منطقه 11

روایت خرمشهری‌ها از مشکلات محله

نویسنده: نگار ملایری
در ادامه بررسی‌های مشکلات محله‌ها این شماره پای درددل اهالی محله «مخصوص» نشستیم. محله‌ای قدیمی و تاریخی که آغاز شکل گیری‌اش به اواخر دوره قاجاریه برمی‌گردد...
1396/02/27
 در ادامه بررسی‌های مشکلات محله‌ها این شماره پای درددل اهالی محله «مخصوص» نشستیم. محله‌ای قدیمی و تاریخی که آغاز شکل گیری‌اش به اواخر دوره قاجاریه برمی‌گردد. به گفته اهالی این محله جزو محله‌هایی بوده که با ظهور پدیده حاشیه‌نشینی در خارج از محدوده تهران شکل گرفت. سابقه نامگذاری این محله به«مخصوص» به زمانی برمی‌گردد که مسافران کرج از این محل سوار خودروها و راهی جاده مخصوص کرج می‌شدند. علاوه بر این حکایت نقل شده از سوی اهالی محله، دلیل دیگری هم برای این نامگذاری مطرح می‌شود و آن مشجر بودن این محله و وجود درخت‌های اقاقیابوده که باعث خاص بودن آن و معروف شدنش به محله مخصوص شده بود. اهالی این محله قدیمی و باصفااین روزها با مشکلات و کاستی‌هایی مواجه هستند. آنها به امید رسیدگی مسئولان، مشکلاتشان را با ما در میان گذاشتند.

مشکل اول
امان از وانتی‌ها و بی‌نظمی اهدایی شان

ترافیکی که این روزها در خیابان خرمشهر از صدقه سر توقف میوه‌فروش‌های سیار ایجاد شده یکی از مشکلات پیش روی اهالی محله مخصوص است. «غلامرضا اصغری» یکی از اهالی خیابان خرمشهر در این‌باره می‌گوید: «توقف وانتی‌های میوه‌فروش سر چهارراه خرمشهر و ابتدای خیابان سینا همیشه شلوغی و بی‌نظمی ایجاد می‌کند. سر ظهر و موقع غروب که‌ تردد خودروها در محله به اوج می‌رسد مشتریان این وانتی‌هاهم به جمع آنها ملحق می‌شوند و همین ازدحام باعث ایجاد ترافیک می‌شود و همه اهالی را به دردسر می‌اندازد.» او می‌افزاید: «با توجه به فعالیت بازار روز و مغازه‌های میوه و سبزی‌فروشی در محله، فعالیت این وانتی‌های میوه‌فروش دیگر معنایی ندارد. از شهرداری انتظار داریم با جلوگیری از فعالیت این وانتی‌ها آرامش ترافیکی را به محدوده محله بازگرداند.»

پاسخ مسئول
خودروی متخلفان به پارکینگ منتقل شد

«فرشاد داودی» شهردار جدید ناحیه 3 منطقه درباره این مشکل می‌گوید: «به محض ورود به ناحیه و لمس این مشکل، دستور جمع‌آوری بساط این میوه‌فروشان دوره‌گرد را در محله صادر کردم.» او با تأیید حرف‌ها و گلایه‌های مردمی در خصوص ترافیک ایجاد شده ناشی از فعالیت این وانتی‌ها می‌افزاید: «متأسفانه این میوه‌فروش‌های سیار با فعالیت‌های غیر‌قانونی خود در ناحیه مشکلات ترافیکی زیادی را ایجاد کرده‌اند که موجب نارضایتی مردم شده است. این بساط‌ها را از محله جمع‌آوری و خودرو این میوه‌فروشان را به پارکینگ منتقل کردیم. به تمام دستفروشان و وانتی‌ها هم هشدار می‌دهیم که از پهن کردن بساط خود در محله جدا خودداری کنند.»

مشکل دوم
از بوی بد فاضلاب آسایش نداریم

در کوچه‌پسکوچه‌های خیابان خرمشهر جنوبی که قدم می‌زنیم بوی ناخوشایند فاضلاب رها شده در جوی مقابل خانه‌ها مشام را آزار می‌دهد. «اکرم گبری» هم که از این وضع دل پری دارد می‌گوید: «باید در تابستان و اوج گرمای هوا اینجا باشید تا ببینید اهالی خیابان خرمشهر جنوبی از بوی بد فاضلاب خانه‌ها که به جوی کوچه‌ها می‌ریزد چقدر عذاب می‌کشند. این موضوع بارها از سوی اهالی محله به مسئولان منتقل شده و اهالی پیگیر رفع آن بوده‌اند اما هنوز کاری برای رفع این مشکل انجام نشده است. به نظر ما با رها کردن مقداری آب در داخل جوی‌ها و شست‌وشوی منظم آن، این مشکل تا حد زیادی رفع می‌شود اما متأسفانه این کار انجام نشده و باعث شده در نتیجه این مشکل، انواع آلودگی‌ها در محله ایجاد شود. از شهرداری تقاضا می‌کنیم امسال قبل از فصل تابستان چاره‌ای برای حل این مشکل بیندیشد.»

پاسخ مسئول
تیرماه موعد رفع این مشکل است
شهردار ناحیه 3 در پاسخ به این گلایه می‌گوید: «خوشبختانه در خیابان خرمشهر شمالی به واسطه اجرای طرح فاضلاب خانگی و اتصال فاضلاب‌های خانگی به شبکه جمع‌آوری فاضلاب، دیگر با این مشکل مواجه نیستیم. ما با جدیت پیگیر اجرای این طرح در خیابان خرمشهر جنوبی نیز هستیم. از اینجا به اهالی محترم محله قول می‌دهیم با شروع اجرای طرح اتصال شبکه جمع‌آوری فاضلاب خانگی به شبکه سراسری جمع‌آوری فاضلاب از تیرماه، اهالی محله امسال دیگر شاهد این مشکل در کوچه‌های محله نخواهند بود.» البته داودی یادآور شد تحقق این وعده در گرو خوش‌قولی شرکت آب و فاضلاب و عمل به تعهدات از سوی این شرکت است.

مشکل سوم
به تاریکی محدوده هنرستان «حدید» رسیدگی کنید

مدت‌هاست تاریکی محدوده هنرستان حدید در خیابان محبوب مجاز(سینا سابق) به یکی از مشکلات اهالی محله مخصوص تبدیل شده است؛ موضوعی که «مهدی حاجی شفیع‌ها» شورایار محله مخصوص درباره آن می‌گوید: ‌«تاریکی این محدوده از خیابان سینا تا ابتدای خیابان هزارخانی باعث شده مردم همیشه شب‌ها برای‌ تردد از این محدوده با مشکل مواجه شوند.»زمین خوردن کودکان و سالمندان و مشکل ناامنی‌های‌گاه و بیگاه و نارضایتی دختران و بانوان تبعات این قبیل تاریکی‌هاست. حاجی شفیع‌ها می‌افزاید: «بارها این مشکل از سوی شورایاران محله به مسئولان عنوان شده و اعضای شورا پیگیر رفع مشکل بوده‌اند اما پاسخ مناسبی از سوی اداره برق ناحیه دریافت نکرده‌اند. شورایاری موضوع را از کانال شهرداری دنبال کرد و شهرداری قول داد این مشکل را رفع می‌کند. اما متأسفانه هنوز کاری برای رفع این مشکل صورت نگرفته و مردم همچنان چشم‌انتظار رسیدگی مسئولان هستند.»

پاسخ مسئول
مکاتبات با اداره برق بی‌پاسخ بوده است

داودی درباره کارهای شهرداری برای کمک به رفع این مشکل می‌گوید: «حل این مشکل از نظر قانونی در حیطه اختیارات شهرداری نیست اما با توجه به مشکلات مردم محله و پیگیری شورای اسلامی شهر ما نیز پیگیر رفع این مشکل شده‌ایم. اما باوجود انجام مکاتبات با اداره امور برق فارابی در زمینه این مشکل تاکنون پاسخی در این‌باره نگرفته‌ایم. متأسفانه در این مورد جز پیگیری از طریق مکاتبات اداری،‌کاری از دست شهرداری ساخته نیست. امیدواریم سریع‌تر به این درخواست‌ها، رسیدگی و نتیجه مورد نظر اهالی محله حاصل شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code