منطقه 13

بن‌بست دوباره ساخت وساز

نویسنده: هنگامه اصلانی
نقشه منطقه پیش روی‌ ما قرار گرفته است. 13 محله داریم که تنگ در کنار هم قرار گرفته‌اند. اینجا پهنه‌ای از شرق پایتخت است که مسکونی‌ترین محله‌ها را از آن خود کرده است....
1395/10/19
 نقشه منطقه پیش روی‌ ما قرار گرفته است. 13 محله داریم که تنگ در کنار هم قرار گرفته‌اند. اینجا پهنه‌ای از شرق پایتخت است که مسکونی‌ترین محله‌ها را از آن خود کرده است. در میان خیابان‌ها و کوچه‌هایی که پشت‌بند هم قطار شده‌اند جای خالی کمتر به چشم می‌خورد. تعداد بوستان‌ها و زمین‌های ورزشی و مراکز محله‌ای عمومی در حد حداقل‌ها باقی مانده‌اند. نه اینکه دستی نبوده باشد تا بخواهد برای افزایش این سرانه‌ها آستین بالا بزند. چه بسا این محور و دغدغه مدیران شهری منطقه بوده و هست اما همیشه این میان یک پاسخ به این کمبود‌ها داده شده و آن هم نبود زمین کافی برای کلید خوردن طرح‌هایی است که شهروندان محله‌های صفا، زاهد گیلانی، نیروی هوایی و پیروزی در انتظار آنها هستند. در نقشه منطقه تنها یک زمین فراخ توی چشم می‌زند. جایی که حالا مدت‌هاست در میان محله‌های مسکونی چندان محلی از اعراب ندارد و باید زودتر فکری به حال تغییر کاربری آن شود. پادگان نیروی هوایی با 4 هکتار مساحت درست در همسایگی محله‌های پیروزی و زاهد گیلانی و نیروی هوایی قرار گرفته است. اهالی می‌گویند این همسایگی باعث شده به تازگی دوباره طرح ممنوعیت ساخت‌وساز در حوالی این پادگان آغاز شود و همین آنها را گله‌مند‌تر از گذشته کرده است.

تبعیض قائل نشوید
اهالی محله پیروزی مدت‌هاست با قوانین همسایگی با پادگان نیروی هوایی سر کرده‌اند. «مسعود فرخزاده» از معتمدان محله زاهد گیلانی سایه سنگین این قوانین را مانع پیشرفت محله‌های اطراف پادگان می‌داند: «یکی از اساسی‌ترین مشکلات ما در محله‌هایی مانند زاهد گیلانی وجود بافت فرسوده است. با توجه به حضور پادگان کمترین میزان نوسازی در این محله انجام شده است. آن دسته از اهالی که خانه‌های نزدیک به پادگان دارند مشمول قانون ممنوعیت ساخت‌وساز شده‌اند. خوشبختانه مدیران شهری نیز از این مشکل خبر دارند. آنها بارها خواسته‌اند این مسئله را بدون اینکه ضرری متوجه محله‌ها شود حل کنند اما به تازگی دوباره ممنوعیت ساخت‌وساز از سر گرفته شده است.» فرخزاده می‌گوید مشابه همین پادگان و کاربری‌هایی که دارد در محله پاسداران فعالیت می‌کند اما آنجا این محدودیت‌ها برای اهالی در نظر گرفته نشده است و اطراف پادگان حتی برج‌های سر به فلک کشیده دیده می‌شوند: «موضوعی که اهالی از آن گله‌مند هستند این است که مشابه همین وضع در محله پاسداران وجود دارد. پادگان 06 بخش زیادی از این محله را در برگرفته است. اما هیچ محدودیتی برای ساخت‌وساز در حوالی آن اعمال نشده و حتی در همسایگی این پادگان برج ساخته شده است. خواسته اهالی محله ما این است که مسئولان در این زمینه تبعیض قائل نشوند و قانون منع ساخت‌وساز دیگر اعمال نشود.»

کمبود‌هایی که با یک تغییر کاربری رفع می‌شود
عضو شورایاری محله زاهد گیلانی شناخته شده‌تر از آن است که نیاز به معرفی داشته باشد. «‌منصور کریمی‌» مدت‌هاست با معضل قانون منع ساخت‌وساز در حریم پادگان آشنایی دارد و نماینده اهالی محله‌اش شده است تا این مشکل را به گوش مدیران شهری برساند. او بافت فرسوده را ریشه تمام آسیب‌های اجتماعی می‌داند: «یکی از مشکلات عمده محله‌هایی مانند زاهد گیلانی که نزدیکی بیشتری به میدان امام حسین(ع) دارند این است که آسیب‌های اجتماعی روز به روز در آنها نمود بیشتری پیدا می‌کند. بومیان این محله آرام آرام به دلیل کمبود امکانات اینجا را ترک می‌کنند و مهاجران جای آنها را می‌گیرند. مهاجرانی که هویت این محله‌ها را دستخوش تغییر کرده‌اند و سامان را از محل زندگی ما می‌برند. اگر خانه‌های اینجا مورد نوسازی قرار گیرد و امکانات شهروندی در آن بیشتر شود امید این خواهد بود که شاهد مهاجرت کمتری در محله قدیمی زاهد گیلانی باشیم.»
عضو شورایاری محله زاهد گیلانی با بیان اینکه اهالی این محله از حداقل امکانات بهره‌مند هستند می‌گوید: «به دلیل کمبود زمین در بافت مسکونی محله‌هایی مانند زاهد گیلانی، پیروزی، آشتیانی و نیروی هوایی، مدیران شهری تا به حال امکان ساخت بوستان و ورزشگاه محله‌ای را در این حوالی نداشته‌اند. برای افزایش این نوع سرانه‌ها در محله‌ها ابتدا باید ملک یا زمین مورد تملک شهرداری قرار بگیرد. اهالی این محله‌ها بارها خواستار افزایش فضای سبز و ساخت ورزشگاه در محل سکونتشان شده است. متأسفانه نزدیک‌ترین این امکانات به این عزیزان فاصله زیادی دارد و این یکی از عوامل افزایش مهاجرت در محله ما شده است. تنها زمین فراخی که در محله ما وجود دارد زمین پادگان نیروی هوایی است که حالا دیگر مانند گذشته استفاده چندانی از آن نمی‌شود. چون حالا این پادگان در محاصره محله‌های مسکونی با چند هزار نفر جمعیت ساکن قرار گرفته است.» کریمی می‌گوید که تغییر کاربری این پادگان می‌تواند برای اهالی محله‌های پیروزی، اشراقی، زاهد گیلانی و نیروی هوایی راهگشا باشد: «تغییر کاربری اماکن نظامی که استفاده‌ای از آنها نمی‌شود در نقاط دیگر پایتخت تجربه خوبی به همراه داشته است. محله‌های اطراف بوستان بزرگ ولایت پیش از ساخت آن با مشکلاتی مانند معضل‌ها و کمبود‌های محله‌های ما رو در رو بودند اما با ساخت این بوستان و تغییر کاربری پادگان نظامی متروکه رونق به آن محله‌ها بازگشت و مهاجرت در آنجا نیز متوقف شد. خواسته ما از مدیران شهری این است که این تجربه موفق را با همکاری ارتش جمهوری اسلامی در این محله‌ها تکرار کنند تا شاهد شکوفا شدن بیشتر منطقه باشیم.»

دسترسی‌هایی که آسان می‌شود
«پادگان نیروی هوایی در مرزهای انتهایی محله‌های زاهد گیلانی، اشراقی و پیروزی کش آمده است. پهنه این پادگان مساحتی بالغ بر 4 هکتار دارد. بسیاری از اهالی قدیمی محله‌ها می‌گویند زمانی که این پایگاه نظامی در سال 1334 به بهره‌برداری رسید هیچ خانه مسکونی حوالی آن وجود نداشت. در واقع این پادگان در مسیر جاده ییلاقی دوشان تپه ساخته شده بود. آن زمان حد نهایی منازل مسکونی میدان ژاله یا شهدای کنونی بود.»
معتمد اهالی محله پیروزی اینها را می‌گوید و از کاربری این پادگان می‌گوید: «زمانی این پادگان کاربرد بیشتری برای ارتش داشت اما اکنون بیشتر از ساختمان‌های آن استفاده اداری می‌شود. این پایگاه نظامی حالا درست در مرکز محله‌های پیروزی و نیروی هوایی و اشراقی و زاهد گیلانی واقع شده است و به همین دلیل استفاده دیگری از زمین فراخ آن نمی‌تواند صورت بگیرد.»
«سیدجعفر بهشتی» از بن‌بست شدن محله‌ها به دلیل حضور این پادگان می‌گوید: «اگر این پادگان در محله ما وجود نداشت دسترسی ما به خیابان دماوند بسیار ساده‌تر می‌شد. وجود پادگان باعث شده دسترسی محله‌های غربی منطقه به یکدیگر دشوار شود. اگر تغییر کاربری در پادگان رخ دهد ما شاهد تحولات زیادی در زمینه مشکل ترافیک، جای پارک، سدمعبر، کمبود فضای سبز و کمبود اماکن تفریحی و ورزشی خواهیم بود. امیدواریم که مدیران شهری منطقه اهتمام ویژه‌ای به این مسئله نشان دهند و خواسته شهروندان زود‌تر اجرایی شود.»

خواسته شهروندان برای ما اولویت دارد
تعامل سازنده اهالی محله‌های زاهدگیلانی و پیروزی با اعضای شورای اسلامی ‌شهر تهران باعث شد «محسن پیرهادی‌» رئیس کمیسون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر تهران در هفته گذشته چند ساعتی مهمان اهالی این محله باشد. پیرهادی می‌گوید که خواسته شهروندان همواره در تصمیم‌گیری‌های اعضای شورای اسلامی ‌شهر در اولویت قرار می‌گیرد: «معضل حضور پادگان نیروی هوایی مدت‌هاست که جزو یکی از مسائلی است که از سوی معتمدان و شورایاران محله‌های منطقه بیان می‌شود. ما نیز بارها بازدید میدانی از این محله‌ها داشته‌ایم و متوجه کمبود‌های عمده آن هستیم. تغییر کاربری در این پادگان نیازمند همکاری ارتش و مدیران شهری شهرداری تهران و منطقه است. در نهایت این منفعت شهروندان ساکن در این محله‌هاست که هدف قرار می‌گیرد و امیدواریم در جلسه‌های آینده شورای‌شهر با طرح دوباره این مسئله و به جریان انداختن آن توجه مدیران به این مسئله بیشتر جلب شود و خواسته شهروندان به اجرا برسد.»

دعوت از نمایندگان شورای اسلامی ‌شهر برای بازدید از کمبود‌ها
اهالی محله‌های زاهد گیلانی و شهید اسدی تعامل خوبی با مدیران و نمایندگان شورای اسلامی ‌شهر تهران برقرار کرده‌اند. آنها مشکلات‌شان را به گوش این نمایندگان می‌رسانند تا شاید در وهله اول بتوانند ممنوعیت ساخت‌وساز که نخستین مشکل وجود پادگان در محله‌شان است را برطرف کنند.
«حسن کاهه» مدیر محله شهید اسدی در این‌باره می‌گوید: «مدیران شهری بارها گفته‌اند که دغدغه رفع مشکلات اهالی محله‌ها را دارند. ما تا جایی که در توان داریم باید بازگو‌کننده اتفاق‌هایی باشیم که در بطن محله‌ها در حال رخ دادن هستند. واقعیت این است که صاحبان املاکی که در همسایگی پادگان نیروی هوایی قرار گرفته‌اند مظلوم واقع شده‌اند. کسی ملک‌های آنان را نمی‌خرد و با همین شرایط آنها از هر نوع ساخت‌وساز و ارتفاع دادن به منازلشان منع شده‌اند. به همین دلیل خانه‌هایی که در کوچه‌های منتهی به پادگان قرار دارند آرام آرام پا به سن گذاشته می‌شوند و فرسودگی آنها را تهدید می‌کند.»
کاهه می‌گوید که یکی از تلاش‌ها این است تا مسئولان و مدیران شورای‌ اسلامی شهر را به محله‌ دعوت کنیم تا آنها که تصمیم گیرنده هستند از نزدیک با مشکلات آشنا شوند و می‌افزاید: «خوشبختانه تعامل خوبی با اعضای شورای اسلامی ‌شهر برقرار کرده‌ایم. مدیران ارشد شهری همراه مدیران منطقه بارها بازدید میدانی از محله‌های ما داشته‌اند و ما شرح کمبود‌ها را به اطلاع آنها رسانده‌ایم. این روند همچنان ادامه خواهد داشت. قصد داریم برای برطرف کردن ممنوعیت ساخت‌وساز در حریم پادگان و تغییر کاربری آن جلسه‌های متعددی با حضور معتمدان محله‌ها و مدیران و نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران برگزار کنیم و به این‌ترتیب امیدوار به ایجاد تغییرات جدید هستیم.»

تغییر کاربری پادگان می‌تواند پیامد‌های مثبتی داشته باشد
«ابوالفضل قناعتی» عضو شورای اسلامی شهر تهران مدت‌هاست که با مشکل محله‌های زاهد گیلانی و پیروزی آشنایی دارد. او می‌گوید مسئله تغییر کاربری پادگان نیروی هوایی ماجرای تازه‌ای در خود ندارد: «خوشبختانه مدیران شهری نشان داده‌اند با این دست تغییر‌ها می‌توان شاهد شکوفایی بیشتر در محله‌ها بود. یکی از درخشان‌ترین این تجربه‌ها را در تغییر کاربری پادگان قلعه‌مرغی و تبدیل آن به بوستان ولایت شاهد بودیم. به‌طور کلی تهران و منطقه 13 با مشکل فقر فضای سبز روبه‌روست. با توجه به میزان آلودگی هوا تبدیل این پادگان به فضای سبز می‌تواند بهترین گزینه باشد. چون در دل چنین بوستانی می‌توان امکانات دیگر را نیز به‌وجود آورد. ما از خواسته اهالی منطقه 13 درباره رفع منع ساخت‌وساز در حریم این پادگان نیز مطلع هستیم و پیگیری‌ها برای رفع این معضل در شورای اسلامی ‌شهر تهران ادامه دارد.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code