منطقه 12

تهرانی‌ها سنگ تمام گذاشتند

نویسنده: پارسا پیرمحمدی
موج دوم در راه است؛ در راه کرمانشاه. پویش مردمی «دوباره زندگی» برای دومین بار گردهمایی بزرگی در سرچشمه برپا کرد برای کمک به مردم زلزله‌زده کرمانشاه. بیش از 3 هفته از ارسال نخستین محموله‌های کمکی شهروندان تهرانی از سرچشمه به مناطق زلزله‌زده می‌گذرد...
1396/09/11
 موج دوم در راه است؛ در راه کرمانشاه. پویش مردمی «دوباره زندگی» برای دومین بار گردهمایی بزرگی در سرچشمه برپا کرد برای کمک به مردم زلزله‌زده کرمانشاه. بیش از 3 هفته از ارسال نخستین محموله‌های کمکی شهروندان تهرانی از سرچشمه به مناطق زلزله‌زده می‌گذرد. «مهدی خداجویان» مسئول برگزاری این پویش می‌گوید: «از ارسال نخستین کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده روند ارسال کمک‌ها قطع نشده است و همچنان ادامه دارد. در هر نوبت، ارسال بیش از 3کامیون مواد غذایی، خوراکی، پوشاک، چادر و لوازم گرمایشی و... را داشتیم.» سوله بزرگ مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه پر است از پتو، لباس، بخاری و وسایل اهدایی مردم به زلزله‌زده‌های کرمانشاه تا برسد به دست مردمی که قرار است زندگی را دوباره از سر بگیرند.

اندک اندک جمع مستان می‌رسد
سالن کم‌کم شلوغ می‌شود. اغلب اهالی محله سرچشمه هستند که برای تماشای زنده برنامه «موج دوم» به سالن چندمنظوره مرکز فرهنگی شهدای سرچشمه آمده‌اند؛ شهروندانی که چند هفته‌ای است در همین سالن دست از کمک برنداشته و هرچه در توان داشته‌اند برای همدردی با زلزله‌زده‌ها وسط گذاشته‌اند. «بردیا حمزه‌پورزاده» 9 ساله در میان سالن از سویی به سوی دیگر می‌رود و منتظر رسیدن کامیون‌هاست. او می‌گوید: «خانه ما در کوچه نظامیه است و یک کوچه با اینجا فاصله دارد. امروز از صبح برای کمک و بسته‌بندی این وسایل همراه پدرم به اینجا آمده‌ایم. الان هم منتظر هستیم تا کامیون‌ها از راه برسند و وسایل را بار کامیون کنیم.» می‌گوید: «از همان روز اول که تبلیغ کردند برای کمک به اینجا آمدیم.» بیش از هر چیز فکر و ذکرش پیش بچه‌های همسن و سال خودش است: «بچه‌های کرمانشاه هم لباس و خوراکی احتیاج دارند؛ هم کتاب و دفتر و وسایل مدرسه.» به فکر فرو می‌رود و می‌گوید: «حتی به مدرسه هم احتیاج دارند. چون مدرسه‌شان خراب شده است.»

زنجیره کمک
درهای بزرگ سالن باز می‌شود و کامیون‌ها از راه می‌رسند. «زهره کریمی روزبهانی» فرهنگی ساکن چهارراه گلوبندک که برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی پشت میزی نشسته است می‌گوید: «کمک‌های مردم خیلی زیاد بود. دورتادور این سالن پر است از وسایل. فکر می‌کنم 4تریلی وسیله امشب راهی کرمانشاه شود.» مهدی خداجویان مسئول برگزاری برنامه موج دوم در مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه می‌گوید: «در این زنجیره ما فقط وسیله‌ای هستیم برای رساندن کمک‌ها به هموطنانمان. برنامه موج دوم کمک‌ها را در 3بخش مدیریت می‌کند؛ کمک‌های نقدی، غیرنقدی و کمک به حضور افراد متخصص در زمینه‌های مختلف. ما اینجا هم برای حضور افراد متخصص در زمینه‌های مختلف به کرمانشاه، برنامه‌ریزی و از علاقه‌مندان ثبت‌نام می‌کنیم. از طرف دیگر کمک‌های غیرنقدی شهروندان را دریافت و آنها را دسته‌بندی می‌کنیم. همچنین برای برطرف کردن برخی از مشکلات مثل ساخت مدرسه، ایجاد فضاهای اسکان موقت و دائم برای هموطنان زلزله‌زده و... کمک‌های نقدی شهروندان را دریافت می‌کنیم.» هدایت و سمت و سو دادن به نوع کمک‌های مردمی هم از دیگر کارهایی است که در ستاد پویش مردمی موج دوم انجام می‌شود: «در هر بازه زمانی نوع کمک به مناطق زلزله‌زده با قبل کمی متفاوت می‌شود. مثلاً بعد از یک هفته، ارسال غذاهای کنسروی دیگر جای خود را به اقلام غذایی خشک مثل برنج و رب و روغن می‌دهد. یکی از کارهایی که ما انجام می‌دهیم شناسایی این نیازها و اعلام به مردم است. مردم هم انصافاً سنگ تمام گذاشته‌اند و خودتان می‌بینید که حجم کمک‌هایی که به دست ما رسیده بسیار زیاد است.»

آقای دوربینی: این بار برای کمک آمده‌ام
کامیون‌ها با سلام و صلوات و با بدرقه مردم راهی کرمانشاه می‌شوند. هنرمندان و ورزشکاران و چهره‌های آشنای سینما و تلویزیون هم آمده‌اند تا سلام و همدلی‌شان را به مردم کرمانشاه برسد. «حسین نمازی» یا همان آقای دوربینی از نخستین نفراتی است که وارد سالن می‌شود. او می‌گوید: «وقتی تبلیغات برای جمع‌آوری کمک به مردم کرمانشاه را دیدم دوست داشتم بیایم و کمک مردم را ببینم. هرچند که خودم چندان کمکی نمی‌توانم انجام دهم.» او پتوهایی را که همراه خود آورده است به مسئول جمع‌آوری کمک‌ها می‌دهد. «محمودرضا قدیریان» هنرمند سینما و تلویزیون، مجری این برنامه است که قبل از شروع برنامه فیلم کوتاهی از سالن را در صفحه مجازی شخصی‌اش قرار می‌دهد و در انتها نشانی مرکز فرهنگی شهدای سرچشمه را اعلام و از مردم برای حضور در این جمع دعوت می‌کند. او می‌گوید: «کمک به همنوع و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی مثل کمک به مردم زلزله‌زده نشان از سلامت جامعه دارد. اینجا هر وسیله‌ای که فکرش را کنید برای ساختن دوباره زندگی عزیزانمان در کرمانشاه فراهم شده است. امیدوارم کرمانشاه را در روزها و هفته‌ها و ماه‌های بعد فراموش نکنیم.»

اندوه خود را تسکین می‌دهیم
«شهرام شکیبا» دیگر مجری برنامه زنده‌ای است که همزمان با ارسال کمک‌های مردمی از سرچشمه به کرمانشاه می‌رود. او قبل از شروع برنامه می‌گوید: «مردم اینجا آمده‌اند تا کمک‌های مادی و معنوی خود را راهی کرمانشاه کنند. مردم داغدیده و زلزله‌زده کرمانشاه همانقدر که به مواد غذایی و پوشاک و اسکان نیاز دارند به همدردی و دلگرمی هم نیاز دارند تا بتوانند این حادثه را پشت سر بگذارند. در این مدت در شبکه‌های اجتماعی و خبرها و به چشم دیده‌ایم که مردم چه نقش پررنگی در کمک به این عزیزان داشته‌اند و مایه دلگرمی آنها بودند.»
«محمد انصاری» بازیکن سرشناس باشگاه پرسپولیس هم پیراهن ورزشی خود را به نفع زلزله‌زده‌های کرمانشاه به مزایده می‌گذارد. او که برای بدرقه کمک‌های مردمی کرمانشاه به سرچشمه آمده است می‌گوید: «اهدای پیراهن، مدال و کارهایی از این دست‌ از دست چهره‌های ورزشی برمی‌آید. من هم این کار را برای تسکین گوشه‌ای از اندوه خودم و همدردی و همدلی با زلزله‌زدگان انجام می‌دهم.» موج دوم کمک‌های مردمی هم به سمت کرمانشاه روانه می‌شود. درهای مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه برای دریافت دوباره کمک‌های مردمی و روانه کردن موج سوم کمک‌ها باز است.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code