منطقه 11

پسماند دادند وسایل ورزشی گرفتند

نویسنده: فهیمه عسکری نیا
از قدیم گفته‌اند یک دست صدا ندارد...
1396/09/08
 از قدیم گفته‌اند یک دست صدا ندارد. اهالی مجتمع‌های مسکونی الوند 6و 7 در حاشیه بزرگراه نواب خیلی خوب این ضرب‌المثل را آویزه گوش و با هم تلاش کردند با اجرای یک کار گروهی، هم اسم مجتمع‌های مسکونی خود را در زمره ساختمان‌های دوستدار محیط‌زیست پرآوازه کنند و هم خودشان از نتیجه شیرینش بهره‌مند شوند. مشارکت خوب اهالی این 2مجتمع در طرح تفکیک پسماند از مبدأ به نصب چند ست ورزشی در محوطه این مجتمع‌ها انجامید. اهالی دوستدار محیط‌زیست این مجتمع‌ها دست به دست هم دادند و باعث شدند حجم پسماندهای تفکیک شده در ناحیه 3 به میزان قابل توجهی افزایش یابد. کار شایسته‌ای که در نهایت باعث تشویق ویژه این شهروندان از سوی شهرداری ناحیه و فراهم شدن بستر تحقق خواسته‌های شهروندی آنها شد. شهردار ناحیه 3 با حضور در میان اهالی این 2مجتمع با اهدای ست‌های ورزشی از مشارکت خوب این شهروندان در طرح تفکیک پسماند قدردانی کرد.

هر زباله‌ای دور ریختنی نیست
با شروع طرح تفکیک پسماندهای خانگی در مجتمع‌های الوند، یک قرار میان 2طرف گذاشته شد؛ شهروندان پسماندهای تفکیک شده تحویل دهند و شهرداری در مقابل بنابر درخواست آنها در محوطه باز مجتمع‌ها ست ورزشی نصب کند. حالا بعد از ماه‌ها مشارکت داوطلبانه در این طرح وقت عمل به وعده‌هایی است که شهرداری ناحیه به اهالی 2مجتمع مسکونی الوند 7 و 6 داده بود. مجتمع‌هایی که اهالی آنها را باید از جمله پیشگامان تفکیک پسماند از مبدأ محسوب کرد. «مهناز ژور فائض» یکی از اهالی این مجتمع‌های مسکونی می‌گوید: «اجرای طرح تفکیک پسماند از مبدأ در واحدهای مسکونی به بانوان نشان داد هر زباله‌ای، دورریختنی نیست.» او درباره تغییر نگرش خود به پسماندها می‌افزاید: «من پیش از این تمام زباله‌ها را داخل نایلونی می‌ریختم و در مخزن زباله قرار می‌دادم اما با مشارکت در طرح تفکیک پسماندها امروز می‌دانم که هرکدام از زباله‌ها ارزش خاص خود را دارند.» وی که مدت‌هاست از درد زانو و کمر رنج می‌برد حالا خوشحال است در نتیجه مشارکت او و همسایه‌ها در این طرح، ست ورزشی در محوطه محل زندگی‌شان نصب شده است: «همیشه پزشک مرا تشویق به انجام حرکات ورزشی می‌کرد اما برایم سخت بود که برای استفاده از وسایل ورزشی فاصله زیاد مجتمع تا بوستان را طی کنم. حالا خیلی خوشحالم که در کنار محل زندگی‌ام این امکانات ورزشی نصب شده است و به راحتی می‌توانم ورزش کنم.»

وقتی همه پای کار آمدند
«ژاله درزمان» یکی دیگر از اهالی با قدردانی از همکاری و مشارکت همه همسایه‌ها در اجرای طرح تفکیک پسماند از مبدأ می‌گوید: «روزی که این طرح در مجتمع آغاز شد کسی باورش نمی‌شد همه اهالی مشارکت خوبی داشته باشند. اما وقتی آموزش‌ها از سوی کارشناسان پسماند شهرداری ارائه شد و مردم با نحوه صحیح این کار آشنا شدند هر روز بر تعداد افرادی که به این طرح ملحق می‌شدند بیشتر و بیشتر می‌شد تا جایی که امروز اکثر همسایه‌ها در خانه‌هایشان زباله‌ها را تفکیک می‌کنند.» او که طبع شوخی هم دارد با نگاهی به ست‌های ورزشی نصب شده در محوطه مجتمع می‌گوید: «زحمت را ما کشیدیم استفاده‌اش را آقایان می‌برند. تمام این ست‌های ورزشی غالباً مردانه است و زور و بازوی مردانه می‌خواهد.» حرف او خنده «علی قهرمانی» یکی از همسایه‌های میانسال محله را به دنبال دارد که می‌گوید: «اگر آقایان خرید نکنند و شما خانم‌ها مصرف نکنید که زباله‌ای تولید نخواهد شد.» و این شوخی دوطرفه باعث می‌شود صدای خنده همه همسایه‌ها بلند شود. علی آقا هم از نصب ست‌های ورزشی در مجتمع ابراز رضایت می‌کند: «با وجود این ست‌ها دیگر لازم نیست اهالی برای ورزش تا نزدیک‌ترین بوستان بروند. محل نصب این ست‌ها امروز به یک پاتوق محلی در دل مجتمع‌های مسکونی، تبدیل و باعث شده ارتباط و صمیمیت اهالی مجتمع هم با همدیگر بیشتر شود.»

نتیجه همدلی اهالی
«الهام رئوفی» در تکمیل صحبت‌های همسایه‌هایش با اشاره به اصولی شدن کار تفکیک پسماند در خانه‌های مجتمع با مشارکت در این طرح می‌گوید: «درست است که همه ما دوست داشتیم طرح تفکیک از مبدأ زباله‌ها را انجام دهیم اما واقعاً هیچ‌کدام اصولی این کار را انجام نمی‌دادیم تا اینکه آموزش‌های لازم برای اجرای این طرح را از مربیان و کارشناسان دریافت کردیم. حالا خوشحالیم که می‌توانیم این کار را اصولی انجام دهیم.» او ادامه می‌دهد: «بخش شیرین اجرای این طرح نصب این ست‌های ورزشی است. ست‌های ورزشی از 2نظر ارزشمند است؛ یکی از نظر ماهیت کاربردی خودشان و دیگری از نظر یادآوری این نکته که با همدلی و همراهی می‌شود کار ماندگاری را به ثمر رساند.» رئوفی رو به بانوان همسایه با لبخند می‌گوید: «قرار است طبق یک برنامه منظم هر روز در این مجموعه ورزش کنیم. عزممان هم برای این کار حسابی جزم است.»

کار گروهی مزه دیگری دارد
«نیلوفر ناصری» که از حامیان محیط‌زیست است می‌گوید: «من همیشه دغدغه تفکیک از مبدأ زباله‌ها را داشتم و این کار را انفرادی انجام می‌دادم. اما وقتی این کار گروهی و به شکل اصولی انجام می‌شود مزه دیگری دارد.» او که مادر 2کودک خردسال است ادامه می‌دهد: «من به بچه‌هایم هم آموزش داده‌ام که در منزل و بیرون از آن همیشه به طرح تفکیک از مبدأ زباله‌ها توجه کنند. چون زباله ثروت ارزشمندی است که امروز خیلی از کشورها با آن به تولید انرژی می‌رسند ولی ما در ایران متأسفانه هنوز با اصول اولیه تفکیک پسماند از مبدأ آشنا نیستیم.» کام ناصری هم از نتیجه این مشارکت شهروندی حسابی شیرین است: «خوشحالم با مشارکت خوب همسایه‌ها در این طرح و نصب ست‌های ورزشی، امکان ورزش و توجه به سلامت اهالی در فضای مجتمع ما فراهم شده است. از روزی که این ست‌های ورزشی نصب شده بانوان در نوبت روز و آقایان شب‌ها از آنها استفاده می‌کنند.»

یک مشارکت دو سر سود
«بتول زنگی‌آبادی» یکی از شهروندان فعال محدوده بزرگراه نواب که این روزها تلاش زیادی برای اجرای طرح تفکیک پسماند از مبدأ در مجتمع‌های مسکونی حاشیه بزرگراه انجام می‌دهد می‌گوید: «در اجرای طرح تفکیک از مبدأ پسماندهای خانگی در مجتمع‌های نواب، مدیر ساختمان با انعقاد قرارداد یک ساله با شهرداری ناحیه برای مشارکت شهروندان در این طرح اعلام آمادگی می‌کند. سپس آموزش‌های لازم برای تفکیک اصولی پسماندها به اهالی مجتمع داده می‌شود و مخازن رایگان تفکیک پسماند از مبدأ هم در اختیار مجتمع‌های مسکونی قرار می‌گیرد.» وی می‌افزاید: «پسماندهای جمع‌آوری شده در این طرح کیلویی 200 تومان از اهالی مجتمع خریداری می‌شود. در پایان هر ماه میزان پسماند جمع‌آوری شده هر مجتمع، مشخص و در ازای آن پول نقد یا مواد شوینده به آنها ارائه می‌شود.»

پسماند تفکیک شده می‌دهیم، مواد شوینده می‌گیریم
«رضا محمودیان» نگهیان مجتمع‌های مسکونی الوند 6 و 7 که هر روز کارش جمع کردن پسماندهای خشک از پشت در واحدهای مسکونی و تحویل آن به خودرو ویژه جمع‌آوری پسماندهاست می‌گوید: «بعد از جمع‌آوری پسماندها و انتقال آنها به محوطه مجتمع، هر روز ساعت 14 پسماندهای تفکیک شده را به خودرو مخصوص جمع‌آوری پسماندها تحویل می‌دهم. مأموران شهرداری در ازای دریافت پسماندهای تفکیک شده مواد شوینده و بهداشتی به مجتمع ارائه می‌کنند. این مواد شوینده صرف نظافت و شست‌وشوی بخش‌های مخلف مجتمع می‌شود.»

 شهروندان هفته‌ای 40‌کیلوگرم پسماند تحویل می‌دهند
«معصومه دیوسوار» کارشناس آمار و اطلاع‌رسانی شهرداری ناحیه 3 درباره اجرای این طرح در مجتمع‌های مسکونی نواب می‌گوید: «مجتمع‌های مسکونی الوند 7 و 6 هفتگی بین 40 تا 50‌کیلوگرم پسماند تفکیک شده تحویل می‌دهند.» او با اشاره به تحویل 4 مخزن 240 لیتری به این 2مجتمع می‌افزاید: «با توجه به حجم بالای پسماندهای تفکیک شده ساکنان این 2مجتمع، ما هم تلاش کردیم با ارائه 4 مخزن تفکیکی زمینه جلب مشارکت بیشتر این شهروندان را در این طرح فراهم کنیم.»

 افزایش 5 تنی پسماندهای تفکیک شده در ناحیه3
«فرشاد داودی» شهردار ناحیه 3 در حاشیه مراسم تحویل ست‌های ورزشی به اهالی مجتمع مسکونی الوند 6 و 7 با قدردانی از مشارکت ساکنان این 2مجتمع در طرح تفکیک پسماند از مبدأ می‌گوید: «طرح تفکیک از مبدأ پسماندها در مجتمع‌ها و شهرها از حدود یک سال پیش آغاز شده و از مجموع 88 مجتمع مسکونی بزرگ تاکنون 44 واحد به این طرح پیوسته‌اند.» به گفته وی میزان پسماند تفکیک شده در ناحیه3 قبل از اجرای این طرح حدود 2 تن در ماه بود که امروز حجم این پسماندهای تفکیک شده به 7 تن در ماه رسیده است.» داودی می‌افزاید: «‌از ابتدای اجرای این طرح ماهانه یک و نیم میلیون تومان بابت خرید پسماندهای تفکیک شده به هیئت‌مدیره مجتمع‌های مسکونی ارائه می‌شود. البته این مشوق‌ها گاهی در قالب اقلام بهداشتی است و گاهی نقدی محاسبه می‌شود.»

فکر نمی‌کردم مردم مشارکت کنند، تضمین گرفتم!
«مهرداد سنایی» مدیر مجتمع مسکونی الوند که مدیریت اجرای این طرح را برعهده دارد می‌گوید: «این طرح از حدود یک سال قبل با مشارکت اهالی مجتمع اجرا می‌شود و طبق آمار موجود، ساکنان مجتمع موفق شدند در این مدت حدود 4 تن پسماند تفکیک شده را به مأموران جمع‌آوری پسماند شهرداری تحویل دهند.» او ادامه می‌دهد: «وقتی صحبت از اجرای این طرح در مجتمع‌های مسکونی شد فکر نمی‌کردم مشارکت مردم تا این حد وسیع باشد. به همین دلیل از شهرداری خواستم در صورت مشارکت خوب اهالی و تحقق اهداف طرح، تشویق خوبی برایشان در نظر بگیرد. شهردار ناحیه هم قول داد در صورت مشارکت گسترده اهالی در این طرح و جمع‌آوری پسماندها به میزان قابل قبول، شهرداری خود را مکلف به تحقق خواسته شهروندان بداند. ساکنان مجتمع هم با توجه به شرایط موجود خواستار نصب ست‌های ورزشی در محوطه باز مجتمع شدند. بعد از رسیدن آمار پسماندهای تفکیک شده به آن حد قابل قبول تعیین شده، شهردار هم به وعده خود عمل کرد.» سنایی با اشاره به دیوار کناری محل نصب ست‌های ورزشی می‌گوید: «رنگ‌آمیزی و بهبود سیمای این دیوار هم یکی دیگر از درخواست‌های اهالی از شهردار ناحیه بود. البته تا امروز‌کاری در این زمینه انجام نشده است که امیدواریم سریع‌تر انجام شود.»
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code