منطقه 12

عزت‌الله انتظامی

نویسنده:
«عزت‌الله انتظامی» ۳۱ خرداد سال ۱۳۰۳ در محله سنگلج متولد شد...
1396/09/11
«عزت‌الله انتظامی» ۳۱ خرداد سال ۱۳۰۳ در محله سنگلج متولد شد. پدرش آهنگساز و نوازنده بود. او پس از گذراندن دوره تحصیلات مقدماتی وارد هنرستان صنعتی تهران شد و در رشته برق تحصیل کرد. وی سال ۱۳۲۶ وارد عرصه هنر شد. او فعالیت هنری خود را با پیش پرده‌خوانی در تماشاخانه‌های لاله‌زار شروع کرد و پس از یک سال به تماشاخانه‌های هنر و فرهنگ تهران رفت. انتظامی نخستین نمایش حرفه‌ای خود را با عنوان «اولتیماتوم» در تئاتر پاریس خیابان لاله‌زار اجرا کرد. وی سپس به آلمان سفر کرد. انتظامی در شهر‌ هانوفر وارد یک مدرسه شبانه آموزش سینما و تئاتر شد.
هنرمند هم‌محله‌ای ما سال ۱۳۴۸ با فیلم «گاو» ساخته «داریوش مهرجویی» وارد عرصه حرفه‌ای سینما شد. انتظامی در این فیلم نقش «مش حسن» را بازی می‌کند که در فراق گاو خود می‌نالد و با او همزاد‌پنداری می‌کند. بازی او در فیلم گاو نقطه عطف و تحولی شگرف در تاریخ بازیگری سینمای ایران می‌شود. بازی‌های انتظامی در دیگر آثار مهرجویی از جمله «آقای‌هالو»، «دایره مینا»، «پستچی»، «اجاره‌نشین‌ها»، «هامون» و «بانو» از آثار ماندگار هردوست. آخرین بازی انتظامی سال 1389 در فیلم «راه آبی ابریشم» بود.


نخستین آتش‌نشانی تهران
شالوده سازمان آتش‌نشانی بین سال‌های 1304 و 1305 و در زمان سرلشکر «بوذرجمهری» در شهرداری تهران ریخته شد. آن زمان یک نفر آلمانی به نام «هانری فردریش دوئل» به ریاست فنی و یکی از افسران روس سفید به نام «کلنل وریا» به ریاست نظامی آتش‌نشانی تعیین شدند و سپس این مؤسسه تحت نظر رئیسان ایرانی که غالباً از افسران بودند قرار گرفت.
آذر سال 1307 یعنی دقیقاً 89سال پیش 5دستگاه اطفای حریق، یک دستگاه آبپاش بزرگ و 4 دستگاه آبپاش کوچک به وسیله بلدیه از آلمان، خریداری و برای بودجه اطفائیه پیشنهادی تهیه و تقدیم شد. به علاوه یک فروند کشتی اطفائیه که دولت از آلمان خریداری کرد.
اداره اطفائیه ابتدا در سه‌راه امین‌حضور در گاراژ حسینی تشکیل شد و سال 1311 به چهارراه حسن‌آباد که گورستان بود منتقل شد. اواخر سال 1333 با موافقت شهردار قرار شد شهر تهران یک مرکز و 3 شعبه آتش‌نشانی داشته باشد و یک شعبه نیز در شمیران تأسیس شود. محل این شعبه‌ها هم به این‌ترتیب مشخص شد: یک شعبه انتهای خیابان شهباز(17شهریور فعلی)، یک شعبه در خیابان شوش و یک شعبه در انتهای خیابان بهار.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code