منطقه 13

برق زندگی در چشم مردمان با صفا

نویسنده: مرضیه رجایی
2سال است که به‌عنوان پژوهشگر در محله شهیداسدی فعالیت می‌کند. همین هفته پیش بود که میان محله‌های تهران به‌عنوان پژوهشگر نمونه انتخاب شد. «اعظم صوفیانی» که پیش‌تر در منطقه5، پژوهشگر محله شهران بود حالا قدم به قدم محله شهید اسدی را خوب می‌شناسد...
1395/10/19
 2سال است که به‌عنوان پژوهشگر در محله شهیداسدی فعالیت می‌کند. همین هفته پیش بود که میان محله‌های تهران به‌عنوان پژوهشگر نمونه انتخاب شد. «اعظم صوفیانی» که پیش‌تر در منطقه5، پژوهشگر محله شهران بود حالا قدم به قدم محله شهید اسدی را خوب می‌شناسد. بارها با اهالی همکلام شده و به قول معروف دیگر زیر و بم این محله را مثل کف دست می‌شناسد. او که روزهای اول کار خود را در محله فرسوده و کم امکانات شهید اسدی سخت می‌دید حالا دلبسته مردم این محله شده که به قول خودش همگی مردمدار و مهمان‌نوازند و لابه‌لای صحبت‌هایش بارها این موضوع را مطرح می‌کند و این را یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد اهالی محله شهید اسدی می‌داند. با صوفیانی گشتی در محله شهید اسدی زدیم تا از نزدیک، هم با مشکلات این محله آشنا شویم و هم درباره ویژگی‌های اهالی محله‌اش بیشتر بدانیم.

ظاهر فرسوده و باطن دوستداشتنی
قرارمان ساعت 10صبح مقابل سرای محله شهید اسدی است؛ گشت و‌گذار در کوچه‌پسکوچه‌های خیابان شهید منتظری و فرعی‌های اطراف بازار شهرستانی‌ و حوالی پیاده‌راه 17شهریور. درست از همان لحظه آغاز حرکت صوفیانی شروع می‌کند به توضیح درباره اینکه این محله چه امکاناتی دارد و کالبد کلی محله شهید اسدی به چه شکل است: «این محله حدود 15هزار نفر جمعیت دارد. در نگاه اول شما چیزی نمی‌بینید جز محله‌ای قدیمی با خیابان‌های کم‌عرض و شلوغ و کوچه‌پسکوچه‌های کم عرض‌تر و تودرتویی که گاهی باعث ناامنی هم می‌شوند؛ به‌خصوص در ساعات پایانی روز. نه بوستانی، نه فضای باز زیبایی و نه هیچ جاذبه بصری دیگری که به چشم بیاید. البته نه اینکه این نگاه درباره این محله واقعیت ندارد اما موضوع چیز دیگری است.» در میان توضیحاتش گاهی مقابل مغازه‌ای می‌ایستد، با کاسبی سلام و احوالپرسی می‌کند و دوباره سر حرف را می‌گیرد: «من عاشق پژوهش هستم. با اینکه پژوهش در محله‌ها کار سختی است اما از اینکه این‌قدر نزدیک با تک تک اهالی در ارتباط هستم و پای حرف‌ها و درددل‌هایشان می‌نشینم لذت می‌برم.»

اهالی اینجا قدرشناس هستند
به کوچه «میرفارسی» می‌رسیم. کوچه‌ای باریک و بن‌بست که به گفته صوفیانی نمونه‌اش در این محله زیاد است: «این کوچه‌ها کم‌عرض و بی‌دفاع هستند. با توجه به بافت فرسوده این محله، نمونه این کوچه‌ها در این محله زیاد است. کوچه‌هایی که مکان امنی برای معتادان و کارتن‌خواب‌هاست. گاهی اهالی از معتادانی گلایه می‌کنند که در کنج این کوچه‌ها که چندان هم دید ندارند مشغول مصرف مواد هستند. با همه این مشکلات باز هم در پژوهشی که سال قبل انجام دادیم محله شهید اسدی با توجه به مشکلات بسیاری که داشت اهالی‌اش نسبت به آینده بسیار امیدوارند. هم‌محله‌ای‌ها روحیه امیدوار و قدرشناسی دارند. برای مثال کوچک‌ترین مشکلی که در این محله برطرف می‌شود به چشم می‌آید و بارها از مسئولانش قدردانی و تشکر می‌کنند. به علاوه وقتی با تک تک این اهالی همکلام می‌شویم نسبت به آینده امیدوارند؛ همین موضوع باعث دلگرمی‌ ما می‌شود. البته صمیمیتی که میان اهالی محله حاکم است ناشی از حضور خانواده‌های قدیمی است.»

این محله زنده است
مغازه‌های این محله نه تنها در ظاهر زرق و برقی ندارند بلکه خیلی از مغازه‌ها بسیار قدیمی هستند. اما وقتی گذرتان به این مغازه‌ها بیفتد و با صاحبانش همکلام شوید خیلی زود متوجه مهرشان می‌شوید. صوفیانی می‌گوید: «از اول صبح تا هنگام غروب تمام این مغازه‌دار‌ان مشغول کار و کاسبی هستند. برای کسی مانند من که در محله‌های دیگر هم پژوهش کرده‌ام این محله بسیار زنده است. زندگی در این محله جریان دارد. در واقع اگر ابتدا و انتهای این محله بسته شود برای مدت‌ها اهالی به هیچ کالایی نیاز پیدا نمی‌کنند. در محله اسدی از شیرمرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود و همین دسترسی از ویژگی‌های خوب این محله به شمار می‌رود. همه همدیگر را خوب می‌شناسند، سلام و علیک دارند و از احوال هم باخبرند.»

امیدواری همگانی
صوفیانی که امسال براساس دستورالعمل ابلاغ شده نیمرخ محله شهید اسدی را در مسیری هماهنگ با سایر محله‌های تهران بررسی کرده و در نهایت هم به‌عنوان پژوهشگر نمونه شهر تهران انتخاب شده است، می‌گوید: «در این پژوهش محله شهید اسدی از نظر امکانات فرهنگی، تفریحی، ورزشی، درمانگاه، بیمارستان، آموزشی، اماکن عمومی مانند پمپ بنزین و سرویس بهداشتی و... مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات را به اداره کل ارسال کردیم تا مدیران شهری براساس داده‌های پژوهشگران به بررسی، تعیین بودجه و اجرای طرح‌های عمرانی بپردازند. در این بین گاهی وقت‌ها که هم‌محله‌ای‌ها از این مشکلات می‌گویند و کسی مانند من ‌کاری از دستش برنمی‌آید جز ثبت این کاستی‌ها کمی غمگین می‌شوم و آرزو می‌کنم روزی برسد دغدغه‌های اهالی این محله یکی‌یکی برطرف شود و من هم شادی را در چشمانشان ببینم.»

 اعظم صوفیانی
پژوهشگر محله
شهید اسدی هفته پیش به‌عنوان پژوهشگر نمونه شهر تهران انتخاب شده است. او طی 2سال حضور در این محله شناخت خوبی نسبت به بافت شهری و اهالی‌اش پیدا کرده و معتقد است که ارتباط صمیمانه و گرم میان اهالی محله شهید اسدی در تهران بسیار منحصربه‌فرد است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code