منطقه 12

متاسفانه شش دانگ در اختیار معتادان!

نویسنده: مرضیه موسوی
5 سالی می‌شود که یکی از خانه‌های قدیمی بلوار «قیام» خالی از سکنه است و کسی در آن زندگی نمی‌کند. شاید این موضوع به تنهایی برای اهالی محله مشکل‌ساز نباشد اما گذشت زمان اتفاق‌های دیگری در این خانه رقم می‌زند...
1396/03/27
 5 سالی می‌شود که یکی از خانه‌های قدیمی بلوار «قیام» خالی از سکنه است و کسی در آن زندگی نمی‌کند. شاید این موضوع به تنهایی برای اهالی محله مشکل‌ساز نباشد اما گذشت زمان اتفاق‌های دیگری در این خانه رقم می‌زند. کم‌کم کارتن‌خواب‌ها جای سکنه قدیمی این خانه را پر می‌کنند و نخاله‌ها و موش و گربه‌ و بوی آزاردهنده‌ای که از ساختمان به مشام می‌رسد بخشی جداناپذیر از این ملک متروکه را تشکیل می‌دهند. سقف فرو ریخته تیرک‌هایی چوبی دارد و گچکاری نصفه و نیمه‌ای از پشت دیوار پیداست که نشان از قدیمی بودن خانه دارد. مدت‌هاست اهالی محله و شورایاران پیگیر رفع معضلات این ساختمان متروکه هستند و این موضوع به یکی از دغدغه‌های روزمره‌شان تبدیل شده است.

اتراق معتادان
ترک‌های بزرگی دورتادور دیوار ساختمان را پوشانده‌اند. دیوار طبله کرده و رو به سوی کوچه خم کرده است. شیشه‌ها بعد از 5 سال متروکه ماندن خانه شکسته‌اند و هنوز روی پنجره‌ها تکه‌های دوده گرفته شیشه باقی مانده است. «احسان موسی‌زاده» از ساکنان بلوار قیام و شورایار محله قیام می‌گوید: «این خانه از سال 1390 در این محله رها شده است و مشکلات خیلی زیادی برای اهالی محله به وجود آورده. بیش از 4 سال است که اینجا به پاتوقی برای معتادان تبدیل شده. هر روز غروب سر و کله‌شان پیدا می‌شود. از دیوار بالا می‌روند و اینجا تجمع می‌کنند.» تلفن همراهش را از جیبش بیرون می‌آورد و فیلم‌هایی از بالا رفتن معتادان از دیوار خانه را نشان می‌دهد و می‌گوید: «برای تعیین تکلیف این ملک بارها تلاش کرده و مسئولان را در جریان گذاشته‌ایم. صدای اعتراض اهالی محله را به شهرداری رسانده‌ایم ولی با وجود اخطارهای شهرداری هنوز اتفاقی برای سامان دادن به این اوضاع رخ نداده است.»

خطر در کمین است
از روی پشت‌بام همسایه، سقف فرو ریخته خانه متروکه پیداست. موسی‌زاده می‌گوید: «3 سالی می‌شود که سقف خانه فرو ریخت. از آن به بعد مشکلات اینجا بیشتر شد. اهالی قدیمی محله جرئت نمی‌کنند از جلو آن رد شوند. ترک‌ها و فرو ریختگی‌ها آنقدر زیاد است که هر لحظه احتمال فرو ریختن دیوارهای بیرونی می‌رود.» او دیوارهایی را نشان می‌دهد که دیگر به جایی‌بند نیستند: «بلوار قیام محل پر رفت و آمدی است و شرایط نامطمئن این دیوار خطر زیادی برای رهگذران به وجود می‌آورد. با این حال مالک نسبت به این موضوع بی‌تفاوت و سال‌هاست در این محله زندگی نمی‌کند. شهرداری اخطارهایی روی در خانه نصب کرده بود که برداشته شده و قفل تازه عوض شده در نشان می‌دهد مالک تازه به این خانه رفت‌وآمد داشته است.»

به خانه برمی‌گردند
«بیش از 20 معتاد هر شب به این خانه می‌آیند.» «مجید مخملباف» از ساکنان بلوار قیام این را می‌گوید و با اشاره به سیاهی‌های روی دیوار پشتی خانه که در کوچه کربلایی‌ها قرار دارد می‌گوید: «قبل از اینکه این خانه متروکه پاتوق معتادان شود اینجا کارتن‌خواب و معتاد ولگرد وجود نداشت. اما این خانه پای خیلی از معتادان پر خطر را به اینجا باز کرده است. از لوله‌ها و علمک گاز بالا می‌روند و خودشان را بالای دیوار می‌رسانند. بعد هم به حیاط می‌روند و باقی ساختمان. آنهایی که بیشتر زور بازو دارند از هر کجای دیوار که بخواهند بالا می‌روند. بعضی‌ها هم کنار دیوار روی زمین می‌مانند و کسی جرئت اعتراض به آنها را ندارد.» او از حضور نیروی انتظامی در محله و برخورد با معتادان می‌گوید: «در این سال‌ها چند بار نیروی انتظامی به اینجا آمده و معتادان را از ساختمان بیرون کرده است. با این حال به محض رفتن مأموران انتظامی، معتادان به خانه برمی‌گردند.»

جولان موش‌ها
وجود خانه‌ای متروکه در همسایگی «هانیه غلامی» علاوه بر رفت‌وآمد معتادها و ایجاد ناامنی، مهمانان ناخوانده دیگری هم دارد. او می‌گوید: «این خانه پر از موش است. حضور موش‌ها در این خانه پای گربه‌ها را هم به اینجا باز کرده است. از پنجره کوچک اینجا که رو به کوچه دارد تکه‌های پارچه و لباس‌ و زباله‌هایی که معتادها با خودشان می‌آورند به چشم می‌خورد. بوی بدی از این خانه به مشام می‌رسد.» لباس‌های کهنه و پاره از پشت پنجره به چشم می‌خورند. حیاط خانه پوشیده از کارتن و پلاستیک و زباله‌های دیگر است. همسایه‌ها می‌گویند سوزن و سرنگ هم در خانه به وفور یافت می‌شود. مغازه میوه‌فروشی کنار خانه از نشت آب به مغازه‌اش می‌گوید و خرابی دیوار مشترکی که با خانه قدیمی دارد.» موسی‌زاده می‌گوید: «این خانه حدود 250‌مترمربع وسعت دارد و علاوه بر واحد مسکونی، 2 پلاک تجاری هم در اختیار دارد.»

شهردار ناحیه 5:
اخطارهای لازم برای تعیین تکلیف به مالک داده شده است

«به مالک ساختمان متروکه بلوار قیام اخطارهای لازم برای تعیین تکلیف ملک و رفع خطر آن داده شده است. تا به حال 2 اخطاریه برای این خانه صادر شده است و اهالی محله و شورایاران پیگیر آن هستند. در صورت رسیدگی نشدن به موقع مالک، شهرداری موظف به رفع خطر ساختمان در قسمت بیرونی است. چون احتمال ریزش تاج ساختمان و دیوار شمالی ساختمان وجود دارد.» «محسن رضایی» شهردار ناحیه 5 اینها را می‌گوید و درباره ساختمان‌های متروکه بلوار قیام توضیح می‌دهد: «بلوار قیام بافتی کاملاً محلی و مسکونی و در این محدوده 5 ملک رها شده وجود دارد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code