منطقه 12

عبور محله ایــران از سد مشکلات

نویسنده: مرضیه موسوی
مشکلات و معضلاتی که در هر محله به چشم می‌خورد بستگی به بافتی دارد که در آن محله وجود دارد. محله ایران هم با وجود غالب بودن بافت مسکونی در آن مشکلات خاص خود را دارد...
1396/03/20
 مشکلات و معضلاتی که در هر محله به چشم می‌خورد بستگی به بافتی دارد که در آن محله وجود دارد. محله ایران هم با وجود غالب بودن بافت مسکونی در آن مشکلات خاص خود را دارد. از کمبود فضای سبز و امکانات تفریحی و ورزشی تا نبود پارکینگ‌ و معضلات دیگر، دغدغه هر روزه اهالی محله است. همراهی با شهردار ناحیه 6 و مدیران اداره‌های شهرداری این ناحیه در خیابان «ایران» بهانه‌ای است برای سر زدن به گوشه و کنار خیابان‌های ایران و گفت‌وگو با اهالی محله در مورد مشکلاتی که به آن مواجه هستند. «رضا بامداد اصل» شهردار ناحیه6 می‌گوید: «محله ایران طی سال گذشته در زمینه تفکیک زباله از مبدأ نخستین محله شهر تهران شناخته شد و دلیل این موضوع هم فرهنگ اهالی این محله است و توجهی که آنها به این موضوع دارند.»

مشکــــل1
معضل 8 ساله کارگاه مترو

8 سال است که کارگاه شرکت پیمانکار مترو بساطش را درست وسط خیابان گوته پهن کرده و وضع نابسامانی در این خیابان به وجود آورده است. «مجتبی ابراهیمی» از ساکنان خیابان می‌گوید: «سال‌هاست خیابان این وضع را دارد. چهره اینجا حسابی به هم ریخته و از طرفی کارگاه مترو فضای زیادی را در این خیابان اشغال کرده است. ظرفیت‌‌‌‌ تردد خودرو در این خیابان کم شده و ما با مشکل مواجه هستیم. سر و صدای کارگاه و رفت و آمدهای آن هم از طرف دیگر برای ما دردسرساز شده است.» طرح خط 7 مترو هنوز به پایان نرسیده اما مهلت حضور کارگاه مترو در خیابان گوته به اتمام رسیده است. «محمدجواد ملکی» مدیر اداره عمران ناحیه 6 می‌گوید: «ایستگاه شهدا یکی از ایستگاه‌های خط 7 متروست که به دلیل نزدیکی به این خیابان، کارگاه آن در خیابان گوته دایر شد. نبود فضای کافی در خیابان‌های اطراف ایستگاه‌های خط 7 مترو باعث شده تا کارگاه آن در این خیابان جانمایی شود. شرکت پیمانکار قرار بوده تا پایان امسال این خیابان را ترک کند و کارگاه‌ها را جمع کند. ما پیگیر خروج این کارگاه از خیابان گوته هستیم.» او فضاهای خالی اطراف کارگاه را نشان می‌دهد و می‌گوید: «این کارگاه‌ها فضای بیشتری از این خیابان را اشغال کرده بودند. با پیگیری موفق شدیم این کارگاه را مقداری به عقب ببریم و فضاهایی را آزاد کنیم.»

مشکــــل2
فضای بازی مناسب

مشکل دوم: تنها فضای بازی کودکان محدوده خیابان گوته، زمینی است که سال گذشته به جمع فضاهای باز محله پیوسته است. «زهرا امین‌پور» چند ساعتی از روز نگذشته دخترش را برای بازی به این بوستان آورده. او می‌گوید: «اینجا ما با کمبود فضای سبز و فضای مناسب بازی برای کودکان مواجه هستیم. این بوستان که ساخته شد بچه‌های ما هر روز به اینجا برای بازی می‌آیند. با این حال هیچ سایه‌ای در این زمین بازی وجود ندارد و چند ساعتی که از روز می‌گذرد وسایل بازی زیر آفتاب داغ می‌شوند و گرما بچه‌ها را اذیت می‌کند. این بوستان درست وسط خیابان قرار دارد و ما نمی‌توانیم با خیال راحت به بچه‌ها اجازه بدهیم که خودشان به بوستان بیایند.» بامداد اصل می‌گوید: «اینجا تکه زمینی پرت و بدون استفاده بود. ما اینجا را برای بازی کودکان مهیا کردیم و امکاناتی مثل آبنما و روشنایی برای آن در نظر گرفتیم. برای تأمین امنیت زمین بازی، دورتادور آن حصار‌کشیده شده است تا خطری جان بچه‌ها را تهدید نکند. ما در این ناحیه مثل تمام نواحی منطقه با تراکم ساختمان‌ها و کمبود سرانه تفریحی و ورزشی روبه‌رو هستیم.»

مشکــــل3
نخستین بوستان خیابان ایران

درست کنار ساختمان اداره پست در خیابان ایران، ملک متروکه و فرسوده‌ای به چشم می‌خورد. دیوارهای پوسیده این ملک و شیشه‌هایی که سال‌هاست در هم شکسته از فراموشی این خانه و متروکه ماندن آن در دهه گذشته خبر می‌دهد. گرچه این ساختمان تاکنون مشکل حادی برای اهالی محله ایران به وجود نیاورده است اما تعیین تکلیف آن می‌تواند برای اهالی محله با خبرهای خوبی همراه باشد. «معصومه قاسمی» مدیر اداره شهرسازی ناحیه 6 می‌گوید: «ساختمان متروکه جنب اداره پست در خیابان ایران فضای مناسبی است برای ساخت بوستان در این خیابان. ما در این ناحیه با مشکل کمبود سرانه‌های تفریحی و فضای سبز مواجه هستیم و این موضوع هم ریشه تاریخی در منطقه دارد و به بافت قدیمی شهر برمی‌گردد. با این حال وجود این ساختمان و تملک آن توسط شهرداری فرصتی فراهم آورد تا به‌زودی در زمین این ملک، بوستان ایران ساخته شود. پیش‌بینی می‌کنیم بوستان ایران تا شهریور ماه ساخته شود و به بهره‌برداری برسد. این نخستین کار جدی برای ایجاد فضای سبز مناسب در محله ایران است.» به گفته مدیر اداره فضای سبز ناحیه 6 ساخت بوستان و افزایش سرانه فضای سبز یکی از مصوبه‌های نظارتی شهردار در این محله است.

مشکــــل4
جلوگیری از رشد انبارها

محله ایران با وجود همجواری با بهارستان و سرچشمه هنوز بافت مسکونی خود را از دست نداده است. با این حال در دوره‌ای که تغییر کاربری‌ها در تهران مجاز بود در این محله هم تعدادی کارگاه و انبار سر برون آورد. «حمیدرضا شهرکی» مسئول ساماندهی ناحیه 6 می‌گوید: «90‌درصد‌لایه اولیه موجود در این ناحیه تجاری است. در کوچه‌ها و خیابان‌های فرعی هم به‌صورت پراکنده چند انبار و کارگاه داریم. با این حال در محله ایران همچنان بافت مسکونی غالب است. طبق تعریف‌های ارائه شده مشاغلی مثل آجیل‌فروشی‌ها، تولیدی‌‌های کشباف و کارگاه سیمان و... از جمله مشاغل مزاحمی هستند که در هر محله باید شناسایی شوند و طبق ضوابط برای جابه‌جایی آنها از محله‌کاری انجام شود. معضلی که ما در این ناحیه با آن مواجه بودیم وجود کارگاه‌های چوب‌بری بود. اکنون در ناحیه 6 کارگاه چوب‌بری فعالیت نمی‌کند و تنها واحدهای نمایشگاهی این صنف در محله باقی مانده‌اند.» تک و توک کارگاه‌ها و انبارهای موجود در محله ایران هم با نوسازی بافت این محله، جای خود را به کاربری‌های دیگر می‌دهند تا زندگی در این محله همچنان جریان داشته باشد.

مشکــــل 5
آسفالت و پیاده‌راه‌سازی

حالا که خیابان‌ها و معابر منطقه فضایی برای پارک و‌‌‌‌ تردد خودروها در اختیار سیل عظیم مسافران منطقه قرار نمی‌دهند مدیران محلی در تلاش هستند تا پیاده‌راه‌ها و پیاده‌روهای منطقه را توسعه دهند. شهردار ناحیه 6 می‌گوید: «در سال گذشته تلاش زیادی برای توسعه پیاده‌روها و بهبود شرایط معابر محله انجام دادیم تا به مرور فرهنگ پیاده‌روی در تهران به‌خصوص در مرکز شهر تهران که فضای چندانی برای‌‌‌‌ تردد خودرو در آن وجود ندارد گسترش پیدا کند. طی سال گذشته در ناحیه 6، حدود 13 هزار‌مترمربع کفپوش در معابر، کار و 28 هزار‌مترمربع از خیابان‌ها مکانیزه روکش شد. خیابان‌هایی مثل مازندران، درخشان، کبریت‌چی، برادران احمدی، خیابان دیالمه هم بهسازی و آسفالت شد. تعریض خیابان شهید دیالمه را در برنامه‌های خود داشتیم. این ثمره عزمی است که برای پیاده‌راه‌سازی در تهران به‌خصوص منطقه ما راه افتاده و همچنان هم ادامه دارد.» مناسب‌سازی معابر از جمله همسطح‌سازی پل‌ها، لکه‌گیری و پر کردن چاله‌ها و گودال‌های ایجاد شده در معابر، رسیدگی به وضع تابلوهای راهنمایی و رانندگی، رسیدگی به وضع سطل‌های زباله مکانیزه و... هم بخشی از بهسازی‌های انجام شده در محله است. نخستین کار برای آماده‌سازی و مناسب‌سازی معابر ناحیه، جلوگیری از سدمعبر در پیاده‌روهاست. شهردار ناحیه 6 می‌گوید: «بارها به کاسبان محله اخطار داده‌ایم که سدمعبر نکنند و مانعی برای‌‌‌‌ تردد افراد در پیاده‌روها به وجود نیاورند. با این حال هر روز شاهد این موضوع هستیم. افراد دارای معلولیت و سالمندانی که از عصا استفاده می‌کنند برای‌‌‌‌ تردد در این معابر دچار مشکل هستند. به هر حال این افراد هم بخشی از جامعه هستند و نباید با ایجاد موانع، آنها را از جامعه حذف کرد. ما معتقدیم این قشر از جامعه بیش از هر فرد دیگری نیاز به حضور در جامعه و‌‌‌‌ تردد آسان در معابر دارند.»

مشکــــل6
ساختمان‌های متروکه

محله ایران نسبت به محله‌های دیگر منطقه بافتی نوساز دارد. با این حال ساختمان‌های متروکه‌ای در این محله به چشم می‌خورند که حضورشان مشکلات متعددی برای اهالی به وجود آورده است. از تجمع حیوانات موذی تا ایجاد بوی بد در اثر تجمع زباله و ایجاد خطر ریزش و سقوط مصالح و... نمونه این ساختمان‌ها در محله ایران به چشم می‌خورند. قاسمی، مدیر اداره شهرسازی ناحیه 6 می‌گوید: «اگر ساختمان متروکه‌ای در محله وجود داشته باشد که ایجاد خطر کرده باشد برای رفع خطر به مالک اخطار می‌دهیم. مواردی را که سمت معابر قرار دارد و در صورت رسیدگی نشدن، عابران را دچار مشکل می‌کنند رفع خطر می‌کنیم. خوشبختانه تعداد این ساختمان‌ها در محله ایران خیلی کم است.»
ایجاد شبکه فاضلاب شهری معضل حیوانات موذی در محله را تا حدود زیادی برطرف کرده است. به گفته شهردار ناحیه 6 تاکنون 70‌درصد از شبکه فاضلاب شهری این محله تکمیل شده است.

مشکــــل7
پیاده‌روهایی که پارکینگ می‌شوند

معضل نبود پارکینگ از جمله مشکلات کل محله‌های شهر تهران است. این مشکل در محله ایران هم دردسرهایی برای اهالی به وجود آورده است. «احسان نوری» از اهالی قدیمی این محله که پیاده‌رو را برای پارک خودرو خود انتخاب کرده است می‌گوید: «عرض خیابان‌های اینجا کم است. تک و توک فضایی برای پارک خودرو گوشه خیابان به چشم می‌خورد. بارها پیش آمده که خودروهایمان را گوشه خیابان پارک کرده‌ایم که کم شدن عرض معبر باعث شده کامیون‌ها و وانت‌هایی که برای مغازه‌ها جنس جابه‌جا می‌کنند با خودروهای ما برخورد کنند. برای پارک خودرو در پیاده‌روها هم مشکل داریم. چون مأموران سدمعبر شهرداری اخطار می‌دهند و می‌گویند اینجا پارک نکنید.» شهردار ناحیه می‌گوید: «پیاده‌روها فضای مناسبی برای پارک خودروها نیست. متأسفانه برخی شهروندان خیلی حریم عابرپیاده را رعایت نمی‌کنند. متأسفانه راهنمایی و رانندگی هم در این زمینه با ما همکاری ندارد و برای جلوگیری از پارک خودروها در پیاده‌رو‌کاری انجام نمی‌دهد. افزایش پارکینگ‌های عمومی راه‌حل رفع این مشکل است که در محله ایران با توجه به تراکم ساختمان‌ها و نبود فضای کافی امکان آن چندان فراهم نیست.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code