منطقه 12

4 دقیقه‌ای سر صحنه حادثه

نویسنده: پارسا مهر
یکی از دغدغه‌های آتش‌نشانی منطقه برای امدادرسانی در محدوده بازار سختی‌‌‌ تردد خودروهای سنگین در معابر بود که با خرید ماشین‌های باریک محور و تجهیز ایستگاه‌های آتش‌نشانی به موتورهای امدادرسان این مشکل تا حد زیادی حل شده است؛ به‌طوری که آتش‌نشانان می‌توانند کمتر از 4دقیقه خود را به محل حادثه برسانند...
1396/04/03
 یکی از دغدغه‌های آتش‌نشانی منطقه برای امدادرسانی در محدوده بازار سختی‌‌‌ تردد خودروهای سنگین در معابر بود که با خرید ماشین‌های باریک محور و تجهیز ایستگاه‌های آتش‌نشانی به موتورهای امدادرسان این مشکل تا حد زیادی حل شده است؛ به‌طوری که آتش‌نشانان می‌توانند کمتر از 4دقیقه خود را به محل حادثه برسانند. رئیس آتش‌نشانی منطقه می‌گوید: «افزایش ایمنی در بازار و توجه به اصول ایمنی باعث شده است مأموران آتش‌نشانی عملیات کمتری در بازار انجام دهند.» تعداد حوادث طی سال گذشته 30‌درصد کاهش یافت.

پیشگیری بهتر از هرچیز دیگری است
«واحد کیانی» درباره مهم‌ترین مشکلات آتش‌نشانان برای اطفای حریق بازار می‌گوید: «کم عرض بودن معابر، تجمع مردم برای فیلم گرفتن از حریق، نبود شیرهای آتش‌نشانی یا کمبود آن در محل وقوع آتش‌سوزی و قرار دادن بار و کالا در معابر بازار از مشکلاتی است که آتش‌نشانان برای اطفای حریق با آنها مواجه هستند.»
او یکی از برنامه‌های مهم شهرداری برای افزایش ایمنی در بازار را تکمیل تأسیسات ایمنی این مجموعه عنوان کرد. اخیراً با تلاش‌های سازمان آتش‌نشانی تعدادی خودرو آتش‌نشانی باریک محور که قابلیت‌‌‌ تردد در بازار دارند خریداری شد که بخشی از این خودروها وارد حوزه فعالیت شده‌اند. علاوه بر این افزایش شیرهای هیدرات آتش‌نشانی و استفاده از موتورسیکلت آتش‌نشانی هم در دستور کار شهرداری است. رئیس آتش‌نشانی منطقه می‌گوید: «با استفاده از خودروهای باریک محور مأموران کمتر از 4 دقیقه به محل آتش‌سوزی می‌رسند. در شلوغی‌های بازار سرعت اهمیت زیادی دارد.» او می‌افزاید: «در محدوده بازار 2ایستگاه آتش‌نشانی 107 و 7 شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند. البته همیشه پیشگیری بهتر از هر کار و راه دیگری است. مأموران ایستگاه‌های آتش‌نشانی بازار مدام در حال آموزش بازاری‌ها هستند تا محیط ایمن باشد.»

ضرورت همکاری شهروندان
رئیس آتش‌نشانی منطقه با بیان اینکه با هماهنگی‌هایی که با شرکت‌های آب و فاضلاب، گاز و برق انجام شده است تلاش می‌شود کانال واحد تأسیسات شهری در بازار تهران ایجاد شود می‌گوید: «اگر این کانال شکل بگیرد می‌توان مدعی شد که بازار تهران از نظر خطرات ناشی از تأسیسات خدمت‌رسانی با خطری تهدید نمی‌شود. شرکت برق هم تعهد کرده است که معابر و فضاهای عمومی بازار را ایمن کند.» کیانی می‌افزاید: «اما تمام این تلاش‌ها هماهنگی و همکاری به موقع شهروندان را هم می‌طلبد. در بسیاری مواقع بی‌توجهی مردم باعث می‌شود زمان اطفای حریق طولانی‌تر شود. مأموران آتش‌نشانی همواره برای اطفای حریق بخشی از وقت و توان خود را برای جا به کارکردن بار یا متفرق کردن تماشاچیان و دور کردن آنان از صحنه حریق از دست می‌دهند. این مسئله باعث طولانی شدن زمان اطفای حریق و ناایمن شدن بازار می‌شود که این رویه باید تغییر کند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code