منطقه 11

خـانه امـید کـم‌تـوانان

نویسنده: لطیفه سادات مرتضوی
یک ساختمان 3طبقه با یک در بزرگ شیشه‌ای حوالی مهدیه تهران در خیابان ولی‌عصر(عج). اینجا برای پدران و مادران دردمندی که غذا خوردن، دویدن و بازی بی‌دغدغه فرزندان دلبندشان برایشان به آرزویی دور و دراز و دست نیافتنی تبدیل شده، خانه امید است...
1395/10/22
 یک ساختمان 3طبقه با یک در بزرگ شیشه‌ای حوالی مهدیه تهران در خیابان ولی‌عصر(عج). اینجا برای پدران و مادران دردمندی که غذا خوردن، دویدن و بازی بی‌دغدغه فرزندان دلبندشان برایشان به آرزویی دور و دراز و دست نیافتنی تبدیل شده، خانه امید است. مرکز جامع توانبخشی «نوید عصر» وابسته به مؤسسه توانبخشی ولی‌عصر(عج) تحت حمایت و هدایت آیت‌الله «‌امامی کاشانی» تابلوی فعالیتش را از سال 1384 در منطقه ما بالا برده است. خدمات‌دهی تخصصی به کودکان فلج مغزی و کم‌توان ذهنی، اصلی‌ترین هدف ایجاد این مرکز بوده و دایره مددجویان آن نه فقط شهروندان منطقه و مناطق اطراف بلکه حتی مراجعه‌کنندگانی از شهرهای اطراف تهران را شامل می‌شود. مهر و محبت و همدلی مسئولان مرکز در کنار ارائه خدمات درمانی و توانبخشی، این پیام دلگرم‌کننده را برای مددجویان داشته که در صورت وجود مشکل مالی، می‌توانند با تخفیف ویژه‌ از خدمات این مرکز استفاده کنند. در بازدید از مرکز نوید عصر در محله قلمستان که امسال به‌عنوان مرکز برتر سازمان بهزیستی انتخاب شده است «محسن علیشیری» مدیر مرکز برایمان از خدمات و برنامه‌های ویژه آن گفت.

همه با هم برای مددجویان کوچک
مددجویان مرکز توانبخشی نوید عصر را نوزادان کم‌توان ذهنی تازه متولد شده تا کودکان 14 ساله تشکیل می‌دهند. مدیر مرکز در معرفی بیشتر این مددجویان کوچک می‌گوید: «نوزادان پرخطر، نوزادان کم وزن، نارس و نوزادانی هستند که در هفته اول تولد در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری شده‌اند که در مرکز ما پذیرش می‌شوند. در گروه سنی کودکان هم، فرزندانی که دچار تأخیر تکاملی شده‌اند یعنی مهارت‌های حرکتی، گفتاری و رفتاری لازم را در زمان تعیین شده به دست نیاورده‌اند و کودکانی که دچار اختلال کم‌توانی ذهنی هستند و فعالیت ذهنی و رفتاری آنها نسبت به همسالان سطح پایین‌تری دارد، مددجوی ما محسوب می‌شوند. علاوه بر این، ما برای دانش‌آموزانی که با وجود برخورداری از هوش عادی، حواس سالم و سازگاری عاطفی در یک یا چند فرایند اساسی مانند ادراک، توجه، حافظه و استفاده از زبان بیانی و نوشتاری دچار مشکل هستند مانند کودکان دچار اختلالات حرکتی، رفتاری و کودکان اوتیستیک هم خدمات توانبخشی ارائه می‌کنیم.» این مؤسسه با 40 نیروی متخصص در زمینه‌های اطفال، کاردرمانی، گفتار درمانی، فیزیوتراپی و روان‌شناسی به ارائه خدمات گوناگونی مانند کاردرمانی، گفتار درمانی، آب درمانی، فیزیوتراپی و روان‌شناسی می‌پردازد. از امکانات تکمیلی مرکز مهدکودک و پیش‌دبستانی ویژه کودکان کم‌توان ذهنی است که در بخشی جداگانه در نظر گرفته شده و همه روزه ساعت 8 تا 14 با هدف آمادگی این کودکان برای ورود به مدارس عادی یا استثنایی فعالیت می‌کند.

نگران هزینه‌ها نباشید!
فرایند توانبخشی به کودکان کم‌توان ذهنی بیش از هر چیز نیازمند همکاری و همراهی والدین آنها با مددکاران است. علیشیری در این‌باره می‌گوید: «خدمات توانبخشی، فرایندی طولانی مدت دارد و درمان در این زمینه به کندی صورت می‌گیرد. بنابراین در مسیر انجام خدمات توانبخشی، خانواده‌ها باید با ما همکاری لازم را داشته باشند و به کادر متخصص ما اعتماد کنند. مداومت و تکرار تمرینات در منزل هم می‌تواند به روند بهبود فرزندشان کمک زیادی کند.» او با بیان یکی از دغدغه‌های مراجعان ادامه می‌دهد: «مراجعان مرکز نوید عصر به تنها مسئله‌ای که نباید فکر کنند مسائل مالی است. ما در اینجا قانونی داریم که بر اساس آن به همه می‌گوییم: اگر با مشکل مالی هم روبه‌رو هستید، دست خالی از اینجا نمی‌روید. هزینه خدمات این مؤسسه 20درصد زیر تعرفه مصوب پزشکی است. البته این میزان تخفیف، شناور است و بستگی به نیاز افراد دارد. مراجعان دارای شرایط خاص از تخفیفات بیشتری هم برخوردار می‌شوند. علاوه بر این، برای هزینه‌های مربوط به دندانپزشکی و وسایل کمک توانبخشی به معلولان هم یارانه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم. ارائه این امکانات و خدمات ویژه باعث شده از مناطق دیگر و حتی از شهرستان‌های اطراف هم پذیرش داشته باشیم و به‌طور متوسط در طول روز پذیرای 200خانواده باشیم.» هدف‌شان ارائه خدمات باکیفیت با این نگاه است که مرکزشان از بیمار خالی شود. شاید نتیجه همین نگاه هم بوده که آنها را در بالاترین رتبه در ارزیابی بهزیستی قرار داده است. علیشیری می‌گوید: «امسال موفق شدیم امتیاز 100 را از سازمان بهزیستی کسب کنیم و به‌عنوان مرکز برتر معرفی شویم.»

ورزش و هنر، مکمل خدمات درمانی
معتقدند که کار درمانی به تنهایی راه به جایی نمی‌برد. پس برنامه‌های جذاب جانبی را چاشنی خدمات درمانی‌شان کرده‌اند؛ از سرگرم کردن مادرانی که کودکانشان را روزانه به مرکز می‌آورند و مجبورند ساعاتی را در این مرکز بگذرانند تا اجرای برنامه‌های ورزشی و تفریحی رایگان. مدیر مرکز نوید عصر در این‌باره می‌گوید: «برای مادران کلاس‌های آموزش هنری می‌گذاریم تا هم از وقتشان استفاده بهینه کنند و هم در کنار هم بودنشان باعث شود از تجربیات یکدیگر استفاده کنند و از همدیگر انرژی مثبت بگیرند.» طرح ورزش همگانی رایگان مرکز برای کودکان 3 سال به بالا برنامه‌ریزی شده است. علیشیری می‌افزاید: «حضور در طرح ورزش رایگان در سالن ورزشی که مرکز اجاره کرده است شرایط پیچیده‌ای ندارد. فقط در جلسه اول بچه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و در صورتی که بیش‌فعالی شدید و مشکلات رفتاری حاد نداشته باشند یا اوتیسم شدید نباشند برای شرکت در طرح پذیرفته می‌شوند. حرکات ورزشی که در این طرح با بچه‌ها تمرین می‌شود بیشتر در زمینه بالابردن دقت و تمرکز آنهاست و بیشتر مبانی ورزش مانند نرمش، کار با توپ، کار با حلقه و... را شامل می‌شود. یکی از اهداف این طرح، معرفی مددجویان مستعد به تیم‌های ورزشی و ایجاد امکان حضور آنها در صحنه رقابت‌های ملی و بین‌المللی در رشته‌هایی مانند بوچیاست.»

راهتان را هموارتر می‌کنیم
 کارشان از سطح مرکز فراتر رفته و به گذرگاه‌های منطقه هم رسیده است. مدیر مرکز توانبخشی نوید عصر با قدردانی از همکاری شهرداری منطقه برای بهسازی مکان‌های گذر معلولان می‌گوید: «با ارائه مشاوره از سوی ما و کمک شهرداری، طرح مناسب‌سازی معابر منطقه برای معلولان و مددجویان مرکز اجرا شده است.» علاوه بر این، یکی از طرح‌های اجتماعی فرهنگی مرکز که در افزایش اثربخشی خدمات درمانی نقش پررنگی داشته و آسیب‌های جسمی، روانی و اقتصادی که در حین درمان به خانواده‌ها تحمیل می‌شود را کمتر کرده و باعث شده که زمینه حضور مددجو و خانواده در جامعه فراهم شود اجرای طرح «راهی به آسمان» است. علیشیری در معرفی این طرح که برای کودکان2 تا 14 ساله دارای مشکلات شدید جسمی حرکتی در نظر گرفته شده است می‌گوید: «هدف راهی به آسمان، ارائه یک بسته خدماتی کامل برای خانواده‌هاست که شامل ارائه آموزش‌های متنوع کاربردی به خانواده‌ها، اهدای وسایل کمک توانبخشی مورد نیاز، مشاوره حضوری و ارزیابی دقیق مددجو است. وسایل و تجهیزاتی که به‌صورت هدیه به معلولان داده می‌شود شامل ویلچر، حمام، کالسکه مخصوص کودکان فلج مغزی، واکر معکوس و... است. تا امروز حدود 4هزار کودک فلج مغزی و دارای مشکلات شدید حرکتی در شهرهای تهران، کاشان و استان‌های قم، یزد، فارس و خراسان رضوی از وسایل کمک توانبخشی و کمک آموزشی اهدایی این طرح بهره‌مند شده‌اند.»

وقتی بچه‌های مرکز، بازیگر سینما می‌شوند
زمین بازی‌شان در ظاهر با زمین‌های بازی بچه‌های دیگرتفاوتی ندارد. اما خوب که نگاه کنی در کنار تاب و سرسره‌، نقاشی‌های دیواری خوش رنگ و لعابی به چشم می‌خورد. نقش‌هایی که همه‌اش نماد است و در هر نمادی حرف‌هایی برای گفتن وجود دارد؛ از برج آزادی‌ تا کودکانی که دستان همدیگر را به گرمی فشرده‌اند وکودکی که روی 2پایش ایستاده و در کنارش کودکی بر ویلچر به تماشایش نشسته است. مدیر مرکز می‌گوید: «قصد ما فرهنگسازی در خانواده‌هاست. به اعتقاد ما هر کودک با هر شرایطی می‌تواند در جامعه حضور پیدا کند؛ حضوری که برای جامعه هم مفید باشد. این حق همه ماست که آزادانه در کشور فعالیت کنیم. ما با این نگاه،‌گاهی بچه‌ها را برای خرید به‌صورت دسته‌جمعی به فروشگاه‌های بزرگ می‌بریم تا کنار مردم خرید کنند. این یعنی پرورش حس خودباوری در آنها.» در برنامه‌ریزی‌های مرکز، برای بچه‌های با سنین بالاتر دوره‌های حرفه‌آموزی مانند آموزش قالیبافی هم در نظر گرفته شده. هدف از این کار این است که فرد در صورتی‌که موفق به قبولی در مدرسه هم نشود بتواند با یادگیری یک حرفه‌، در جامعه کسب درآمد کند و روی پای خود بایستد. در این مرحله افرادی که پذیرش می‌شوند توسط مؤسسه بیمه می‌شوند. علیشیری در بیان توانمندی‌های مددجویان مرکز می‌افزاید: «تعداد زیادی از بچه‌های ما به‌عنوان بازیگر به سینما هم راه پیدا کرده‌اند. «ارتفاع پست» و «بچه‌های ابدی» 2 فیلمی هستند که بچه‌های مرکز ما در آن‌ هنرنمایی کردند. حتی برخی از مددجویان ما با وجود اختلالات ذهنی با همکاری و تعامل خانواده‌هایشان وارد دانشگاه هم شده‌اند. هر سال بیش از 50درصد کودکان مرکز در ارزیابی آموزش و پرورش، قبول و وارد مدارس می‌شوند.»

  اینجا بچه‌ها براساس
هوش کلاس‌بندی می‌شوند

بخش روزانه مرکز توانبخشی نوید عصر که بیشتر آن را تحت عنوان مهدکودک و پیش‌دبستانی می‌شناسیم ویژه کودکان کم‌توان ذهنی 3 تا 14 ساله است. در این بخش 2هفته آموزشی برای کودکان در نظر گرفته شده که در این زمان کودک مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد و سطح هوشی او توسط متخصصان بررسی می‌شود. «سوگل قائم‌مقامی» مسئول آموزش بخش روزانه درباره مراحل آموزشی بعدی در این بخش می‌گوید: «اینجا هم یک مدرسه است با این تفاوت که کلاس‌بندی‌ بچه‌ها براساس میزان هوش آنها انجام می‌شود. در هر کلاس، ملاک ما سن عقلی است نه سن شناسنامه‌ای. بنابراین در یک کلاس ممکن است کودکانی از سنین مختلف ببینید ولی این افراد سن عقلی یکسانی دارند.» او از آموزش مهارت‌هایی می‌گوید که به بچه‌ها کمک می‌کند راحت‌تر در جامعه زندگی کنند و کارهای شخصی خود را بهتر انجام دهند: «مهارت‌هایی مثل غذا خوردن و لباس پوشیدن را به بچه‌ها یاد می‌دهیم. البته کلاس‌های دیگری هم متناسب با سن عقلی آنها در نظر گرفته می‌شود. در هر 3 ماه هم بچه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و در صورتی که پیشرفتی داشته باشند به کلاس‌های بالاتر معرفی می‌شوند. آزمونی که بعد از پایان این دوره از طرف آموزش و پرورش برای بچه‌ها در نظر گرفته می‌شود مشخص می‌کند آنها باید به مدارس عادی بروند یا مدارس استثنایی.»

  شما هم می‌توانید مددرسان باشید
مؤسسه توانبخشی ولی‌عصر(عج) برای افرادی که می‌خواهند تحت عنوان خیریا نیروی داوطلب به مددجویان کم‌توان ذهنی کمک کنند شرایطی را فراهم کرده تا بتوانند کمک‌های مادی یا غیر‌مادی خود را به این افراد عرضه کنند. خیّرانی که به‌عنوان نیروی داوطلب جذب این مؤسسه می‌شوند می‌توانند به‌صورت پاره وقت خدماتی متناسب با تخصص خود برای مددجویان یا خانواده‌هایشان ارائه دهند. از آنجا که هدف این مؤسسه علاوه بر کمک‌رسانی به مددجویان، افزایش رضایتمندی خانواده‌های آنان از زندگی هم است جایگاه ویژه‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی قائل است. بنابراین از همکاری نیروهای داوطلب که تخصص‌هایی در زمینه‌های هنری، تغذیه، مشاوره، روان‌شناسی و... دارند استقبال می‌کند. افرادی که علاقه‌مند به شرکت در این کار خیر هستند می‌توانند با شماره‌های 25‌ـ88665623 تماس بگیرند و زمینه مورد علاقه خود را برای همکاری با این مؤسسه مشخص کنند.

  از نگاه مادران
منتظر نخستین جمله «بهار» هستم

روی صندلی انتظار نشسته و میل‌های بافتنی تندتند در دستانش حرکت می‌کند. از طول بلند دستبافته‌اش پیداست شال گردن است. می‌گوید «بهار» 4ساله‌اش را برای توانبخشی به اینجا آورده است: «بهار مشکلات گفتاری دارد. حرف زدنش فقط در حد کلمه است و نمی‌تواند جمله‌سازی کند. به همین دلیل او را به کلاس‌های گفتار درمانی این مرکز می‌آورم.» نگاه مادر به نقش روی شال گردن خیره می‌شود. آرزویش را در دلش مرور می‌کند: «خدایا می‌شود تا بافت این شال تمام شود نخستین جمله بهار را بشنوم؟» و ادامه می‌دهد: «خوشبختانه بهار تا به حال پیشرفت خوبی داشته. از آنجا که زمان کلاس‌هایش طولانی است من هم تصمیم گرفتم خودم را سرگرم کنم. این‌طور بود که میل بافتنی به دست گرفتم. دارم برای بهار شال گردن می‌بافم.»

  آگاهی خانواده‌ام مدیون آموزش‌های مرکز است
گروهی نشسته‌اند و پاتوقی راه انداخته‌اند؛ پاتوق گفت‌وگوی مادرانه. مادر «یلدا» می‌گوید: «دخترم فلج مغزی است. کار با این بچه‌ها خیلی مشکل است. چون نیازشان را به خوبی نمی‌توانند بیان کنند. من قبل از آنکه با این مرکز آشنا شوم براساس تجربه مادری‌ام متوجه نیازهایش می‌شدم. اما متوجه شدم این، کافی نیست. مدتی قبل به دلیل بیماری در بیمارستان بستری شدم. در روزهایی که من در خانه نبودم همسرم نمی‌دانست با دخترمان چه کند. خیلی از نیازهایش را نمی‌توانست برطرف کند. وقتی از بیمارستان مرخص شدم و دخترم را دیدم متوجه شدم تشنه بوده و کسی متوجه این مسئله نشده! و این خیلی ناراحت‌کننده بود. به همین دلیل به این مرکز مراجعه کردم.» او می‌افزاید: «مهارت‌هایی را که من طی سال‌ها، تجربی کسب کرده بودم اینجا در قالب یک بسته آموزشی به ما داده‌اند. تمام اعضای خانواده‌ ما با این آموزش‌ها همراه شده و مهارت‌های لازم را کسب کرده‌اند. حالا اگر من هم در خانه نباشم آنها می‌توانند نیازهای دخترم را برآورده کنند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code