منطقه 11

کرشمه قلم روی بوم

نویسنده: مریم شریفی
«عظیم فلاح» استاد 35ساله اما باتجربه نقاشیخط که موفقیت‌های مهمی مانند نگارش کل قرآن به شیوه نقاشیخط و برپایی نمایشگاه‌های هزار صلوات و هزار بسم الله، نام او را کنار نام استادان طراز اول و پیشکسوت نقاشیخط قرار داده است در روز‌های گذشته همراه شاگردانش با برپایی مجموعه نمایشگاه‌ها و ورکشاپ‌های «نقش و مشق» همزمان در 9فرهنگسرا و 3خانه فرهنگ شهر دست به حرکت جدیدی برای معرفی بیشتر هنر نقاشیخط زد...
1395/10/22
 «عظیم فلاح» استاد 35ساله اما باتجربه نقاشیخط که موفقیت‌های مهمی مانند نگارش کل قرآن به شیوه نقاشیخط و برپایی نمایشگاه‌های هزار صلوات و هزار بسم الله، نام او را کنار نام استادان طراز اول و پیشکسوت نقاشیخط قرار داده است در روز‌های گذشته همراه شاگردانش با برپایی مجموعه نمایشگاه‌ها و ورکشاپ‌های «نقش و مشق» همزمان در 9فرهنگسرا و 3خانه فرهنگ شهر دست به حرکت جدیدی برای معرفی بیشتر هنر نقاشیخط زد. نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب و نگارخانه فانوس فرهنگسرای رازی در منطقه ما میزبان آثار فلاح و شاگردانش بودند.

 عکس‌ها: حسن شیروانی

144.jpg

سالی که گذشت با موفقیت‌هایی برای عظیم فلاح و هنرجویانش همراه بود. او به‌عنوان مربی خلاق سال سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران انتخاب شد و هنرجویانش هم در رده‌های دانش‌آموزی و دانشجویی و جشنواره شمسه حائز رتبه‌های برتر کشور شدند. او در این‌باره می‌گوید: «بعد از این رویدادها، موضوع تجلیل از منش توسط فرهنگسرای خاوران مطرح شد. من پیشنهاد کردم به جای تجلیل فردی، زمینه را برای برپایی یک مجموعه نمایشگاه گروهی در فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ مناطق مختلف از آثار من و هنرجویانم فراهم کنند. چون از این طریق هم هنر نقاشیخط و هم کار هنرمندان جوان در سطح گسترده امکان معرفی پیدا می‌کند.»

146.jpg

در مجموعه نمایشگاه‌های نقش و مشق در مجموع 400 اثر از 24هنرجوی عظیم فلاح در 12مرکز به نمایش درآمد. «مرجان میرخاتمی» دانشجوی برتر سال1394 که همراه استادش در نگارخانه رازی حضور دارد می‌گوید: «تجربه خوبی بود اما این طرح در صورت حمایت مسئولان می‌توانست با کیفیت مطلوب‌تری اجرا شود. حضور مسئولان برای خرید آثار هنرمندان جوان می‌توانست به آنان برای ادامه مسیر انگیزه بدهد اما انتظار ما در این زمینه محقق نشد.»

147.jpg

*همان‌طور که انجام هنر نقاشیخط محدودیت سنی ندارد بازدیدکنندگان نمایشگاه نقش و مشق هم از گروه‌های سنی مختلف حتی کودکان بودند و این می‌تواند نقطه شروع پیوند آنها با این هنر باشد. جالب است بدانید که آثار زیبایی از «ماهان حاصلی» هنرجوی 12ساله استاد فلاح در این نمایشگاه عرضه شده بود. او هنرجوی دوره عالی نستعلیق است.

149.jpg

 «محسن رهبری» برگزیده جشنواره شمسه سال1394 می‌گوید: «در همه جای دنیا یکی از اصلی‌ترین کارهای مدیریت شهری حمایت از هنرمندان است؛ چون آنها سرمایه‌های هر شهر هستند. اما در شهر ما به ندرت این اتفاق می‌افتد.»

148.jpg
«زینب مشایخ» که در ورکشاپ نگارخانه فانوس فرهنگسرای رازی با اشتیاق تمام نشدنی نظاره‌گر هنرنمایی استاد فلاح بود می‌گوید: «این نمایشگاه و ورکشاپ عالی بود. آثار به نمایش گذاشته شده، زیبا و تسلط استاد فلاح فوق‌العاده بود. کاش شرایطی فراهم شود ایشان برای آموزش نقاشیخط به منطقه ما بیاید.»

150.jpg

فلاح می‌گوید:«در ایران 80 میلیون نفری فقط 200نمایشگاه داریم که بیشتر آنها در مناطق شمالی شهر تهران به‌ویژه منطقه یک متمرکز شده است. در چنین شرایطی، هم هنرمندان جوان و بی‌پشتوانه و هم بسیاری از هنردوستان از حضور در نمایشگاه‌ها محروم می‌شوند.بنا بر این تصمیم گرفتم با برپایی مجموعه نمایشگاه‌های نقش و مشق به سهم خودم در مقابل این جریان نقش‌آفرینی کنم و فرصتی برای هنرمندان برجسته اما گمنام برای نمایش و حتی فروش آثارشان فراهم کنم. اما به ثمر نشستن این قبیل حرکت‌ها، هم به حمایت مسئولان شهری و فرهنگی و هم به توجه رسانه‌ها نیاز دارد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code