منطقه 12

بدرقه‌ای برای فقیه مداحان

نویسنده: معصومه اصغری / دبیر
خبر كوتاه بود؛ حاج علی آهی درگذشت! مداح پیشكسوتی كه بی‌اغراق آخرین بازمانده نسل سنت‌پیشگان این هنر آیینی به حساب می‌آمد و بسیاری از مداحان بنام امروزی بركشیده آموزه‌هایش بودند.
1394/01/20
نوشتن از همه ابعاد زندگی او در بضاعت این قلم نمی‌گنجد. شیوه مردمداری، فرزندپروری، تدریس و مداحی او زبانزد اطرافیانش بود. حاج علی آهی را فقیه مداحان می‌شناختند چراكه ایشان از بسیاری مراجع معاصر اجازه راهگشایی در مسائل فقهی و احكامی مراجعانش را داشت. سال‌های اداره مدرسه آیت‌الله مجتهدی و شاگردی افرادی مانند آیت‌الله میلانی بصیرتی به او بخشیده بود كه به مدد آن، نفوذ كلام زیادی میان همتایانش داشت. حاج علی آهی بیش از آنكه مداح باشد معلم بود. هر نكته‌ای كه جایز می‌دانست در لحظه و بدون فوت وقت به اطرافیانش گوشزد می‌كرد و در این احوال می‌گفت: «اینها را منت گذاشته‌اند به ما گفته‌اند؛ ما هم امانتداریم و باید به شما بگوییم.»
همه می‌گویند غمخوار مداحان بود. می‌گفت این مداحان رسالت دارند. ذهنشان باید خالی از مال دنیا باشد. باید به مجلس عزا شور و حال عاشورایی بدهند. برای همین پیگیر راه‌اندازی خانه مداحان شد و چند سال آخر عمر با همه كسالتی كه داشت مدیریت آن را بر‌عهده گرفت.
در این مدت خواسته‌های مداحان و آموزش نسل جدید در این مركز مطالبه و انجام شد و بركات زیادی برای این جامعه نوپا كه اعضای خانه مداحان نامیده می‌شدند به همراه داشت.
حاج علی آهی درگذشت اما خاطره تلاش‌های بی‌وقفه‌اش در مسیر ارتقای مداحی اصیل و جامعه مداحان از خاطره‌ها نمی‌رود. اهالی متدین محله‌های قدیمی منطقه ما بدرقه باشكوهی برای او ‌ترتیب دادند. بدرقه‌ای كه لایقش بود و او را از آنچه كه بود جاودان‌تر كرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code