منطقه 13

بسم‌الله ‌بگو و به میدان شو

نویسنده: معصومه اصغری / دبیرمنطقه 13
قدیمی‌ها برای از یاد نبردن بعضی از رسم و رسوم‌ خاطر آنها را بر سینه‌شان حمایل می‌کنند. همیشه سینه سپر هستند که جزو السابقون راه‌اندازی دوباره آن سنت نیک قرار بگیرند...
1396/03/28
قدیمی‌ها برای از یاد نبردن بعضی از رسم و رسوم‌ خاطر آنها را بر سینه‌شان حمایل می‌کنند. همیشه سینه سپر هستند که جزو السابقون راه‌اندازی دوباره آن سنت نیک قرار بگیرند. تا اسم بعضی از این رسم‌ها می‌آید دلشان می‌لرزد. چشمانشان تر می‌شود و از آنچه در چنته دارند دریغ نمی‌کنند تا‌کاری که باید بدون فوت وقت انجام شود پیش بیفتد. گلریزان برای نیازمندان محله‌ها از همین سنت‌های نیک به یاد مانده از روزهای دور است.
سنتی که گام اول آن قبل از هر چیز حال و احوال‌گیری از همسایه بوده است. بعد که تعدادی از همسایه‌ها از مشکل هم‌محله‌ای‌شان باخبر می‌شدند گام دوم حفظ آبروی آن فرد می‌شد. احدی حق نام بردن از شخصی که برایش گلریزان گرفته بودند را نداشت. کسی نباید با خبر می‌شد عزیز کسی در حبس است یا دختر فلان همسایه جهیزیه ندارد یا قرار است خرج دوا و درمان کسی از همین گلریزان جفت و جور شود. اهالی دعوت به گلریزان را برکت می‌دانستند.
فکر می‌کردند چه کار خوبی انجام داده‌اند که حالا برکتش دعوت به این مراسم شده است. با اشتیاق و بی‌دریغ هرچه داشتند در میان پارچه‌ای می‌بستند. فرقی نمی‌کرد سکه باشد یا اسکناس. وقتی در زورخانه، مسجد یا چهارسوق بازار پارچه خلعتی را پیش رویشان می‌گرفتند تا هدیه‌شان را تقدیم کنند آن را همراه نقل و آبنبات یا برگ گلی به میان پارچه می‌انداختند.
به این ‌ترتیب آنکه وسع مالی زیادی برای کمک هم نداشت آبرویش حفظ می‌شد. هم در کار خیر مشارکت می‌کرد و هم تنها خودش خبردار بود که چه میزان توانسته در این کار سهیم باشد. آقای محله که همان امام جماعت مسجد بود مبالغ را بی‌سروصدا به خانواده نیازمند می‌رساند و هیچ‌کسی با مشکلی که داشت به تنهایی روبه‌رو نمی‌شد. زمان زیادی از آن روزها نمی‌گذرد. هنوز در برخی از محله‌های قدیمی‌ ما این سنت نیک به قوت خود باقی است. شاید شکل و شمایل آن عوض شده باشد. شاید نیاز به سازماندهی برای کمک‌رسانی بیشتر خیریه‌هایی دائمی برای کمک به نیازمندان به‌وجود آورده باشد اما کار همان کار خیر است. بسم‌الله ‌بگویید و شما هم به اندازه وسعتان به این میدان وارد شوید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code