منطقه 12

شهری برای همه شهروندان

نویسنده: پیمان حسین محسنی‌ شهردار منطقه
روز 23 مهرماه به‌عنوان روز عصای سفید نامگذاری شده است؛ روز روشندلان. در این روز حقوقدانان توانستند قانونی را به‌عنوان قانون عصای سفید تصویب کنند...
1396/07/22
روز 23 مهرماه به‌عنوان روز عصای سفید نامگذاری شده است؛ روز روشندلان. در این روز حقوقدانان توانستند قانونی را به‌عنوان قانون عصای سفید تصویب کنند. در این قانون همه حقوق اجتماعی فرد نابینا به‌عنوان عضوی از یک جامعه متمدن انعکاس یافته است که‌4مورد این قانون‌ها را برایتان مطرح می‌کنم.
۱‌ـ نابینایان حق استفاده از کلیه امکانات رفاهی معمول در جامعه را دارند. آنان حق دارند از پیاده‌روها، خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و وسایل حمل‌ونقل همگانی، اماکن عمومی، مراکز تفریحی و مذهبی استفاده کنند. اگر بعضی اوقات محدودیتی برای استفاده از این تسهیلات و اماکن وجود داشته باشد باید فراگیر همه افراد جامعه باشد و اگر شخص یا سازمانی فقط برای نابینایان در استفاده از تسهیلات همگانی محدودیت ایجاد کند یا حقوق نابینایان عاقل و بالغ را نادیده بگیرد مجرم شناخته می‌شود.
۲‌ـ رانندگان وسایل نقلیه موظفند مراعات کامل نابینایان را که هنگام عبور و مرور از عصای سفید استفاده می‌کنند داشته باشند.
۳‌ـ دولت موﻇف است که نابینایان را به مشارکت در امور دولتی تشویق کند تا آنان به کار مشغول شوند.
۴‌ـ مسئوﻻن دولتی همه ساله باید روز ۱۵ اکتبر مصادف با 23 مهر ماه را به‌عنوان بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید به نحوی شایسته ارج نهند و از مردم بخواهند که رفتار معقوﻻنه‌ای با نابینایان داشته باشند و گام‌های صمیمانه و مؤثری برای آنان بردارند.
با نگاهی منصفانه تنها به این 4مورد باید اعتراف کرد با وجود تمام تلاش‌های مدیریت شهری و همه نهادهای مربوطه هنوز مشکلات بسیاری بر سر راه زندگی این افراد وجود دارد. هنوز فرهنگ رفتار درست با این افراد در شهر دیده نمی‌شود. بستر شهر به‌خصوص در محدوده منطقه ما آن‌طور که باید مناسب نیست و استفاده این افراد از برخی معابر و نقاط منطقه تقریباً غیرممکن است.
این روزها که قانون عصای سفید در کشور به تصویب رسیده است من هم به‌عنوان شهردار قدیمی‌ترین منطقه پایتخت به این عزیزان یادآوری می‌کنم که وضع کنونی به هیچ عنوان مورد پذیرش نیست و به‌زودی قدم‌های خوبی برای رفع عمده مسائل این قشر برخواهیم برداشت. وقتی از رفاه شهروندی سخن می‌گوییم باید در عمل هم ثابت کنیم. به نظر من باید امکانات شهرمان را برای افراد کم‌توان مناسب‌سازی کنیم تا امکانات شهر برای تمام شهروندان جامعه قابل استفاده شود. البته تا رسیدن به مقصد ایده‌آل راه بسیاری داریم. در این راه بهزیستی، نهادهای مردمی و ارگان‌های مختلف دولتی را با خود یکصدا خواهیم کرد تا بتوانیم شهری ایده‌آل برای تمام شهروندان بسازیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code