منطقه 12

با افتخار می‌گوییم ساخت ایران

نویسنده: زهرا موسوی
«محمدرضا داورپناه» و «احمدعلی سربندی فراهانی» دوستان قدیمی هستند و سال‌هاست با هم در کسب و کارشان شراکت دارند. قصه از کارآموزی در کارگاه کوچک تولیدی کفش شروع شد و بعدها به دایر کردن یک تولیدی برای خودشان کشیده شد...
1396/09/11
 «محمدرضا داورپناه» و «احمدعلی سربندی فراهانی» دوستان قدیمی هستند و سال‌هاست با هم در کسب و کارشان شراکت دارند. قصه از کارآموزی در کارگاه کوچک تولیدی کفش شروع شد و بعدها به دایر کردن یک تولیدی برای خودشان کشیده شد. دو دوست قدیمی تا واردات چرم مصنوعی و شروع یک رونق اقتصادی در زندگی خود فاصله چندانی نداشتند که یک تصمیم همه چیز را عوض کرد: «واردات کار بی‌دردسری بود. درآمد خیلی خوبی هم داشتیم. اما همیشه این عذاب وجدان همراه ما بود که می‌توانستیم با ایجاد اشتغال، آدم‌های بیشتری را در این سود شریک کنیم.» تندیس‌های برند برتر در سال 1394 و کارآفرین نمونه سال 1384 از میان تندیس‌ها و جوایز بی‌شماری که در دفتر کارشان چیده‌اند بیشتر به چشم می‌آید. کارآفرینان نمونه حالا تقریباً 95‌درصد از زیره و رویه کفش‌های ایران را تولید می‌کنند. سراغشان را از مغازه قدیمی‌شان در باغ سپهسالار می‌گیریم؛ خیابانی که همه کاسبان آن سربندی و داورپناه را که از قدیمی‌های این کوچه هستند به خوبی می‌شناسند.

فکرش را نمی‌کردیم
«از سال 1349 کار در یک تولیدی کفش را شروع کردم. بعد از سربازی در سال 1358 بود که تولیدی کوچک خودمان را در ظهیرالاسلام راه انداختیم. درست طبقه بالای بانک بازرگانی بود. آن زمان کم‌کم کار بازرگانی را هم شروع کردیم.» سربندی فراهانی متولد سال 1338 و از نوجوانی در بازار کفش ظهیرالاسلام و بعد سپهسالار مشغول به کار است: «آن زمان سرمان به کار خودمان بود و خیلی به امروز فکر نمی‌کردیم. شاید هر کسی در تصور خود روزی را می‌بیند که کار و کاسبی‌اش را توسعه داده است اما راستش من خیلی تصور نمی‌کردم که روزی بتوانیم در داخل نیاز زیره و رویه تمام تولیدی‌های کفش را تأمین کنیم.» چشمش به کفش یکی از رهگذران خیابان سپهسالار می‌افتد و می‌گوید: «زیره کفشی که پای این فرد بود تولید ماست.» مثل زیره خیلی از کفش‌های دیگری که هر روز پای یکی از رهگذران و مردم دیده می‌شود.

جاده پر پیچ و خم خودکفایی
سربندی فراهانی به کفشی در مغازه اشاره می‌کند و می‌گوید: «ما در ایران بهترین چرم‌ها را داریم اما هنوز تولیدکننده‌ها نمی‌توانند صفر تا صد تولید کفش و کیف چرم را انجام دهند. چون دانش و تکنولوژی لازم برای فراوری چرم را نداریم. در مورد زیره و رویه کفش هم همین‌طور بود. پیش از اینکه ما کار را شروع کنیم تقریباً تمام زیره و رویه کفش برای تولیدی‌ها وارد می‌شد.» او از تصمیم بزرگی که همراه دوست و شریکش گرفتند می‌گوید: «آن زمان بیشتر کار ما روی واردات بود. درآمد خوبی هم داشتیم. اما این کار ما را راضی نمی‌کرد. تصمیم گرفتیم خودمان تولید را شروع کنیم. کار سختی بود. چون برای این کار نیاز به دستگاه‌ها و تکنولوژی داشتیم. آن سال‌ها کشورهای خارجی فقط محصولات خود را به ما می‌دادند و دانش محصول را نمی‌فروختند. با زحمت زیاد دستگاه‌های لازم را خریدیم و کار را شروع کردیم.»

اشتغالزایی برای 400 نفر
سال 1376 چراغ کارخانه روشن شد. حالا بیش از 400 نفر مستقیم در نخستین کارخانه تولیدکننده زیره و رویه کفش مشغول به کار هستند. داورپناه می‌گوید: «علاوه بر افرادی که مستقیم با ما کار می‌کنند زیره و رویه‌های تولید شده در اختیار تولیدی‌های کفش قرار می‌گیرد و خوراک آنها برای تولید را هم تأمین می‌کند.» او از دوستی 20 ساله‌اش با کارمندان و کارگران تولیدی می‌گوید: «وقتی در تولیدی راه می‌رویم حال کارگران را می‌پرسیم و با آنها رابطه خوبی داریم. این وابستگی و علاقه باعث شد در طول سال‌های تحریم و رکود اقتصادی، ما هیچ تعدیلی در نیروهای‌کاری نداشته باشیم. به دلیل تنوع کار و نیاز به تخصص‌های مختلف در این مجموعه از افرادی با مدرک دکترا تا کارگران اجرایی برای کار با دستگاه‌ها به کار مشغول هستند. خوشحالیم که امروز تقریباً تمام نیاز تولیدی‌های کشور به زیره و رویه کفش در داخل تولید می‌شود. هرچند برای استفاده از مواد خام این تولیدی‌ها همچنان به واردات 50‌درصدی مواد اولیه نیاز است.»

هوای کارگران را دارند
زیره‌ها و رویه‌های کفش دورتادور مغازه روی طاقچه‌ها و پشت ویترین چیده شده‌اند. مشتری‌های این مغازه نه برای خرید کفش بلکه برای خرید مواد اولیه تولید کفش به باغ سپهسالار آمده‌اند. «علی قاسمی» از قدیمی‌ترین افرادی است که اینجا کار می‌کند. او می‌گوید: «سال‌های اول فقط چند مدل زیره و رویه کفش در اینجا تولید می‌شد و تنوع زیادی نداشت. در کل این مغازه فقط 4 مدل زیره داشتیم. با این حال تولیدی‌ها استقبال خوبی از این محصول کردند. چون قیمت تمام شده را برایشان کمتر می‌کرد. الان صدها نوع زیره و رویه کفش فقط در این تولیدی طراحی و تولید می‌شود. تنوع کار خیلی بالاتر رفته است تا سلیقه و نیاز مشتری تأمین شود.» «سعید مقدم» از کارگران قدیمی این کارگاه می‌گوید: «آقای داورپناه و حاج‌آقا سربندی از کارگرهایشان حمایت می‌کنند و هوایشان را دارند. سال‌های اول که اینجا کار می‌کردیم فکرش را هم نمی‌کردیم که امروز صنعت کفش را تا این حد تحت تأثیر قرار بدهیم.» کارگران از خیریه‌ صنف کفاشان کفش دست‌دوز می‌گویند که به همت داورپناه و سربندی و خیّران دیگر مشکلات و معضلات مالی افراد صنف را برطرف می‌کند و از تأمین دارو و هزینه درمان تا تأمین مسکن و جهیزیه و تحصیل خانواده‌های مشغول در صنف کفش دست‌دوز را تأمین می‌کنند.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code