه 4:
 9بار به مالک اخطار داده بودیم  

 رسول رسولی» معاون فنی و عمران شهردار ناحیه4 که از ابتدای وقوع حادثه ریزش ساختمان قدیمی در خیابان وحدت اسلامی در محل حضور داشته می‌گوید: «متأسفانه منطقه 11 یکی از مناطق پرتراکم در زمینه بافت فرسوده است که در این میان محله راه‌آهن در منطقه، در صدر است.» او با اشاره به وجود ساختمان‌هایی با قدمت بین 50 تا 100 سال در محله راه‌آهن و خیابان وحدت اسلامی می‌افزاید: «ساختمان‌های واقع در بافت فرسوده ناحیه 4 شناسایی شده و هشدارهای لازم به مالکان داده شده اما متأسفانه از آنجا که مالکان حقیقی هستند، شهرداری نمی‌تواند نسبت به تخریب این املاک تا قبل از اخذ حکم قضایی اقدامی کند و این کار هم بسیار زمانبر است.» به گفته او همین ملک تخریب شده هم 9بار اخطار کمیسیون رفع خطر شهرداری ناحیه را دریافت کرده بود اما متأسفانه با بی‌توجهی خود باعث بروز این مشکل در محله شد. رسولی تداوم مشکلات بافت فرسوده در محله راه‌آهن را حاصل بی‌اطلاعی شهروندان از بسته‌های تشویقی شهرداری دانسته و می‌افزاید: «وقتی مردم اطلاع کافی از این بسته‌ها ندارند، رغبتی هم برای استفاده از آنها نشان نمی‌دهند. باید اطلاع‌رسانی در این زمینه ارتقا پیدا کند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code