منطقه 12

زیر سقف مهر و همراهی

نویسنده: ناهید اخوان شمس
در یک جامعه به چه عناصری نیاز داریم تا آن جامعه را خوشبخت و همدل بنامیم؟ بی‌ تردید در جامعه‌ای که افراد به فکر همدیگر هستند و همسایه و دوستان خود را هنگام مشکلات و سختی‌ها از یاد نمی‌برند و به دنبال راهی برای کمک هستند می‌توان جامعه پویا و سالم نامید. چون در این جامعه است که افراد به رشد و تعالی می‌رسند...
1395/10/18
 در یک جامعه به چه عناصری نیاز داریم تا آن جامعه را خوشبخت و همدل بنامیم؟ بی‌ تردید در جامعه‌ای که افراد به فکر همدیگر هستند و همسایه و دوستان خود را هنگام مشکلات و سختی‌ها از یاد نمی‌برند و به دنبال راهی برای کمک هستند می‌توان جامعه پویا و سالم نامید. چون در این جامعه است که افراد به رشد و تعالی می‌رسند. مثل خیّران و اهالی محله تختی که به فکر بانوی نیازمند محله‌شان بودند و با تأمین یک خانه برای او و دختر جوانش راه خیر را به هم‌محله‌‌ای‌ها نشان دادند. وقتی با این مادر و دختر همکلام می‌شویم دختر که طعم تلخ نداری و دشواری را چشیده دستانش را به نشانه شکر بالا می‌برد و می‌گوید: «گویا چرخ روزگار دارد به نفع ما می‌چرخد.»

خانه‌ای که این مادر و دختر در آن زندگی می‌کردند جایی شبیه‌سازی شده به‌عنوان خانه در یکی از اتاق‌های کناری سوله ورزشی یاس سفید بود. از سال 1377 تاکنون. مادر خیلی خوب زمان را به خاطر دارد: «یک هفته به عید 1378 مانده بود که همراه همسر و دخترم برای زندگی به اینجا آمدیم.»
 در آبی رنگ را که باز می‌کنیم یک راهروی کوچک هست و بعد از آن جایی که حکم آشپزخانه را تا پیش از این داشت. بعد یک اتاق و سرویس‌های بهداشتی. موکت‌های رنگ و رورفته هنوز پهن است. کانال‌های کولر به بیرون خانه و محوطه بیرونی راه دارند بی‌آنکه کولری در انتهای آن باشد که هنگام تابستان خانه را خنک کند. تابلوی عکس دختر خانواده هم که حالا خانمی شده هنوز روی دیوار است. مادر تابلو را برمی‌دارد تا به خانه نو ببرد و در بهترین نقطه خانه‌اش بار دیگر بر دیوار بکوبد. مادر خاطره روزها و سال‌های گذشته را که‌گویی با دیدن دوباره در و دیوار این خانه در ذهنش رژه می‌رود بر زبان می‌آورد: «سال 1385 همسرم که اینجا کار می‌کرد اخراج شد. من هم با توجه به شرایط نمی‌توانستم سر کار بروم. محوطه ورزشگاه و زمین‌های این اطراف بزرگ است.» مادر نمی‌گوید: «وهم برانگیز» اما همین‌طور است آن هم برای 2خانم که امنیت برایشان از نان شب هم واجب‌تر است. مادر می‌گوید: «با توجه به وضع اینجا حتی وقتی به نانوایی می‌رفتم در خانه را روی دخترم قفل می‌کردم. تا اینکه نامه‌ای را به معتمدان محله دادم و از آنان درخواست کردم که به من کمک کنند. آنان هم از هیچ کمکی دریغ نکردند. تا اینکه برای ما خانه گرفتند.»

یک احساس ویژه
مادر که تابلو را در آغوش گرفته جابه‌جا می‌شود تا بهترین واژه‌ها را برای توصیف خوشحالی و حال خوبش پیدا کند: «من حاضر بودم مبلغی را به من کمک کنند تا بتوانم خانه‌ای را اجاره کنم. قبل از عاشورا بود. وقتی خیّر محله‌مان گفت که می‌خواهد برایم خانه بخرد نزدیک بود از شوق و ذوق به زمین بیفتم. حالم دگرگون شد. چنان حالی داشتم که در همه عمرم تجربه نکرده بودم. به خدا می‌گفتم: واقعاً می‌شود بعد از 18 سال از دربه دری و بی‌خانمانی نجات پیدا کنم؟» اما به راستی روزگار چرخیده بود و زندگی به روزهای خوش رسیده بود و او و دخترش صاحب خانه شدند. اشک در چشمانش حلقه زده است. سرش را می‌چرخاند تا بغضش فروکش کند. با شوق می‌گوید: «دعا می‌کنم که خیّر محله‌مان همیشه سلامت باشد. ایشان حتی از کربلا برای ما چادر نماز و سجاده و مهر آوردند که هر وقت بر این سجاده نماز می‌خوانم برایش دعا می‌کنم که خدا به او عزت بدهد.» از آرزویش هم می‌گوید: «آرزویم خوشبختی تنها دخترم است. قرار بود مهر ماه به دانشگاه برود اما پول شهریه‌اش را نداشتم. امیدوارم برای ترم بهمن بتواند به دانشگاه برود.»
این مادر تا 3سال پیش کار نظافت را در مراکز مختلف انجام می‌داد اما از زمانی که دچار آرتروز و سیاتیک شده است نمی‌تواند کار سنگین انجام دهد. می‌گوید: «الان نیاز به کاری دارم که بتوانم هزینه‌های زندگی را خودم تأمین کنم و بار دوش دیگران نباشم.»

جایی برای مادر و دختر
به خانه جدید که می‌رسیم مادر میخی را برمی‌دارد و به دیوار می‌کوبد و تابلو عکس دخترش را که محکم در آغوش گرفته است روی آن می‌گذارد. وسایل ناچیز سال‌ها زندگی‌اش هنوز در جای خود قرار نگرفته‌اند. چهره خانه هنوز مناسب زندگی نشده است. هنوز نیاز به وسایلی برای یک زندگی ساده هست. اما مادر و دختر راضی‌اند به آنچه حالا دارند و خوشحال هستند که از هفته گذشته تا همیشه سرشان را روی زمینی می‌گذارند که متعلق به خودشان است و از آن مهم‌تر امنیت دارند و نیاز نیست وقتی مادر برای خرید نان تا سر کوچه می‌رود در خانه را قفل کند.

مریم هاشمی، دبیر شورایاری محله تختی
امنیت خانواده تأمین شد

این خانواده حدود 18 سال در گود باغ چالی در مجموعه یاس سفید زندگی می‌کردند. این خانم به دلیل اعتیاد از همسرش جدا شده است. در این سال‌ها او و دخترش در شرایط نامساعدی از نظر امنیت زندگی کردند. اما خوشبختانه ما در محله، خیریه‌هایی داریم که برای کمک به افراد نیازمند از هیچ مساعدتی دریغ نمی‌کنند و حالا این مادر و دختر در فضایی مناسب و در امنیت زندگی می‌کنند.
خیّران و معتمدان محله با توجه به آشنایی از محله و شرایط این بانو تصمیم گرفتند که به او کمک کنند. پیگیری 2سال به طول انجامید اما به سرانجام عالی رسید.
البته این خانواده هنوز نیاز به حمایت و کمک دارند. چون وسایل و ملزومات خانه‌شان ابتدایی است و بخشی از وسایلشان در خانه قبلی از بین رفته است. در حال پیگیری هستیم که از طریق خیّران نیازهای این خانواده را رفع کنیم. از مسئولان شهرداری هم در این زمینه تقاضای مساعدت داریم.

حمیدرضا حسین‌خانی، عضو خیریه نورا
مسئولان هم بیایند

خیّران در محله ما کارهای زیادی انجام می‌دهند. خیریه‌های محبان زهرا(س) (نورا) و آل طاها و آل یاسین و چند خیریه دیگر در محله هست که تلاش می‌کنند به نیازمندان محله خدمات مناسب دهند. البته مسئولان باید حواسشان باشد که تعداد زیاد خیریه در محله از مسئولیت آنها نمی‌کاهد و آنان هم باید به سهم خود به فکر نیازمندان محله و حمایت از آنان باشند.
به کمک خیّر محله ما که عضو هیئت امنای چند خیریه است این مادر و دختر هم‌محله‌ای صاحب خانه و امنیت شدند. او امسال 3 خانه در منطقه ما برای نیازمندان تهیه کرده که این خانه یکی از آن 3 خانه است. خوشبختانه چهارشنبه هفته گذشته همه کارها، انجام و سند به این مادر و دختر تحویل داده شد.
محله ما بیش از 3 هزار پلاک و قریب به 18 هزار نفر جمعیت دارد. با توجه به بافت قومی و مذهبی و حضور کاسبان و بازاری‌های در محله می‌توان حرکت‌های خوب فرهنگی و مذهبی انجام داد. البته با توجه به تعداد نیازمندان محله، خیّران به تنهایی نمی‌توانند پاسخگوی همه باشند و نیاز به همت جمعی و مداخله مسئولان هست.

علی‌اصغر براتلو، عضو خیریه نورا
باید شأن و حرمت افراد حفظ شود

از آنجایی که من مدت‌ها پیگیر راهی برای رفع مشکل این مادر و دختر بودم یک روز این خانم به من زنگ زد و گفت: «آقای براتلو! جور شد.» من با خوشحالی گفتم: «چی؟ پول اجاره خانه جور شد؟» گفت: «نه! برای ما خانه خریدند.» من آن زمان از خوشحالی نمی‌دانستم چه بگویم. لذت بردم از این کار خیر و از نوع حرکت این خیر. من اصلاً انتظار نداشتم و فکر نمی‌کردم که کسی پیدا شود برای این مادر و دختر خانه بخرد. تمام سعی ما طی یک سال گذشته تأمین هزینه اجاره و رهن خانه بود. اما لطف خدا شامل حال ما شد و تلاش‌های ما به بهترین ثمر و نتیجه رسید.
این خیّر محله ما دوست ندارد نامی از او برده شود. چون فلسفه کار بسیاری از خیّران این است که کارهایشان مطرح نشود و رنگ ریا نگیرد. کارهای بسیار بزرگ توسط خیّران انجام می‌شود که با توجه به مسائل مختلف در جامعه مطرح نمی‌شود. مثلاً مدتی پیش یکی از دوستان تعریف می‌کرد خیّری عنوان کرده بود که چرا کارهای خیر در جمع بیان نمی‌شود. او در پاسخ گفته بود: «اینجا 60پرونده داریم که اگر شما همه ثروتت را هم بدهید که مبلغ بسیار بالایی است حتی یکی از این پرونده‌ها را هم به شما نشان نمی‌دهم.» این خیّر قانع و راضی شده بود و همان لحظه 200 میلیون تومان به همان خیریه کمک و حتی روی منبر به جمع اعلام کرده بود: «من تصور اشتباهی از نحوه کمک و اعلام آن به عموم جامعه داشتم. برداشتم از کار خیر اشتباه بود. نحوه کار این‌گونه مجموعه‌های خیریه درست است که نامی از خیّر و فردی که به او کمک شده نمی‌برند و آبرو و شأن فرد را حفظ می‌کنند.» این موضوعات باید کلی عنوان شود تا افراد به کار خیر تشویق شوند. نه اینکه با بیان جزئیات، شأن و حرمت خانواده نیازمند را زیر سؤال ببریم.

اکبر حسنلو ، عضو خیریه نورا
خیّران در میان معتمدان محله

من عضو هیئت امنای خیریه نورا هستم. ما در خیریه‌ها گاهی نیاز داریم از جمع خیریه بیرون بیاییم و وارد جمع‌هایی محله مثل شورایاری شویم و چتر حمایتی خیریه را در محله باز کنیم. چون خیلی از افراد با توجه به شأن و موقعیتشان نمی‌توانند یا نمی‌خواهند به خیریه برای کمک مراجعه کنند در حالی که به دفاتر محله و به‌خصوص شورایاری راحت‌تر مراجعه می‌کنند. به همین دلیل یکی از مراکزی که ما همیشه، رصد و سعی می‌کنیم از این طریق به نیازمندان کمک کنیم دفاتر شورایاری و ‌سراهای محله است. تشکر می‌کنم از ستاد شورایاری‌ها که امسال این امکان را فراهم کرد افرادی به‌عنوان معتمد و شورایار محله فعالیت کنند که عضو نهادهای مردمی محله‌ای هستند. با توجه به اینکه شورایاری نهادی است که مردم به آنها اعتماد و اطمینان دارند و مسائلشان را با آنان مطرح می‌کنند در این شرایط وقتی شورایار عضو خیریه است بهتر و با سرعت بیشتر می‌تواند به افراد نیازمند محله‌ها کمک شود. نتیجه این تصمیم مهم را می‌توانیم در رفع مشکل بانوی هم‌محله‌ای به بهترین شکل ببینیم.

 نیازها
  •  اثاثیه منزل
  •  کار برای مادر
  •  وسایل ضروری خانه
  •  تأمین شهریه دانشگاه دختر
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code