منطقه 12

آموزش «گلابتون‌دوزی» در موزه «ملک»

نویسنده:
کتابخانه و موزه ملی ملک، دوره آموزشی «گلابتون‌دوزی» را با حضور «شهین پزشکی» هنرمند و پژوهشگر دوخت‌های سنتی ایران برگزار می‌کند...
1395/10/18
کتابخانه و موزه ملی ملک، دوره آموزشی «گلابتون‌دوزی» را با حضور «شهین پزشکی» هنرمند و پژوهشگر دوخت‌های سنتی ایران برگزار می‌کند.
مدیر روابط‌عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک گفت: «این دوره آموزشی با هدف حفظ و گسترش هنرهای سنتی اسلامی و ایرانی برگزار می‌شود.» به گفته «مهدی یساولی» این دوره آموزشی 8جلسه‌ای چهارشنبه‌ها برگزار خواهد شد. گلابتون‌دوزی نوعی رودوزی سنتی است که با نخ «گلابتون» انجام می‌شود. جنس این نخ طبیعی است و روکش فلزی زرد یا سفید دارد. هنرمندان این حوزه با بهره‌گیری از این نخ با کمک قلاب نقش‌های گوناگون را روی پارچه می‌دوزند.
کتابخانه و موزه ملی ملک در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی خیابان امام خمینی(ره)، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد واقع شده است. دوستداران و علاقه‌مندان به حضور در این دوره آموزشی می‌توانند با شماره 66700878 (حوزه پژوهش و آموزش) تماس بگیرند.

راه‌اندازی 3 مسیر گردشگری
3 رینگ گردشگری تا پایان سال با توجه به اهمیت گردشگری آغاز به کار می‌کند. رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران از افزایش رینگ‌های گردشگری گفت: «اکنون کارهای لازم برای راه‌اندازی 3 رینگ جدید در حال اجراست. به‌طوری که تا پایان سال مسیرهای گردشگری در مسیرهای سی تیر، امام خمینی(ره) و بهارستان پذیرای گردشگران خواهند بود.» «فرزاد هوشیار پارسیان» با بیان اینکه شهرداری تهران طی سال‌های اخیر 15 رینگ گردشگری را هنگام نوروز در پایتخت فعال کرده است گفت: «به تازگی تمهیدات لازم را برای فعالیت این رینگ‌ها در تمام ایام سال فراهم کرده‌ایم و علاقه‌مندان از طریق تماس با سامانه 137 و مراجعه به پایگاه اینترنتی visit.tehran.ir می‌توانند آخرین اطلاعات مربوط به تورها را دریافت کنند.» وی افزود: «اکنون 15 تور تمام روزه و 15 تور نیم روزه با هزینه پایین آمادگی دارند که خدمات لازم را در رینگ‌های گردشگری به شهروندان ارائه دهند.»

آشنایی با نگهداری انواع گیاه
کارگاه پرورش گل و گیاه برای آشنایی شهروندان با نحوه نگهداری انواع گیاهان برگزار می‌شود. «نصیب امینی» رئیس مرکز تحقیقات و آموزش مشاور فضای سبز شهرداری منطقه گفت: «این آموزش‌ها شامل مشاوره فضای سبز، پرورش قارچ، تراریوم، آشنایی با گل‌های فصلی و پیازی و گل‌های آپارتمانی است.» وی افزود: «کارگاه‌ها از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 برگزار می‌شود.» علاقه‌مندان برای شرکت در این کلاس‌ها به نشانی خیابان فیاض‌بخش، پارک شهر، مرکز تحقیقات آموزش و مشاوره گل و گیاه مراجعه کنند یا با شماره 66733836 تماس بگیرند.

معاینه رایگان اهالی
پزشکان پایگاه سلامت برای معاینه رایگان اهالی در بیمارستان «سوم شعبان» مستقر می‌شوند. رئیس هلال‌احمر منطقه با اعلام این خبر گفت: «با استقرار این تیم پزشکی تمامی مراحل چکاپ و معاینه، رایگان برای بیماران انجام می‌شود.» این طرح از 9 تا 20 دی ماه اجرا می‌شود که به گفته «عباس کسرایی» مراجعان می‌توانند چهارشنبه‌ها ساعت 14 تا 16 با مراجعه به درمانگاه قلب و عروق بیمارستان سوم شعبان از این امکانات پایگاه سلامت استفاده کنند. بیمارستان سوم شعبان در میدان قیام، خیابان ری شمالی، مجاور پل ری، خیابان رضوی قرار دارد.

کاهش 14‌درصدی سرقت با اجرای طرح امنیت اجتماعی
با اجرای طرح امنیت اجتماعی، سرقت 14درصد در منطقه کاهش پیدا کرده است.
سرکلانتر هفتم منطقه با اعلام این خبر گفت: «همکاران ما در نیروی انتظامی با حضور در نقاط حساس و مشکل‌دار که توسط مردم یا پلیس شناسایی شده‌اند مشکل را رفع یا با مجرمان برخورد می‌کنند.»
به گفته «جلیل موقوفه‌ای» اجرای این طرح به حدی تأثیرگذار بوده که در مقایسه با 9 ماه گذشته در این زمان 14درصد از میزان خلاف در نقاط جرم‌خیز کاسته شده است. وی گفت که همکارانش در کلانتری، شبانه‌روز آماده دریافت پیام اهالی هستند. شهروندان در صورت نیاز می‌توانند با شماره 21864751 هم تماس بگیرند.

همراه‌سرای بیمار در قلب تاریخی تهران
همراه‌سرای بیمار در منطقه ما به‌عنوان قلب تاریخی تهران راه‌اندازی می‌شود.
«عابد ملکی» شهردار منطقه گفت: «با توجه به اینکه مراکز درمانی زیادی در منطقه وجود دارد نبود فضایی برای اسکان همراهان بیماران مشکلاتی را به وجود آورده است که با توجه به تأکید شهردار تهران، در اعتبارات سال آینده منطقه راه‌اندازی یک مرکز همراه‌سرا پیش‌بینی شده است.»
وی افزود: «اکنون با توجه به قرار گرفتن بیمارستان‌های سینا، امیراعلم، شفا، معیری و طرفه در منطقه ما با فاصله کم از یکدیگر، طبق هماهنگی‌های انجام شده، همراهان بیماران بستری در این بیمارستان‌ها در هتل سعدی واقع در لاله‌زار نو اقامت داده می‌شوند.» تاکنون در این زمینه 10 میلیون تومان برای اسکان 18 خانواده و همراهان بیماران از سوی شهرداری منطقه هزینه شده است.

راه‌اندازی نخستین مرکز مشاوره رایگان
نخستین مرکز مشاوره منطقه در مجتمع فرهنگی و هنری خواجوی کرمانی راه‌اندازی شد.
مدیر فرهنگی و هنری منطقه با اعلام این خبر گفت: «این مرکز با مشارکت تشکل‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد و آموزش و پرورش با هدف مشاوره و آموزش کودکان‌کار و بازمانده از تحصیل، بچه‌های بی‌سرپرست و بدسرپرست و خانواده‌های تحت عنوان آموزش خانواده و مهارت‌های زندگی راه‌اندازی شده است.»
«سید علیرضا فاطمیان پور» افزود: «تمامی مشاوره‌هایی که در این مرکز ارائه می‌شود، رایگان است و مؤلفه‌های ما برای مشاوره در بخش‌های آسیب‌های دوره کودکی و نوجوانی، فضاشناسی خانواده، مهارت‌های زندگی، مشاوره قبل از ازدواج، آسیب‌های ناشی از موادمخدر و راه‌های پیشگیری از آن و مشاوره بالینی و تربیتی است.» علاقه‌مندان برای استفاده از خدمات این مرکز می‌توانند به خیابان شوش، خیابان ادیب، چهارراه هرندی، مجموعه فرهنگی وهنری خواجوی کرمانی مراجعه کنند یا با شماره 55636655 تماس بگیرند.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code