منطقه 11

پول خرد نداری کـارت بـکش!

نویسنده: رضا افراسیابی
تقریباً همه شهروندان حداقل یکبار مشکل نداشتن پول خرد برای پرداخت کرایه تاکسی و جر و بحث ناشی از آن با راننده را تجربه کرده‌اند...
1396/09/08
 تقریباً همه شهروندان حداقل یکبار مشکل نداشتن پول خرد برای پرداخت کرایه تاکسی و جر و بحث ناشی از آن با راننده را تجربه کرده‌اند. اگر مشکل جا گذاشتن کیف پول، نداشتن پول نقد یا پول‌های کهنه و پاره و پذیرفته نشدن آن از طرف راننده را هم به این ماجرا اضافه کنید اهمیت ابتکار «ناصر بهالگردی» راننده تاکسی هم‌محله‌ای بیشتر معلوم می‌شود. او منتظر به نتیجه رسیدن طرح‌های شورای اسلامی شهر و سازمان تاکسیرانی نشده که چند سال است به دلایل مختلف روی زمین مانده؛ او با نصب دستگاه کارتخوان در تاکسی‌اش خیال مسافران را بابت پرداخت کرایه راحت کرده است. یک روز در میدان انقلاب سوار تاکسی‌اش شدیم و در این‌باره با او گفت‌وگو کردیم.

  به توصیه پدرم، برای راحتی مسافران
41 ساله است. سال‌ها حرفه‌اش فروش لوازم یدکی خودرو بوده است. پدرش رانندگی تاکسی بوده و از 2سال پیش که او بازنشسته شده، تصمیم گرفته شغل پدرش را ادامه دهد و البته از راه و روش او در برخورد با مسافران الگو بگیرد. از انگیزه آقا ناصر برای نصب دستگاه کارتخوان در تاکسی‌اش که می‌پرسیم از پدرش یاد می‌کند و می‌گوید: «بارها در این تاکسی کنار پدرم نشستم و از نزدیک شاهد مردمداری‌هایش بودم. پدرم به همه مسافران حتی کسانی که مسیرشان کوتاه بود بسیار احترام می‌گذاشت. سلام هیچ مسافری را بدون جواب نمی‌گذاشت و سعی می‌کرد در سلام کردن همیشه پیشقدم باشد. به من هم همیشه توصیه می‌کند که اگر می‌خواهی روزی‌ات حلال باشد تلاش کن با مسافری که سوار ماشینت می‌شود با احترام رفتار کنی و او را راضی به مقصد برسانی. وجود این دستگاه کارتخوان در تاکسی من برای آسایش مسافر هنگام پرداخت کرایه هم به همین توصیه پدرم برمی‌گردد.» او مشکلات ناشی از نبود پول خرد را بارها تجربه کرده است؛ موضوعی که باعث معطلی و ناراحتی او و مسافر شده است: «بارها پیش می‌آمد که وقت پیاده شدن مسافر، نه او پول خرد نداشت و نه من. مسافر مجبور می‌شد از عابران درخواست کند اسکناس مثلاً 10هزار تومانی‌اش را خرد کنند. خیلی اوقات بی‌نتیجه بود و به ناچار سراغ دکه روزنامه‌فروشی آن سوی خیابان می‌رفت و برای خرد شدن پولش مجبور می‌شد چیزهایی بخرد که نیاز چندانی به آنها نداشت. شبیه این اتفاق را بارها تجربه کرده‌ام. بنابراین به این فکر افتادم که داخل تاکسی‌ام دستگاه کارتخوان قرار دهم تا مسافران کرایه‌شان را به راحتی پرداخت کنند و دیگر هیچ‌کدام دغدغه پول خرد نداشته باشیم.»

  دعای خیرشان ارزشمند است
حالا 3 ماه است دستگاه کارتخوان مهمان تاکسی آقا ناصر است؛ عضو جدیدی که مسافران حسابی از حضورش استقبال کرده‌اند. در مسیر میدان انقلاب تا میدان آزادی برایمان از واکنش مسافران هنگام مواجهه با دستگاه کارتخوان می‌گوید: «خوشبختانه مسافرانی که در این مدت سوار ماشینم شده‌اند وقتی متوجه شدند امکان پرداخت کرایه از طریق دستگاه کارتخوان را دارند ابراز رضایت و تشکر کرده‌اند. بسیاری از آنها وقتی می‌گفتند پول خرد ندارند و من با نشان دادن دستگاه کارتخوان از آنها می‌خواستم کارت بکشند که تعجب می‌کردند. بعضی از آنها حتی تا آخرین لحظه که رسید تراکنش برای آنها صادر شود هم باورشان نمی‌شد.» برای راننده باصفای داستان ما شیرین‌ترین بخش ماجرا چیز دیگری است: «از همه ارزشمندتر برای من این است که بیشتر مسافران بعد از اینکه کرایه‌شان را با استفاده از دستگاه کارتخوان پرداخت می‌کنند مرا با دعای خیرشان شرمنده می‌کنند. می‌گویند: مشکل پول خرد به جای خود، پول پاره هم دیگر به سختی از ما پذیرفته می‌شود. برای من خوشحال‌کننده است که توانسته‌ام‌کاری کنم که مسافران از حضور در تاکسی‌ام احساس آرامش داشته باشند و راضی به مقصد برسند.»

  اینجا کپی‌برداری آزاد است
میدان آزادی را دور می‌زنیم و دوباره راه میدان انقلاب را در پیش می‌گیریم. گوشه و کنار خیابان پر است از تاکسی‌هایی که در اغلب آنها مسافران و رانندگان با همین مشکل دست به گریبانند. حالا بهالگردی و ایده خلاقانه‌اش می‌تواند برای آنها الگو باشد. از واکنش همکاران نسبت به این ابتکار که می‌پرسیم می‌گوید: «من تاکسی گردشی هستم و در خط ثابتی کار نمی‌کنم. اما آن دسته از همکاران که دستگاه کارتخوان را در تاکسی من دیده‌اند بسیار خوششان آمده و از این کار استقبال کرده‌اند. یکی از آنها هم تصمیم گرفته در تاکسی‌اش دستگاه کارتخوان قرار دهد تا مسافران برای پرداخت کرایه به دردسر نیفتند.

با کمک تراکنش، گمشده پیدا شد
به گفته آقا ناصر ورود دستگاه کارتخوان به تاکسی‌اش باعث اتفاقات خوب دیگری علاوه بر پرداخت آسان کرایه برای مسافرانش شده است. او می‌گوید: «چند وقت پیش مرد جوانی را سوار کردم و او هم کرایه‌اش را با کارتخوان پرداخت کرد. بعد از اینکه او را به مقصد رساندم و پیاده شد، بعد از طی مسافت زیادی متوجه شدم دسته کلیدش را در تاکسی جا گذاشته است. مانده بودم چه باید بکنم که همین دستگاه کارتخوان به کمکم آمد. از طریق آخرین تراکنش دستگاه کارتخوان، شماره تلفن همراه او را پیدا کردم و خیلی زود دسته کلید را به او رساندم. آن مرد جوان می‌گفت کلید خانه و مغازه‌اش در همین دسته کلید بوده و پیدا شدن آن برایش خیلی ارزشمند است.»

مسافران چه می‌گویند؟
خدا خیرش بدهد

«میثم صائمی» از میدان انقلاب به مقصد میدان فردوسی سوار تاکسی قصه ما می‌شود اما تا می‌نشیند، تازه یادش می‌افتد پول خرد ندارد. وقتی آقا ناصر با خونسردی از او می‌خواهد به جای پول نقد، کارت بکشد او با تعجب به دستگاه نگاه می‌کند. می‌گوید: «وجود دستگاه کارتخوان در تاکسی‌ها اتفاق خوبی است برای مسافرانی که پول خرد یا کلاً پول نقد همراه ندارند. بارها پیش آمده که پول خرد نداشته‌ام و برای پرداخت کرایه به دردسر افتاده‌ام. خدا به ایشان خیر بدهد که به راحتی مسافرانش فکر می‌کند.»

کاش همه تاکسی‌ها مجهز به کارتخوان شود
«مریم حسینی» که همیشه از بحث و جدل بر سر پول خرد در تاکسی گریزان است ایده آقا ناصر را تحسین می‌کند و می‌گوید: «جور کردن پول خرد برای پرداخت کرایه تاکسی واقعاً کار آسانی نیست. من همیشه برای اینکه با راننده تاکسی جر و بحث نکنم قبل از سوار شدن مدتی دنبال پول خرد می‌گردم که باعث معطلی‌ام می‌شود. حالا می‌بینم این آقای راننده با قرار دادن دستگاه کارتخوان در تاکسی‌اش کار ارزشمندی کرده است. امیدوارم بقیه رانندگان تاکسی هم مثل ایشان باشند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code