منطقه 12

آیه آیه تا ملاقات با خدا

نویسنده: فاطمه ملایری
چهاردهم خرداد سال 1371 بود که تشکیل یک کلاس آموزش حفظ قرآن در محله خراسان بنای یک نهضت بزرگ قرآنی را در کشور گذاشت. مجموعه‌ای که این روزها اسم و آوازه‌ای بلند دارد...
1396/03/27
  چهاردهم خرداد سال 1371 بود که تشکیل یک کلاس آموزش حفظ قرآن در محله خراسان بنای یک نهضت بزرگ قرآنی را در کشور گذاشت. مجموعه‌ای که این روزها اسم و آوازه‌ای بلند دارد. این مؤسسه قرآنی که در خیابان خراسان ریشه دواند امروز در 24 استان کشور 150 شعبه فعال دارد. بیست و پنجمین سالگرد فعالیت این مؤسسه قرآنی بهانه‌ای شد برای نشستن پای حرف‌های مسئولان و فعالان این مرکز. مؤسسه‌ای که فعالیت‌های عام‌المنفعه، مردمی و غیرانتفاعی‌اش زمینه جذب جمعیت قابل توجهی از جوانان و نوجوانان را به سمت و سوی قرآن فراهم کرده است.

    طرحی با مشارکت 40 نوجوان
قصه از یک محفل قرآنی ساده در محله قدیمی خراسان با مشارکت 40 نفر از بچه‌محل‌ها شروع شد. «سید محمود چاوشی» مدیرعامل مؤسسه کشوری مهد قرآن با مرور تاریخچه این مؤسسه می‌گوید: «25 سال پیش در خیابان خراسان جلسات هفتگی با نام هیئت 14 معصوم(ع) فعال بود که با حضور حجت‌الاسلام مصطفی فومنی حائری اداره می‌شد. ایشان 14 خرداد سال 1371 تصمیم گرفتند برای نوجوانان و جوانانی که به این هیئت رفت‌وآمد دارند یک محفل قرآنی تشکیل دهند. برای این کار با تهیه نوار تلاوت استاد شهریار پرهیزکار برای 40 نفر از نوجوانان محله، آموزش تلاوت صحیح قرآن به این بچه‌ها آغاز شد. بعد از مدتی ایشان وقتی از پیگیری مجدانه بچه‌ها در فراگیری این آموزش‌ها خیالشان راحت و متوجه شد بچه‌ها در کنار آموزش شیوه درست خواندن به حفظ این آیات هم پرداخته‌اند تصمیم گرفت کلاس آموزش قرائت را به کلاس حفظ قرآن تبدیل کند.» کلاس‌های حفظ که جان می‌گیرد بانوان محله هم درخواست می‌کنند که از این کلاس‌ها بهره‌مند شوند: «این درخواست بانوان محله هم با موافقت حجت‌الاسلام فومنی همراه شد. ضمن اینکه ایشان کوشیدند با دعوت از استاد شهریار پرهیزکار در کلاس‌ها زمینه آموزش بهتر قرآن‌آموزان فراهم شود.» آموزش‌های این کلاس‌ها البته بدون تشویق نبود و حجت‌الاسلام فومنی با اجرای یک طرح نو هر روز بر تعداد قرآن‌آموزان این کلاس می‌افزود: «ایشان قرار گذاشتند هرکسی 30 آیه از آیات قرآن را حفظ کند یک دستگاه واکمن هدیه بگیرد. جایزه‌ای که انگیزه خوبی برای رقابت نوجوانان و جوانان محله برای حفظ آیات شد.» کم‌کم آوازه این طرح در سراسر کشور پیچید و درخواست اجرای آن در دیگرنقاط تهران و استان‌ها به هیئت رسید تا آنجا که ابتدا این طرح به شهرهای فارس و اصفهان و قم رفت و بعد از آنجا به دیگر استان‌های کشور تسری یافت؛ آن هم با همان شیوه تشویق.

    تربیت بیش از 3 هزار حافظ قرآن در کشور
ربع قرن از فعالیت این مؤسسه قرآنی در کشور می‌گذرد. مؤسسه‌ای که امروز 150 شعبه در 24 استان کشور دارد. چاوشی با بیان این جملات حرف‌هایش را ادامه می‌دهد: «سال 1375 کارشناسان مجموعه به این نتیجه رسیدند که حفظ قرآن به تنهایی کفایت نمی‌کند. بنابراین برنامه‌ریزی برای فهم قرآن در بین قرآن‌آموزان آغاز شد. که این کار زمینه تألیف 9 جلد کتاب آموزش در حوزه مفاهیم قرآنی را در مجموعه فراهم کرد.» در سایه این آموزش‌ها امروز بالغ بر 3 هزار حافظ قرآن کریم زیر نظر 3 هزار نفر از مربیان فعال در سراسر کشور تربیت شده‌اند. چاوشی تعداد قرآن‌آموزانی را که از ابتدا در این مؤسسه در رشته‌های مختلف آموزش دیده‌اند بالغ بر 500 هزار نفر عنوان می‌کند و می‌گوید: «شاید روزی که حجت‌الاسلام فومنی تصمیم به راه‌اندازی این کانون قرآنی برای بچه‌های خیابان خراسان گرفتند فکر نمی‌کردند روزی ریشه این شجره طیبه در تمام کشور گسترده شود. حرکت بزرگ قرآنی که امروز نیازمند همه جانبه خیّران قرآنی برای توسعه و گسترش فعالیت‌های خود است. چون این مؤسسه قرآنی یک مؤسسه قرآنی مردمی و غیرانتفاعی است که فارغ از بودجه‌های دولتی به فعالیت‌های قرآنی خود در سراسر کشور ادامه می‌دهد.»

    معلم شهید، مبلغ بزرگ مؤسسه قرآنی
وقتی این محفل قرآنی محلی شکل می‌گیرد بر و بچه‌های قد و نیم‌قد محله تلاش زیادی در معرفی آن به اهالی محله می‌کنند. بچه‌هایی که تعدادشان 40 نفر بود و هرکدام می‌کوشیدند با معرفی این مجموعه به اهالی زمینه حضور افراد را به مجموعه فراهم کنند. «رحمت‌الله ‌سلمان ماهینی» مدیر روابط‌عمومی مؤسسه کشوری مهد قرآن کریم با بیان این مطلب می‌گوید: «یکی از فعال‌ترین مبلغان این مؤسسه قرآنی شهید محمد اسداللهی بود. شهید مدافع حرمی که این روزها جایش در محله ما خالی است. ایشان جزو نخستین حافظان این مجموعه قرآنی بودند. کسی که با حرکت جهادی خود در معرفی طرح نوین قرآنی هیئت 14 معصوم(ع) به جوانان و نوجوانان محله و ایجاد رقابت بین آنها به رونق این کلاس‌ها کمک بسیاری کرد.» او می‌گوید: «مؤسسه مهد قرآن با فعالیت در محله خراسان باعث شد تا تربیت قرآنی در بین اهالی این محله و نسل جوان آن حاکم شود و به جرئت می‌توان گفت بخش قابل توجهی از نسل جوان این محله و منطقه جزو بچه‌های قرآنی و حافظان قرآن هستند.»

    انس نونهالان با قرآن در مهد شکوفه‌ها
یکی از بخش‌های فعال در مؤسسه کشوری مهد قرآن کریم مهد شکوفه‌های آن است. مجموعه‌ای که آموزش‌های قرآنی را به کودکان 3 تا 6 ساله ارائه می‌کند. «زینب کریمی» مدیر مهد شکوفه‌ها می‌گوید: «مهد شکوفه‌ها با تعریف فعالیت‌های آموزشی خود با رویکرد قرآنی می‌کوشد زمینه انس بچه‌ها در سن کودکی با قرآن را فراهم کند.» آموزش‌های قرآنی این مجموعه به بچه‌ها غیرمستقیم و به زبان بازی و قصه است: «در مهد قرآن سعی شده محیطی شاد و مفرح برای بچه‌ها فراهم شود. در ضمن مربیان حرفه‌ای می‌کوشند با بهره‌گیری از علم قصه‌گویی و بازی با زبان کودکانه بچه‌های 3 تا 6 ساله را به سمت و سوی قرآن تشویق کنند.» بچه‌های 6 ساله شرکت‌کننده در این کلاس‌های آموزشی با فراگیری آموزش‌های کتاب ستاره‌ها که در 4 جلد تهیه شده در مسیر اهداف تعریف شده مجموعه که همان انس بچه‌ها با قرآن است قدم برمی‌دارند. مهد شکوفه‌های قرآن کریم از سال 1373 فعالیت خود را شروع کرده و در سال تحصیلی 1395‌ـ 1396 بالغ بر 100 نفر از بچه‌های 3 تا 6 ساله را از آموزش‌های خود بهره‌مند کرده است.

    جایگاه خوب مؤسسه در کشور
«محسن خیری» جوان 28 ساله‌ای است که این روزها مسئولیت حوزه استان‌های مؤسسه مهدقرآن کشوری را عهده‌دار است. او که از حافظان و قاریان برجسته کشوری است 2سالی می‌شود با این مجموعه کشوری قرآنی همکاری دارد. او می‌گوید: «هدف اصلی این مجموعه حفظ قرآن کریم با تسلط بر مفاهیم و معانی قرآنی است؛ شیوه‌ای که باعث می‌شود حافظ قرآن علاوه بر حفظ قرآن به مفاهیم آن نیز مسلط شود.» خیری می‌گوید که مؤسسه کشوری مهد قرآن که امروز در 24 استان نمایندگی دارد فعالیت‌هایش در برخی از استان‌ها از جمله یزد چشمگیرتر است: «سالانه تعداد قابل توجهی از حافظان قرآن کریم در یزد موفق به سپری کردن مراحل کامل حفظ می‌شوند.»

اهالی چه می‌گویند؟
از 3 سالگی شاگرد این مؤسسه بودم

«فاطمه شمشیری» یکی از حافظان تربیت شده این مکتب قرآنی است. کسی که از 3 سالگی فعالیت‌های قرآنی را آغاز کرده است: «3 ساله بودم که خانواده‌ام با فعالیت‌های قرآنی این مجموعه در خیابان خراسان آشنا شدند و نام مرا در مهد قرآن آن نوشتند. در 7 سالگی موفق شدم کل قرآن را حفظ کنم.» او به ویژگی‌های شاخص این مؤسسه قرآنی در آموزش قرآن‌آموزان اشاره می‌کند: «یکی از ویژگی‌های این مؤسسه توجه به ‌ترتیل در حفظ قرآن است و قرآن‌آموزان می‌توانند با تکیه بر این شیوه هم در قرائت و‌ترتیل و هم در حفظ موفق باشند. تکرار آیات از طریق شنیدن‌ترتیل قاریان مشهور در طول دوره حفظ به ما خیلی کمک کرد.» او خاطره جایزه گرفتن واکمن به‌عنوان تشویق را فراموش نمی‌کند: «سال 1375 بود که واکمن هدیه گرفتم. آن زمان واکمن وسیله ارزشمندی بود. به‌خصوص برای ما که باید کاست قاریان قرآن را برای حفظ گوش می‌دادیم و واکمن این کمک را می‌کرد که در هر زمان و هر مکان به تمریناتمان ادامه دهیم. خاطره شیرین این واکمن را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم. خیلی از بچه‌ها آن زمان برای گرفتن همین واکمن علاقه‌مند به حفظ قرآن کریم و در این راه ماندگار شدند.»

مؤسسه مهد قرآن ضامن سلامت محله است
«یوسف ابراهیمی» یکی از اهالی خیابان خراسان از روزهای نخست تشکیل این مؤسسه در محله در آن حضور داشته است: «کسی باورش نمی‌شد یک محفل قرآنی کوچک که اعضایش چند بچه قد و نیم بودند روزی در سطح کشوری مطرح باشد. فعالیت این مرکز در محله باعث شده است بیشتر جوان‌های محله به فعالیت‌های آن جذب شوند. بچه‌های 3 تا 6 ساله هم که بی‌برو برگرد همگی در دوره‌های آموزشی این مجموعه شرکت می‌کنند. من هم 2بچه خردسالم را در این دوره‌ها ثبت‌نام کرده‌ام و خیلی از آموزش‌های آن راضی هستم. چون آموزش‌های ارائه شده، علمی و با زبان کودکانه است؛ طوری که بچه‌های من برای رفتن سر کلاس ساعت‌شماری می‌کنند. به اعتقاد این شهروند هم‌محله‌ای فعالیت مهد قرآن در محله باعث شده امنیت خیلی بهتر از گذشته در محله برقرار شود و این مؤسسه را ضامن سلامتی محله می‌داند.

آموزش برای همه
«کبری محمدی» بانوی 50 ساله‌ای است که از کلاس‌های قرآنی کانون 14 معصوم(ع) مؤسسه کشوری مهدقرآن بهره‌مند می‌شود: «سال‌های زیادی است که در دوره‌های آموزشی این مؤسسه شرکت می‌کنم و خوشحالم با اینکه سواد ندارم می‌توانم قرآن بخوانم و معنای آن را درک کنم.» او می‌گوید: «در کانون 14 معصوم(ع) این مؤسسه همه مربیان حرفه‌ای و کاربلد هستند و می‌کوشند در سایه علم و دانش خود به خوبی شرکت‌کنندگان را آموزش دهند. خوبی این مؤسسه آن است که کلاس‌های آموزشی‌اش محدودیت سنی ندارد و همه می‌توانند در هر سنی از آنها بهره‌مند شوند.»
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code