منطقه 13

این بیماری خاموش را جدی بگیرید

نویسنده: هنگامه اصلانی
ایدز را می‌توان در گروه بیماری‌های خاموش دسته‌بندی کرد...
1396/09/12
 ایدز را می‌توان در گروه بیماری‌های خاموش دسته‌بندی کرد. این بیماری ممکن است در سال‌های ابتدایی علائمی در فرد مبتلا ایجاد نکند. پزشکان می‌گویند تنها از طریق آزمایش خون می‌توانند وجود این بیماری را در بدن تشخیص دهند. نشانه‌هایی مانند آنفوآنزای طولانی مدت، ترمیم نشدن جای زخم‌ها، سرفه‌های خشک طولانی مدت به‌عنوان برخی علائم معرفی شده‌اند. به تازگی در خانه‌های سلامت منطقه طرحی جهادی برای پیشگیری از این بیماری آغاز شده است. اگر می‌خواهید شناخت کافی از مراحل پیشگیری از این بیماری و درمان آن داشته باشید می‌توانید رایگان با پزشکان خانه سلامت در این باره، مشورت یا در دوره‌های آموزشی شرکت کنید. کارشناسان اداره سلامت هر محله آموزش‌های کافی درباره این بیماری دیده‌اند و می‌توانند مشاور خوبی برای شما باشند.

راهکاری به نام آموزش
این روزها بسیاری از مراکز فرهنگی و بهداشتی در محله ما بسیج شده‌اند تا با هدف کاهش آمار این بیماری آموزش‌های پیشگیرانه از آن را رایگان در اختیار گروه‌های مختلف سنی قرار دهند. خوشبختانه این آموزش‌ها تأثیر زیادی در کاهش روند روبه رشد ایدز در کشورمان داشته است و ادامه آن می‌تواند زنگ خطر این بیماری را برای افراد بیشتری به صدا درآورد.

بیماران را دریابیم
قربانیان ویروس ایدز در بین ما زندگی می‌کنند. بسیاری از آنها برای جلوگیری از انگ خوردن در جامعه بیماری‌شان را بروز نمی‌دهند که این می‌تواند خطراتی را برای دیگر افراد به وجود آورد. ارتباط معمولی با این افراد این ویروس را انتقال نمی‌دهد و اگر شهروندان رفتار مناسبی با این بیماران داشته باشند آنها با راحتی بیشتری می‌توانند از خود و دیگران مراقبت‌های لازم را داشته باشند.

آمار دقیقی در دست نیست
ایدز در جامعه ما یک بیماری زیر پوستی است که به سرعت در حال گسترش است. از آنجا که این بیماری ممکن است در مراحل اولیه هیچ علائم ظاهری و باطنی نداشته باشد بسیاری از افراد مبتلا حتی از قربانی شدن خود بی‌خبر هستند. به همین دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی و بروز رفتار پرخطر می‌تواند به سادگی تعداد بیشتری از افراد را به دام این بیماری عفونی بکشاند. از طرفی دیگر مبتلایان به این بیماری به محض اینکه از این موضوع باخبر می‌شوند آن را از دیگران مخفی می‌کنند. به همین دلیل است که هیچ‌گاه آمار دقیقی از مبتلایان در این رابطه منتشر نمی‌شود. کارشناسان می‌گویند بروز این رفتار گاهی از خود بیماری نیز خطرناک‌تر می‌شود. چون ناقلان این ویروس روزانه با صدها نفر در شهر ارتباط برقرار می‌کنند و اگر در این زمینه آموزش‌های لازم را ندیده باشند می‌توانند به سادگی دیگران را نیز مبتلا کنند. براساس آمار تقریبی انجمن ایدز ایران بین 80 تا 100 هزار مبتلا به این بیماری در جامعه زندگی می‌کنند که این آمار با بروز رفتارهای پرخطر به‌طور پنهانی رو به رشد است.

آزمایش بدهید
اگر سری به پایگاه رسمی انجمن ایدز بزنید با یک سؤال و نظرسنجی همیشگی روبه‌رو می‌شوید. این سؤال برای کارشناسان این مرکز اهمیت بسیاری دارد. سؤال نخست این نظرسنجی مربوط به آزمایش خون می‌شود. کارشناسان از همه افرادی که به این پایگاه سر می‌زنند سؤال می‌کنند که آیا تا به حال آزمایش ایدز داده‌اند. پاسخ به این سؤال اهمیت چندگانه‌ای برای آنان دارد. ایدز بیماری خطرناکی در دستگاه ایمنی بدن است که علائم آن در درازمدت ممکن است پنهان باقی بماند. حتی پزشکان هم با یک معاینه سطحی نمی‌توانند بروز و ایجاد این بیماری را در افراد تشخیص دهند. تنها راه تشخیص ایدز آزمایش خون است. براساس دستورالعمل وزارت بهداشت این آزمایش کاملاً محرمانه در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود. در صورت مثبت بودن آن نیز به میل فرد بیمار جلسه مشاوره‌ای برای او‌ ترتیب داده می‌شود. آزمایش ایدز نیز یکی از راه‌های کنترل شیوع این بیماری به حساب می‌آید.

مرکز مشاوره آنلاین
بسیاری از افرادی کهفتار پرخطر داشته‌اند برای شرح آن معذب هستند. کسانی که خود را مشکوک به بیماری ایدز می‌دانند سؤالات زیادی دارند که کابوس آنها شده است. خیلی‌ها می‌خواهند کمی بیشتر درباره این بیماری خطرناک بدانند و ‌درصد مبتلا شدن خود را محاسبه کنند. همه این عوامل باعث شدند تا کارشناسان و پزشکان انجمن ایدز به فکر ایجاد مرکز مشاوره آنلاین این بیماری بیفتند. این پایگاه جامع به راحتی در اختیار همه شهروندان قرار می‌گیرد و سؤال‌های خصوصی کاربران آن در سریع‌ترین زمان ممکن توسط مجرب‌ترین پزشکان این مرکز پاسخ داده می‌شوند. در این پایگاه نظرسنجی نیز برای محاسبه میزان درگیری این افراد با ویروس اچ.آی.وی در نظر گرفته شده است که با پاسخ دادن به سؤالات آن می‌توانید میزان احتمال ابتلا به این بیماری در خود را اندازه‌گیری کنید.

رفتار پرخطر را بشناسیم
سهل انگاری در برخی از کارهای روزمره می‌تواند زمینه‌ساز بروز بیماری ایدز در هریک از ما شود. با شناخت این عوامل و آموزش مداوم آن به دیگران می‌توانیم باعث کاهش شیوع این بیماری شویم. پیش از رفتن به دندانپزشکی درباره آن مرکز پزشکی و ضدعفونی و استریل بودن وسایل تحقیق کنید. برای انجام امور آرایش خود از تیغ، موچین، قیچی و دستمال مرطوب و حوله مخصوص به خود استفاده کنید. اگر قصد انجام تاتو دارید سوزن مخصوص را خودتان تهیه کنید. به‌طور جدی از رفتار جنسی همراه با بی‌بند و باری پرهیز کنید. با افرادی که احتمال این رفتار در آنها وجود دارد، صحبت و آنها را نسبت به خطر ابتلا آگاه کنید. هرگز از وسایل شخصی دیگران مانند مسواک و لوازم تیز مانند قیچی مو و ابرو، موچین، ناخن‌گیر و سوهان ناخن استفاده نکنید. اگر در نزاع یا درگیری با افرادی دچار جراحت با چاقو شدید حتماً آزمایش ایدز بدهید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code