منطقه 11

زنان ناشر زیر یک سقف

نویسنده: حمیدرضابوجاریان
منطقه ما با میزبانی از راسته کتابفروشی خیابان انقلاب، قطب عرضه کتاب در پایتخت محسوب می‌شود. به همین دلیل بسیاری از ناشران هم تمایل دارند در محدوده منطقه ما فعالیت داشته باشند و دفتر کار خود را در کوچه و خیابان‌های فرعی این راسته سر و سامان دهند...
1396/09/08
 منطقه ما با میزبانی از راسته کتابفروشی خیابان انقلاب، قطب عرضه کتاب در پایتخت محسوب می‌شود. به همین دلیل بسیاری از ناشران هم تمایل دارند در محدوده منطقه ما فعالیت داشته باشند و دفتر کار خود را در کوچه و خیابان‌های فرعی این راسته سر و سامان دهند. خیابان «رشتچی» هم با همین مقدمه برای راه‌اندازی دفتر «انجمن زنان ناشر» انتخاب شده است؛ انجمنی که تلاش می‌کند در بازار نشر از حقوق بانوان ناشر دفاع کند. اما وجود برخی مشکلات و کاستی‌ها باعث شد اعضای این انجمن که از جمله زنان فرهنگساز جامعه محسوب می‌شوند، از مشاور شهردار تهران در امور بانوان دعوت کنند در جمعشان حاضر شود. «فاطمه راکعی» نیز در روز کتابگردی به این دعوت لبیک گفت و همراه شهردار منطقه پای درددل بانوان ناشر نشست. آنچه می‌خوانید گزارشی از این دیدار صمیمانه است.

   کوچک اما گرم
دفتر انجمن صنفی کارفرمایی ناشران زن با اینکه کوچک است اما خانه امید 30 ناشر زن فعال در حوزه کتاب است. برنامه‌های بزرگی در این ساختمان کوچک اجرا شده است؛ هرچند نیازهای زنان ناشر را که خود اجاره‌اش را می‌پردازند برآورده نمی‌کند. رئیس انجمن کارفرمایی ناشران زن به مشاور امور بانوان شهردار تهران می‌گوید که انجمنش نیاز به حمایت شهرداری دارد: «سال1392 انجمن مجوز فعالیت خود را از وزارت ارشاد دریافت کرد اما ناشران زن به دلیل مشکلات موجود تاکنون موفق به جذب حمایت دستگاه‌های دولتی نشده‌اند. واقعیت این است که بیشتر امکانات در اختیار ناشران مرد قرار می‌گیرد و به همین دلیل بانوان ناشر نتوانسته‌اند از حمایت‌های دولتی و شهرداری استفاده کنند.» به گفته «پروین صدقیان» تأمین فضای کار برای برگزاری برنامه‌های انجمن خواسته اصلی زنان ناشر است: «کارگاه‌های نقد و بررسی کتاب با رویکردهای سینمایی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بخشی از برنامه‌های انجمن است اما کمبود فضا سبب شده علاقه‌مندان با مشکلات زیادی برای حضور در این کارگاه‌ها مواجه شوند. امیدواریم شهرداری با در نظر گرفتن فضای مناسب برای انجمن یاریگر بانوان ناشر باشد.»

   لزوم راه‌اندازی کتابفروشی ویژه بانوان
«اعظم کیان افشار» مدیر انتشارات «افراز» می‌گوید که ناشران زن نیازمند کتابفروشی خاص برای عرضه کتاب‌های انتشارات خود هستند: «منطقه11 کانون کتاب و کتابفروشی است اما در میان این‌همه مرکز عرضه کتاب جای کتابفروشی اختصاصی ناشران زن خالی است. اگر شهرداری و دستگاه‌های مسئول فضای لازم برای عرضه کتاب‌های منتشر شده از سوی انتشارات بانوان را فراهم کنند امکان نقد و بررسی رو در روی کتاب‌ها از سوی ناشران و خریداران فراهم می‌شود.» او معتقد است که کاهش دغدغه ناشران و وجود فضایی برای عرضه محصولات تولیدی آنان سبب رونق بازار نشر و عرضه کتاب به‌خصوص در حوزه زنان می‌شود: «زنان بسیاری در حوزه نویسندگی کتاب و نشر آن فعالیت می‌کنند. چنانچه مرکزی برای عرضه کتاب‌ها و فعالیت آنها ایجاد شود تعداد اعضای انجمن زنان ناشر هم بیشتر و خدمات بهتری به آنان ارائه می‌شود.»

شهردار منطقه:
فضایی در شأن زنان ناشر تأمین می‌کنیم

به گفته «نصرالله آبادیان» شهردار منطقه، شهرداری مطالعاتی را برای بهبود شرایط کتابفروشی‌ها و انتشاراتی‌های راسته کتابفروشی منطقه آغاز کرده است. او می‌گوید: «مطالعاتی از سوی شهرداری در محدوده خیابان انقلاب به‌صورت موضعی و موضوعی شروع شده است که اولویت آن بازار نشر و کتاب است. این طرح سال آینده اجرایی می‌شود و انتظار می‌رود با اجرای آن برخی مشکلات جامعه نشر و عرضه کتاب از جمله عوارض سالانه، هزینه‌های سربار انبارداری و مقررات شهرسازی تا حدود زیادی برطرف شود.» او معتقد است با اجرای این طرح، اعضای صنف کتاب سال بهتری خواهند داشت: «بسیاری از واحدهای صنفی خیابان و میدان انقلاب، کتابفروشی است. به همین دلیل بعد از تعطیلی این مراکز، این محدوده دچار شب‌مردگی می‌شود. تلاش داریم در قالب طرح مطالعاتی مورد اشاره، طرح مطالعه کتاب به‌صورت دانشجویی را در این خیابان‌ها اجرا کنیم. با اجرای این طرح، شب‌مردگی از بین می‌رود و شاهد گردش اقتصادی بهتر در واحدهای عرضه کتاب و انتشاراتی‌ها خواهیم بود.» شهردار منطقه درخصوص درخواست اعضای انجمن ناشران زن می‌گوید: «23صنف دفتر مرکزی خود را در منطقه ما راه‌اندازی کرده‌اند. علاوه بر این به‌زودی اتحادیه ناشران تهران نیز فعالیت خود را در منطقه آغازمی کند. در این میان سعی می‌کنیم با بررسی امکانات و توانمندی‌های موجود، برای انجمن کارفرمایی زنان ناشر نیز مکانی درخور شأن این گره تأمین کنیم.»

 با انتشارات‌های زنانه آشنا شویم
انتشارات گل آذین، افراز، علوم دانشگاهی، ایرانیان، فلسفه، فانوس دانش، هونار، آوا متن، مهرگل، ورجاوند، روشنگران، آیندهسازان، مهر میترا، نسیما، زنبق، من، گیسا، طلایه پرسو، مهرگان فرد، قصیده‌سرا، شیرازه، ابتکارنو، سیراف، آوای‌هانا، آوای موفقیت و دیبای دانش، از اعضای انجمن صنفی کارفرمایی زنان ناشر هستند.

مشاور شهردار تهران در امور بانوان:
شهرداری منطقه برای حمایت از زنان ناشر وارد میدان شود

«وقت آن رسیده است که تهران دین خود را به جامعه زنان ادا کند. برای تغییر چهره خشن و خاکستری تهران به چهره‌ای شاد و امید بخش، زنان باید سهم بیشتری در اداره امور شهر داشته باشند. باید انتظار بحق جامعه زنان از اعضای شورای‌شهر و شهردار منتخب آنها به خوبی پاسخ داده شود. در این مسیر، کارهای بزرگی باقی مانده است که باید انجام شود و زنان فرهیخته جامعه هم باید برای انجام آن پیشگام شوند.» این را «فاطمه راکعی» می‌گوید که از شنیدن گزارش عملکرد زنان ناشر به وجد آمده است. او معتقد است با اینکه مردان تعداد بیشتری از ناشران کشور را تشکیل می‌دهند اما بانوان توانسته‌اند در این حوزه با وجود محدودیت‌ها حضور فعالی داشته باشند: «در این دوره باید فرصت‌های برابر در اختیار مردان و زنان در حوزه‌های مختلف از جمله چاپ و نشر قرار گیرد. شهرداران با توجه به اختیاراتی که در مناطق دارند، باید از بانوان ناشر در حد توان حمایت کنند. در صورت حضور بیشتر زنان درفعالیت‌های اجتماعی، می‌توان از کمک آنها در مهربان‌سازی محله‌ها، زیباسازی و... استفاده کرد.» مشاور امور بانوان شهردار پایتخت ظرفیت‌های منطقه ما در حوزه نشر و عرضه کتاب را از جمله نقاط قوت فرهنگی می‌داند و می‌گوید: «زنان ناشر از شهرداری منطقه که در مرکز شهر قرار دارد، انتظار تأمین فضای مناسب برای ادامه فعالیت‌شان دارند. شهرداری منطقه باید از این تشکل به‌عنوان مجموعه‌ای فرهنگی پشتیبانی کرده و مکان مناسب برای ادامه فعالیت این مرکز در نظر بگیرد.» راکعی با استقبال از پیشنهاد و درخواست زنان ناشر برای در اختیار داشتن یک کتابفروشی اختصاصی، خطاب به شهردار منطقه می‌گوید«از شهردار منطقه درخواست می‌کنم مکانی را برای فروش کتاب به‌صورت مشترک در اختیار ناشران زن قرار دهد. مالکیت ملک در اختیار شهرداری باشد و زنان ناشر در قالب بهره‌بردار، آثار منتشر شده توسط انتشارات خود را در این کتابفروشی در معرض فروش بگذارند.»
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code