منطقه 11

خلاف نکن دوربـیـن ناظر است

نویسنده: حمیدرضابوجاریان
بیشتر از 3میلیون دستگاه موتورسیکلت در تهران پلاک‌گذاری شده است...
1396/09/08
 بیشتر از 3میلیون دستگاه موتورسیکلت در تهران پلاک‌گذاری شده است. اما این عدد فقط بخشی از موتورهایی است که در شهر‌ تردد دارند و باید به آن صدها هزار دستگاه موتورسیکلت که از شهرستان‌ها به پایتخت آمده‌اند را هم اضافه کرد. واقعیت این است که اجرای طرح‌های زوج و فرد و ترافیک باعث شده استفاده از موتورسیکلت در محدوده مرکزی شهر طرفداران فراوانی پیدا کند. حالا مدت‌هاست برخی از موتورسواران برای مسافرکشی و برخی دیگر از آن به جای خودروهای حمل بار استفاده می‌کنند. منطقه ما به دلیل میزبانی از بخشی از بازارهای اصلی تهران با حجم بالای‌ تردد موتورها و البته تخلفات راکبانش مواجه است. آمارها نشان می‌دهد یک سوم کل موتورهای شهر در منطقه ما‌ تردد دارند و این یعنی آشفتگی‌ تردد، آلودگی زیست‌محیطی و سر و صدا. به بهانه آغاز رصد 3تخلف مهم راکبان موتورسیکلت‌ها توسط پلیس راهور به خیابان‌های منطقه رفته و با طرف‌های درگیر در ماجرا گفت‌وگو کرده‌ایم.

از نگاه موتورسوار
قانون نگفته موتور باید پشت چراغ قرمز بماند!

از نگاه بسیاری از راکبان موتورسیکلت‌ها، این وسیله نقلیه از قوانین راهنمایی و رانندگی مستثناست. آنها معتقدند که این قوانین برای خودروها وضع شده است و موتورسواران الزامی به رعایت آن ندارند مثل «علیرضا قربانی» که وقتی از بی‌قانونی بعضی موتورسواران به او گله می‌کنیم می‌گوید: «سال‌هاست موتور دارم و با این وسیله چرخ زندگی‌ام را می‌چرخانم و مسافر سوار می‌کنم. اگر قرار باشد پشت هر چراغی توقف کنم که دخل و خرجم جور درنمی‌آید. ماشین‌ها چون بزرگ‌تر هستند باید قانون را رعایت کنند اما قانونی نداریم که بگوید موتور هم باید پشت چراغ قرمز بماند.»‌ تردد موتورها از خط ویژه مشکل دیگری است که شهروندان و رانندگان اتوبوس‌ها از آن گله دارند. او که در محدوده خیابان وحدت اسلامی کار می‌کند می‌افزاید: «موتورسوارها هم سهمی از خیابان دارند اما خودروها این سهم را گرفته‌اند. بنابراین برای اینکه مسافر را زودتر به مقصد برسانم مجبورم از خط ویژه بروم و چراغ را رد کنم. اگر این کار را نکنم کار و کاسبی با موتور بی‌معنی می‌شود.»

 از نگاه شهروند
حریمی برای عابرپیاده باقی نمانده است

این روزها کمتر شهروندی را می‌توان پیدا کرد که دل خوشی از موتورسواران داشته باشد. اغلب عابران پیاده معتقدند که با حضور موتورها در کوچه و خیابان‌ها، دیگر امنیتی برای آنها نمانده است. «مهرداد امینی» یکی از هم‌محله‌ای‌ها در این‌باره می‌گوید: «از کودکی به من گفته‌اند برای عبور امن از خیابان اول به سمت چپ خیابان نگاه کنم و اگر خودرویی نمی‌آمد تا وسط خیابان بروم و بعد به سمت راست نگاه کنم. اما از وقتی تعداد موتورها زیاد شده، این قاعده دیگر کاربرد ندارد. چون هر لحظه از چپ و راست موتور است که از خیابان عبور می‌کند و ممکن است با عابر برخورد کند. این وضع قابل تحمل نیست و باید با تخلف موتورسوارها برخورد شود.» او می‌افزاید: «بسیاری از موتورسوارها به هیچ قانونی پایبند نیستند. خوشحالم که قرار شده پلیس جلو این بی‌قانونی را بگیرد. امیدوارم برخورد با تخلف موتورسواران مقطعی نباشد و جرائم آنقدر بازدارنده باشد که همه را مجبور به رعایت قانون کند.»

   معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه اعلام کرد
موتورسواران عامل 70درصد تصادفات در منطقه

روزانه 800هزار دستگاه موتورسیکلت در خیابان‌های منطقه‌ تردد می‌کنند و بسیاری از راکبان این وسیله نقلیه با بی‌توجهی به قانون برای خود و دیگران خطرات زیادی ایجاد می‌کنند، خطراتی که گاهی جبران‌ناپذیر است و می‌تواند یک عمر پشیمانی به همراه داشته باشد. معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه با اشاره به آمارهای ناخوشایند درباره عملکرد موتورسواران در منطقه می‌گوید: «متأسفانه 70درصد تصادفات منجر به جرح و فوت در منطقه ما ناشی از‌ تردد موتورسواران و رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی ازسوی آنهاست. خیابان‌های هلال‌احمر تا مولوی بالاترین حجم تصادف موتورسواران را به خود اختصاص داده‌اند. در رده بعد مقصر تصادف‌ها در خیابان ولی‌عصر(عج) نیز تا 50درصد موتورسوارها هستند.» به گفته «سجاد زارع‌صفت» حجم بالای‌ تردد موتورها سبب بی‌نظمی ترافیکی شده و مشکلاتی را برای رانندگان خودروها و شهروندان ایجاد کرده است: «از این پس برای کنترل‌ تردد موتورسیکلت‌ها، تخلف سرعت غیرمجاز و عبور از چراغ قرمز آنها در منطقه ما به وسیله دوربین‌های طرح ترافیک و زوج و فرد کنترل می‌شود. چون زیرساخت‌های کنترل خطوط ویژه و اضطراری در منطقه فراهم نشده است در شرایط کنونی امکان کنترل‌ تردد در این مسیرها نیست.» خیابان‌هایی که‌ تردد موتورها در آنها زیاد است به‌صورت کامل زیرنظر دوربین‌هاست و هر تخلف موتورسواران در آن رصد می‌شود: «خیابان‌های وحدت اسلامی، مولوی، ولی‌عصر(عج) و جمهوری نرسیده به حافظ بیشترین حجم‌ تردد موتورسیکلت‌ها را دارند. تلاش می‌کنیم با اجرای طرح‌های نظارتی زمینه را برای افزایش انضباط ترافیکی و ایجاد امنیت برای عابران پیاده در این مسیرها فراهم کنیم.»

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ:
تفاوتی بین جریمه موتورسواران و رانندگان خودرو وجود ندارد

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ درباره طرح جدید ویژه موتورسواران می‌گوید: «پلیس راهور تهران بزرگ از اول آذرماه توسط دوربین‌های نظارتی و ثبت تخلف با 3تخلف سرعت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز و عبور از خطوط اضطراری و ویژه از سوی موتورسواران برخورد قانونی می‌کند. جریمه‌هایی که برای موتورسواران متخلف در نظر گرفته شده است تفاوتی با جریمه خودرو ندارد.» برخی معتقدند افرادی که با موتورسیکلت در حال‌ تردد در شهر هستند از این راه معیشت خود را تأمین می‌کنند و نباید با برخوردهای انتظامی راهور مواجه شوند. سردار «محمدرضا مهماندار» این موضوع را قبول ندارد و می‌افزاید: «هیچ فردی نباید به بهانه تأمین معیشت دست به تخلف رانندگی بزند. راکب موتورسیکلت بدون عبور از چراغ قرمز یا بدون سرعت غیرمجاز و‌ تردد در خطوط ویژه هم می‌تواند معیشت خود را تأمین کند. به همین دلیل در اعمال قانون در این 3بخش اصرار داریم.» رئیس پلیس راهور تهران بزرگ تأکید می‌کند دامنه تخلفاتی که توسط دوربین‌های نظارتی ثبت می‌شود به تدریج بیشتر می‌شود: «نیروی انتظامی دغدغه‌های شهروندان درباره بی‌انضباطی راکبان موتورسوار را دغدغه خود می‌داند. پلیس راهور تلاش می‌کند تدریجی و پس از فرهنگ سازی، دامنه ثبت تخلفاتی که راکبان موتورسیکلت در شهر انجام می‌دهند را به‌صورت مکانیزه افزایش دهد. پیش‌بینی شده است در آینده تخلفاتی مانند نداشتن برگه معاینه‌فنی و نداشتن بیمه‌نامه شخص ثالت نیز به این سامانه اضافه شود. مالکان موتورهایی که این مدارک را ندارند باید سریع‌تر برگه معاینه‌فنی و بیمه‌نامه شخص ثالت تهیه کنند تا در صورت اعمال قانون جریمه نشوند.»

 موتورسوارانی که به دلیل تخلف از سوی مأموران راهور اعمال قانون می‌شوند باید در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند. فقط افرادی که در این کلاس‌ها نمره لازم را کسب کنند مجوز استفاده دوباره از موتورسیکلت را کسب می‌کنند.
 چادرهایی در خیابان‌های اصلی منطقه از سوی اداره آموزش راهور برپا شده است که در آن مأموران راهور به راکبان موتورهایی که قانون را رعایت نمی‌کنند مشاوره می‌دهند.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code