منطقه 11

50 هزار تومان جریمه خودرو‌های دودزا

نویسنده: سمیه برخورداری
نزدیک 2ماه است طرح کاهش آلاینده‌ها در منطقه ما در حال اجراست؛ طرحی که از آن با عنوان L.E.Z یاد می‌شود و قرار است با اجرای آن از ورود خودروهای دودزا و بدون معاینه‌فنی و به محدوده‌های مرکزی شهر و مناطق محدوده طرح ترافیک جلوگیری شود....
1396/08/24
 نزدیک 2ماه است طرح کاهش آلاینده‌ها در منطقه ما در حال اجراست؛ طرحی که از آن با عنوان L.E.Z یاد می‌شود و قرار است با اجرای آن از ورود خودروهای دودزا و بدون معاینه‌فنی و به محدوده‌های مرکزی شهر و مناطق محدوده طرح ترافیک جلوگیری شود. در همین 2ماه نشانگرهای آلایندگی هوای تهران نشان داده است در مناطقی که این طرح سفت و سخت اجرا شده، آلودگی هوا کمتر بوده است. این روزها اگر در خیابان مأموران پلیس راهور را دیدید که با جدیت از‌‌ تردد خودروهای بدون معاینه‌فنی جلوگیری کرده و آنهایی را که اوضاع و احوالشان بدتر است با جرثقیل روانه مراکز معاینه‌فنی می‌کنند یاد طرح LEZ بیفتید.

LEZ چیست؟
این طرح از جمله کارهای زیست‌محیطی برای کنترل و کاهش آلودگی هوای ناشی از‌‌‌‌‌ تردد انواع خودروهاست و تاکنون در ۱۰شهر هلند برای خودروهای سنگین، ۱۰شهر ایتالیا برای خودروهای سبک و سنگین و ۶۰ شهر آلمان برای خودروهای سبک و سنگین اجرا شده است. در قالب این طرح از سال ۲۰۰۸ مقرراتی برای‌‌‌‌‌ تردد انواع خودروها (به استثنای خودروهای الکتریکی) بر اساس میزان آلاینده‌های مجاز منطبق با استانداردها وضع می‌شود و این خودروها حق ورود به محدوده‌های تعیین شده که اصطلاحاً محدوده کم‌آلاینده (Low Emission Zone) نامیده می‌شوند، ندارند.

رانندگان چه می‌گویند؟
با معاینه‌فنی خودرو مشکل حل می‌شود؟  
مأمور پلیس راهور در حال جریمه خودرویی است و هرچه راننده اصرار می‌کند که مأمور منصرف شود او کار خود را می‌کند. مأمور راهور برگه جریمه را دست راننده می‌دهد و از او می‌خواهد سریع‌تر به مرکز معاینه‌فنی برود و گواهی سلامت خودرواش را بگیرد. «علی» راننده‌ای است که حسابی از برگ جریمه‌ای که دستش داده‌اند ناراضی است. با گلایه می‌گوید: «با گرفتن معاینه‌فنی من آلودگی هوا کم می‌شود؟ این همه کارخانه و ماشین دودزا وآلاینده در شهر وجود دارد. چرا جلو آنها را نمی‌گیرند؟ باید بروند جلو موتورسیکلت‌ها را بگیرند که آلودگی هرکدام از آنها چند برابر یک ماشین است.»

اول مرکز معاینه‌فنی‌ بسازید، بعد جریمه کنید!
از وقتی که خبر جریمه شدن خودروهای بدون معاینه‌فنی در طرح کاهش آلاینده‌ها مطرح شده است افراد زیادی مانند «رضا آسترکی» نگران شده‌اند که آیا دوربین‌های کنترل ترافیک خودروشان را به‌عنوان وسیله نقلیه دودزا و بدون معاینه‌فنی، ثبت و جریمه‌ای برایشان رد کرده است یا خیر. او از اینکه مراکز معاینه‌فنی، محدود و دور از دسترس رانندگان است گلایه دارد و می‌گوید: «تا الان به چند مرکز معاینه‌فنی در نیایش، بیهقی و... سر زده‌ام اما آنقدر تعداد خودروهای در نوبت زیاد بوده که باید یک روز تمام وقت می‌گذاشتم تا شاید نوبت به من برسد. مسئولان بهتر است قبل از اجرای چنین طرحی اول به فکر توسعه مراکز معاینه‌فنی باشند و بعد رانندگان را جریمه کنند.» او با دلخوری ادامه می‌دهد: «همیشه دردسر برای افرادی است که خانه‌هایشان در محدوده طرح‌های ترافیک و زوج و فرد است. ما چه گناهی کرده‌ایم که در این محدوده زندگی می‌کنیم؟ در حالی که افراد زیادی هستند که خودروهای آنان دودزاست و خارج از محدوده‌های زوج و فرد و ترافیک به راحتی‌‌ تردد می‌کنند و کسی با این خودروها‌ کاری ندارد.»

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه:
طرح LEZ آلودگی هوای منطقه را کاهش داده است
«منطقه ما در طرح کاهش آلاینده‌ها از مناطق مهم پایتخت محسوب می‌شود و تمام خودروهایی که برگه معایه فنی ندارند به‌صورت مکانیزه از طریق دوربین‌های کنترل طرح ترافیک در میدان‌ها و معابر ورودی منطقه، رصد و اعمال قانون می‌شوند.» این خبر را معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه می‌دهد و می‌گوید: «قرار گرفتن منطقه ما در مرکز پایتخت باعث شده حجم انتشار آلایندگی‌ها در آن بالا باشد. آمارها نشان می‌دهد با اجرای طرح پایش و جلوگیری از ورود خودروهای بدون معاینه‌فنی، آلودگی هوای منطقه نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش یافته است.» «سجاد زارع‌صفت» می‌افزاید: «با توجه به فرا رسیدن ایام سرد سال و وضع پایدار جوی، افزایش آلودگی دور از انتظار نیست. بر همین اساس تلاش شده است با همکاری پلیس راهور، طرح جلوگیری از‌‌ تردد خودروها در ضلع جنوب میدان انقلاب و میدان‌های راه‌آهن، رازی و قزوین تشدید شود و تیم‌های محسوس و نامحسوس راهور با متوقف کردن خودروهای بدون معاینه‌فنی، این خودروها را به پارکینگ و مراکز معاینه‌فنی منتقل کنند.» وی تأکید می‌کند جریمه‌های سنگین در انتظار رانندگانی است که بدون داشتن برگه معاینه‌فنی در منطقه‌‌ تردد می‌کنند: «تمام منطقه مجهز به دوربین‌های کنترل ترافیک متصل به سامانه سیمفاست. اکنون عبور خودروها در محدوده اجرایی طرح LEZ از مقابل دوربین‌ها بدون داشتن برگه معاینه‌فنی شامل جریمه 50 هزار تومانی است.»

نزدیک‌ترین مراکز معاینه‌فنی به منطقه کجاست؟
منطقه ما با وجود قرار گرفتن در مرکز شهر و در کانون آلاینده‌های جوی مرکز معاینه‌فنی ندارد. شهروندان منطقه برای معاینه‌فنی خودرو خود می‌توانند به 2مرکز نزدیک به محدوده منطقه بروند. پس شما هم قبل از اینکه جریمه شوید خودروتان را به یکی از این 2مرکز ببرید:
  • مرکز «الغدیر»: یافت‌آباد، بلوار الغدیر، روبه‌روی بیمارستان شهدای یافت‌آباد
  • مرکز «شکوفه»: بزرگراه آزادگان، ضلع شمالی میدان جهاد، خیابان نور، خیابان شکوفهارسال پیام اشتراک 
 
 Security code