منطقه 12

آشفته و درمانده مثل «گوته»

نویسنده: محمدرضا محمدی‌تاش
مشکلات در محله‌های مختلف متفاوت است که راه‌حل هریک برنامه‌ریزی خاصی را می‌طلبد. محله «ایران» با وجود غالب بودن بافت مسکونی در آن مشکلات خاص خود را دارد...
1396/09/11
 مشکلات در محله‌های مختلف متفاوت است که راه‌حل هریک برنامه‌ریزی خاصی را می‌طلبد. محله «ایران» با وجود غالب بودن بافت مسکونی در آن مشکلات خاص خود را دارد. از کمبود فضای سبز و امکانات تفریحی و ورزشی تا نبود پارکینگ‌ و معضلات دیگر دغدغه هر روزه اهالی این محله است. اما تمام این مسائل برای محله ایرانی‌ها یک طرف قرار دارد و مشکلات خیابان «گوته» که انباشتی از مشکلات را در خود جا داده است در طرف دیگر. به این محله رفتیم و گزارشی از وضع آن تهیه کردیم.

امان از دست وانتی‌ها
ابتدای خیابان به شدت شلوغ است. انواع و اقسام ماشین‌های باری در 2طرف خیابان برای بارگیری توقف کرده‌اند و رفت و آمدهای کاسبان و موتورسواران یک لحظه هم قطع نمی‌شود. «مرتضی منصوری» یکی از اهالی این خیابان می‌گوید: «این کاسبان همسایه‌های ما هستند و احترام همسایه بر همسایه واجب است. اما این انصاف نیست که با زیر پا گذاشتن حقوق دیگران کسب و کار را پیش ببریم. در تمام طول روز وانتی‌ها سراسر خیابان را قرق می‌کنند و حتی یک جای پارک هم برای اهالی باقی نمی‌گذارند. بارها تذکر داده و شکایت کرده‌ایم ولی حریف نشده‌ایم.» منصوری می‌افزاید: «شب‌ها هم خیابان زباله‌دانی کارتن‌های مغازه‌ها می‌شود. اگر کارهای شهرداری نبود تا به حال باید از این محله می‌رفتیم. با اینکه سریع به موضوعات و نظافت خیابان می‌رسد ولی باید‌کاری اساسی انجام شود.»

انبارهای مزاحم و ساختمان متروکه
وضع نامناسب جدول‌کشی‌های خیابان دغدغه اهالی ملک‌های متروکه است که در طول خیابان رها شده‌اند. «حامد ربیعی» در این‌باره می‌گوید: «در اکثر این خانه‌های متروکه معتادان رفت‌وآمد دارند که امنیت را در محله کاهش داده است. با پیگیری‌های شورای محله دکه نیروی انتظامی مستقر شده و امنیت به محله برگشته است اما هنوز رفت و آمدهای معتادان به محله کم و بیش ادامه دارد.» این هم‌محله‌ای می‌افزاید: «یکی دیگر از موضوعات این خیابان انبارهای کالای مغازه‌داران است که در برخی ساختمان‌ها مزاحمت‌های زیادی برای ساکنان ایجاد کرده است. این موضوع حتی با تذکر اهالی هم راه به جایی نمی‌برد و آنقدر به کارشان ادامه می‌دهند که دست آخر همسایه‌ها مجبور می‌شوند واحدهایشان را به صاحب انبار بفروشند.»

کارگاه مترو قصد رفتن ندارند
کارگاه شرکت پیمانکار مترو بساطش را درست وسط خیابان گوته پهن کرده و وضع نابسامانی در این خیابان به وجود آورده است. «رضا حاجیان» از ساکنان خیابان می‌گوید: «8 سال است که خیابان این وضع را دارد. گویا این کارگاه قصد رفتن از محله ما را ندارد. چهره اینجا حسابی به هم ریخته و از طرفی کارگاه مترو فضای زیادی را در این خیابان اشغال کرده است. ظرفیت‌‌‌‌ تردد خودرو در این خیابان کم شده و ما با مشکل روبه‌رو هستیم. سر و صدای کارگاه و رفت و آمدهای آن هم از طرف دیگر برای ما دردسرساز شده است.»

پاسخ مسئول
معاون حمل‌ونقل ترافیک شهردار منطقه:
پیگیر مشکلات خیابان گوته هستیم

شهرداری منطقه به شکل جدی در حال بررسی مسائل خیابان گوته است. «سعید ارونقی» معاون حمل‌ونقل ترافیک شهردار منطقه توضیح می‌دهد: «موضوع ساماندهی این خیابان به 2بخش تقسیم می‌شود. یکی بحث ساماندهی مشاغل که توسط واحد ساماندهی شهرداری منطقه در حال رسیدگی است. جنبه دیگر مسئله بحث پارک دوبل است که طبق مذاکراتی که با پلیس راهور منطقه داشتیم قرار است گروهی را برای رفع این مشکل به این خیابان اعزام کند. اما بحثی که ما به دنبالش هستیم حل ریشه‌ای مشکلات ترافیکی این خیابان است که مسلماً تأثیر بسیار مثبتی بر دیگر معابر منطقه خواهد گذاشت. این موضوع به همراه طرح ترافیکی که برای خیابان ایران مدنظر داریم بعد از گذراندن مصوباتش و در میان گذاشتن با شورای محله و در نظر گرفتن نظر آنها، برای اجرا به معاونت حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران ارائه خواهیم کرد. اما جمع شدن کارگاه مترو منوط به پایان طرح خط 7 مترو خواهد بود که امیدواریم به‌زودی این کار انجام شود.

گره مشکلات محله را باز خواهیم کرد
موضوع خاموشی زمین متروکه که بیش از 10سال ناامنی را برای اهالی خیابان گوته به همراه داشت با پیگیری‌های شورایاری محله به نتیجه رسیده است. «حسین عابدی» دبیر شورایاری محله ایران می‌گوید: «شورای محله همواره به دنبال رسیدگی و رفع مشکلات اهالی است. زمانی در این مکان که اکنون زمین چمن مصنوعی و محلی برای رفاه اهالی شده است معتادان تجمع می‌کردند. این بخش از محله شب‌ها در تاریکی مطلق بود. به نحوی که چندین بار اهالی در این محدوده مورد هجوم معتادان قرار گرفتند. کار به جایی رسید که مجبور شدیم از نیروهای مردمی و بسیج درخواست کنیم شب‌ها اینجا نگهبانی دهند تا اهالی راحت‌‌‌‌ تردد کنند. با پیگیری بالاخره موفق شدیم این مشکل را در این خیابان حل کنیم.»
عابدی درباره حل مشکلات خیابان گوته می‌گوید: «تک تک مشکلات محله و به‌خصوص خیابان گوته به گوش مسئولان رسیده است. شورایاری محله هم به‌طور کاملاً جدی تا حل این مسائل پیگیر است.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code