منطقه 13

آماده‌باش درمقابل حادثه

نویسنده: رؤیا سلیمی
با افزایش آمار آتش‌سوزی‌های ناگهانی اهالی محله‌ها استقبال خوبی از نصب سیستم‌های اطفای حریق در محل کار و محل سکونتشان نشان داده‌اند...
1396/03/28
 با افزایش آمار آتش‌سوزی‌های ناگهانی اهالی محله‌ها استقبال خوبی از نصب سیستم‌های اطفای حریق در محل کار و محل سکونتشان نشان داده‌اند. حادثه‌ای مثل حریق مانند دیگر حوادث آمدنش را از پیش خبر نمی‌دهد و لازم است که در برابر چنین اتفاق‌هایی با ابزار مناسب مجهز باشیم. این راهنما انواع سیستم‌های اطفای حریق را به شما معرفی می‌کند.

اطفای حریق دستی
 کپسول‌های آتش‌نشانی که جزو وسایل اطفای حریق دستی محسوب می‌شوند برای مقابله با آتش‌های کوچک ساخته شده‌اند. این کپسول‌ها در سایزهای مختلقی در بازار عرضه می‌شوند. برای آپارتمان‌هایی که به‌طور متوسط در هر طبقه 2 واحد قر ار دارد یک کپسول 6 کیلویی کفایت می‌کند.

کپسول‌های حاوی پودر
این نوع کپسول‌ها برای مبارزه با آتش‌هایی که منبع آنها چوب، پارچه و حتی مایعات و گاز‌های قابل اشتعال است کاربرد دارد. این مدل از کپسول‌ها نسبت به کپسول‌های حاوی آب و کف از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. چون علاوه بر چوب و پارچه توانایی مقابله با مایعات و گاز‌های قابل اشتعال را هم دارند.

کپسول‌های حاوی دی‌اکسیدکربن
 بعضی آتش‌سوزی‌ها منبع الکتریکی دارند. به‌عنوان مثال اگر اتصالات برقی دچار مشکل شوند آتش‌سوزی رخ می‌دهد. این آتش‌سوزی‌ها را نمی‌شود با کپسول‌های حاوی پودر خاموش کرد. برای خاموش کردن این‌گونه از آتش‌سوزی‌ها به سراغ کپسول‌های حاوی دی‌اکسیدکربن می‌روند.

جعبه اف
از جعبه اف برای مهار آتش‌های بزرگ که کپسول‌های آتش‌نشانی توانایی خاموش کردن آنها را ندارند استفاده می‌شود. داخل این جعبه‌ها یک شیلنگ آب وجود دارد که به دور یک محور گردان پیچیده شده است. برای مبارزه با آتش‌های بزرگ باید به سراغ جعبه اف بروید و شیلنگ آن را باز کنید تا به محل آتش برسد. این جعبه‌ها با توجه به جنس شیلنگ به کار رفته در آنها به 2 نوع تقسیم می‌شوند. در یک مدل از این جعبه‌ها باید شیلنگ را به‌طور کامل از دور محور چرخان باز کنید تا آب از آن خارج شود. این مدل بیشتر در مکان‌های تجاری و صنعتی با مساحت زیاد کاربرد دارد. در مدل دیگری از جعبه اف با توجه به نوع شیلنگ با باز شدن یک‌متر می‌توانید به مهار آتش بپردازید. این مدل جعبه اف در آپارتمان‌های مسکونی کارایی بیشتری دارد و عموماً در طبقات وسط یک آپارتمان نصب می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code