منطقه 13

امر به معروف با کتاب

نویسنده: مریم تهوری
این روزها فعالیت‌های فرهنگی سراهای محله از برگزاری کلاس‌های آموزشی و تفریحی و تورهای گردشگری فراتر رفته و یک گام به جلو برداشته‌اند...
1396/03/28
 این روزها فعالیت‌های فرهنگی سراهای محله از برگزاری کلاس‌های آموزشی و تفریحی و تورهای گردشگری فراتر رفته و یک گام به جلو برداشته‌اند. نمونه‌اش همین سرای محله پیروزی که طی ماه‌های اخیر در حوزه‌های مختلف به کمک برخی هم‌محله‌ای‌ها به جمع‌آوری و انتشار کتاب‌های کاربردی برای اهل محله دست زده. مدیریت این ‌سرا که یکی از نویسندگان و شاعران محله است با این رویکرد تلاش می‌کند که بسیاری از نکات آموزشی را در قالب نثری شیوا و روان به هم‌محله‌ای‌ها یادآوری کند. در این مسیر شورایاران محله هم همکاری خوبی دارند و برای نگارش، چاپ و توزیع کتاب‌ها تلاش می‌کنند. همزمان با ماه مبارک رمضان، این بار سرای محله پیروزی دست به تدوین و انتشار کتابی با عنوان احکام ربا و رباخواری زده است. مخاطب اصلی این کتاب هم کاسبان محله‌های نیروی هوایی و پیروزی هستند. برای توزیع این کتاب و گفت‌وگو با کاسبان خیابان پنجم نیروی هوایی با دکتر «علیرضا بهرهی» مدیر محله پیروزی همراه شدیم.

این کتاب کاربردی است
مدیر محله پیروزی که چند روز پیش مراسم رونمایی از کتاب شعر شاعر هم‌محله‌ای را با حضور جمعی از هم‌محله‌ای‌ها برگزار کرده بود حالا کتاب احکام ربا و رباخواری را برای کاسبان محله پیروزی به رشته تحریر درآورده و منتشر کرده است. او معتقد است که این کتاب مانند دیگر کتاب‌هایی که از طرف سرای محله منتشر می‌شود، کاربردی و مورد استقبال بسیاری از اهالی است. بهرهی می‌گوید: «از سال گذشته تصمیم گرفتیم به کمک شورایاران کتابی با موضوع احکام ربا و رباخواری برای کاسبان محله تنظیم و منتشر کنیم که خوشبختانه پس از تلاش 6ماهه این امر مهم به نتیجه رسید. حالا این کتاب با نثری روان و چاپ باکیفیت در اختیار هم‌محله‌ای‌ها قرار می‌گیرد تا بیش از پیش با این احکام و جنبه‌های مختلف آن آشنا شوند. مدیر سرای محله پیروزی با بیان اینکه تلاش می‌کنند این کتاب‌ها برای گروه‌های مختلف کاربردی باشد می‌گوید: «در خیابان پیروزی بیشترین بازاری‌ها و کاسبان در خیابان پنجم و نبش خیابان پیروزی حضور دارند. به همین دلیل انتشار این کتاب و توزیع‌ همزمان آن با ماه مبارک رمضان بی‌مناسبت نیست. در این زمینه برخی کاسبان ممکن است چندان با احکام ربا و رباخواری آشنا نباشند و سهواً و ناخواسته معاملات شبهه‌ناک انجام دهند یا در مقابل، برخی دیگر هم شاید به اشتباه تصور کنند که برخی معامله‌ها اشکال شرعی دارد و با مطالعه این کتاب تازه به این نتیجه برسند که این معامله‌ها ربا نیست و تنها قرض‌الحسنه یا عقد بانکی است. با این تفاسیر جمع‌آوری و انتشار این کتاب را واجب دانستیم و این روزها کتاب رایگان میان اهالی توزیع می‌شود.» بهرهی یادآوری می‌کند که در بانک‌های محله هم این کتاب توزیع شده تا مشتریانی که قصد انجام کسب و کار جدید دارند یا می‌خواهند وامی از بانک دریافت کنند با این قوانین و احکام آشنا شوند.

از بقیه ارزان‌تر بفروش
سراغ «رحمان رحیمی» می‌رویم. کتابی به این نوجوان سبزی فروش اهدا می‌شود. رحیمی 3سال است که از اول صبح بسته‌های سبزی خوردن را روی گاری می‌گذارد و می‌فروشد و مشتری‌های زیادی هم دارد. هرچند سن و سال زیادی ندارد اما چند سالی است که خرج خانواده‌اش را می‌دهد و دستش در جیب خودش است. رحمانی با نگاهی به این کتاب می‌گوید: «هرچند همیشه پدرم نکات زیادی درباره کاسبی به من یادآوری می‌کند اما حتماً این کتاب را هم می‌خوانم.» او در این‌باره ادامه می‌دهد: «برای مثال بعضی سبزی‌فروشی‌ها سبزی‌ها را در دسته‌بندی کوچک‌تر می‌پیچند و با قیمت بیشتری به مشتریان می‌فروشند اما پدرم همیشه تأکید دارد که بسته‌های سبزی را بزرگ‌تر ببند و 50تومان هم از بقیه ارزان‌تر بفروش.» رحمانی معتقد است که با این کار سود بسیار کمتری می‌کند اما او این موضوع را برکت کارش می‌داند.

سود کم مشتری بیشتر
یکی دیگر از فروشگاه‌های خیابان پنجم نیروی هوایی لباس‌فروشی است که تمام پوشاکش ایرانی است. او ادعا می‌کند که از ارزان‌فروش‌های این خیابان است. «جواد درخشانی» که البته یکی از فروشندگان این مغازه است به نقل از سرمایه‌گذاران اصلی این تولیدی می‌گوید: «هر فروشنده‌ای در کارش سبکی دارد اما سیاستی که این تولیدی در پیش گرفته و اتفاقاً جواب هم گرفته ارزان‌فروشی است. در حالی که بیشتر کاسبان با سودی بالاتر از 50درصد پوشاک را می‌فروشند اما ما اینجا به ازای هر پوشاک 25درصد سود می‌کنیم.» درخشانی در این‌باره ادامه می‌دهد: «این تولیدی با یک مغازه کوچک کارش را شروع کرد. اما حالا بعد از 3سال 6فروشگاه بزرگ در تهران در حال فروش تولیدات این کالاها هستند. در واقع از همان روز اول سرمایه‌گذاران این فروشگاه تصمیم گرفتند برای مثال به جای اینکه 2شلوار در روز بفروشند و سود کنند 10شلوار با قیمت پایین‌تر در اختیار مشتریان قرار دهند.» اکنون این تولیدی با همین سبک کار برای بیش از 50نفر اشتغالزایی کرده است.

اخلاق در صدر امور
یکی دیگر از کاسبانی که این کتاب را دریافت کرده «غلامحسن حیدرپور» 85 ساله یکی از کاسبان قدیمی خیابان پنجم نیروی هوایی است. او از نخستین کسبه‌ای است که در این محله کارش را با تعمیر و فروش ابزارآلات آغاز کرده. حیدرپور هم معتقد است که میزان سود کاسبان به انصافشان بستگی دارد و خودش هم به سودی که اتحادیه ابلاغ کرده پایبند است. او روزهای جوانی‌اش را به یاد می‌آورد که استادکارش تأکید داشت وقتی برای تعمیر به خانه مردم می‌روند کر و کور و لال باشند. اخلاق موضوع دیگری است که این کاسب هم‌محله‌ای از قدیم آویزه گوشش کرده است: «استادکار ما همیشه می‌گفت در کسب و کار 3 چیز را فراموش نکنید؛ اخلاق، ارائه خدمات به بهترین شکل و رعایت حلال و حرام. در این 3 نکته تمام نکاتی که یک کاسب باید رعایت کند نهفته است. من هم از همان دوران تصمیم گرفتم اخلاق را در صدر تمام کارهایم به‌خصوص در کسب و کار قرار دهم.»

انصاف در فروش
با مدیر محله پیروزی راهی خیابان پنجم نیروی می‌شویم. یکی از کاسبان قدیمی این خیابان «علی دهقانی» است. قصاب هم‌محله‌ای بیش از 30 سال در این محله سابقه کار دارد و با زیر و بم کسب و کار به خوبی آشناست. دهقانی با بیان اینکه اگر مغازه‌داری در صنف پروتئین بخواهد تخلف کند راه‌های زیادی برای این کار پیش رو دارد می‌گوید: «اکنون قیمت یک‌کیلوگرم گوشت چرخ کرده 40هزار تومان است در حالی که برخی فروشندگان گوشت چرخ کرده را 18هزار تومان می‌فروشند. مشتری اگر کمی نسبت به گوشت و قیمت آن آشنایی داشته باشد به خوبی متوجه می‌شود که این گوشت کیفیت بسیار پایینی دارد. برخی فروشندگان سنگدان مرغ را چرخ می‌کنند و به جای گوشت قرمز می‌فروشند.» این هم‌محله‌ای یکی دیگر از تخلفات هم صنفی‌های خود را قرار دادن دستگاه چرخ گوشت در ارتفاع عنوان می‌کند که مشتری هیچ دیدی نسبت به آن ندارد: «بعضی فروشندگان ضایعات گوشت را داخل چرخ گوشت می‌ریزند و با یک تکه گوشت سالم چرخ می‌کنند و چون چرخ گوشت در ارتفاع قرار گرفته مشتری متوجه این موضوع نمی‌شود.» دهقانی خطاب به هم‌صنفی‌هایش تأکید می‌کند که با این همه مشکلات اقتصادی موجود کسانی که مسیر درست را هم می‌روند به سختی اموراتشان می‌گذرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code