منطقه 11

سرود رضوانی‌ها با ملودی شهروندی

نویسنده: فهیمه عسکری نیا
نوجوانان مصمم و مسلط و اتوکشیده‌ای هستند که روی صحنه مهم‌ترین جشنواره‌ها و همایش‌های شهر به اجرای برنامه می‌پردازند...
1396/03/17
 نوجوانان مصمم و مسلط و اتوکشیده‌ای هستند که روی صحنه مهم‌ترین جشنواره‌ها و همایش‌های شهر به اجرای برنامه می‌پردازند. همان پسربچه‌های قد و نیم‌قدی که هر روز در کوچه‌پسکوچه‌های محله ما در حال بازی و جنب‌وجوش و گهگاه بازیگوشی می‌بینیمشان. حالا همین پسربچه‌ها به‌عنوان بچه‌های گروه سرود مترو اسم و آوازه‌ای برای خود دست و پا کرده‌اند و در برنامه‌های فرهنگی، هنری و آموزشی شهرداری تهران جای ثابتی پیدا کرده‌اند. گرچه نام اصلی گروه سرودشان «رضوان» است اما گروه سرود «بچه‌های مترو» دیگر به شهرتشان تبدیل شده است. حالا 3سالی از عمر فعالیت گروهشان می‌گذرد و آنها هر روز بیشتر در کنار هم رشد می‌کنند و به عمق دوستی‌هایشان افزوده می‌شود. مهمان این جمع صمیمی و مربی‌شان شدیم و آنان برایمان از فعالیت‌هایشان گفتند.

از دانشگاه تا مدرسه برای موسیقی
«علی آصفی» مربی جوان و خوش‌اخلاق گروه سرود رضوان است؛ کسی که شاید به جرئت بتوان گفت عامل اصلی ماندگاری بچه‌ها در گروه و موفقیت‌های پی در پی آنهاست. کسی که بیش از یک مربی و دوست همه پسربچه‌های گروه است. او در این‌باره می‌گوید: «رمز تعامل با نوجوانان و لازمه برقراری ارتباط با آنها دوستی با این بچه‌هاست. ما هم در این گروه تلاش کرده‌ایم ضمن دوستی با بچه‌ها کارها را پیش ببریم.» لیسانس موسیقی دارد اما هیچ‌وقت فکر نمی‌کرد کارش در حوزه موسیقی در قالب یک گروه سرود آن هم با پسربچه‌های پر جنب‌وجوش رقم بخورد: «وجود برخی محدودیت‌ها در حوزه‌کاری و تحصیلی من در کشور باعث شد به فکر تشکیل یک گروه سرود بیفتم. البته این طرح ذهنی 3سال پیش بعد از درخواست شهرداری مبنی بر اجرای یک کار فرهنگی در ارتباط با فرهنگ استفاده از مترو عملیاتی شد و توانستم با تشکیل این گروه سرود در دل بیت القرآن منطقه 11، طرح را اجرا کنم. به دلیل کارهای مشترک با مترو کم‌کم این گروه سرود به گروه سرود بچه‌های مترو معروف شد.» آصفی که از 17سال قبل با بیت القرآن منطقه در محله قلمستان در تعامل است می‌افزاید: «حضور بچه‌ها در این مجموعه قرآنی خیلی پررنگ بود. بچه‌هایی با استعدادهای ناب. فکر کردم می‌توانم از هنر و استعداد همین بچه‌ها استفاده کنم و یک گروه سرود محلی تشکیل دهم. حالا همه 45نفر اعضای گروه سرود رضوان را بچه‌های محله قلمستان تشکیل می‌دهند.» برخلاف تصور، آقای مربی کار سختی پیش رو داشت: «قبل از هر چیز سراغ تجربیات دیگران رفتم. چند ماه مداوم کارم دیدن اجرای سرودهای گروه‌های دیگر و بررسی تجارب گذشته بود. بعد نوبت به انتخاب اعضای گروه رسید. علاوه بر انتخاب برخی از بچه‌های بیت القرآن در 3سال گذشته با شروع سال تحصیلی به مدارس محله قلمستان مراجعه کردم و از میان بچه‌ها با گرفتن تست صدا و... دیگر اعضای گروه را گزینش کردم.»

آشنا برای همه، غریبه در محله
همه کارهایشان را دوست دارند و تا صدایشان را می‌شنوند می‌گویند: «اینها همان بچه‌های گروه سرود مترو هستند.» اما این نام و نشان در محله‌ای که زندگی می‌کنند خیلی آشنا نیست. آصفی می‌گوید: «اجرای خوب بچه‌ها در برنامه‌ها همیشه مورد تشویق مردم و مسئولان قرار می‌گیرد و حالا دیگر در شهر همه آنها را می‌شناسند. اما وقتی همین گروه سرود موفق در یک مراسم با نام گروه سرود محله قلمستان روی سن می‌رود مسئولان ناحیه و محله می‌پرسند: «واقعاً اینها بچه‌های محله ما هستند؟ باید بگویم این بچه‌ها در محله و منطقه خودشان گمنام‌ هستند.» بچه‌های گروه رضوان از شهرهای مختلف هم برای اجرای سرود دعوت می‌شوند. همین اواخر منطقه «الموت» قزوین میزبان آنها بود.

بچه‌های رضوان خندوانه‌ای شدند
آصفی در این 3سال خاطره‌های ‌ریز و درشت فراوانی از بچه‌ها دارد: «کار کردن با بچه‌ها سراسر خاطره است. بچه‌های گروه رضوان اجراهای موفق فراوانی داشته‌اند اما 2اجرای آنها را خیلی دوست دارم؛ یکی اجرای ماه محرم آنها که همه مردم را تحت تأثیر قرار داد و دیگری اجرایشان در برنامه خندوانه و جشن یک سالگی این برنامه که بسیار مورد توجه قرار گرفت.»

بچه‌ها چه می‌گویند؟
محمد معصومی
مربی ما یک دوست بی‌نظیر است
از 2سال پیش به گروه سرود رضوان ملحق شدم. خوشحالم که می‌توانم به‌عنوان نماینده‌ای از محله قلمستان در این فعالیت هنری مشارکت داشته باشم. دوستی‌های ما در این گروه از هر چیزی باارزش‌تر است که عامل آن آقای آصفی است. مربی ما خودش هم یک دوست بی‌نظیر است.

علی امیری
عاشق سرود خواندن بودم
من همیشه عاشق سرود خواندن بودم تا اینکه یک روز آقای آصفی به مدرسه عمار یاسر آمد و از بچه‌ها تست گرفت. من در آن تست قبول شدم و با عضویت در گروه سرود رضوان به آرزویم رسیدم. ما در این گروه ضمن اجرای سرود، دوستان جدیدی هم پیدا کرده‌ایم که این خیلی ارزشمند است.

محمدمهدی جللی
اول درس، بعد سرود
قبل از عضویت در گروه رضوان، آقای آصفی شرط کرده که حواسمان به درس و مشقمان باشد. او تأکید کرده هیچ‌کس نباید به خاطر گروه سرود از درس‌هایش غفلت کند. آقای آصفی همیشه می‌گوید: «اول درس، بعد سرود.» و هشدار داده هرکسی از نظر درسی لطمه ببیند باید برود خانه بنشیند تا جبران کند.

امید نصیری
اول خودمان آموزش‌های شهروندی را یاد گرفتیم
ما در این گروه سرود زندگی می‌کنیم. همه بچه‌ها هوای همدیگر را دارند و به هم کمک می‌کنند. ما در سرودهایی که موضوعات شهری دارند اول خودمان آموزش‌های شهروندی را یاد گرفتیم و بعد آنها را به مردم یاد دادیم. الان که می‌بینم مردم برای دیدن اجرای ما در خیابان می‌ایستند خیلی خوشحال می‌شوم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code